Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Ilustrační foto.

Další tři miliony pro nové doktory. Znojemským chybí zubař i praktičtí lékaři

Praktický lékař, pediatr i další zubař. Tři lékařské služby, které pacienti ve Znojmě stále postrádají. Už dlouhodobě. Získat je do města mají pomoci další dotace z radniční pokladny, tentokrát v celkové výši tří milionů korun. Výběrové řízení Všeobecné zdravotní pojišťovny končí pro zájemce z řad lékařů desátého května.

Učitel. Ilustrační snímek

Učitelé na jihu, na rozdíl od lékařů nebo policistů, náborové příspěvky nemají

Policisti, městští strážníci nebo lékaři, to jsou jen některé z profesí, které na jihu Čech mohou získat při nástupu do práce podpisový bonus výrazně převyšující sto tisíc korun. V případě lékařů jde, díky krajským dotacím, o více než milion korun či další výhody v podobě zajištěného bydlení. Na učitele zatím krajský úřad v případě středních a obecní úřady v případě základní škol nemyslí.

Babybox. Ilustrační foto.

Žena chtěla odložit půlročního chlapce. Přes apel lékaře dítě nechala v babyboxu

Chci u vás odložit dítě. Takovou prosbu v úterý vyslechl vrátný v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Přivolal proto sloužícího dětského lékaře Petra Lavického. „Protože bylo dítěti na první pohled půl roku, lékař sdělil matce, ža na tak velké děti nejsou vybavení, ať kontaktuje příslušný úřad,“ popsal nezvyklý případ Ludvík Hess, který je zakladatel babyboxů a zřizuje je napříč republikou.

Umělá inteligence je součástí postupně digitalizace nemocničních procesů, projekt v praxi ukazují stránky digitalni-nemocnice.com.

Umělá inteligence v Jihlavě. Nemocnice ji testuje na přepis lékařských zpráv

Dočkají se pacienti z Vysočiny lékařské zprávy psané umělou inteligencí? Mohla by to být pomoc lékařům. V jihlavské nemocnici aktuálně testují umělou inteligenci na plicním oddělení. Do budoucna bude její význam pravděpodobně stoupat. Zkušenosti s ní mají i jiné nemocnice v kraji, případně o jejím využití uvažují.

Nemocnice v Přerově. Ilustrační foto

Doktorů je málo. Nemocnice v kraji je lákají na nástupní bonus 100 tisíc

Nedostatek personálu je dlouhodobým problémem zdravotnických zařízení v Olomouckém kraji. Nemocnice však omezovat poskytování péče rozhodně nemusejí. Největší, olomoucká fakultní nemocnice aktuálně hledá podle svých webových stránek třináct lékařů a přerovská nemocnice deset, například na LDN, neurologii nebo dětské oddělení.

Lékař - Ilustrační foto

Půl milionu jako motivační bonus. Nemocnice v kraji lákají lékaře i sestry

Trochu jako sportovní hvězdy si mohou připadat zdravotníci při hledání nového místa. Zdravotnická zařízení jim totiž nabízejí vysoké podpisové bonusy, pokud nastoupí do konkrétní nemocnice. Lékaři si tak v Ústeckém kraji mohou přijít na motivačním příspěvku až na půl milionu korun, s prázdnou neodejdou ani sestřičky a překvapivě ani technický personál, jako jsou například elektrikáři.

Nemocnice v Pardubicích

Peníze táhnou. Lékaři na Svitavsku kvůli nim někdy provozují náborovou turistiku

Internisté, ortopedové nebo chirurgové. Nemocnicím v Pardubickém kraji chybí zhruba sedm desítek lékařů. O práci v menších nemocnicích se doktoři neperou, nemocnice proto sázejí i na tučné náborové příspěvky. Na finanční injekci lákají i radnice, například Svitavy takto shánějí obvodní lékaře a zubaře. A zabírá to. Mnozí lékaři toho ale zneužívají a často mění působiště, aby dosáhli na co nejvíc benefitů.

Terezka už tu dnes neměla být, lékaři mluví o zázraku

Počítala minuty a čekala, až zemře. Dívenka však přežila, lékaři mluví o zázraku

Dnes patnáctiletá Terezka upadla ve 2,5 letech do kómatu. Když se probrala, nebyla už nikdy zdravá, ale i tak byla soběstačná. Před rokem však přišel další šok v podobě zástavy srdce a lékaři mamince řekli, ať se s dcerou rozloučí, jelikož neexistuje naděje. Nemoc, kterou trpělo zhruba osm dětí v republice, však jako jediná zatím přežila. Terezka říká, že ji tatínek poslal z nebe zpět.

Areál vyškovské nemocnice.

Nemocnice na jihu Moravy lákají lékaře náborovým příspěvkem. Dají i stovky tisíc

/TÉMA DENÍKU/ Přilákat lékaře pomocí náborových příspěvků se snaží v Jihomoravském kraji převážně nemocnice v okresech. Zatímco v Brně motivační bonus v podobě finanční částky a dalších benefitů nabízí pouze jediná nemocnice, ve zbytku kraje jej nabízí čtyři z pěti nemocnic v okresních městech. Za nové lékaře si pak připlatí i v menších městech. Například v Kyjově.

Ilustrační foto.

Vábení lékařů v MS kraji: peníze prý nejsou na prvním místě

Přetrvávající nedostatek lékařů má pro čerstvé absolventy lékařských fakult, ale i lékaře s praxí, výhodu, kterou každý uchazeč o práci možná nikdy nepozná. Pokud nemocnice o služby lékaře, ale i zdravotních sester hodně stojí, je ochotna dát víc než standardní plat.

Až půl milionu korun. Na tolik si může jednorázově přijít nový lékař, který se „upíše“ nemocnici v jednom z regionů České republiky. Ilustrační snímek

Nemocnice lákají lékaře na benefity. Při nástupu mohou dostat až půl milionu

Až půl milionu korun. Na tolik si může jednorázově přijít nový lékař, který se „upíše“ nemocnici v jednom z regionů České republiky. Aby je špitály nalákaly, předhánějí se v různých benefitech - od statisícového náborového příspěvku přes služební byt až po nabídku jeslí či školky pro dítě žádaného zdravotníka.

Ve vybavené sanitce bude moci záchranář za podpory moderních technologií provádět nutné zákroky, které povede vzdáleně zkušený chirurg z nemocnice vzdálené stovky kilometrů.

Budou nás léčit roboti? Umělá inteligence slibuje zázraky i ve zdravotnictví

Bez zkušených lékařů a sester se v medicíně neobejdeme ani v nejodvážnějších vizích budoucnosti, kdy se zřejmě stane koexistence s umělou inteligencí běžnou realitou. Technologie budou ve zdravotnictví pomáhat čím dál více. A v nejednom případě třeba i zachrání lidský život, i když by to bylo dříve nemyslitelné.

Rehabilitovat musí Honzík denně

Honzík přežil syndrom náhlého úmrtí. Bez kyslíku mu ale odumřela část mozku

Pouhých osm hodin se mohli rodiče Honzíka radovat, že se jim narodil krásný zdravý chlapeček. Pak přišla rána z nebe, když Honzík bez zjevné příčiny přestal dýchat. Příčina? Syndrom náhlého úmrtí dítěte, které se ve skrytu duše bojí snad každý rodič novorozence. Díky rychlému zásahu lékařů přežil, ale kvůli nedostatku kyslíku mu odumřela část mozku. Dodnes trpí těžkými následky, ale rodiče se nevzdávají. Existuje totiž naděje na velké zlepšení.

Historické fotografie. Stavba novoměstské nemocnice. S výstavbou se začalo v roce 1938.

Zájem o nemocnici na Žďársku měla tři města. Nové Město vyhrálo polohou

/DOBOVÉ FOTO/ Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě nebo Žďár nad Sázavou. Tato tři města projevila ve třicátých letech minulého století enormní zájem o to, aby měla nemocnici. Okresní nemocnice totiž znamenala značný hospodářský zisk a prestiž. Proč nakonec stojí od konce třicátých let v Novém Městě na Moravě?

Zolpidem. Ilustrační foto.

Sklapla klec. Žena vylákala na doktorech desítky receptů. Hrozí jí vězení

Během tří let vylákala 51letá žena přibližně 5500 tablet léčiva Zolpidem, které se užívá ke krátkodobé léčbě nespavosti a některých mozkových poruch. Využila i období covidu a žádostí eReceptů přes telefon. Vydávala se za pacienty lékařů a tak léky získávala. Nyní jí hrozí až osm let ve vězení.

Jana Flasarová s dcerkou Vaneskou

Vaneska vážila jen 395 gramů. V Olomouci ji zachránili, s nadějnou prognózou

Průměrná porodní hmotnost novorozence v České republice je zhruba 3,3 kilogramů. Vaneska, když v prosinci přišla na svět v olomoucké porodnici, měla desetkrát méně, přesně 395 gramů. Holčička se doslova vešla do dlaně. Díky komplexní péči zdravotníků Fakultní nemocnice (FN) Olomouc se miminko podařilo zachránit a holčička má naději na zdravý život.

David se díky rehabilitacím uzdravuje před očima

Při pokládce koberce prodělal těžkou mrtvici. David dělá nečekané pokroky

Pamatujete na Davida, který v červnu loňského roku prodělal těžkou mozkovou mrtvici při pokládání nového koberce? Z muže v plné síle se rázem stal nemohoucí člověk, který potřebuje celodenní péči a sám se ani nenají. Zeptali jsme se jeho ženy Lenky, jak je na tom dnes. Podle všeho dělá takové pokroky, na které si žádný lékař netroufal ani pomyslet.

Z minulých ročníku soutěže Medik roku.

Mladí medici si vysoutěží stáž v jihočeských nemocnicích. Zapolí v Krumově

Budoucí lékaři si mohou ve dvanácti zajímavých disciplínách vyzkoušet své znalosti i zručnost při práci s moderními přístroji jako je například ultrazvuk, CT, endoskopie, počítačem řízené modely, laparoskopický trenažér. Umožňuje jim to soutěž s názvem Medik roku 2023, která se v těchto dnech koná v Českém Krumlově.

Nad pacientovým lůžkem.

U dlouhodobě nemocných v Chrudimi chybí lékaři. Možná pomůže i doktor z Ukrajiny

Nedostatek lékařů trápí oddělení léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) v chrudimské nemocnici. A nejen tady, podobná situace je v celém kraji. „Naše oddělení je pod velkým tlakem i proto, že chrudimská nemocnice momentálně neprovozuje lůžkovou část interního oddělení, takže se snažíme přejímat následnou lůžkovou péči také pro pacienty z interny," vysvětluje primář Tomáš Vondráček, který je přednostou zdejšího oddělení již osm let.

Ředitel hradecké LDN MUDr. Radim Faltus.

V LDN nemůže pracovat každý. Následné péči chybí personál, říká ředitel léčebny

Stěžejní problém, se kterým se potýkají léčebny dlouhodobě nemocných, je nedostatek kvalitního personálu. Lékaři ani zdravotní sestry se totiž do následné péče zrovna nehrnou. "Na začátku roku jsem vypsal výběrové řízení na nového lékaře, inzerát byl ve všech médiích i na internetu, dokonce nabízíme náborový příspěvek 300 tisíc korun. A za několik měsíců se podařilo sehnat jednu doktorku na 0,6 úvazku," potvrzuje problém ředitel hradecké LDN Radim Faltus.

Milan Krčmář

Pane doktore, pojďte k nám

Dva miliony. Člověk, co vydělává pětadvacet tisíc měsíčně, by takovou sumu naspořil za osmdesát měsíců, tedy téměř za sedm let. A musel by mít nulové výdaje.

Důchodkyně z Blanenska poslala podvodníkovi více než milion korun. Snímek je ilustrační.

Příliš drahý vztah. Důchodkyně z Blanenska dala podvodníkovi přes milion korun

Pořádnou šlamastyku si způsobila sedmašedesátiletá důchodkyně z Blanenska. Navzdory mnoha opakujícím se varováním uvěřila cizímu člověku, který ji tvrdil, že je lékařem v Jemenu a začala si s ním psát. Zatímco na začátku byla důvěra, na konci ztráta milionu a tří set tisíc korun. Případ řeší policisté.

Kniha Marka Hymana, která popisuje, jak co nejvíce zpomalit stárnutí a jak se udržet fit.

Je mu přes 60, vypadá na 45. Lékař prozradil tajemství, čím zpomalit stárnutí

Podle data narození mu je přes 60 let, přitom moderní vědecké přístroje o něm hlásí, že má jen něco přes čtyřicet. I na pohled vypadá perfektně. Řeč je o populárním americkému lékaři jménem Mark Hyman, který prozradil, co za jeho skvělou kondicí stojí. Nejde přitom o nic složitého či finančně nákladného. A zajímavé jsou i jeho tipy na stravu.

Test cholesterolu. Ilustrační foto.

Léky na cholesterol jsou bezpečné. Část lidí se jich ale obává, zbytečně

Vyšší než optimální hladinu cholesterolu v krvi má podle odborníků kolem osmdesáti procent Čechů. To může vést k potížím s cévami a srdcem, vedoucím k infarktu nebo mrtvici. „Ročně u nás na oběhová onemocnění zemře asi 45 tisíc lidí, což představuje téměř polovinu celkové úmrtnosti,“ uvedl pro Deník profesor na III. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Vrablík.

Roman Pavela při fotografování pro Deník 28. března v Praze.

Vědec Roman Pavela: Adaptogeny jsou skvělé. Sníží stres a vyladí imunitu

Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.

Léčba onemocnění v oblasti konečníku zpravidla spočívá v úpravě jídelníčku. Častým společným faktorem, který nemoci v oblasti konečníku doprovází, bývá komplikované vyprazdňování na toaletě.

Hemoroidy, zhoubný nádor či řitní trhlina. Krev na toaletním papíru je varováním

Co dělat, když se objeví krev na toaletním papíru? Někdy bývá přimíchána ve stolici, jindy lidé dokonce popisují, že jim „teče krev ze zadku“. Každopádně je to znepokojující podívaná, kterou leckdy provázejí další nepříjemné projevy v oblasti konečníku. V mnoha případech za to mohou třeba jen hemoroidy či řitní trhlina, v nejhorším scénáři se ovšem za krvácením může skrývat zhoubný nádor. Jak to tedy s těmi krvavými intimními potížemi je?

Okresní soud Plzeň-jih a Plzeň-sever

Operátorce záchranky hrozí vězení. Místo sanitky poslala k muži koronera

Až tři roky vězení hrozí operátorce tísňové linky Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Ireně Bláhové (58) z Plzně, která nevyslala sanitku ke staršímu muži, jenž byl nalezen ležící na chodníku ve Starém Plzenci. Považovala ho totiž na základě rozhovoru s oznamovatelem za mrtvého. 

Druhý lékařský názor může pacientovi pomoci se ujistit, že má stanovenu správnou diagnózu. Nejčastěji o něj mají zájem onkologičtí pacienti

Nemocní mají právo na názor druhého lékaře. V Česku ale chybí jednotný postup

Jak se léčit a vyléčit? Mám správnou diagnózu? Otázky, které tíží každého, komu našli vážnou chorobu. Nejen těmto pacientům může pomoct hlas dalšího odborníka, který jejich zdravotní problémy uvidí z jiné perspektivy než ošetřující lékař. Jenže podle zástupců pacientských organizací je zapotřebí zjednodušit pravidla pro jejich získání.

Prim. MUDr. Jiří Patka

Patka: Je tu stabilní tým, který velmi přesně ví, co a jak má dělat

Na začátku března zažilo jičínské anesteziologicko-resuscitační oddělení výměnu primářů. Oddělení se po šesti letech rozhodl opustit MUDr. Radek Majerčin a jeho roli převzal MUDr. Jiří Patka, který dosud působil na stejné pozici v turnovské nemocnici. „Když jsem se přihlásil do výběrového řízení, neměl jsem detailní informace o tom, jak jičínské ARO funguje. Po mém nástupu mě čekalo příjemné překvapení,“ říká nový primář. Více o své práci, oboru i plánech do budoucna prozradil v rozhovoru.

Organizátor protestních protivládních demonstrací a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Ilustrační foto

Bude mobilizace, bouří protivládní síly. Jde jen o cvičení, uklidňuje armáda

V druhé polovině května se uskuteční v celém Česku armádní cvičení zkoušející připravenost na mobilizaci a odvody. Na dopis ústeckého krajského úřadu žádající lékaře o spolupráci upozornil na sociálních sítích předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Jde podle něj o „naplňování jejich plánu“, čímž naznačuje souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, případně se zvolením Petra Pavla prezidentem. Podle armády však nejde o nic neobvyklého, podobná cvičení se konají každý rok již od roku 2015.

Organizátor protestních protivládních demonstrací a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Ilustrační foto

Bude mobilizace, bouří protivládní síly. Je to jen cvičení, uklidňuje armáda

V druhé polovině května se uskuteční v celém Česku armádní cvičení zkoušející připravenost na mobilizaci a odvody. Na dopis Krajského úřadu Ústeckého kraje žádající lékaře o spolupráci upozornil na sociálních sítích předseda strany PRO Jindřich Rajchl s tím, že se jedná o naplňování „jejich plánu“. Naznačuje tak souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, případně se zvolením Petra Pavla prezidentem. Podle armády ale nejde o nic neobvyklého, podobná cvičení se konají každý rok už od roku 2015. Jediným rozdílem oproti předchozím letům je to, že se konají ve všech krajích v jeden den, dříve je armáda pořádala postupně v jednotlivých regionech.

Otevřená rána by se neměla hojit půl roku

Jak urychlit hojení ran? Na lidové léčitelství raději zapomeňte, může uškodit

Jak dlouho se hojí otevřená rána? Rozhodně by to nemělo trvat půl roku. Paní Marii je 78 let a takové bolesti, jako jí způsobily bércové vředy, snad ještě nezažila. Šest měsíců se marně doma snažila nehojící se vředy na dolních končetinách vyléčit. Oplachovala je vodou a překrývala klasickým obinadlem. Žádné zlepšení se ale nekonalo, spíš se vše zhoršilo. „Bércáky“ svědily, hnisaly, strašně bolely a rána se postupně zvětšovala.