Zubního lékaře na pojišťovnu nemá podle České stomatologické komory (ČSK) podle dat z loňského listopadu asi 17 procent pojištěnců, včetně ukrajinských uprchlíků 21 procent. Nejvíce jich je v Praze a Karlovarském kraji, kde podíl činí 27,7 procenta, respektive 26,8 procenta. Nejméně je to na Vysočině a ve Zlínském kraji, a to 14,6 a 12,4 procenta. Podle viceprezidenta ČSK Roberta Houby je ale zhruba milion lidí, kteří se k zubaři registrovat nechtějí, další část si péči platí sama.
Lékaři se marně snaží vytáhnout mnohé své pacienty lidově řečeno hrobníkovi z lopaty. Vysoký krevní tlak má v České republice asi 40 procent dospělé populace a podle průzkumů zhruba každý druhý nebere správně léky, které mají hypertenzi snižovat. Pomoci může i osvěta, která každoročně vrcholí 17. května, kdy si zároveň připomínáme Světový den hypertenze. Přístupy k léčbě vysokého krevního tlaku můžeme najít ve světě spoustu. Inspirovat se lze třeba v Dánsku, kde na to jdou hraním fotbalu. Případně je tu ještě kontroverzní postup, který nedávno zkoušela brazilská armáda.
/PŘÍBĚH PACIENTA/ Sedmačtyřicetiletý Cyril Marc Paul Delaland celý život bojuje s rakovinou. První nádor mu lékaři zjistili v sedmi letech. Nepříjemnou diagnózu si pak v životě vyslechnul ještě několikrát. Pochází z Francie, dvacet let však už žije v Brně a stejnou dobu se léčí s rakovinou ledvin. Zbývá mu pouze jediná, a i z té mu lékaři kvůli nádorům dvakrát část odstraňovali. Delaland má totiž pro nádorové bujení silné předpoklady.
Dětské lékařce nejprve musela maminka dvou nemocných synů vysvětlit, čím její děti trpí. Vzácné onemocnění hereditární angioedém (HAE), které Dominikovi a Leošovi způsobuje na různých částech těla bolestivé a někdy i život ohrožující otoky, totiž doktorka dosud znala jen ze studií. Není divu. Podle dostupných statistik se choroba vyskytuje zhruba u jednoho člověka z 10 tisíc až 50 tisíc lidí. Za rok se tedy v Česku narodí jen několik dětí s touto neléčitelnou chorobou. Jak se s ní dá žít? Mezinárodní den HAE připadá na 16. květen a má zvýšit povědomí široké veřejnosti o této vzácné celoživotní nemoci.
Smutná zpráva přišla v pondělí 15. května z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Přesněji: prostřednictvím sociálních síti ji rozšířil tým dobročinné organizace Project Phoenix Tactical Care, která se zaměřuje na pomoc bojující Ukrajině. Zemřel 38letý zakladatel Projektu Phoenix známý pod přezdívkou Taylor. Na Ukrajině působil jako paramedik (neboli zdravotník), a to i přímo u frontové linie.
Smutná zpráva přišla v pondělí 15. května z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Přesněji: prostřednictvím sociálních síti ji rozšířil tým dobročinné organizace Project Phoenix Tactical Care, která se zaměřuje na pomoc bojující Ukrajině. Zemřel 38letý zakladatel Projektu Phoenix známý pod přezdívkou Taylor. Na Ukrajině působil jako paramedik (neboli zdravotník), a to i přímo u frontové linie.
Když bylo Lukášovi 21 let, přežil velmi vážnou autonehodu. Dnes je na vozíku, sotva mluví a sám se o sebe nepostará. Nikdo přesně neví, co se tenkrát přihodilo, ale nejspíš nezvládl řízení a naboural do stromu. Že už nikdy nebude jako dřív, řekli jeho mamince lékaři hned na začátku. Ona to ale nevzdává a snaží se, aby syn jednou mohl žít plnohodnotný život.
V sestavě českých hokejistů v pondělním utkání na mistrovství světa v Rize proti Lotyšsku bude chybět útočník Filip Chytil, který v nedělním duelu proti Kazachstánu (5:1) utrpěl po zásahu hokejkou zranění v obličeji a po prvním třetině odstoupil ze hry.
/ROZHOVOR/ Domácí zdravotní péče, hrazená ze zdravotního pojištění, umožňuje pacientům, kteří potřebují odborné služby, aby mohli místo cestování k lékařům nebo pobytu v nemocnici zůstávat doma. Jde například o lidi po operacích nebo chronicky a nevyléčitelně nemocné. Mezi organizace, které poskytují ošetřovatelské služby v domácím prostředí, patří i Nemocnice Mělník. Podle ředitelky ošetřovatelské péče Lindy Zítové jde o službu pro pacienty, kteří jsou indikováni lékařem.
Milan a Veronika se poznali na výšlapu na Poledník a okamžitě pochopili, co znamená slovní spojení skutečná láska. Vzali se, pořídili si děti a začali společně budovat svůj vysněný domov. Pak ale Milana začala bolet noha a magnetická rezonance odhalila nádor, který zasahoval až do stehenní kosti. Do poslední chvíle věřil, že rakovinu přemůže. Své ženě však zemřel v náručí.
Karlovarská cukrárna získala dvě ceny v soutěži Dobrota Karlovarského kraje. Nejvyhlášenější je ale její chléb Boží dar, kterého denně napeče čtyři sta kusů.
Krnovská nemocnice se může pochlubit operačními sály, které patří k nejmodernějším v republice. V Moravskoslezském kraji jde o absolutní špičku. Lékaři zde budou operovat obklopeni spoustou technologických vychytávek, a současně budou mít výhled z okna na Krnov a na přírodu nemocničního areálu.
Stovky tisíc pro lékaře a desítky tisíc korun pro sestry. Nemocnice v Královéhradeckém kraji nabízejí kvůli nedostatku zdravotnického personálu takzvané náborové příspěvky či stabilizační odměny. Ani to však mnohdy nestačí.
Další obrovský pokrok v medicíně. Tým lékařů v Bostonu má za sebou novou operaci mozku k léčbě vzácného onemocnění známého jako Galenova malformace. Chirurgové operovali plod přímo v děloze matky za pomocí ultrazvuku.
„Byl jsem tam, Petře. Jak se říká, na druhém břehu. A potkal jsem ďábla i anděly. Vím, že existují. Jsem si tím jistý,“ říká chlapík, který si prošel těžkou formou covidu-19.
Už jen do konce května bude ve Větřní ordinovat bývalý pediatr z Horní Plané MUDr. Indra, který se dočasně ujal péče o tamní děti a dorost po tragickém skonu dětské lékařky ve Větřní MUDr. Jaroslavy Vaníčkové. Kraj přitom nabízí milion a půl dotace, zdravotní pojišťovna další stovky tisíc a město k tomu pronájem ordinace i byt 3+1 zdarma.
Zůstanu doma marodit, nebo nemoc zvládnu přechodit? Takovou otázku si klade při prvních příznacích onemocnění spousta zaměstnanců. Nyní již od prvního dne pracovní neschopnosti dostávají šedesát procent základu výdělku. To by se teď mohlo změnit.
Do veřejných diskuzí se znovu dostala karenční doba, tedy neproplácení prvních dnů nemoci. Navrhuje to Národní ekonomická rada vlády. Názory na případné zdravotní dopady se liší - podle některých lékařů lidé systém zneužívají, jiní naopak tvrdí, že je nutné být doma a zabránit šíření nákazy.
Pravé neštovice způsobené virem variola zabíjely v minulosti miliony lidí. Naštěstí se s nimi v současnosti již nesetkáváme a to díky vakcíně, vyvinuté před více než 200 lety. O celosvětové vymýcení tohoto onemocnění se zasloužili ve velké míře dva epidemiologové z tuzemska - Karel Raška a Zdeněk Ježek.
Platit? Neplatit? Téma karenční doby, tzn. neplacení prvních tří dnů nemoci, se opět objevilo na stole. A co člověk, to různý názor. "Když byla karenční doba zavedená v roce 2008, tak se výrazně snížil počet nemocných, ale prodloužila se doba pracovní neschopnosti," říká ředitel strakonické nemocnice, dlouholetý lékař a nyní také senátor Tomáš Fiala. Zároveň ale dodává, že pro mnoho rodin může třídenní výpadek v rozpočtu znamenat problém.
Karlovarská cukrárna získala dvě ceny v soutěži Dobrota Karlovarského kraje. Nejvyhlášenější je ale její chléb Boží dar, kterého denně napeče čtyři sta kusů.
Slibně se rozjíždějící projekt Školáci k zubaři, s nímž přišli senátor za Karvinsko Ondřej Feber (ANO) a ostravský stomatolog Lubomír Beran, se stal terčem kritiky prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera.
Afektivní záchvaty, které často končí bezvědomím. Křik, škrábání a štípání sama sebe v MHD. Každá změna je pro ni neuvěřitelný problém. Stejně jako sníst jakékoli jídlo. A ve třech letech znalost pouze osmi slov. Takový je život tříleté Janičky.
/FOTO, VIDEO/ Spánkové centrum Fakultní nemocnice Brno se otevře v nových prostorách. Rekonstrukce jeho budovy v brněnských Bohunicích za bezmála dvacet milionů korun přispěje ke zvýšení komfortu pacientů i kvality vyšetření. Zlepšit by se měly také pracovní podmínky spánkových techniků, kteří se starají o hladký proces sledování pacientů během noci a vyhodnocení spánkových studií. Nemocnice v příštích deseti letech chystá rekonstrukci většiny svých budov. Nepůjde přitom pouze o bohunický areál.
/VIDEO, FOTO/ Už od června se budou moci rodiče hlásit u nové pediatričky, která začne ordinovat na sídlištní poliklinice. Jmenuje se Martina Keleová a smlouvy má se všemi zdravotními pojišťovnami.
Ve většině nemocnic ve středních Čechách i v Praze dlouhodobě chybí zdravotní sestry. Někde jich postrádají pár, jinde desítky. Nové pracovní síly proto lákají na četné benefity, od jídla za pár korun přes školky pro děti až po náborové příspěvky. Zřejmě nejvyšší částkou je 500 tisíc korun nabízených Oblastní nemocnicí Kladno.
Pokud by student a budoucí nový lékař využil veškeré finanční nabídky a benefity, které Karlovarský kraj nabízí, mohl by získat podporu v řádu až několika milionů korun. Například praktický lékař pro děti a dorost by mohl dosáhnout na podporu ve výši až 2,9 milionu korun, praktický lékař pro dospělé téměř 2,2 milionu korun a zubař na částku 1,9 milionu korun.
Luďka trápily ledviny už jako náctiletého. Nakonec mu svou ledvinu darovala jeho sestra. Onemocnění ledvin je třeba zachytit včas. Lékaři mohou nabídnout i moderní léčbu.
Českou republiku stále trápí nedostatek některých léků. Opakující se výpadky se týkají kupříkladu antibiotik či léků na horečku. Problematice se ve středu v rámci sněmovního kulatého stolu věnovali poslanci a úředníci státních institucí.
Praktický lékař, pediatr i další zubař. Tři lékařské služby, které pacienti ve Znojmě stále postrádají. Už dlouhodobě. Získat je do města mají pomoci další dotace z radniční pokladny, tentokrát v celkové výši tří milionů korun. Výběrové řízení Všeobecné zdravotní pojišťovny končí pro zájemce z řad lékařů desátého května.
Policisti, městští strážníci nebo lékaři, to jsou jen některé z profesí, které na jihu Čech mohou získat při nástupu do práce podpisový bonus výrazně převyšující sto tisíc korun. V případě lékařů jde, díky krajským dotacím, o více než milion korun či další výhody v podobě zajištěného bydlení. Na učitele zatím krajský úřad v případě středních a obecní úřady v případě základní škol nemyslí.
Chci u vás odložit dítě. Takovou prosbu v úterý vyslechl vrátný v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Přivolal proto sloužícího dětského lékaře Petra Lavického. „Protože bylo dítěti na první pohled půl roku, lékař sdělil matce, ža na tak velké děti nejsou vybavení, ať kontaktuje příslušný úřad,“ popsal nezvyklý případ Ludvík Hess, který je zakladatel babyboxů a zřizuje je napříč republikou.
Hned několik novinek přichystala od začátku května Senior doprava ve Štětí. Senioři budou jezdit po městě levněji, může jich také jezdit více najednou. Dopravu bude možné nově použít také k cestám za odborným lékařem nebo na úřad do okolních měst.
Dočkají se pacienti z Vysočiny lékařské zprávy psané umělou inteligencí? Mohla by to být pomoc lékařům. V jihlavské nemocnici aktuálně testují umělou inteligenci na plicním oddělení. Do budoucna bude její význam pravděpodobně stoupat. Zkušenosti s ní mají i jiné nemocnice v kraji, případně o jejím využití uvažují.
Nedostatek personálu je dlouhodobým problémem zdravotnických zařízení v Olomouckém kraji. Nemocnice však omezovat poskytování péče rozhodně nemusejí. Největší, olomoucká fakultní nemocnice aktuálně hledá podle svých webových stránek třináct lékařů a přerovská nemocnice deset, například na LDN, neurologii nebo dětské oddělení.
Náborové příspěvky – ano, či ne? Přístup nemocnic v západních Čechách se liší. V Nemocnicích Plzeňského kraje, kam spadají Klatovská, Domažlická i další nemocnice, či třeba v Nemocnici Privamed Plzeň může jít i o šestimístné částky.
Trochu jako sportovní hvězdy si mohou připadat zdravotníci při hledání nového místa. Zdravotnická zařízení jim totiž nabízejí vysoké podpisové bonusy, pokud nastoupí do konkrétní nemocnice. Lékaři si tak v Ústeckém kraji mohou přijít na motivačním příspěvku až na půl milionu korun, s prázdnou neodejdou ani sestřičky a překvapivě ani technický personál, jako jsou například elektrikáři.
Internisté, ortopedové nebo chirurgové. Nemocnicím v Pardubickém kraji chybí zhruba sedm desítek lékařů. O práci v menších nemocnicích se doktoři neperou, nemocnice proto sázejí i na tučné náborové příspěvky. Na finanční injekci lákají i radnice, například Svitavy takto shánějí obvodní lékaře a zubaře. A zabírá to. Mnozí lékaři toho ale zneužívají a často mění působiště, aby dosáhli na co nejvíc benefitů.
Dnes patnáctiletá Terezka upadla ve 2,5 letech do kómatu. Když se probrala, nebyla už nikdy zdravá, ale i tak byla soběstačná. Před rokem však přišel další šok v podobě zástavy srdce a lékaři mamince řekli, ať se s dcerou rozloučí, jelikož neexistuje naděje. Nemoc, kterou trpělo zhruba osm dětí v republice, však jako jediná zatím přežila. Terezka říká, že ji tatínek poslal z nebe zpět.
/TÉMA DENÍKU/ Přilákat lékaře pomocí náborových příspěvků se snaží v Jihomoravském kraji převážně nemocnice v okresech. Zatímco v Brně motivační bonus v podobě finanční částky a dalších benefitů nabízí pouze jediná nemocnice, ve zbytku kraje jej nabízí čtyři z pěti nemocnic v okresních městech. Za nové lékaře si pak připlatí i v menších městech. Například v Kyjově.
Přetrvávající nedostatek lékařů má pro čerstvé absolventy lékařských fakult, ale i lékaře s praxí, výhodu, kterou každý uchazeč o práci možná nikdy nepozná. Pokud nemocnice o služby lékaře, ale i zdravotních sester hodně stojí, je ochotna dát víc než standardní plat.
Až půl milionu korun. Na tolik si může jednorázově přijít nový lékař, který se „upíše“ nemocnici v jednom z regionů České republiky. Aby je špitály nalákaly, předhánějí se v různých benefitech - od statisícového náborového příspěvku přes služební byt až po nabídku jeslí či školky pro dítě žádaného zdravotníka.
Bez zkušených lékařů a sester se v medicíně neobejdeme ani v nejodvážnějších vizích budoucnosti, kdy se zřejmě stane koexistence s umělou inteligencí běžnou realitou. Technologie budou ve zdravotnictví pomáhat čím dál více. A v nejednom případě třeba i zachrání lidský život, i když by to bylo dříve nemyslitelné.
Lékaři a zdravotnický personál chybí v celé republice. Lékařů je nedostatek a je potřeba si je hýčkat. Starostové jim nabízí byty, vybavené ordinace, kraj láká na finanční bonusy. A co nemocnice ve Zlínském kraji? Perou se také o nové zdravotníky?
Až na půl milionu korun si mohou přijít lékaři, kteří nastoupí do jedné z nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina. A nemocnice potvrzují, že tento motivační prvek sklízí ovoce. Všechny nabírají nové lékaře a motivují je i stovkami tisíc korun.
Vysoké tresty rozdala disciplinární komise OFS Litoměřice hříšníkům z předminulého víkendu. Krom jiného se projednávaly incidenty z duelů Travčice - Předonín a Libochovany - Lovečkovice.
Mladý ukrajinský lékař Taras Mykhalyna, který pracuje v děčínské nemocnici i se svou ženou Myroslavou, vyhlásil sbírku na pomoc zdravotníkům 38. brigády námořní pěchoty ukrajinské armády. Není náhoda, že vybral zrovna tuto jednotku. Jako lékař u ní totiž působí Tarasův otec.
/FOTO, VIDEO/ Kolínská záchranka se snaží být jednou z nejlepších v kraji. V rozhovoru pro Kolínský deník hovořil o práci záchranářů její primář Robert Kučera.
Jaká je práce záchranářů? O tom v rozhovoru pro Deník hovořil primář kolínské záchranky Robert Kučera. Za zásadní potíž přitom označil nedostatek lékařů, které záchranka potřebuje ke svému fungování.