Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Přednosta dětské onkologie v Motole: Výzkum rakoviny komplikují úředníci

Praha /ROZHOVOR/ - Jako student medicíny uvažoval o neurologii. Jeho cesta vedla jinam. Od nemocí krve se přes leukémii dostal až k dalším nádorovým onemocněním. Nyní vede kliniku dětské hematologie a onkologie v Motole. S profesorem Janem Starým, světovým odborníkem na dětskou onkologii, jsme se bavili při příležitosti druhého ročníku Dne dětské onkologie.

Smolař Indrák Zlín nezatracuje

Zlín – Kotník, prst, sval stehna, rameno a zase prst. Ne, to není výčet včera ošetřených na úrazové ambulanci, ale seznam zranění, která během necelého dvouletého angažmá ve Zlíně postihla oporu místních extraligových házenkářů Michala Indráka.

Hořovická nemocnice omezila návštěvy

Hořovice – Nemocnice Hořovice vyhlásila od čtvrtka 11. února na některých lůžkových odděleních omezení, popřípadě zákaz návštěv, vzhledem k nárůstu chřipkových a respiračních onemocnění na Berounsku a Hořovicku.

Na kole dětem a Zlín. Partnerství pokračuje

Zlín – Spolupráce pořadatelů charitativní cyklotour Na kole dětem a města Zlína bude pokračovat i v letošním roce. Peloton v čele se slavným velocipedistou Josefem Zimovčákem se objeví na náměstí Míru ve čtvrtek 2. června.

Pětina lidí vyhazuje prošlé léky do běžného odpadu

Pětina Češek a Čechů vyhazuje prošlé léky do běžného odpadu. Třetina uchovává nedobraná balení doma do zásoby pro příští léčbu. Nejčastěji se o lécích radí pacienti s ošetřujícím lékařem, je jich 37 procent. Na internetu hledá rady k léčbě každý osmý a s lékárníkem se radí jen každý devátý dotázaný. Zjistil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Podvodnice vylákaly od důvěřivého muže 200 000

Chrudim – Vynalézavost podvodníků dosahuje vskutku profesionální úrovně. V případu, kterým se nyní chrudimští policisté zabývají, by se dalo mluvit až o hereckém vystoupení i s rekvizitami.

Američtí vědci rozluštili genetický kód klíšťat

Vědci rozluštili genetický kód klíšťat a otevřeli možnost účinnější prevence a léčby chorob, které přenášejí. Výsledky výzkumu vědců z americké Purdueovy univerzity zveřejnil v úterý odborný časopis Nature Communications. Studie identifikovala víc než 24.000 genů.

Teplice podpoří Den dětské onkologie

Teplice - Město Teplice se zapojí do 2. ročníku kulturně osvětové akce Den dětské onkologie. V sobotu 13. února se proto na podporu šíření povědomí o dětské onkologii v rámci kampaně Ligt it up gold rozsvítí zlatě Morový sloup. Akce je poctou dětem, které úspěšně podstoupily onkologickou léčbu, a vzpomínkou na ty, které onemocnění podlehly. Hlavním cílem projektu je úvod do problematiky dětské onkologie s důrazem na varovné příznaky nádorů, pocta pacientům a rodinám a podpora vědy a výzkumu.

Cvičení se spojilo s dobrou věcí

Jihlava – Zacvičit si, protáhnout tělo a ještě podpořit dobrou věc. To všechno dohromady mohou zájemci spojit v sobotu 5. března dopoledne v Jihlavě ve Fitness Fitpeople na Bedřichově.

Atopickým ekzémem trpí v průmyslových zemích až pětina dětí

Zánětem kůže zvaným atopický ekzém trpí v průmyslových zemích až pětina dětí, za 20 let se počty zdvojnásobily. Odborníci to přičítají znečištěnému životnímu prostředí, další příčinou je stres. Atopie je vrozený sklon k přecitlivělosti sliznic a kůže. Podnětem k rozvoji jsou toxiny, které se v těle hromadí, řekl Vladimír Jelínek ze společnosti, která vyrábí přírodní produkty pro léčbu ekzémů.

Klišé o HIV: týká se narkomanů nebo promiskuitních osob

HIV pozitivní. Tato slova změnila před několika měsíci paní Martě z Příbramska život. Myslela jsem si, že to musí být nějaký omyl, nejsme s partnerem přeci ani promiskuitní, ani nejsme narkomani, vzpomíná na první chvíle od vyslyšení diagnózy ani ne třicetiletá žena.

Nemocnice ve Valašském Meziříčí vaří v nové kuchyni

Valašské Meziříčí – Opravený stravovací pavilon uvedla ve středu do provozu Nemocnice Valašské Meziříčí. Investice do stavebních úprav a nových technologií si vyžádala téměř 34 milionů korun. Zhruba osmnácti miliony se na nákladech podílelo město Valašské Meziříčí, které je majitelem areálu nemocnice.

Ozařování nádorů je přesnější

České Budějovice - Lepší technické možnosti, kvalitu i komfort léčby může nově poskytnout budějovická nemocnice pacientům s nádorovým onemocněním. Právě dokončila modernizaci komplexního onkologického centra. Jeho součástí jsou dva nové lineární urychlovače vybavené moderní technologií.

Smůla je pryč. Kořanovou čeká svatba a diplom

Praha /ROZHOVOR/ – Vůle, nezlomnost a optimismus. Tři slova, která vám vytanou na mysl, když se sejdete s neratovickou jachtařkou Johanou Kořanovou. V roce 2013 měla spolu s Lenkou Mrzílkovou rozjetou olympijskou přípravu do Ria, dozvěděla se ovšem, že má prasklý obratel. Pár se rozešel, podstoupila léčbu. Po roční rehabilitaci se vrátila zpět. S Nikol Staňkovou plánovaly útok k tokijským břehům, nedostatek peněz jejich snahu ukončil. Dost důvodů k mrzutosti. Třetí nejlepší česká jachtařka roku 2015 si našla jiné priority, chystá svatbu a se svým vyvoleným usedá nejen obrazně do jedné lodi.

FOTO: Hokejisté Slovanu Ústí darovali krevní plazmu

Ústí nad Labem - Udělat dobrý skutek a pomoci hned dvakrát se rozhodli ústečtí hokejisté. Třináctka hráčů Slovanu ve čtvrtek vyrazila po dopoledním tréninku darovat krevní plazmu do centra Sanaplasma v Ústí nad Labem.

V Praze stouply počty akutních respiračních infekcí o čtvrtinu

Praha - V Praze stouply o čtvrtinu počty akutních respiračních infekcí, nejvíc hlášených případů je u dospělých od 25 do 59 let, a dětí do pěti let věku, u nichž je také nejvíc komplikací. V pátek to řekla Alena Olexová z Hygienické stanice hl. m. Prahy. Epidemie zatím není, čeká se během února, dodala.

Člověku škodí dlouhodobé sezení v práci, 
projeví se to svalovou nerovnováhou

Kutná Hora – Křesťanské společenství v Kutné Hoře provozuje Klub Pod Lampou, který je místem setkávání a několikrát do měsíce se zde konají i doprovodné programy. Pondělní večer patřil přednášce dvou fyzioterapeutek, Blance Novotné (BN) a Monice Sněhotové (MS), na téma „Sezení očima terapeuta". Ty poskytly Kutnohorskému deníku krátký rozhovor o svém netradičním povolání.

Budoucnost léčby rakoviny? Nádor zahubí speciálně upravené bílé krvinky

Děti s opakovanými nádory, u kterých je standardní léčba neúspěšná, mají novou naději. Brněnští odborníci pracují na vývoji nové protinádorové vakcíny. Díky speciální metodě povzbudí imunitu dítěte a jeho bílé krvinky samy nádor zahubí. „Loni jsme vakcínu testovali v laboratořích na zvířatech. V polovině ledna jsme ji aplikovali prvnímu člověkovi," popsala přednostka Farmakologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Regina Demlová.

Onkoložka: Alternativní medicína klasickou léčbu nenahradí

Zdravotní pojišťovny platí kontrolní onkologická vyšetření i pacientům, kteří odmítnou léčbu a rozhodnou se léčit rakovinový nádor alternativně – homeopatií, změnou stravy či tzv. pozitivním přístupem k životu. Potvrdila v dnešním online rozhovoru na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny předsedkyně České onkologické společnosti docentka Jana Prausová. Rozhovor se konal při příležitosti dnešního Světového dne proti rakovině.

Budoucnost léčby rakoviny? Nádor zahubí speciálně upravené bílé krvinky

Brno – Běžná léčba nezabírá, s rakovinou bojují dlouhé roky a často jí podlehnou. Děti s onkologickými onemocněními teď mají novou naději na vyléčení. Brněnští odborníci pracují na vývoji protinádorové vakcíny, která v boji proti chorobě podpoří jejich imunitní systém. Letos začali s klinickou studií vakcíny, která má otestovat její bezpečnost, a v polovině ledna ji vyzkoušeli na prvním člověku.

Na rakovinu zemřou v Česku tři lidé za hodinu

Praha – Každých 20 minut umírá v Česku jeden člověk na rakovinu. Nově onemocní ročně zhruba 80 tisíc pacientů, přičemž přes 27 tisíc jich ročně na zhoubný nádor zemře. Šance na přežití přitom výrazně stoupá s tím, zda je nádor odhalen včas. Právě na zvyšování povědomí a na možnosti prevence je zaměřen Světový den proti rakovině, kterým byl roku 2000 stanoven právě 4. únor. Hlavním tématem roku 2016 je rakovina prsu.

Proti rakovině se testuje 836 nových léků a vakcín

Praha - Proti rakovině se testuje 836 nových léků a vakcín, nejvíc na rakovinu plic, 123, a na různé typy leukémie 106. Proti rakovině prsu, která je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen, se vyvíjí 82 léků, na nádory mozku 58. ČTK to sdělil při příležitosti čtvrtečního Světového dne proti rakovině výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Novým trendem je využití vlastní imunity pacienta v léčbě zhoubné nemoci.

Farmaceutická společnost Baxalta zahájila činnost v České republice

Od 1. února působí v České republice nová farmaceutická společnost Baxalta Czech. Jde o dceřinou firmu přední biofarmaceutické společnosti Baxalta Incorporated, která působí v oblasti hemofilie, imunologie a onkologie, a která se loni v červenci oddělila od Baxter International.