
Šachy s velmistryní. V Podbořanech se vzpomínalo na oblíbeného lékaře
/FOTO/ Netradiční akce proběhla v sobotu 16. září na náměstí v Podbořanech. Vzpomínalo se na tamního zesnulého lékaře a milovníka šachů MUDr. Petra Ráliše.
/FOTO/ Netradiční akce proběhla v sobotu 16. září na náměstí v Podbořanech. Vzpomínalo se na tamního zesnulého lékaře a milovníka šachů MUDr. Petra Ráliše.
Co se stane, když lidské srdce přestane bít a člověk zemře, je otázka, na kterou se lidé snaží přijít od nepaměti. Je to ale také otázka, na kterou není jednoduché najít odpověď, neboť většinu lidí smrtka nepustí zpátky mezi živé. Vědci se ovšem nevzdali a nyní se jim díky měření elektrických signálů v mozcích umírajících lidí podařilo poodhalit další kus tohoto tajemství.
Mezi osobnosti, které mají díky nominaci šanci na získání státního vyznamenání - Medaile za zásluhy, se zařadil také benešovský lékař Josef Štěpánek.
Nemocnice v Litoměřicích otevřela pro nastávající maminky zbrusu nové Centrum porodní asistence. Je součástí gynekologicko-porodnického oddělení a v provozu je od středy 13. září.
Sehnat lékaře je v současné době prioritou mnoha měst či obcí. V Chodově na Sokolovsku tomu není jinak. Pokud se to podaří, chtějí být připraveni nabídnout lékařům zázemí. K tomu slouží v současné době poliklinika, která je však kapacitně naplněna. Město chce proto nechat zrekonstruovat budovu přímo v centru.
Nemocnice Pelhřimov podporuje budoucí generaci lékařů. Uspořádala už třetí ročník Kempu mediků, který byl zábavný, neformální a zaměřený na zkvalitnění praktických znalostí a dovedností studentů medicíny. Tato jedinečná čtyřdenní akce se konala v termínu od 4. do 7. září a přivítala jednatřicet studentů medicíny, kteří chtěli zlepšit své lékařské schopnosti.
Poslanecká sněmovna v úterý večer schválila novelu zákoníku práce, která umožňuje výrazně navýšit přesčasové hodiny pro lékaře a další zdravotnické obory. Proti ní se staví kriticky nejen lékaři, ale i pacienti. Upozorňují na praktiky v nemocnicích, kdy jsou doktoři do přesčasů nuceni a tlačeni na hranici svých sil, které mohou zasáhnout do zdravotního stavu pacientů.
Sněmovna v úterý znovu schválila dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Ustanovení budí spory a část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že přestane přesčasy sloužit. Novela zákoníku práce ale zejména zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Zpružnění pravidel pro dohody o provedení práce, jak je navrhovali s ohledem na sezónní pracovníky senátoři, dolní komora odmítla. Předlohu, která přinese i další změny, nyní dostane v původním sněmovním znění k podpisu prezident Petr Pavel.
/VIDEO/ Vražedkyně ze Žďáru nad Sázavou Barbora Orlová zůstane i nadále v izolaci za zdmi detenčního ústavu. V úterý 12. září o tom už poněkolikáté rozhodl Městský soud v Brně. Podle soudu i nadále trvají důvody pro to, aby Orlová pokračovala v pobytu v zabezpečovací detenci.
Tomáš Hois z děčínských Boletic se narodil se dvěma vážnými celoživotními onemocněními. Jeho jedinou šancí, jak žít kvalitní život, byla transplantace plic a srdce najednou. Nastaly však komplikace, 31letý muž se tak rozhodl obrátit s žádostí o pomoc na veřejnost a založil sbírku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nejenom zkušení, ale přímo dokonalí budou špičkoví lékaři z oboru intenzivní medicíny, a to jak z motolské nemocnice, tak z dalších významných pracovišť. Z pražských nemocnic i ti, kteří působí mimo metropoli. Zlepšit jejich přípravu pomůže nové simulační centrum, které se začíná stavět v areálu motolské nemocnice. Zatím je na jeho místě jen jáma – za dva roky se však už má chystat spuštění provozu.
Slibům podvodníka, který se vydával armádního lékaře působícího toho času v Iráku, uvěřila 80letá žena z Českolipska. Ze seniorky vylákal 77 tisíc korun.
Příběh Davida, který prodělal před rokem při pokládce koberce mrtvici, čtenáře velice zaujal. Nedávno jsme vám přinesli i jeho pokračování, kdy muž začal dělat takové pokroky, že je ani lékaři nechápali. Později však přišla pro rodinu další rána a obrovský krok zpět. David je opět tam, kde byl na začátku léčby a jeho žena pomalu ztrácí naději.
Oblíbená moderátorka Kalendária, sedmasedmdesátiletá Saskia Burešová zasedla letos poprvé v porotě soutěže Anděl mezi zdravotníky. Při té příležitosti prozradila, který lékař jí nejvíce v životě učaroval a jaký trapas se jí v televizi povedl. Rozesmála tím všechny okolo.
/ANKETA/ Až na výjimky stále neseženete v lékárnách penicilin. A to jak v tabletách, tak ani ve formě sirupu pro dětské pacienty. Komplikací je to především při léčbě streptokokových onemocnění, pro jejichž léčbu je penicilin první volbou.
Ke střetu tramvaje a chodkyně došlo v pátek 8. září v centru Prahy poblíž zastávky Štěpánská. Na místo okamžitě vyrazila posádka záchranářů společně s lékařem. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové byla žena na místě krátce v bezvědomí.
Jak daleko může dojít toxický vztah, někdy nechceme ani domýšlet. Petra Wojaczková však v jednom takovém žila. Po dvou letech se rozhodla od žárlivého přítele odejít, což ji bohužel stálo zdraví. Pod záminkou vrácení zásnubního prstenu ji expřítel donutil otevřít dveře od bytu, a pak se na ni vrhl. Nejprve ji brutálně bil, poté škrtil šňůrou od kulmy. Jeho útok přežila, ale zdraví se jí nikdy nevrátí. Je odkázána na neustálou pomoc. Teď Petře pomáhá celé Česko.
/FOTO, VIDEO/ Sídlo kralupské polikliniky v Nerudově ulici je na prodej. Čtveřice majitelů, kteří shodně působí ve zdravotnictví, ji nejdříve nabídla městu. A to koupi nemovitosti za čtyřicet milionů zvažuje. Verdikt by mohl padnout už na nejbližším zasedání zastupitelů. V poliklinice se nachází řada ordinací praktických i odborných lékařů a rentgen. Ve hře je tak budoucnost zdravotnických služeb ve městě.
Současný lékař odchází do důchodu. Nástupce nyní ordinuje v Německu a navíc působí u Horské služby. Starostové z Krušnohoří na Karlovarsku ale zabodovali. Díky společnému úsilí se jim totiž podařilo zajistit nástupce za odcházejícího lékaře pro dospělé z Perninku Jana Pazdioru, který od nového roku nastupuje do důchodu.
Bohuslav Svoboda je doyen Poslanecké sněmovny, ale to mu nijak neubírá na energii a smělých plánech. Především pro Prahu, kterou vede podruhé. Její obyvatele i návštěvníky ujišťuje, že zpoplatnění vjezdu do centra města ani třicítka tu hned tak platit nebudou.
Bohuslav Svoboda (ODS) se po desetileté pauze opět postavil do čela pražského magistrátu. Jak říká, to se povedlo asi třikrát od roku 1520. Zároveň je ale poslancem a aktuálně řeší problém přesčasové práce lékařů. Jako dlouholetý přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky a děkan 3. lékařské fakulty FN UK stížnosti svých mladých kolegů chápe.
Milošovi bylo letos 34 let, a ještě nedávno se s manželkou Aničkou radoval z čerstvě narozeného syna a tříleté dcerky. Až do osudného okamžiku, kdy se vracel z práce a přihodila se mu velice vážná autonehoda. Ta poznamenala život celé jeho rodiny. V důsledku nehody došlo k vážnému poškození Milošových očí i hlavy a následovalo deset měsíců v kómatu. Lékaři mu od začátku nedávali žádnou naději, ale jeho žena nepřestala věřit ani na okamžik.
Lékařská pohotovostní služba pro děti v okrese Bruntál prošla zásadní změnou. Od 1. září funguje už jen na jediném místě okresu: v krnovské nemocnici. Na Bruntálsku chybí pediatři, stomatologové a dnes už i praktičtí lékaři.
Hned po narození museli lékaři Taťánku, která se svými rodiči Monikou a Václavem žije v Žinkovech na Plzeňsku, okamžitě resuscitovat. Na první pohled bylo patrné, že s ní není vše v pořádku. Podrobná vyšetření odhalila, že se potýká s řadou zdravotních problémů, které způsobila duplikace části 17. chromozomu.
Karlovarský kraj rozšiřuje balíček motivačních programů pro lékaře a zdravotnický personál. V rámci nového dotačního titulu dosáhnou na příspěvek 50 000 korun za rok lékaři primární péče ve věku nad 65 let.
Čtyři roky rodiče z Žinkov na Plzeňsku čekali, až jejich dcerce začne chutnat. Pomohla klinika.
/FOTO, VIDEO/ Případů opilství v Ústí nad Labem přibývá. Hovoří o tom lékaři i strážníci. Co je horší, čas od času řeší i děti v mladistvém věku. Obzvlášť o prázdninách jich podle ústecké městské policie přibývá. Dokonce natolik, že bylo potřeba čas od času dohlédnout i na hospody, aby do nich mládež „na tajňačku“ nechodila prolévat hrdlem alkohol. Velké problémy pak opilci způsobují na pohotovosti.
Juliána je mladá maminka tříletého Martínka, kterého kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže už dva roky obejmout a zahrnout ho svou mateřskou láskou. Po prodělané operaci srdce byla Juliána propuštěna domů, ale po několika dnech přestala dýchat. I přes rychlou pomoc manžela a navzdory několik resuscitacím upadla do kómatu. Lékaři už jí nedokážou pomoci. Šanci na návrat do normálního života nabízí léčba v Rakousku a Švýcarsku, ale na tu rodina nemá peníze. Pomoc hledá prostřednictvím sbírky.
/FOTOGALERIE/ Tři nové kardiologické sály mají k dispozici lékaři ve Fakultní nemocnici Brno. Životy pacientů například s infarktem budou nově zachraňovat pomoci špičkových technologií, které jsou k dispozici jen na pár místech Evropy.
/FOTOGALERIE/ Když manželé Pavcovi ze Stehelčevsi očekávali před sedmi lety narození vytoužených dvojčátek, uvědomovali si, že budou mít se dvěma miminky více práce. To však ještě zdaleka netušili, jak těžký životní úkol na ně čeká. Handicapované sestry Karolínka a Rozárka stále potřebují nákladné rehabilitace. Přispěje na ně i charitativní festival Valdecký háj, který se koná druhou zářijovou sobotu.
Ještě před prázdninami byl Tomáš zdravý sedmnáctiletý kluk, který plánoval s přítelkyní prázdniny plné zážitků. Pár dní před jejich začátkem však dostal plané neštovice, kvůli kterým se náhle ocitl na hranici života a smrti. Po dvou týdnech v umělém spánku se probudil bez nohou, s nefunkčními ledvinami a s malou nadějí na přežití. Zůstává v nemocnici a nepřestává bojovat o svůj mladý život.
Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) vyzvala politiky, aby Sněmovna neschválila novelu zákoníku práce v navrhované podobě. Předloha umožňuje zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře by šlo o 1000 hodin přesčasů za rok. Pokud novela projde, lékaři pohrozili, že přestanou od 1. prosince sloužit dobrovolné přesčasy. Předseda sekce Jan Přáda řekl novinářům, že do výzvy se zapojilo 4000 z 20 tisíc lékařů sloužících v nemocnicích. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že je připravený se s nespokojenými lékaři kdykoliv sejít.
/FOTOGALERIE/ Od začátku prázdnin je novým ředitelem rakovnické Masarykovy nemocnice Ondřej Dostál. Už se seznámil se všemi odděleními, a to i neohlášeně mimo standardní pracovní dobu, aby si udělal představu o chodu nemocnice. V rozhovoru pro Deník naznačil směr, kterým by se nemocnice měla dále ubírat. Patří k plánům i dětská pohotovost, kterou Rakovník už léta postrádá?
/FOTO, VIDEO/ Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje (ZZS SK) zvažuje, že v Čáslavi zruší posádku rychlé lékařské pomoci (RLP). Tedy výjezdové skupiny, jejíž součástí je kromě zdravotní sestry a řidiče záchranáře ještě lékař.
Mnohočetný myelom je po leukémii druhé nejčastější krevní nádorové onemocnění. Projevit se může únavou, slabostí, častými infekcemi, bolestmi kostí či náchylností ke zlomeninám. Léčba je stále modernější a umožňuje kvalitní život.
Problémy se srdcem má spousta lidí. Ať už je to občasná bolest na hrudi, bušení srdce nebo okamžité zadýchání po pár krocích. A jelikož se mnohým nechce k lékaři, hledají na internetu babské rady, jak srdce uklidnit, či jak jej léčit. Kardiologové ale varují, že odkládání návštěvy lékaře při podezření na srdeční onemocnění může mít fatální následky. Jak tedy včas poznat problémy se srdcem a případně i to, že srdce trpí arytmií či dokonce selhává? A jak to řešit? Zeptali jsme se odborníků.
Lidé možná budou moci díky speciálnímu screeningu zjistit, zda je v budoucnu čeká, nebo nečeká demence. Poté jim lékaři doporučí, jak se jí dopředu účinně bránit.
S nožem v ruce ohrožoval sebe i personál chirurgické ambulance ve strakonické nemocnici. Případ se sice odehrál už začátkem srpna, ale mluvčí strakonických policistů Jaromíra Nováková o něm informovala teprve ve středu 30. srpna.
Na šedý zákal neexistuje jiná účinná léčba než operace. Lékaři ji dělají ambulantně. Hradí ji zdravotní pojišťovny. Odborníci doporučují, aby ji člověk absolvoval co nejdřív.
V zoufalé situaci se ocitla Lucie Podlešáková z Plzně, maminka šestiletých dvojčátek Adélky a Danečka. Dosloužilo jí auto, které nutně potřebuje ke každodennímu dovážení vážně nemocného syna k lékařům, na rehabilitace a podobně.
V zoufalé situaci se ocitla Lucie Podlešáková z Plzně, maminka šestiletých dvojčátek Adélky a Danečka. Dosloužilo jí auto, které nutně potřebuje ke každodennímu dovážení vážně nemocného syna k lékařům, na rehabilitace a podobně.
Vykuchám vás jako ryby. Zničím vás jako Vietnam. Těmito slovy vyhrožoval strážníkům minulý týden sedmadvacetiletý muž na východě Brna. Ve vypjatou chvíli se navíc vyzbrojil nožem a sekáčkem na maso a byl připravený zaútočit. Dramatické okamžiky vyvolala u muže frustrace ze svého zdravotního stavu a také pocit, že mu žádný lékař nedokázal pomoci. Posilněný alkoholem nejdříve napadl své rodiče, kteří zavolali na linku 156.
Alzheimerova choroba postihuje asi dvě procenta populace ve věku 65 let, z lidí starších 80 let jí ovšem trpí až 40 procent. Na druhou stranu nejde jen o nemoc starců, první běžně nerozpoznatelné změny na mozku může přinést už ve 45. až 50. roce života. S neurologem Jakubem Hortem jsme si povídali o tom, jak včas Alzheimerovu nemoc poznat, jak se s ní vyrovnat či jak dlouho se s Alzheimerem žije.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zrakově postižené ženě přibyly další zdravotní problémy. Úřad práce na to reagoval snížením příspěvku. „Musel se stát zázrak, když podle nich najednou vidím i skvěle slyším,“ říká bývalá novinářka Marie Zemanová ze Slaného. A chce bojovat.
Zrakově postižené ženě přibyly další zdravotní problémy. Úřad práce na to reagoval snížením příspěvku. „Musel se stát zázrak, když podle nich najednou vidím i skvěle slyším,“ říká bývalá novinářka Marie Zemanová ze Slaného. A chce bojovat.
Pacienti si musejí zvykat na omezenou činnost některých oddělení v Nemocnici Znojmo. Oddělení ORL (ušní, krční, nosní – pozn. autora) už na počátku léta omezilo provoz ambulancí a pohotovostní služby, operace kvůli nedostatku lékařů neprovádí vůbec. Lékaři napříč všemi odbornostmi chybí v nemocnici na šestnácti pozicích. Nelékařským zdravotnickým personálem by nyní potřebovali Znojemští obsadit přes dvacet míst.
Chrápání může brzy odeznít, nebo také způsobit závažné komplikace. Je proto dobré navštívit lékaře, který zjistí příčinu a nasadí léčbu. Mnoho lidí totiž trpí spánkovou apnoe, aniž o tom ví.
Je tomu již 110 let, kdy zemřela jedna z významných osobností Domažlic, kterou byl Antonín Steidl (31. března 1832 – 26. srpna 1913). Byl rakouský a český lékař a politik, ve 2. polovině 19. století a počátkem 20. století poslanec Českého zemského sněmu a Říšské rady. Dokonce byl také osobním lékařem ruského cara, ale po čase ho to táhlo zpět domů do Domažlic. Jeho pravnuk Antonín Sichrovský je na něj patřičně hrdý.
Pokud člověk nemá kde bydlet nebo bydlí v nejistotě, výrazně se to odráží na jeho psychickém i fyzickém zdraví. Odborníci pracující s těmito lidmi proto navrhují změny. Více by propojili sociální a zdravotní péči.
Lékaři Nemocnice Šumperk začali při své práci využívat umělou inteligenci. Testují asistenční software, který dokáže na rentgenovém snímku diagnostikovat zápal plic nebo najít miniaturní nádorové ložisko.Novinku v závěrečné fázi vývoje testuje více než půl roku pětice lékařů radiodiagnostického oddělení. Systém za tu dobu vyhodnotil snímky hrudníku více než tří a půl tisíc pacientů.