Pouhých osm hodin se mohli rodiče Honzíka radovat, že se jim narodil krásný zdravý chlapeček. Pak přišla rána z nebe, když Honzík bez zjevné příčiny přestal dýchat. Příčina? Syndrom náhlého úmrtí dítěte, které se ve skrytu duše bojí snad každý rodič novorozence. Díky rychlému zásahu lékařů přežil, ale kvůli nedostatku kyslíku mu odumřela část mozku. Dodnes trpí těžkými následky, ale rodiče se nevzdávají. Existuje totiž naděje na velké zlepšení.
/DOBOVÉ FOTO/ Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě nebo Žďár nad Sázavou. Tato tři města projevila ve třicátých letech minulého století enormní zájem o to, aby měla nemocnici. Okresní nemocnice totiž znamenala značný hospodářský zisk a prestiž. Proč nakonec stojí od konce třicátých let v Novém Městě na Moravě?
Během tří let vylákala 51letá žena přibližně 5500 tablet léčiva Zolpidem, které se užívá ke krátkodobé léčbě nespavosti a některých mozkových poruch. Využila i období covidu a žádostí eReceptů přes telefon. Vydávala se za pacienty lékařů a tak léky získávala. Nyní jí hrozí až osm let ve vězení.
Průměrná porodní hmotnost novorozence v České republice je zhruba 3,3 kilogramů. Vaneska, když v prosinci přišla na svět v olomoucké porodnici, měla desetkrát méně, přesně 395 gramů. Holčička se doslova vešla do dlaně. Díky komplexní péči zdravotníků Fakultní nemocnice (FN) Olomouc se miminko podařilo zachránit a holčička má naději na zdravý život.
Pamatujete na Davida, který v červnu loňského roku prodělal těžkou mozkovou mrtvici při pokládání nového koberce? Z muže v plné síle se rázem stal nemohoucí člověk, který potřebuje celodenní péči a sám se ani nenají. Zeptali jsme se jeho ženy Lenky, jak je na tom dnes. Podle všeho dělá takové pokroky, na které si žádný lékař netroufal ani pomyslet.
Každá matka má po porodu ze zákona nárok na péči porodní asistentky, musí ji ale předepsat lékař. Ne všichni gynekologové tak činí. Proto mají vzniknout jasnější pravidla, která péči více zpřístupní.
/FOTOGALERIE/ Čtrnáctiletý. A přesto na úrovni rok a půl starého dítěte. Takový osud potkal Daniela Křivánka. Kluka, kterému lékaři diagnostikovali Angelmanův syndrom.
/FOTOGALERIE/ Čtrnáctiletý. A přesto na úrovni rok a půl starého dítěte. Takový osud potkal Daniela Křivánka. Kluka, kterému lékaři diagnostikovali Angelmanův syndrom.
Endometrióza trápí každou desátou ženu. Ty s nejvážnějšími problémy mohou navštívit některé z pěti certifikovaných endocenter. Odborníci i pacientky prosazují jejich zanesení do ministerských vyhlášek, rozšíření péče či to, aby pojišťovny hradily drahé léky.
Budoucí lékaři si mohou ve dvanácti zajímavých disciplínách vyzkoušet své znalosti i zručnost při práci s moderními přístroji jako je například ultrazvuk, CT, endoskopie, počítačem řízené modely, laparoskopický trenažér. Umožňuje jim to soutěž s názvem Medik roku 2023, která se v těchto dnech koná v Českém Krumlově.
Bezmála tisíc artroskopických operací velkých kloubů, z toho téměř 400 rekonstrukčních u kolen, ramen i kyčlí, provede ročně Artroskopické centrum FN Plzeň v Plzni, které patří mezi špičková pracoviště v České republice.
Nedostatek lékařů trápí oddělení léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) v chrudimské nemocnici. A nejen tady, podobná situace je v celém kraji. „Naše oddělení je pod velkým tlakem i proto, že chrudimská nemocnice momentálně neprovozuje lůžkovou část interního oddělení, takže se snažíme přejímat následnou lůžkovou péči také pro pacienty z interny," vysvětluje primář Tomáš Vondráček, který je přednostou zdejšího oddělení již osm let.
Stěžejní problém, se kterým se potýkají léčebny dlouhodobě nemocných, je nedostatek kvalitního personálu. Lékaři ani zdravotní sestry se totiž do následné péče zrovna nehrnou. "Na začátku roku jsem vypsal výběrové řízení na nového lékaře, inzerát byl ve všech médiích i na internetu, dokonce nabízíme náborový příspěvek 300 tisíc korun. A za několik měsíců se podařilo sehnat jednu doktorku na 0,6 úvazku," potvrzuje problém ředitel hradecké LDN Radim Faltus.
Dva miliony. Člověk, co vydělává pětadvacet tisíc měsíčně, by takovou sumu naspořil za osmdesát měsíců, tedy téměř za sedm let. A musel by mít nulové výdaje.
Pořádnou šlamastyku si způsobila sedmašedesátiletá důchodkyně z Blanenska. Navzdory mnoha opakujícím se varováním uvěřila cizímu člověku, který ji tvrdil, že je lékařem v Jemenu a začala si s ním psát. Zatímco na začátku byla důvěra, na konci ztráta milionu a tří set tisíc korun. Případ řeší policisté.
Podle data narození mu je přes 60 let, přitom moderní vědecké přístroje o něm hlásí, že má jen něco přes čtyřicet. I na pohled vypadá perfektně. Řeč je o populárním americkému lékaři jménem Mark Hyman, který prozradil, co za jeho skvělou kondicí stojí. Nejde přitom o nic složitého či finančně nákladného. A zajímavé jsou i jeho tipy na stravu.
Vyšší než optimální hladinu cholesterolu v krvi má podle odborníků kolem osmdesáti procent Čechů. To může vést k potížím s cévami a srdcem, vedoucím k infarktu nebo mrtvici. „Ročně u nás na oběhová onemocnění zemře asi 45 tisíc lidí, což představuje téměř polovinu celkové úmrtnosti,“ uvedl pro Deník profesor na III. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Vrablík.
Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.
Během Velikonoc byla v Klatovech uzavřena dětská pohotovost, což pobouřilo mnohé rodiče. Bohužel dětští praktici chybí, a situace se tak může kdykoliv opakovat.
Co dělat, když se objeví krev na toaletním papíru? Někdy bývá přimíchána ve stolici, jindy lidé dokonce popisují, že jim „teče krev ze zadku“. Každopádně je to znepokojující podívaná, kterou leckdy provázejí další nepříjemné projevy v oblasti konečníku. V mnoha případech za to mohou třeba jen hemoroidy či řitní trhlina, v nejhorším scénáři se ovšem za krvácením může skrývat zhoubný nádor. Jak to tedy s těmi krvavými intimními potížemi je?
Až tři roky vězení hrozí operátorce tísňové linky Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Ireně Bláhové (58) z Plzně, která nevyslala sanitku ke staršímu muži, jenž byl nalezen ležící na chodníku ve Starém Plzenci. Považovala ho totiž na základě rozhovoru s oznamovatelem za mrtvého.
Jak se léčit a vyléčit? Mám správnou diagnózu? Otázky, které tíží každého, komu našli vážnou chorobu. Nejen těmto pacientům může pomoct hlas dalšího odborníka, který jejich zdravotní problémy uvidí z jiné perspektivy než ošetřující lékař. Jenže podle zástupců pacientských organizací je zapotřebí zjednodušit pravidla pro jejich získání.
Na začátku března zažilo jičínské anesteziologicko-resuscitační oddělení výměnu primářů. Oddělení se po šesti letech rozhodl opustit MUDr. Radek Majerčin a jeho roli převzal MUDr. Jiří Patka, který dosud působil na stejné pozici v turnovské nemocnici. „Když jsem se přihlásil do výběrového řízení, neměl jsem detailní informace o tom, jak jičínské ARO funguje. Po mém nástupu mě čekalo příjemné překvapení,“ říká nový primář. Více o své práci, oboru i plánech do budoucna prozradil v rozhovoru.
V druhé polovině května se uskuteční v celém Česku armádní cvičení zkoušející připravenost na mobilizaci a odvody. Na dopis ústeckého krajského úřadu žádající lékaře o spolupráci upozornil na sociálních sítích předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Jde podle něj o „naplňování jejich plánu“, čímž naznačuje souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, případně se zvolením Petra Pavla prezidentem. Podle armády však nejde o nic neobvyklého, podobná cvičení se konají každý rok již od roku 2015.
V druhé polovině května se uskuteční v celém Česku armádní cvičení zkoušející připravenost na mobilizaci a odvody. Na dopis Krajského úřadu Ústeckého kraje žádající lékaře o spolupráci upozornil na sociálních sítích předseda strany PRO Jindřich Rajchl s tím, že se jedná o naplňování „jejich plánu“. Naznačuje tak souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, případně se zvolením Petra Pavla prezidentem. Podle armády ale nejde o nic neobvyklého, podobná cvičení se konají každý rok už od roku 2015. Jediným rozdílem oproti předchozím letům je to, že se konají ve všech krajích v jeden den, dříve je armáda pořádala postupně v jednotlivých regionech.
Jak dlouho se hojí otevřená rána? Rozhodně by to nemělo trvat půl roku. Paní Marii je 78 let a takové bolesti, jako jí způsobily bércové vředy, snad ještě nezažila. Šest měsíců se marně doma snažila nehojící se vředy na dolních končetinách vyléčit. Oplachovala je vodou a překrývala klasickým obinadlem. Žádné zlepšení se ale nekonalo, spíš se vše zhoršilo. „Bércáky“ svědily, hnisaly, strašně bolely a rána se postupně zvětšovala.
S bolestí hlavy se v životě setkal asi každý z nás. Nejde ale jen tak říct „bolí mě hlava“, dát si ibalgin a čekat, že to zabere. Bolest hlavy může být způsobena různými faktory, na které funguje odlišný přístup. Jinak řečeno: co zabere na bolest čela, netlumí bolest v okolí dutin. Jak ale poznat, co na který typ bolesti pomáhá? Základem je umět bolest správně lokalizovat.
Získat mladého doktora je pro každou obec malý zázrak. Starostové nabízejí byty, vybavené ordinace, kraj zase dotace. A přesto jich nalákají minimum. V rámci podpory školitelů mladých lékařů v ambulancích praktických lékařů poskytne Zlínský kraj dotaci prvním třem doktorům.
Podvodů, kdy důvěřivci, převážně ženy, nalétnou údajným vojákům či lékařům na zahraničních misích, kteří touží po seznámení, poslední dobou výrazně přibývá. I přes opakovaná varování policie jim podvedení naposílají často i statisíce. Žena z Jesenicka kvůli své důvěřivosti ovšem může skončit sama před soudem a za mřížemi.
Jestli naše tělo něco opravdu hodně potřebuje, tak je to vápník. Kromě jiného je základní stavební složkou našich kostí, které bez vápníku řídnou a jejich zlomeniny pak leckdy mohou být život ohrožující. Týká se vás to také? Podle lékařů může osteoporóza, nemoc nazývaná také „zloděj kostí“, trápit až 800 tisíc Čechů. Jak léčit osteoporózu? Možná pomůže i jedna babská rada.
Paní Renáta měla jít na banální operaci, po níž se měla během pár dní vrátit zpět ke své rodině a prvnímu vnoučkovi, který se měl každým dnem narodit. Místo toho však druhý den volal lékař manželovi, že se jeho žena už zřejmě neprobudí. Dodnes je ve vigilním kómatu, stará se o ni její dcera a manžel a připravují maminku na aplikaci kmenových buněk. Renáta se nají, usměje, ale přítomna je pouze tělem, nikoliv duchem.
V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky. Na přelomu dubna a května by měla dorazit také mimořádná dodávka dětských antibiotických sirupů.
/FOTO/ Jeden se stal v září loňského roku novopečeným starostou, druhý o týden později senátorem. Senátora za Senátní obvod č. 40 – Kutná Hora Bohuslava Procházku a starostu Kutné Hory Lukáše Seiferta nepojí jen rodné stříbrné město, ale také příbuzenské vztahy. Známý pediatr a dětský kardiolog je totiž strýcem kutnohorského starosty.
Mladé lékaře se snaží udržet v regionu prostřednictvím stipendií Karlovarský kraj. Radní proto odsouhlasili poskytnutí stipendií dalším studentům lékařských fakult v oborech všeobecné lékařství a zubní lékařství. Podpořeno bude 10 nových žadatelů a zvýšen bude příspěvek i třem nynějším. Celkové náklady na pokrytí všech 13 žádostí činí 1 950 000 korun.
0, A, B, AB. Takové označení nesou čtyři základní krevní skupiny. Objev jejich existence a rozdělení zajistil, že lidé již nadále zbytečně neumírali při krevních transfuzích od nevhodného dárce. Za přelomové zjištění svět vděčí Janu Janskému, ten se však uznání dočkal až po své smrti. Výjimečný český lékař a vědec se narodil 3. dubna přesně před 150 lety.
Podle nejnovějšího výzkumu vědců oxfordské univerzity se při užívání progestagenní hormonální antikoncepce může zvýšit riziko propuknutí rakoviny prsu o dvacet až třicet procent. Lékaři ovšem jedním dechem dodávají, že nebezpečí je v této souvislosti stále malé, daleko horší dopady má nezdravý životní styl.
Srdce pro Danielku, tak nazvaly skvělé holky a kluci pohybující se kolem fotbalového klubu z Vinařic akci, kterou pořádají od pátku 31. března do neděle 2. dubna pro nemocnou Danielku z jejich vesnice. Na programu budou dílničky pro děti, diskotéky, dražba zajímavých sportovních dresů a také charitativní zápas bývalých výborných kladenských hokejistů. Zváni jsou všichni, co se chtějí pobavit nebo i pomoci.
Hodně pacientů, málo lékařů. Tak by se dal shrnout problém dětské psychiatrické péče v kraji. A situace je alarmující. Ordinace dětských psychiatrů i psychologů jsou totiž přeplněné a odborníků na dětskou duši je ve Zlínském kraji zoufale málo.
V péči o zuby u nás dalece zaostáváme za civilizovaným světem, je přesvědčen Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory. Cestou, jak to vylepšit, je podle něj vzdělávání dětí ve školách, a také plošné využití stomatologické telemedicíny, tedy vyšetřování zubů na dálku. S panem docentem jsme si povídali o tom, proč se učitelky vyděsily, že by měly nahradit zubní lékaře. A jak by podle jeho představ měla v nedaleké budoucnosti vypadat stomatologická péče u nás.
Děti z Větřní a okolních obcí, které se znenadání ocitly bez své lékařky, která minulý týden zahynula při dopravní nehodě, o lékařskou péči v nejbližší době nepřijdou. Zatímco rodina Jaroslavy Vaníčkové, město a také krajský úřad shání nástupce, který by se obvodu ujal, město domluvilo s krumlovskou nemocnicí, že se o pacienty dočasně postará. Peníze na nového lékaře by mohl poskytnout i kraj.
S nejstarším a nejmladším synem Ireny Šimpachové z Klatovska se život vůbec nemazlí. Dvacetiletý Honza se potýká s autismem a tříletému Dominikovi hned od porodu přibývá jedna diagnóza za druhou, má za sebou mnoho operací. Vše se snaží rodina zvládat, ale nyní by potřebovala pomoci přes sbírku na Donio.cz.
S nejstarším a nejmladším synem Ireny Šimpachové z Klatovska se život vůbec nemazlí. Dvacetiletý Honza se potýká s autismem a tříletému Dominikovi hned od porodu přibývá jedna diagnóza za druhou, má za sebou mnoho operací. Vše se snaží rodina zvládat, ale nyní by potřebovala pomoci přes sbírku na Donio.cz.
Ordinace specialistů, zubař a ve spolupráci s Pentou Hospitals školící středisko pro mladé, začínající lékaře. To vše by chtěl Sokolov dostat do prázdné budovy, ve které sídlila hygienická stanice. Nemovitost koupilo město vloni za 20 milionů korun.
Finanční podpora Jihočeského kraje novým lékařům pro nemocnice na jihu Čech nese první výsledky. Ta prachatická má od února nového primáře. Stal se jím MUDr. Vladimír Študent, který za sebou má dlouholetou praxi ve fakultních nemocnicích jako lékař i asistent na Univerzitě Karlově.
Zákeřnou nemoc sítnice, která je nejčastější příčinou slepoty u lidí v rozvinutých zemích, dlouho nebylo čím účinně léčit. Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) má dvě formy: vlhkou a suchou. Na tu méně častou, ale více nebezpečnou vlhkou formu mají lékaři nově k dispozici převratný lék, který může oči zachraňovat. V České republice ho poprvé aplikovali na konci února lékaři na oční klinice Lexum v Praze.