Podle statistik končí císařským řezem každý čtvrtý porod v Česku. Ačkoli se tuzemská statistika výrazně neliší od zbytku Evropy a ve srovnání s okolními zeměmi je dokonce nižší, jedná se podle lékařů i Světové zdravotnické organizace o vysoké číslo. Neodráží ani tak přístup lékařů a rodiček, jako hlavně jejich zdravotní kondici.
Na Klinice úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (MNUL) lékaři nově zavedli možnost vybavit pacienty odlehčenou a hlavně provzdušněnou fixací Opencast.
/VIDEO/ Skupina deseti vysokoškolských studentů, kteří se vydávali za vojáky na válečné misi nebo chirurgy OSN v Jemenu, a tím vylákali z několika žen bezmála milion půl korun, zadrželi pražští kriminalisté. Podvodníkům v případě odsouzení může hrozit až osm let odnětí svobody.
Při výběru porodnice se budoucím rodičkám otvírá nový zdroj informací. Doposud si drtivá většina z nich vybírá porodnici podle vzdálenosti od místa svého bydliště. Dalšími faktory při rozhodování jsou osobní zkušenost a do třetice doporučení známých. K tomu všemu otevřel Ústavní soud cestu k porodnickým statistikám. A to až na úroveň jednotlivých porodnic. Zájemkyně tak zjistí, kde a jak často dochází například k císařským řezům, nástřihům hráze, poraněním, porodům kleštěmi, vakuumextraktorem a dalším. Podle lékařů mohou být ale některá data o porodnicích zavádějící a ženy by podle neměly volit porodnici jen podle nich.
/VIDEO/ Při opravě potrubí začal unikat plyn, následkem čehož došlo ke vznícení plynového rozvaděče. K požáru vyjeli hasiči spolu se záchrankou, která převzala do péče jednu zraněnou osobu. Na místo vyjela i plynárenská pohotovost. Požár se podařilo uhasit až po dvou hodinách.
Nedostatek zubních a praktických lékařů, kteří mohou přijímat nové pacienty, hodlá řešit i letos přerovská radnice finanční podporou. Stávající lékaři totiž stárnou a mladí absolventi vysokých škol odcházejí za výdělkem spíše do větších měst. Nový dotační program má lékaře finančně podpořit a motivovat k tomu, aby se usadili právě v Přerově.
Město Pardubice v pondělí večer ocenilo další osobnosti, které se významnou měrou podílely či nadále podílejí na rozvoji a dobrém jménu města. Lékař Karel Havlíček a hokejový útočník Vladimír Martinec se stali čestnými občany města, architekt Miroslav Petráň byl oceněn Medailí města Pardubic.
Vizi budoucího fungování nemocnice v Boskovicích v úterý představil její nový jednatel Miloslav Kavka. Pracovat začne v polovině června. Uspěl ve výběrovém řízení. Zatímco jeho předchůdce se snažil, aby se zařízení přesunulo do správy Jihomoravského kraje, Kavka je přesvědčený, že nemocnice může i nadále fungovat jako městská organizace.
/HISTORICKÉ FOTO/ Nemocnice, která zvládla bombardování na konci druhé světové války, dnes patří v Jihomoravském kraji k nepostradatelným traumacentrům. Tedy místům, kde se postarají i o ty nejzávažnější úrazy. Fungovala bez přerušení provozu. Pouze po válce nemocnice pracovala tři měsíce v nouzových podmínkách. Brněnská Úrazová nemocnice nyní slaví devadesát let.
Podoba stolice může hodně sdělit o vašem zdraví. Známý britský web The Sun přinesl zprávu lékařky Nigmy Talibové, která upozornila na takovou podobu lidských exkrementů, kvůli kterým by se cesta k lékaři rozhodně neměla odkládat. Varovat by vás měla neobvyklá barva nebo zápach stolice, zejména pokud se objeví opakovaně.
Rodina o ně nestojí, nebo nezvládá o ně pečovat. Lidé, kteří jsou mentálně postižení, nevyvinutí, páchají trestné činy, neovládají se, nereagují na podněty. Opatrovnictví nad nimi pak přebírá městský úřad. Je to závazek na „24/7“ a člověk, který tuhle práci dělá, nikdy neví, kdy mu někdo zavolá, aby za opatrovaného člověka provedl nějaký právní úkon. Proto musejí být neustále na telefonu. Přičemž škála právních úkonů je opravdu velmi široká.
Univerzitní nemocnice v západoněmecké Mohuči musela vysvětlovat případ z roku 2020, kdy jeden z jejích lékařů nechal u operace asistovat uklízečku bez jakéhokoli zdravotnického vzdělání. Vedení nemocnice vyjádřilo politování nad tím, že lékař vážně porušil předpisy, a ujistilo, že s ním rozvázalo pracovní poměr. Pacient, který podstoupil amputaci malíčku na noze, neměl kvůli neortodoxnímu postupu žádné komplikace, napsala agentura DPA.
Nejméně do konce roku bude fungovat hradecká záchytka v omezeném režimu. Čtyřiadvacet hodin denně je v provozu jen o víkendu, ve všední dny přijímá klienty pouze v noci. Práci to komplikuje nemocnicím, které musí práci záchytky suplovat. Kraj také musel zrušit poradnu pro závislé, která byla roky součástí právě záchytky v Hradci.
Předporodní péče písecké nemocnice, která patří stejně jako péče porodní mezi špičku v celé republice, se dále rozšiřuje. Její součástí je nově také prevence a záchyt preeklampsie, která patří mezi nejobávanější zdravotní komplikace v těhotenství. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek může provádět vyšetření preeklampsie jako jedno z mála v jižních Čechách.
Štefan Repovský je jedním z nejdéle sloužících primářů přerovské nemocnice a zdejšímu hematologicko-transfuznímu oddělení šéfuje už od roku 2001. Kolik má dnes nemocnice dárců krve? Jaká je statistika prvodárců od roku 2019, a které krevní skupiny nejvíce scházejí? Na tyto otázky odpovídal Přerovskému deníku.
Vinen, rozhodl Okresní soud v Chomutově v případě Antonína Kytky – dozorce ze Všehrd, který byl obžalovaný z toho, že napadl vězně při převozu k lékaři. Za přečin zneužití pravomoci úřední osoby má být potrestaný odnětím svobody v trvání 15 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců.
Jedna návštěva lékaře a vše je jinak. Ještě nedávno jezdil pětapadesátiletý Roman po světě na motorce a dnes je kvůli rakovině uvězněn mezi stěnami svého domu, jelikož neexistuje snadná cesta, jak ho dostat ven. Jako lusknutím prstu se stal vitální muž onkologickým pacientem a začal bojovat z plných sil o svůj život. I přes rozšířené metastázy věří, že jednou bude žít jako dřív.
/FOTOGALERIE/ Opravdovým srdcem nemocnic bývají zdravotní sestry a ošetřovatelský personál, což platí také v případě nymburského zdravotnického zařízení. Právě jim proto v pátek 12. května patřila zasloužená pozornost u příležitosti Mezinárodního dne sester a ošetřovatelek. Jejich péče umí vyléčit, jejich úsměv pohladí a povzbudí.
/FOTO, VIDEO/ Cvičení Krajského vojenského velitelství Liberec prakticky prověřilo, jak by v případě ohrožení státu nebo válečného stavu probíhaly odvody obyvatelstva.
/FOTOGALERIE/ Opravdovým srdcem nemocnic bývají zdravotní sestry a ošetřovatelský personál, což platí také v případě nymburského zdravotnického zařízení. Právě jim proto v pátek 12. května patřila zasloužená pozornost u příležitosti Mezinárodního dne sester a ošetřovatelek. Jejich péče umí vyléčit, jejich úsměv pohladí a povzbudí.
Zubního lékaře na pojišťovnu nemá podle České stomatologické komory (ČSK) podle dat z loňského listopadu asi 17 procent pojištěnců, včetně ukrajinských uprchlíků 21 procent. Nejvíce jich je v Praze a Karlovarském kraji, kde podíl činí 27,7 procenta, respektive 26,8 procenta. Nejméně je to na Vysočině a ve Zlínském kraji, a to 14,6 a 12,4 procenta. Podle viceprezidenta ČSK Roberta Houby je ale zhruba milion lidí, kteří se k zubaři registrovat nechtějí, další část si péči platí sama.
Lékaři se marně snaží vytáhnout mnohé své pacienty lidově řečeno hrobníkovi z lopaty. Vysoký krevní tlak má v České republice asi 40 procent dospělé populace a podle průzkumů zhruba každý druhý nebere správně léky, které mají hypertenzi snižovat. Pomoci může i osvěta, která každoročně vrcholí 17. května, kdy si zároveň připomínáme Světový den hypertenze. Přístupy k léčbě vysokého krevního tlaku můžeme najít ve světě spoustu. Inspirovat se lze třeba v Dánsku, kde na to jdou hraním fotbalu. Případně je tu ještě kontroverzní postup, který nedávno zkoušela brazilská armáda.
/PŘÍBĚH PACIENTA/ Sedmačtyřicetiletý Cyril Marc Paul Delaland celý život bojuje s rakovinou. První nádor mu lékaři zjistili v sedmi letech. Nepříjemnou diagnózu si pak v životě vyslechnul ještě několikrát. Pochází z Francie, dvacet let však už žije v Brně a stejnou dobu se léčí s rakovinou ledvin. Zbývá mu pouze jediná, a i z té mu lékaři kvůli nádorům dvakrát část odstraňovali. Delaland má totiž pro nádorové bujení silné předpoklady.
Dětské lékařce nejprve musela maminka dvou nemocných synů vysvětlit, čím její děti trpí. Vzácné onemocnění hereditární angioedém (HAE), které Dominikovi a Leošovi způsobuje na různých částech těla bolestivé a někdy i život ohrožující otoky, totiž doktorka dosud znala jen ze studií. Není divu. Podle dostupných statistik se choroba vyskytuje zhruba u jednoho člověka z 10 tisíc až 50 tisíc lidí. Za rok se tedy v Česku narodí jen několik dětí s touto neléčitelnou chorobou. Jak se s ní dá žít? Mezinárodní den HAE připadá na 16. květen a má zvýšit povědomí široké veřejnosti o této vzácné celoživotní nemoci.
Smutná zpráva přišla v pondělí 15. května z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Přesněji: prostřednictvím sociálních síti ji rozšířil tým dobročinné organizace Project Phoenix Tactical Care, která se zaměřuje na pomoc bojující Ukrajině. Zemřel 38letý zakladatel Projektu Phoenix známý pod přezdívkou Taylor. Na Ukrajině působil jako paramedik (neboli zdravotník), a to i přímo u frontové linie.
Smutná zpráva přišla v pondělí 15. května z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Přesněji: prostřednictvím sociálních síti ji rozšířil tým dobročinné organizace Project Phoenix Tactical Care, která se zaměřuje na pomoc bojující Ukrajině. Zemřel 38letý zakladatel Projektu Phoenix známý pod přezdívkou Taylor. Na Ukrajině působil jako paramedik (neboli zdravotník), a to i přímo u frontové linie.
Když bylo Lukášovi 21 let, přežil velmi vážnou autonehodu. Dnes je na vozíku, sotva mluví a sám se o sebe nepostará. Nikdo přesně neví, co se tenkrát přihodilo, ale nejspíš nezvládl řízení a naboural do stromu. Že už nikdy nebude jako dřív, řekli jeho mamince lékaři hned na začátku. Ona to ale nevzdává a snaží se, aby syn jednou mohl žít plnohodnotný život.
V sestavě českých hokejistů v pondělním utkání na mistrovství světa v Rize proti Lotyšsku bude chybět útočník Filip Chytil, který v nedělním duelu proti Kazachstánu (5:1) utrpěl po zásahu hokejkou zranění v obličeji a po prvním třetině odstoupil ze hry.
/ROZHOVOR/ Domácí zdravotní péče, hrazená ze zdravotního pojištění, umožňuje pacientům, kteří potřebují odborné služby, aby mohli místo cestování k lékařům nebo pobytu v nemocnici zůstávat doma. Jde například o lidi po operacích nebo chronicky a nevyléčitelně nemocné. Mezi organizace, které poskytují ošetřovatelské služby v domácím prostředí, patří i Nemocnice Mělník. Podle ředitelky ošetřovatelské péče Lindy Zítové jde o službu pro pacienty, kteří jsou indikováni lékařem.
Milan a Veronika se poznali na výšlapu na Poledník a okamžitě pochopili, co znamená slovní spojení skutečná láska. Vzali se, pořídili si děti a začali společně budovat svůj vysněný domov. Pak ale Milana začala bolet noha a magnetická rezonance odhalila nádor, který zasahoval až do stehenní kosti. Do poslední chvíle věřil, že rakovinu přemůže. Své ženě však zemřel v náručí.
Karlovarská cukrárna získala dvě ceny v soutěži Dobrota Karlovarského kraje. Nejvyhlášenější je ale její chléb Boží dar, kterého denně napeče čtyři sta kusů.
Krnovská nemocnice se může pochlubit operačními sály, které patří k nejmodernějším v republice. V Moravskoslezském kraji jde o absolutní špičku. Lékaři zde budou operovat obklopeni spoustou technologických vychytávek, a současně budou mít výhled z okna na Krnov a na přírodu nemocničního areálu.
Stovky tisíc pro lékaře a desítky tisíc korun pro sestry. Nemocnice v Královéhradeckém kraji nabízejí kvůli nedostatku zdravotnického personálu takzvané náborové příspěvky či stabilizační odměny. Ani to však mnohdy nestačí.
Další obrovský pokrok v medicíně. Tým lékařů v Bostonu má za sebou novou operaci mozku k léčbě vzácného onemocnění známého jako Galenova malformace. Chirurgové operovali plod přímo v děloze matky za pomocí ultrazvuku.
„Byl jsem tam, Petře. Jak se říká, na druhém břehu. A potkal jsem ďábla i anděly. Vím, že existují. Jsem si tím jistý,“ říká chlapík, který si prošel těžkou formou covidu-19.
Už jen do konce května bude ve Větřní ordinovat bývalý pediatr z Horní Plané MUDr. Indra, který se dočasně ujal péče o tamní děti a dorost po tragickém skonu dětské lékařky ve Větřní MUDr. Jaroslavy Vaníčkové. Kraj přitom nabízí milion a půl dotace, zdravotní pojišťovna další stovky tisíc a město k tomu pronájem ordinace i byt 3+1 zdarma.
Zůstanu doma marodit, nebo nemoc zvládnu přechodit? Takovou otázku si klade při prvních příznacích onemocnění spousta zaměstnanců. Nyní již od prvního dne pracovní neschopnosti dostávají šedesát procent základu výdělku. To by se teď mohlo změnit.
Do veřejných diskuzí se znovu dostala karenční doba, tedy neproplácení prvních dnů nemoci. Navrhuje to Národní ekonomická rada vlády. Názory na případné zdravotní dopady se liší - podle některých lékařů lidé systém zneužívají, jiní naopak tvrdí, že je nutné být doma a zabránit šíření nákazy.
Pravé neštovice způsobené virem variola zabíjely v minulosti miliony lidí. Naštěstí se s nimi v současnosti již nesetkáváme a to díky vakcíně, vyvinuté před více než 200 lety. O celosvětové vymýcení tohoto onemocnění se zasloužili ve velké míře dva epidemiologové z tuzemska - Karel Raška a Zdeněk Ježek.
Platit? Neplatit? Téma karenční doby, tzn. neplacení prvních tří dnů nemoci, se opět objevilo na stole. A co člověk, to různý názor. "Když byla karenční doba zavedená v roce 2008, tak se výrazně snížil počet nemocných, ale prodloužila se doba pracovní neschopnosti," říká ředitel strakonické nemocnice, dlouholetý lékař a nyní také senátor Tomáš Fiala. Zároveň ale dodává, že pro mnoho rodin může třídenní výpadek v rozpočtu znamenat problém.
Karlovarská cukrárna získala dvě ceny v soutěži Dobrota Karlovarského kraje. Nejvyhlášenější je ale její chléb Boží dar, kterého denně napeče čtyři sta kusů.
Slibně se rozjíždějící projekt Školáci k zubaři, s nímž přišli senátor za Karvinsko Ondřej Feber (ANO) a ostravský stomatolog Lubomír Beran, se stal terčem kritiky prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera.
Afektivní záchvaty, které často končí bezvědomím. Křik, škrábání a štípání sama sebe v MHD. Každá změna je pro ni neuvěřitelný problém. Stejně jako sníst jakékoli jídlo. A ve třech letech znalost pouze osmi slov. Takový je život tříleté Janičky.
/FOTO, VIDEO/ Spánkové centrum Fakultní nemocnice Brno se otevře v nových prostorách. Rekonstrukce jeho budovy v brněnských Bohunicích za bezmála dvacet milionů korun přispěje ke zvýšení komfortu pacientů i kvality vyšetření. Zlepšit by se měly také pracovní podmínky spánkových techniků, kteří se starají o hladký proces sledování pacientů během noci a vyhodnocení spánkových studií. Nemocnice v příštích deseti letech chystá rekonstrukci většiny svých budov. Nepůjde přitom pouze o bohunický areál.
/VIDEO, FOTO/ Už od června se budou moci rodiče hlásit u nové pediatričky, která začne ordinovat na sídlištní poliklinice. Jmenuje se Martina Keleová a smlouvy má se všemi zdravotními pojišťovnami.
Ve většině nemocnic ve středních Čechách i v Praze dlouhodobě chybí zdravotní sestry. Někde jich postrádají pár, jinde desítky. Nové pracovní síly proto lákají na četné benefity, od jídla za pár korun přes školky pro děti až po náborové příspěvky. Zřejmě nejvyšší částkou je 500 tisíc korun nabízených Oblastní nemocnicí Kladno.
Pokud by student a budoucí nový lékař využil veškeré finanční nabídky a benefity, které Karlovarský kraj nabízí, mohl by získat podporu v řádu až několika milionů korun. Například praktický lékař pro děti a dorost by mohl dosáhnout na podporu ve výši až 2,9 milionu korun, praktický lékař pro dospělé téměř 2,2 milionu korun a zubař na částku 1,9 milionu korun.