Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Klišé o HIV: týká se narkomanů nebo promiskuitních osob

HIV pozitivní. Tato slova změnila před několika měsíci paní Martě z Příbramska život. Myslela jsem si, že to musí být nějaký omyl, nejsme s partnerem přeci ani promiskuitní, ani nejsme narkomani, vzpomíná na první chvíle od vyslyšení diagnózy ani ne třicetiletá žena.

Nemocnice ve Valašském Meziříčí vaří v nové kuchyni

Valašské Meziříčí – Opravený stravovací pavilon uvedla ve středu do provozu Nemocnice Valašské Meziříčí. Investice do stavebních úprav a nových technologií si vyžádala téměř 34 milionů korun. Zhruba osmnácti miliony se na nákladech podílelo město Valašské Meziříčí, které je majitelem areálu nemocnice.

Ozařování nádorů je přesnější

České Budějovice - Lepší technické možnosti, kvalitu i komfort léčby může nově poskytnout budějovická nemocnice pacientům s nádorovým onemocněním. Právě dokončila modernizaci komplexního onkologického centra. Jeho součástí jsou dva nové lineární urychlovače vybavené moderní technologií.

Smůla je pryč. Kořanovou čeká svatba a diplom

Praha /ROZHOVOR/ – Vůle, nezlomnost a optimismus. Tři slova, která vám vytanou na mysl, když se sejdete s neratovickou jachtařkou Johanou Kořanovou. V roce 2013 měla spolu s Lenkou Mrzílkovou rozjetou olympijskou přípravu do Ria, dozvěděla se ovšem, že má prasklý obratel. Pár se rozešel, podstoupila léčbu. Po roční rehabilitaci se vrátila zpět. S Nikol Staňkovou plánovaly útok k tokijským břehům, nedostatek peněz jejich snahu ukončil. Dost důvodů k mrzutosti. Třetí nejlepší česká jachtařka roku 2015 si našla jiné priority, chystá svatbu a se svým vyvoleným usedá nejen obrazně do jedné lodi.

FOTO: Hokejisté Slovanu Ústí darovali krevní plazmu

Ústí nad Labem - Udělat dobrý skutek a pomoci hned dvakrát se rozhodli ústečtí hokejisté. Třináctka hráčů Slovanu ve čtvrtek vyrazila po dopoledním tréninku darovat krevní plazmu do centra Sanaplasma v Ústí nad Labem.

V Praze stouply počty akutních respiračních infekcí o čtvrtinu

Praha - V Praze stouply o čtvrtinu počty akutních respiračních infekcí, nejvíc hlášených případů je u dospělých od 25 do 59 let, a dětí do pěti let věku, u nichž je také nejvíc komplikací. V pátek to řekla Alena Olexová z Hygienické stanice hl. m. Prahy. Epidemie zatím není, čeká se během února, dodala.

Člověku škodí dlouhodobé sezení v práci, 
projeví se to svalovou nerovnováhou

Kutná Hora – Křesťanské společenství v Kutné Hoře provozuje Klub Pod Lampou, který je místem setkávání a několikrát do měsíce se zde konají i doprovodné programy. Pondělní večer patřil přednášce dvou fyzioterapeutek, Blance Novotné (BN) a Monice Sněhotové (MS), na téma „Sezení očima terapeuta". Ty poskytly Kutnohorskému deníku krátký rozhovor o svém netradičním povolání.

Budoucnost léčby rakoviny? Nádor zahubí speciálně upravené bílé krvinky

Děti s opakovanými nádory, u kterých je standardní léčba neúspěšná, mají novou naději. Brněnští odborníci pracují na vývoji nové protinádorové vakcíny. Díky speciální metodě povzbudí imunitu dítěte a jeho bílé krvinky samy nádor zahubí. „Loni jsme vakcínu testovali v laboratořích na zvířatech. V polovině ledna jsme ji aplikovali prvnímu člověkovi," popsala přednostka Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Regina Demlová.

Onkoložka: Alternativní medicína klasickou léčbu nenahradí

Zdravotní pojišťovny platí kontrolní onkologická vyšetření i pacientům, kteří odmítnou léčbu a rozhodnou se léčit rakovinový nádor alternativně – homeopatií, změnou stravy či tzv. pozitivním přístupem k životu. Potvrdila v dnešním online rozhovoru na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny předsedkyně České onkologické společnosti docentka Jana Prausová. Rozhovor se konal při příležitosti dnešního Světového dne proti rakovině.

Budoucnost léčby rakoviny? Nádor zahubí speciálně upravené bílé krvinky

Brno – Běžná léčba nezabírá, s rakovinou bojují dlouhé roky a často jí podlehnou. Děti s onkologickými onemocněními teď mají novou naději na vyléčení. Brněnští odborníci pracují na vývoji protinádorové vakcíny, která v boji proti chorobě podpoří jejich imunitní systém. Letos začali s klinickou studií vakcíny, která má otestovat její bezpečnost, a v polovině ledna ji vyzkoušeli na prvním člověku.

Na rakovinu zemřou v Česku tři lidé za hodinu

Praha – Každých 20 minut umírá v Česku jeden člověk na rakovinu. Nově onemocní ročně zhruba 80 tisíc pacientů, přičemž přes 27 tisíc jich ročně na zhoubný nádor zemře. Šance na přežití přitom výrazně stoupá s tím, zda je nádor odhalen včas. Právě na zvyšování povědomí a na možnosti prevence je zaměřen Světový den proti rakovině, kterým byl roku 2000 stanoven právě 4. únor. Hlavním tématem roku 2016 je rakovina prsu.

Proti rakovině se testuje 836 nových léků a vakcín

Praha - Proti rakovině se testuje 836 nových léků a vakcín, nejvíc na rakovinu plic, 123, a na různé typy leukémie 106. Proti rakovině prsu, která je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen, se vyvíjí 82 léků, na nádory mozku 58. ČTK to sdělil při příležitosti čtvrtečního Světového dne proti rakovině výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Novým trendem je využití vlastní imunity pacienta v léčbě zhoubné nemoci.

Farmaceutická společnost Baxalta zahájila činnost v České republice

Od 1. února působí v České republice nová farmaceutická společnost Baxalta Czech. Jde o dceřinou firmu přední biofarmaceutické společnosti Baxalta Incorporated, která působí v oblasti hemofilie, imunologie a onkologie, a která se loni v červenci oddělila od Baxter International.

Olomoučtí vědci získali patent na sloučeniny zlata účinné proti nádorům

Olomouc – Olomoučtí vědci získali dva národní patenty na sloučeniny s obsahem zlata, které mají výrazné protizánětlivé i protinádorové účinky. Odborníci vidí v budoucnu jejich využití například v kombinaci s radioterapií nebo při následné léčbě. Na výzkumu se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, informovali dnes zástupci univerzity. Loni získali olomoučtí chemici evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem na bázi platiny.

Britští vědci dostali povolení geneticky upravovat lidská embrya

Britští vědci dostali povolení geneticky upravovat lidská embrya, zatím ale jen zkušebně, nesmějí je nechat vyrůst. Oznámil to britský úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority). Výzkumem je pověřen londýnský Institut Francise Cricka, jehož tým o povolení požádal. K úpravě lidských embryí již loni přistoupila například Čína.

Golfista Furyk půjde se zápěstím na operaci: Je to nejlepší řešení

Washington - Americký golfista Jim Furyk musí podstoupit operaci zápěstí, které si poranil loni v září během turnaje okruhu PGA Tour v Lake Forrest. Pětačtyřicetiletý vítěz US Open z roku 2003 bude mimo hru další tři měsíce a mohl by přijít i o dubnové Masters. Furyk už se kvůli léčbě odhlásil z několika turnajů, nakonec se nevyhne chirurgickému zákroku.

Němeček navrhne vládě zrušit privatizaci dvou státních lázních

Praha – Zrušit privatizaci Státních léčebných lázní Janské Lázně a Státního podniku Horské lázně Karlova Studánka navrhne ve středu vládě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nesouhlasí s tím ministerstvo financí (MF). Podle předkládací zprávy je reálná obava, že soukromí vlastníci se zaměří na komerční využití lázní, čímž by někteří pacienti ztratili možnost léčby. Podle MF se struktura péče zajistí smluvně.

Ředitel nemocnice v Benešově se omluvil pacientce onkologie

Benešov – V klidu, jen mezi čtyřma očima, chtěla vyřešit pacientka Oddělení onkologie benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie, jejíž identitu list zná, tristní situaci, s níž se při léčbě své závažné choroby setkala v nejstarším nemocničním pavilonu. „Personál oddělení je vynikající, od něj by se mohli mnozí zdravotníci učit," uvedla v začátku dopisu a ve stejné korespondenci také popsala další zkušenosti z oddělení. „Toalety, které využívají také pacienti psychiatrické ambulance, byly nečisté, že se to nedá ani vylíčit a to už v osm ráno," sdělila žena s tím, že pacienti i jejich doprovody tuhle situaci a svou potřebu řešili raději na jiných odděleních.

Ostravský obezitolog Pavol Holéczy: Obezita je nemoc a je třeba ji léčit

Šedesátiletý Pavol Holéczy pochází ze Slovenska. Nyní působí jako vedoucí lékař pro bariatrii ve Vítkovické nemocnici. Téměř dvacet let se věnuje chirurgické léčbě obezity. Za tu dobu odoperoval na pět stovek pacientů. Před nedávnem získal za celoživotní práci v tomto oboru prestižní ocenění Slovenské lékařské společnosti.

Lidé nepřiznají roztroušenou sklerózu, aby nepřišli o práci

Praha - Lidé s roztroušenou sklerózou (RS) se setkávají v zaměstnání s předsudky, většina raději svoji nemoc nepřizná, zjistil nadační fond IMPULS, který pacientům pomáhá. Zapírání začíná při žádosti o místo, pacienti se obávají předpojatosti budoucích zaměstnavatelů i odmítnutí kolegů. Nemoc se týká většinou mladých lidí v produktivním věku, mezi 30 až 40 lety. Roztroušenou sklerózou, která může pacienta dovést až na invalidní vozík, trpí v ČR 17.000 lidí.

Mám motivaci dostat se do dřívější formy, říká uzdravený Holub

Vyškov /ROZHOVOR/ – V dalším přípravném utkání fotbalisté MFK Vyškov porazili rezervu 1. FC Slovácko 2:1. Pro většinu hráčů, fanoušků a funkcionářů to byl jen jeden z řady přátelských zápasů. Ne však pro Michala Holuba, který se na trávníky vrátil po vleklém zranění. „Byla radost si konečně zahrát. Výkon budu muset zlepšit," tvrdí o svém premiérovém startu.

Léčba rakoviny prostaty fotony je velmi účinná, říká přednosta brněnské kliniky

Praha – Léčba rakoviny prostaty ozařováním fotony je podle přednosty kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Brno profesora Pavla Šlampy velmi účinná, pět let po léčbě, což se považuje za uzdravení, žije 98 procent pacientů. Léčba protony podle americké studie zveřejněné na stránkách pražského protonového centra je úspěšná u 97 procent mužů. Rakovinou prostaty onemocní v Česku ročně kolem 8000 mužů, 1400 na ni zemře.

Ostravský obezitolog Pavol Holéczy: Obezita je nemoc a je třeba ji léčit

/ROZHOVOR/ Šedesátiletý Pavol Holéczy pochází ze Slovenska. Nyní působí jako vedoucí lékař pro bariatrii ve Vítkovické nemocnici. Téměř dvacet let se věnuje chirurgické léčbě obezity. Za tu dobu odoperoval na pět stovek pacientů. Před nedávnem získal za celoživotní práci v tomto oboru prestižní ocenění Slovenské lékařské společnosti.

Homolka představila letošní plány, například zmodernizuje gama nůž

Praha - Nemocnice Na Homolce otevře letos nový hybridní a robotický sál a bude usilovat o přiznání centra superspecializované péče o dospělé s vrozenou srdeční vadou, kteří v ČR nemají systematizovanou péči. Řekla to mluvčí nemocnice Martina Vápeníková. Nemocnice letos také vymění zářiče v Leksellově gama noži. Homolka má dva nosné programy - neuroprogram a kardiovaskulární program.

Video příručka poradí, jak si správně doma měřit tlak

Vysoký tlak mají dva miliony dospělých v Česku, třetina to však neví. Vysoký tlak nebolí a prvním projevem může být infarkt, mrtvice nebo selhání ledvin. Měření krevního tlaku přitom už v současné době nemusí být spojeno s návštěvou lékaře. Při dodržení určitých pravidel je v domácích podmínkách pro pacienta pohodlnější, a může dokonce být i přesnější.

V nemocnici dětem rozdávají panenky

Nové Město na Moravě – Bezmála dvacítku látkových panenek Kiwanis už rozdali dětským pacientům novoměstské nemocnice. Panenky se používají k vysvětlení, co všechno budou lékaři s malým pacientem v nemocnici dělat.

Ředitel nemocnice v Benešově se omluvil pacientce onkologie

Benešov - V klidu, jen mezi čtyřma očima, chtěla vyřešit pacientka oddělení onkologie benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie, jejíž identitu list zná, tristní situaci, s níž se při léčbě své závažné choroby setkala v nejstarším nemocničním pavilonu. „Personál oddělení je vynikající, od něj by se mohli mnozí zdravotníci učit," uvedla v začátku dopisu a ve stejné korespondenci také popsala další zkušenosti z oddělení.

Na záda mají novou metodu

Duchcov - Městská nemocnice v Duchcově nově umí léčit bolesti zad či kloubů pomocí tzv. metody McKenzie.