Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Příležitost pohrát si na výstavě s divadlem se už krátí

Střední Čechy – Už jen pár dní mohou návštěvníci obdivovat výstavu oživující svět divadla, kterou pod názvem Zámecké imaginárium bratří Formanů a jejich přátel hostí Středočeské muzeum v Roztokách na Praze-západ. Unikátní expozice, která se změnila ve výtvarnou hernu (v níž je skutečně dovoleno vše si osahat a vyzkoušet), zde bude k vidění jen do neděle. 

Kraj ocení aktivní dobrovolníky. Kdo si to zaslouží?

Střední Čechy – Humanističtí vzdělanci před čtyřmi staletími rádi zmiňovali: „Jak pravil moudrý Seneca…“ Římský filozof, literát a politik jim zanechal celou řadu citátů. Mnohé jeho výroky z éry těšně po přelomu letopočtu přitom od období antiky před éru renesance až po současnost ani trochu nezestárly; zůstávají navýsost aktuální. Třeba ten, který se týká humanity: „Všude tam, kde je člověk, je místo pro dobrý čin.“

Sousedé vyrobili „velešipku“

Pasov – Snad největší „dartovou“ šipku ze dřeva na světě vyrobili vyučený strojař a truhlář nábytku Hermann Platschka z Törringu u Tittmoningu (okr. Traunstein) a jeho kamarád z dětství, hospodský krčmy „Sedmá kolej“ na nádraží ve Wagingu Norbert Jamnig, oba 53letí.

Hradiště udělilo Ceny města

Mnichovo Hradiště – Učitel výtvarné výchovy a matematiky. A ředitel Klubu pracujících a také herec. Dvě výrazné osobnosti Mnichova Hradiště obdržely Cenu města.

Loutky zahrají pejska i kočičku

Kostelec nad Orlicí - Do divadla nemusí chodit jen „dospěláci“, ba právě naopak. Děti je dobré ke kultuře vést už od útlého věku. Jedno divadelní představení pro ty nejmenší se koná ve středu v Mateřském centru Cvrček v Kostelci nad Orlicí.

Revoluce pokračuje. V Česku už je tolik pivovarů, jako bývalo kolem roku 1930

/INFOGRAFIKA/ Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, říká staré známé rčení. Jestli tomu věříte, pak je Česká republika čím dál lepším místem pro život. Po době „pivovarského temna“, kdy v druhé polovině 20. století u nás pivovarská kultura hynula, přišel zlom a od počátku milénia počty pivovarů rostou.

Další most v opravě. Rekonstrukce Karlova mostu bude trvat dvacet let

Průzkum a opravy čekají kamenné kvádry Karlova mostu. Jako první přijde na řadu čtrnáctý oblouk nad Kampou, kde se drolí spáry mezi kameny. Vyměněny budou i dřevěné ledolamy. Pak začne oprava zbylých oblouků, která by měla trvat asi 20 let. Město v minulosti nechalo opravit mostovku a zábradlí.

Sprejeři budou moci tvořit graffiti v podchodu legálně

Pardubice – V krajském městě přibude další místo, které budou moci legálně využívat sprejeři. Po podchodu vedoucímu pod železniční tratí v ulici K Pardubičkám to bude podchod, který se nachází v ulici Dašická u železničního přejezdu. Vedení radnice je totiž se spoluprací s graffiti komunitou spokojeno.

Na radnici Prahy 2 začíná výstava Stavby století republiky

Zhruba padesát lidí, včetně významných architektů, se dnes zúčastnilo vernisáže výstavy Stavby století republiky 1918-2018 v Praze 2. Uvedli ji radní pro kulturu Jaroslav Šolc, Oldřich Janota z Kotěrova centra architektury  a historik architektury Patrik Líbal.

Filharmonie oslavila patnácté narozeniny. Jejich koncerty léčí

Jihlava – Spolu se svými věrnými diváky slavila Filharmonie Gustava Mahlera během první únorové neděle své patnáctileté výročí. V jihlavském domě kultury (DKO) v rámci galakoncertu zahrál nejen početný orchestr, ale i smyčcový kvartet a zpívali sólisté. Do budoucna chce jihlavská filharmonie hrát více hudební skladatele z Vysočiny a bořit mýty o díle Gustava Mahlera.

Lidé nejvíce postrádají kulturní sál

Moravská Třebová - Každoroční veřejné fórum, kterého se letos zúčastnil rekordní počet obyvatel Moravské Třebové, potvrdilo, že lidem ve městě nejvíce schází kulturní sál.

Mělnický Pegas zazáří letos již počtyřiadvacáté

Mělník – Jednou z nejznámějších aktivit Literárního klubu Pegas Mělník je pořádání celostátní soutěže Mělnický Pegas, které se každoročně účastní neprofesionální básníci z celé republiky. Letos proběhne už jeho 24. ročník.

Archeologické muzeum přibližuje zaniklou civilizaci

/CESTOPIS MILANA ČEJKY, DÍL 7./ - V Heraklionu jsme zahlédli také několik mešit, které zde byly vystavěny během mnohaleté osmanské nadvlády. Zajímavým místem je bezpochyby chrám sv. Tita, který byl v 19. století naprosto zničen zemětřesením, ale později došlo k jeho obnově. 

Rádi bychom číslo, které nám bude říkat pane

Pardubice – Spojení, která vás na první pohled nenapadnou. No řekněte sami, co mají společného vážná hudba a basketbal? Na druhou stranu, když se může na Sahaře objevit sníh, tak už je možné vše… Ale teď vážně. Hudba a sport, ve kterém pomalu ani nevíte, kdo před minutou vedl, spolu čistě rezonují. Stalo se tak zásluhou projektu Hrajeme spolu za Pardubice. Jeho „otec“ a předseda představenstva basketbalového klubu PAVEL STARA rád zvedá výzvy. V sobotu od 16.30 spatří světlo světa čtvrtý díl projektu.

Názvy ulic v Pardubicích? Málo rodáků

Pardubice - Tomáš Gariggue Masaryk, Karel Havlíček Borovský, Božena Němcová nebo Jan Hus. Tyto osobnosti českých dějin a kultury mají svoji ulici nebo náměstí skoro ve všech českých městech, Pardubice nevyjímaje. V krajském městě je kolem 460 pojmenovaných veřejných prostranství (ulic, náměstí, ale i tříd, nábřeží a podobně), z nichž je přes 170 pojmenováno po nějaké osobě.