Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Indie mi vlastně ukázala, jak najít samu sebe

Písek /ŠTAFETA PÍSECKÉHO DENÍKU/ – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Písecká rodačka a ředitelka brněnského Divadla BARKA Zdeňka Vlachovská předává štafetu Markétě Hajné, která byla opakovaně na misích s Lékaři bez hranic.

Soupeř bez slabiny. Litovel se postaví Brnu

Litovel – Po třech házenkářských bojích s favority extraligy se Hanáci chystají na duel s týmem z dolní čtveřice tabulky. Do litovelské haly zavítá tým Brna a oba celky cítí velkou šanci zabodovat. Domácí mužstvo trenéra Jaroslava Hudečka bude chtít ukončit sérii sedmi porážek v řadě.

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

RAKOVINA PRSU - PROTONY léčí bez kompromisů

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. Jen v České republice v roce 2012 onemocnělo rakovinou prsu nově 6852 žen, z nichž přibližně 10% bylo ve věku pod 45 let a 20 % ve věku pod 50 let. Zhruba 75% žen má v době diagnosy onemocnění I nebo II stadia, tedy onemocnění, kde se předpokládá po léčbě dlouhá doba dožití.

S verdiktem soudu se rodiny nesmířily

Ostroměř – V září loňského roku se u o obce Chomutice odehrála tragédie. Ve vysoké rychlosti tu řidič osobního auta smetl tři cyklistky, stojící za sebou u krajnice vozovky. První žena na místě zemřela, druhá zesnula týž den po převozu do nemocnici, třetí bojovala do druhého dne, ale vzhledem ke zraněním neslučitelným se životem svůj boj prohrála.

Minus 110 stupňů sníží napětí. V nové lázeňské kryokomoře

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Se dvěma novinkami přichází hodonínské lázně a obě nabízí v novém pavilonu Bliss Day Spa. Ty po pečujícím rituálu z Pure Fiji a zážitkové privátní sauně přivítají návštěvníky i v ledovém království. „Léčbu chladem, kryokomoru pro celotělovou terapii, mohou lidé vyzkoušet každé úterý a pátek od šestnácti hodin," uvedla obchodní náměstkyně Lázní Hodonín Iva Kljunić Briešťanská.

Hamzova léčebna má stovky pacientů, zájem je obrovský

Luže – Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé (HL) léčí i dospělé pacienty s poškozením mozku z různé příčiny a to zejména stavy po cévní mozkové příhodě, po úrazech mozku, pacienty s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a další.

Nechte si prověřit ledviny

Jičín – Oblastní nemocnice Jičín a.s. se i letos připojila ke Světovému dni ledvin. V rámci této tradiční akce Mezinárodní nefrologické společnosti nabízí veřejnosti možnost nechat si provést základní vyšetření stavu a funkčnosti ledvin.

Novou ledvinu dostalo v Česku už přes 270 dětí a dospívajících

Přes 270 dětí a dospívajících už dostalo novou ledvinu v motolském pediatrickém centru, kde jako jediní v Česku transplantují ledviny dětem a dorostu. Na čekací listině jsou děti preferovány, ročně se transplantují ledviny maximálně u 15 dětí, což při výskytu selhání ledvin v této věkové skupině je dostačující. Novinářům to řekl profesor Jan Janda z pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol.

Čtrnáctiletý chlapec, který zabil svoji kamarádku, plánoval další vraždy

Ústí nad Labem - Čtrnáctiletý chlapec, který podle policie v polovině února zabil svoji o rok mladší kamarádku, plánoval zabít i další dívky. S odvoláním na informace z vyšetřování o tom píše Mladá fronta Dnes (MfD). Chlapec měl dlouhodobé psychické problémy. Loni strčil do výtahové šachty kamaráda.

Zuzana Machová, vedoucí prodejny

Zuzanin příběh začíná před několika lety, kdy uspořádala svoji první sbírku. "Prostě jsem se rozhodla, že postavím Elis na nohy!" prohlásila rozhodně.

Zdeňka Vondráčková, vedoucí lékárny

Zdeňka Vondráčková je již 13 let předsedkyní Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě. Jedná se o spolek s celorepublikovou působností, který pomáhá osobám zatíženým Huntingtonovou chorobou (HCH) - vzácným dědičným neurodegenerativním a dosud neléčitelným onemocněním projevujícím se obvykle po 35. roce života.

Pavlína Němečková, ředitelka projektu CS MISS

Sedmatřicetiletá autorka mnoha úspěšných projektů: DS Models, Mini models, Krása v srdci o.s., Dívka Šumavy. Právě poslední zmiňovaný projekt se během svých téměř 10 let stal tradicí v celých jižních a západních Čechách a díky neupadající vůli své strůjkyně a velkého úspěchu u veřejnosti přerostl až do mnohem větších rozměrů - ČESKO-SLOVENSKÉ MISS.

Jana Sladká, ředitelka Centra Anabell

Jana Sladká založila před 15 lety neziskovou organizaci Centrum Anabell, která úspěšně pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy, kterými jsou především mentální anorexie a bulimie, a jejich blízkým.

IKEM transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány hrudníku a dutiny břišní. O unikátním zákroku, který provedli lékaři před šesti týdny, informovala mluvčí IKEM Veronika Velcová. Nikdo na světě dosud takový zákrok neprovedl, dodala. Technicky náročná operace trvala přes deset hodin a osmapadesátileté Aleně Dargajové zachránila život. Necelé dva týdny po transplantaci šla z nemocnice domů.

Lidé si připomenou výročí narození prezidenta T. G. Masaryka

Už po sto šestašedesáté si lidé v Opavě připomenou výročí narození prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka. Významná osobnost měla k městu relativně silnou vazbu, která se týkala prezidentova soukromého života. Přesněji jeho méně šťastné stránky. Tím byly psychické problémy jeho manželky a většiny jeho dětí.

Lucie Valešová, primářka oční kliniky

Lucie Valešová patří k absolutní špičce mezi českými oftalmology. Působí jako primářka Oční kliniky DuoVize v Praze a specializuje se především na refrakční laserové operace. Vrací svým pacientům ostrý zrak za pomoci nejmodernějších přístrojů a řadí se mezi průkopníky nových medicínských technologií.

Marta Vachová, lékařka

Marta Vachová se již od studií zabývá neuroimunologickými nemocemi, zejména problematikou roztroušené sklerózy. Výskyt této nemoci byl v okrese Teplice, ve kterém od narození bydlí, více než dvojnásobný oproti zbytku České republiky. Od roku 2005 vede Marta Vachová vysoce specializované centrum pro léčbu této choroby. Zařízení je spádové pro Ústecký, Karlovarský a Liberecký kraj a v současnosti pečuje o více než 1500 nemocných s diagnózou roztroušené sklerózy.

Jarmila Mandžuková, starostka, spisovatelka

Jarmila Mandžuková se narodila v Turnově, srdci Českého ráje, pak vyrůstala v Rokycanech. Do jižních Čech ji za původně otcovými rodinnými kořeny vrátilo studium na českobudějovické Vysoké škole zemědělské. Pracovat začala v administrativě, poté učila na střední škole a po narození dcer – dvojčat napsala první knihu.

Odborníci chtějí zopakovat léčbu míchy Poláka, který opět chodí

Varšava – Tým polských a britských vědců chce zopakovat úspěšnou léčbu poraněné míchy, které dosáhl u ochrnutého Poláka Dareka Fidyky. Ten s pomocí podpěrné konstrukce či berlí opět chodí a je schopen také jezdit na šlapací tříkolce. Fidykova mícha po zranění nebyla zcela přerušena, vědci ale nyní hledají dva dobrovolníky se zcela přerušenou míchou, informoval server BBC.

Stomatologické centrum Stomma: Pacientům nabízíme péči na světové úrovni

Břeclav /CHOVÁME SE ODPOVĚDNĚ/ – Největší stomatologická privátní klinika v České republice má sídlo v Břeclavi. Ve Stomatologickém centru Stomma, včetně jeho poboček v Mikulově a Hodoníně, pracuje dnes přes padesát zaměstnanců. Tým vede doktor Ivo Marek, který kliniku založil. „Máme za sebou hned několik českých prvenství. Dokážeme řešit ty nejsložitější případy od začátku až do konce ve všech stomatologických disciplínách. Jsme výjimeční v tom, že i když jde o privátní kliniku, tak kromě publikační a přednáškové činnosti děláme i na několika výzkumných projektech, které sami financujeme," říká Marek.

Pavla Urbanová, zakladatelka sdružení Diahelp

Osmačtyřicetiletá Pavla Urbanová z Mostu je původním povoláním kadeřnice. Ve čtyřiadvaceti letech se osamostatnila a začala podnikat. Otevřela si vlastní kadeřnictví, začala pořádat rekvalifikační kurzy pro dospělé, stala se lektorkou budoucích kadeřnic. Zcela nový směr nabral její život ve chvíli, kdy jí lékaři sdělili, že mladší syn má diabetes mellitus 1. typu.

Jana Drexlerová, ředitelka Mamma HELP

Dnes již čtyřiašedesátiletá Jana Drexlerová je původním povoláním novinářka a majitelka nakladatelství. V lednu 1999 se jí však obrátil život zcela naruby. Onemocněla rakovinou prsu. Podstoupila náročnou léčbu a nad zákeřnou nemocí nakonec vyhrála. Již na konci téhož roku stála u zrodu organizace Mamma HELP, v současnosti je její ředitelkou.

Maraton s roztroušenou sklerózou rozproudil desítky lidí

Brno /FOTOGALERIE/ – Desítky lidí z Brna a okolí se v pátek převlékly do sportovního, obuly tenisky a vyrazily do tělocvičny Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Připojily se k celorepublikovému Maratonu s roztroušenou sklerózou. Cvičili pacienti, jejich přátelé, příbuzní, fyzioterapeuti, či studenti Masarykovy univerzity.

Laboratorní vyšetření patří neodmyslitelně k léčbě

Jičín – Centrum klinických laboratoří (CKL) vzniklo počátkem roku 2013 sjednocením tří oddělení laboratoří Oblastní nemocnice Jičín a.s., konkrétně oddělení klinické biochemie, oddělení klinické mikrobiologie a oddělení transfuzního a hematologického. Oddělení klinické biochemie působí v laboratoři v Jičíně a na detašovaném pracovišti v Novém Bydžově. 

Alena Václavíková, majitelka Aloena

Centrum ALoENA vzniklo díky jedné životní etapě Aleny Václavíkové. Stejně jako většina z nás si i ona myslela, že ji rakovina nepotká, žila poměrně zdravě. A přece se stalo. Najednou zjistila, s čím vším se musí onkologicky nemocní potýkat, jaké mají možnosti a přemýšlela, proč se tak stalo. To vše dohromady přispělo k tomu, že se rozhodla po léčbě změnit práci.

Kolik stojí specializovaná péče? Třináct miliard

Praha – Počet pacientů, kterým se dostalo léčby ve specializovaných centrech, vzrostl loni o více než 11 procent a předpokládá se, že letos půjde o nejrychleji rostoucí oblast péče vůbec. Zdravotní pojišťovny daly v roce 2015 za léky pro tato centra, kde se léčí rakovina, roztroušená skleróza či hemofilie, téměř 13 miliard korun. Nejvíc peněz bylo vynaloženo na léčbu rakoviny.

Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky

Šárka Skorkovská pomáhá lidem vidět svět ostře a ve všech barvách. Primářka Oční kliniky NeoVize v Brně patří k uznávaným českým očním mikrochirurgům. Během své pětadvacetileté praxe provedla již více než deset tisíc očních operací.

Jediná ve vesmíru. Energie nového laseru hojí jizvy v kyjovské nemocnici

Kyjov – Ulevuje od bolesti, odstraňuje otoky a urychluje hojení. Laserový paprsek ze speciálního přístroje v kyjovské nemocnici využívá každým rokem stále více lidí. Tamní rehabilitační oddělení proto nyní získalo výkonnější, vysoce moderní laser. „Zjednodušeně je to světlo, které léčí," uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Jánské Koupele mění majitele

Světlo na konci tunelu? Vypadá to, že ano. Kdysi vyhlášené Jánské Koupele mají nové majitele. Jedním z nich má být tenista Tomáš Berdych.