Kreativ

ŠTÍTEK: kultura

Filharmonie oslavila patnácté narozeniny. Jejich koncerty léčí

Jihlava – Spolu se svými věrnými diváky slavila Filharmonie Gustava Mahlera během první únorové neděle své patnáctileté výročí. V jihlavském domě kultury (DKO) v rámci galakoncertu zahrál nejen početný orchestr, ale i smyčcový kvartet a zpívali sólisté. Do budoucna chce jihlavská filharmonie hrát více hudební skladatele z Vysočiny a bořit mýty o díle Gustava Mahlera.

Lidé nejvíce postrádají kulturní sál

Moravská Třebová - Každoroční veřejné fórum, kterého se letos zúčastnil rekordní počet obyvatel Moravské Třebové, potvrdilo, že lidem ve městě nejvíce schází kulturní sál.

Mělnický Pegas zazáří letos již počtyřiadvacáté

Mělník – Jednou z nejznámějších aktivit Literárního klubu Pegas Mělník je pořádání celostátní soutěže Mělnický Pegas, které se každoročně účastní neprofesionální básníci z celé republiky. Letos proběhne už jeho 24. ročník.

Archeologické muzeum přibližuje zaniklou civilizaci

/CESTOPIS MILANA ČEJKY, DÍL 7./ - V Heraklionu jsme zahlédli také několik mešit, které zde byly vystavěny během mnohaleté osmanské nadvlády. Zajímavým místem je bezpochyby chrám sv. Tita, který byl v 19. století naprosto zničen zemětřesením, ale později došlo k jeho obnově. 

Rádi bychom číslo, které nám bude říkat pane

Pardubice – Spojení, která vás na první pohled nenapadnou. No řekněte sami, co mají společného vážná hudba a basketbal? Na druhou stranu, když se může na Sahaře objevit sníh, tak už je možné vše… Ale teď vážně. Hudba a sport, ve kterém pomalu ani nevíte, kdo před minutou vedl, spolu čistě rezonují. Stalo se tak zásluhou projektu Hrajeme spolu za Pardubice. Jeho „otec“ a předseda představenstva basketbalového klubu PAVEL STARA rád zvedá výzvy. V sobotu od 16.30 spatří světlo světa čtvrtý díl projektu.

Názvy ulic v Pardubicích? Málo rodáků

Pardubice - Tomáš Gariggue Masaryk, Karel Havlíček Borovský, Božena Němcová nebo Jan Hus. Tyto osobnosti českých dějin a kultury mají svoji ulici nebo náměstí skoro ve všech českých městech, Pardubice nevyjímaje. V krajském městě je kolem 460 pojmenovaných veřejných prostranství (ulic, náměstí, ale i tříd, nábřeží a podobně), z nichž je přes 170 pojmenováno po nějaké osobě.

Jitrnice, jelítka, koblihy a maškary

Trutnovsko - S druhým měsícem v roce přicházejí do kraje pod horami masopusty. Masopust, aneb Kohoutovské veselí se uskuteční v sobotu 17. února před Obecním úřadem v Kohoutově. Kromě průvodu masek ve 14 hodin čeká účastníky vyhodnocení těch nejlepších, od 16.15 hodin představení pro malé a velké a v 18 hodin všechny pobaví skupina Jakž Takž. Na Masopustu nebude samozřejmě chybět zabíjačkové občerstvení.

Názvy ulic na Prostějovsku? Populární je Tyrš, nesmutní ani zahradníci

Kde na jednom místě na Prostějovsku najdeme Husa, Tyrše, Havlíčka či Jiráska? Kdo tipuje, že v ulicích velkých měst, tipuje správně. Právě tyto osobnosti z české kultury, duchovního života či tělovýchovy nejčastěji oslavují ve městech názvy ulic a náměstí. Všichni čtyři se vejdou do TOP desítky pojmenování, společně s takovými názvy jako ulice Krátká a Nádražní.

Holešov opět nabízí dotace z fondu kultury, sportu a vzdělávání

Také letos rozdá holešovská radnice dotace z Fondu kultury, sportu a vzdělávání. Stejně jako v minulých letech jsou vypsány čtyři kategorie: Akce milion, mimořádné finanční dotace, dotace na tělocvičny a dotace na mládežnická družstva v dlouhodobých soutěžích.

Hanáckou besedu se naučily tančit i děti. A pomohly s rekordem

Vyškov /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Dokázala svolat více než čtyři stovky krojovaných, kteří ve Vyškově společně zatančili Hanáckou besedu. Kromě domácích se zapojily národopisné soubory z dalších koutů Moravy. Jana Otáhalová z Němčic nad Hanou na Prostějovsku se zasloužila o zápis do České databanky rekordů. Tomuto úspěchu je věnovaný další díl ze seriálu Co soused, to rekordman. „Hanácká beseda je krásný tanec a vyškovské náměstí je pro něj jako stvořené,“ řekla Otáhalová.

Hradec dá na kulturu více peněz

Hradec Králové - Na činnost sdružení a spolků, které v Hradci Králové doplňují a oživují nabídku kulturního vyžití, město letos přispěje necelé dva miliony korun.

VÝZVA: Nominujte knihu a vyhrajte hodnotnou odměnu

Liberecký kraj –  Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete nominovat knihu v kategorii Cena čtenářů.

Příbramské ulice nesou jména také význačných rodáků

Příbram – Procházka po městě a zamyšlení se nad názvy ulic může být někdy jako učebnice historie, sportu a kultury. Co mají společného tato jména? Arcibiskup Arnošt z Pardubic, Karel Hynek Mácha, bratři Čapkové, Božena Němcová, Generál Tesařík, Karel Kryl, Hermína Tyrlová, František Drtikol, Karel Vojden, Pavel Juráček, Václav Bedřich a Pavel Juráček– to jsou jména osobností, které zanechaly svou historickou stopu v Příbrami, v jejím okolí, v celé České republice, anebo i ve světě. Jsou spojena s významnými činy nebo celoživotní prací, díky kterým byli zapsáni do mapy města a denně potkáváme při procházení ulicemi jejich jména. Ale jsou tu zastoupeni opravdu všichni, i významní rodáci? Ulici není možné pojmenovat po žijícím člověku, lze to udělat pouze in memoriam, proto tu jméno žijícího člověka nenajdete.

Startuje kampaň Suchej únor. S pitím je na hraně polovina mužů

Střední Čechy - K omezení nadměrného pití alkoholických nápojů v Česku chce přispět akce Suchej únor, která začíná ve čtvrtek. Má přimět muže, ale i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Pošesté ji pořádá Liga otevřených mužů, která dlouhodobě poukazuje na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům.

Odlišné chutě, rozdílné výsledky! Rozhodčí si Příbramsku pochutnají

Příbramsko – Většina fanoušků si nedovede přestavit fotbalové utkání bez dvou věcí, klobásy a piva. Někteří si za pomocí zmíněných dobrůtek zpříjemňují zážitek ze hry, jiní zase obalují své nervy, aby zmírnili napětí z toho, jak zápas dopadne. Jsou ale také fanoušci, pro které je složení fotbal, klobása, pivo základním rituálem a nedílnou součástí fotbalové kultury.

Svatý Hostýn má nově statut národní kulturní památky

Místní si baziliky na svatém Hostýně samozřejmě váží už desítky let, nyní ale mají o důvod k radosti víc a uznání i na celonárodní úrovni. Svatý Hostýn se totiž oficiálně zařadil mezi národní kulturní památky České republiky. Rozhodla o tom vláda a verdikt ve středu potvrdilo vedení zlínského hejtmanství.

Prosím, pane rozhodčí! V Borku vědí, jak na arbitra

Mělnicko – Patří k němu stejně tak jako góly, kličky či úžasné zákroky brankářů. Pivo a klobása. Na fotbal se chodí svým způsobem i kvůli takovým věcem. Fanoušek si dá u stánku pár metrů od pomezní lajny studenou „desítku“ s pořádně pikantní uzeninou a s nadšením kouká na fotbalovou bitvu lidí, se kterými se často v jiný den zdraví přátelským ahoj. Vítejte na vesnici, to je prostě náš fotbal!

Rozhodčím chutná v Dolních Kralovicích

Benešovsko – Na podzim jsme oslovili kluby, aby vybraly nejlepší okresní rozhodčí. Vznikla desítka nejlepších sudích, kterým jsme položili celkem šest otázek. Každou středu, od začátku ledna, si jednotlivé otázky rozebíráme na základě jejich odpovědí. Čtvrtá byla: Který klub nabízí nejlepší povolený úplatek (pohoštění)? 

Když doma příjemně hoří

Oheň slouží lidstvu už přes milion let a za tu dobu se stal nejen praktickým pomocníkem, ale také významným symbolem a součástí mytologie. Vypráví o něm řada příběhů lidové slovesnosti napříč světovými kulturami. Lidé si v nich uvědomují jeho moc a sílu, které mohou sloužit, ale i škodit. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán.

Startuje kampaň Suchej únor. S pitím je na hraně polovina mužů

K omezení nadměrného pití alkoholických nápojů v Česku chce přispět akce Suchej únor, která začíná ve čtvrtek. Má přimět muže, ale i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Pošesté ji pořádá Liga otevřených mužů, která dlouhodobě poukazuje na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům.