Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Chřipka. Ilustrační foto

Chřipky a infekcí mezi svátky mírně ubylo. Česko však brzy čeká vrchol epidemie

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Ilustrační foto

Českolipští strážníci pomáhají zdravotníkům s opilci

Stále častěji musí zdravotníci v tomto období žádat asistenci strážníků Městské policie v České Lípě (MP). Jak informovala mluvčí MP Eva Vlastníková, trend souvisí s množstvím večírků, které v tomto čase probíhají. Tak přibývá počet opilců, kteří umí znepříjemnit službu lékařům a zdravotníkům.

Ani v sedmdesáti letech není podle Jiřího Dvořáka pozdě na změnu, která bude znamenat zdravější a šťastnější stáří.

Profesor Jiří Dvořák: Setkání se spolužáky mě vyděsilo. Polovina byla po smrti

Lékař Jiří Dvořák nemá rád slovo důchod či senior. Raději pro tuto etapu života používá název stříbrný věk. Ve Švýcarsku, kam po osmašedesátém roce emigroval coby medik, léčil celý život pacienty s bolavými zády. Už tehdy prosazoval celostní pohled na zdraví, a nyní se již plně věnuje preventivní medicíně. Povídali jsme si s ním o tom, jaký je recept na co nejzdravější život až do jeho samotného konce.

Vězeňská ordinace. Ilustrační snímek

Kvůli doplatkům za léky mají vězni dluhy. Rath: Vězeňství je podfinancované

Dobrovolnice Nicolette Adamcová, pomáhající lidem propuštěným z výkonu trestu, se setkala s nepříjemnou situací. „Pomáhala jsem člověku s cukrovkou. Před vězením byl zvyklý na lék s doplatkem. Jelikož ale neměl peníze, ve výkonu trestu bral náhradní lék bez doplatku. A jeho stav se kvůli tomu zhoršil,“ sdělila Deníku.

Vlaďka Exenberger do poslední chvíle věřila, že bude žít

Příběh Vlaďky Čechy zasáhl. Její cestu domů ze Sibiře sledovaly miliony lidí

Příběh Vlaďky, která se po boku svého manžela Ronalda vypravila na dalekou cestu, aby se pokusila změnit osud, který jí předpovídali lékaři klasické medicíny v Čechách, jste díky Deníku sledovali v přímém přenosu a na převozu Vlaďky zpět do Prahy jste se ohromnou mírou podíleli. Pojďme si nyní celý příběh shrnout od zahájení cesty do posledních dní.

V Česku každoročně skončí desítky ordinací

Prázdné ordinace? Nová mapa ukázala, kde v Česku lidé zůstali bez lékaře

V jihomoravské Kuřimi se snaží sehnat dětského lékaře. Nyní tam mají dva. „Další paní doktorka zemřela a zatím za ni není náhrada. Aktivně ji hledáme, spolupracujeme s krajským odborem zdravotnictví, domlouváme se s pojišťovnou. Novému lékaři jsme schopni a ochotni nabídnout prostory pro ordinaci, výrazně pomoci s jejím vybavením, případně i s bydlením,“ řekl Deníku starosta města Drago Sukalovský.

Bývalý brazilský fotbalista Pelé

Špatná zpráva. Zdravotní stav Pelého se prudce zhoršil, uvedli jeho lékaři

Zdravotní stav brazilské fotbalové legendy Pelého se podle jeho ošetřujících lékařů prudce zhoršil. Trojnásobný mistr světa se od loňského září léčí s rakovinou tlustého střeva, od konce listopadu je někdejší útočník hospitalizován na klinice v Sao Paulu. Spolu se zhoršující se rakovinou lékaři Pelému diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci, přesto zůstává na svém pokoji.

Hradecká záchytka omezí v příštím roce provoz. Dočasně má ve všední dny fungovat jen přes noc.

Záchytka bude, od nového roku ale omezí provoz

Královéhradecká záchytka omezí po silvestru provoz. Dočasně bude ve všední dny otevřená jen přes noc, o víkendech pak jako dosud 24 hodin denně. V omezeném režimu má fungovat do té doby, dokud se kraji nepodaří najít náhradu za odcházejícího ředitele Vlastimila Kyrala.

Ilustrační foto.

Totálně přetížená dětská pohotovost v Brně: hodinové fronty i konflikty

Extrémní nápor pacientů prožívají v těchto dnech lékaři na pohotovosti brněnské Dětské nemocnice. Tamní pracoviště je na pokraji kolapsu, čekací doba se nyní pohybuje až kolem pěti hodin. Důvodem je řádící epidemie respiračních onemocnění a úrazy po pádech na ledovce. Vedení Fakultní nemocnice Brno, pod níž Dětská nemocnice spadá, proto apeluje na pediatry a praktické lékaře pro dospělé, aby v období mezi svátky nechali své ordinace otevřené.

Vedoucí Domu Samaritán Vendula Krištofová

Když se člověk rozhodne žít na ulici, postaráme se o něj, říká vedoucí azylu

/ROZHOVOR/ Nemocní, senioři, oběti domácího násilí a po ztrátě zaměstnání. To jsou lidé, kteří tvoří klientelu Charity v Domě Samaritán na Klíši. Jeho vedoucí Vendula Krištofová vysvětluje, že by se jim hodil kvalifikovaný zdravotník. „S čím se setkáváme více než dřív, jsou senioři a lidi, co mají nějaké zdravotní postižení, jsou nezaléčení, nesoběstační a potřebují zdravotní pomoc. Tu ale neposkytujeme, a to je pro nás velký problém,“ uvedla Krištofová v rozhovoru pro Deník.

Ilustrační foto

Počet dětí s virózami na Olomoucku je extrémní. A léky pro ně nejsou

Vlna respiračních nemocí se valí Olomouckým krajem. Počty nemocných za poslední týden vyskočily o více než 40 procent a jsou nad celostátním průměrem. Prostějovsko a Olomoucko nejvíce překročily hranici epidemie. Marodí hlavně děti do pěti let, které plní čekárny pediatrů. Rodiče, lékaře i lékárníky ženou výpadky léků do krizové situace.

Anička měla být zdravé miminko. Alespoň to si všichni do posledních okamžiků mysleli.

Těšila se na zdravé miminko. Dcerka bude ležák, řekli zdrcené matce lékaři

Těhotenství a porod zdravého dítěte se jeví jako přirozená součást plánování rodiny. Někdy se ovšem stane, že i po zdánlivě nekomplikovaném těhotenství a přirozeném porodu přivede žena na svět dítě, které musí hned v prvních okamžicích bojovat o život. Anička se narodila s těžkou mikrocefalií, postižením všech končetin, špatně vidí a sama se ani nenají.

Neplodným ženám se v antice doporučovalo pít krev gladiátorů

Léčba neplodnosti v průběhu dějin: Odvar z vepřích varlat i pití krve gladiátora

Sešvihání proužkem kůže z obětované kozy, pití krve gladiátora či lektvar z varlat vepře nebo starého kohouta. Těmito a mnoha dalšími procedurami se lidé v dávných dobách, kdy se věřilo v zázračné účinky odvarů, modliteb a obětin, snažili bojovat s neplodností. Lektvary, odvary z bylin či koupele si možná dovedeme představit i dnes. Leckdy však měly léčebné metody i mnohem bizarnější podobu.

Josef Čadík

Na zákrok gama nožem se muž dostal díky náhodě. Vděčí mu za život

Díky Kinematografu bratří Čadíků se Josef Čadík dostal před třinácti lety s nádorem na mozku až na zákrok gama nožem. Jak už Deník nedávno informoval, tento lékařský přístroj umístěný v pražské Nemocnici Na Homolce letos slaví třicetiny. Jeho první prototyp pro Československo byl pořízen z veřejné sbírky na konto Míša organizované Nadací Charty 77. Za třicet let tuzemští lékaři touto metodou léčili více než čtyřiadvacet tisíc pacientů. A mohou mít radost, jak kupříkladu sedmašedesátiletý Josef Čadík zachráněný život naplňuje.

Když jeden lék chybí, pacient jen přejde na lék od jiného výrobce, ale léčí se dál úplně stejně jako dosud.

Penicilin? Nemáme. Lékárnám chybí důležité léky. Co dělat, když nemají ten váš

Nejsou k dostání sirupy na snižování dětské horečky, rozkřiklo se na jaře. Sirup Nurofen pro děti navíc nebude dostupný až do poloviny března 2023. Nedávno média upozorňovala na to, že chybí základní antibiotikum penicilin. Mnohé lidi to vyděsilo: Co z lékáren zmizí příště? Podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse ale při žádném výpadku léku není důvod k panice. Probrali jsme s ním nejčastější otázky, které při náhlém nedostatku nějakého léku každého napadnou.

Operace. Ilustrační snímek

Nepodceňujte potíže, varují lékaři. Ze srdečního selhání se stává epidemie

Vše začalo, když bylo Tomášovi z Ostravska osmnáct. Už tehdy si praktický lékař při poslechu jeho srdce všiml něčeho divného. Poslal ho za kardiologem, který ale na nic nepřišel. Další potíže u aktivního cyklisty a řemeslníka nastaly asi v sedmatřiceti. „V noci jsem cítil dušnost,“ zavzpomínal dnes osmačtyřicetiletý muž.

Jedna z demonstrací v Íránu

Střely v očích i genitáliích. Íránští lékaři popsali, jak končí demonstranti

Íránské ozbrojené síly se při střílení na protestující zaměřují na nejcitlivější části těla. Zdravotníci vypověděli, že existují například stovky případů demonstrantů střelených do očí. U žen se terčem pro střelce stávají genitálie, prsa a obličej. Muži měli naopak častěji střely v nohách, hýždích a zádech. Informoval o tom list The Guardian, který zveřejnil i fotografie zraněných.

Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů

Případů chřipky přibývá. Česko je na hranici epidemie respiračních infekcí

Česko je na hranici epidemie akutních infekcí dýchacích cest, v mezitýdenním srovnání se nemocnost zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou. ČTK to sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Mezi akutní respirační infekce lékaři počítají chřipku, RS viry (RSV) a další infekce. V minulých týdnech nejvíc přibývalo nemocných dětí, za uplynulých sedm dní naopak nejvíce roste nemocnost ve věkové skupině jejich rodičů.

Tatínek dospívajících dcer má poslední šanci.

Poslední šance pro tatínka s rakovinou. Speciální léčbu ale pojišťovna nehradí

Peter Hrubizna je tatínkem dvou slečen, který od minulého roku bojuje s rakovinou tlustého střeva. V tuto chvíli je již v posledním stádiu nemoci a jediné, co mu může pomoci, je léčba dendritickými buňkami v Německu. Jenže na tu mu pojišťovna odmítá přispět. V Čechách má nárok pouze na další chemoterapie, které by však jeho unavené tělo již nejspíš neustálo.

Smažený kapr s bramborovým salátem - tradiční česká štědrovečerní večeře

Podléháte o Vánocích lákavým dobrotám? Přidejte na pohybu, radí lékaři

Pokud si lidé o Vánocích chtějí dopřát více nezdravého jídla či alkoholu, měli by přidat na pohybové aktivitě. Odborníci doporučují alespoň procházky nebo jíst menší porce. Řekli to dnes na tiskové konferenci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a IV. interní kliniky - kliniky gastroenterologie a hepatologie Všeobecné fakultní nemocnice k obezitě. Nadváhou trpí v Česku 60 procent dospělých, mužů až tři čtvrtiny. U téměř třetiny lidí jde o obezitu.

„Vadí mi, že je téma rakoviny stále takové tabu. V dnešní době je už daleko více pacientů, kteří se uzdraví než těch, kteří takové štěstí nemají,“ říká Matúš Baláž.

Zaschlá rozkousaná žvýkačka na varleti. Tak popsal muž svůj nádor

Poprvé si nádor na varleti nahmatal dnes třicetiletý Matúš Baláž, když mu bylo 15 let. Za čtyři roky se u něj situace opakovala na druhém varleti. Bývalý hokejista si svůj příběh nenechává pro sebe, ale sdílí ho, aby pomohl v prevenci. Jeho tvář bývá v médiích vidět především během listopadové kampaně Movember. Jenže nádory nejen varlat se o kalendář nestarají, a vznikají neustále. A tak je dobré o nich mluvit kdykoliv.

Diabetiků v ČR přibývá asi 30 tisíc každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let.

V Česku přibývají desítky tisíc diabetiků ročně. I kvůli tloustnutí populace

Diabetiků v ČR přibývá asi 30 tisíc každý rok, cukrovku má každý třetí senior nad 65 let. Lékaři čekají další zhoršení, protože Češi tloustnou a málo se hýbou. Pacientům, kteří zhubnou, se ale nemoc může zlepšit natolik, že ji nemusí vůbec léčit. V tiskové zprávě k Jihočeskému diabetologickému dni to uvedl vedoucí diabetologického centra Nemocnice České Budějovice Ondřej Vrtal.

Dvojice oddělení Kroměřížské nemocnice letos slaví významné výročí.

Dvojice oddělení Kroměřížské nemocnice letos slaví významné výročí

Hned dvě oddělení Kroměřížské nemocnice si připomínají v letošním roce významné výročí. Urologické oddělení si na začátku podzimu připomnělo akcí pro veřejnost 30 let od svého založení, ortopedické oddělení zase první prosincový den pořádalo konferenci u příležitosti oslav pětadvaceti let svého samostatného fungování.

Vynikajícím lékařem Pelhřimovska je letos hematolog Petr Kessler.

Vynikajícím lékařem Pelhřimovska je letos hematolog Petr Kessler

Desítky let se stará o zdraví svých pacientů. Nyní za svou práci získal doktor Petr Kessler ocenění Vynikající lékař Pelhřimovska. Kessler je zároveň emeritním primářem oddělení hematologie a transfúziologie v pelhřimovské nemocnici. Stal se teprve šestým lékařem, kterému okresní sdružení České lékařské komory toto ocenění udělilo.

Podle odborníků může až 450 tisíc jedinců v České republice žít se zatím nediagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí.

O ohrožení svých plic nevědí statisíce Čechů. Rakovinu může způsobit i práce

Mnoho lidí u nás vůbec netuší, jak vysokému riziku vzniku plicních chorob jsou vystaveni. Plicní lékaři upozorňují na to, že zdaleka nejde jen o kouření, což je dobře známý rizikový faktor. Nekuřáci se asi budou divit, ale třeba i místo, kde žijí, tráví volný čas či kde pracují, se může podílet na vzniku závažných plicních chorob.

Dětské oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku

Dětská pohotovost ve Frýdku-Místku. Stálý nedostatek lékařů

Vysoký věk lékařů, ale také špatná situace vzhledem ke covidové pandemii jsou aktuální důvody, proč klesá na mnoha místech v ČR počet odborníků v oboru. Často jsou nedostatečné stavy lékařů natolik závažné, že dochází k uzavírání jednotlivých nemocničních oddělení. Nebylo tomu jinak ani ve frýdecko-místecké nemocnici, kde došlo k omezení akutní péče dětských pacientů.

Kdo potmě někdy řídil auto, jistě dobře zná efekt oslnění oka světly protijedoucího vozidla.

Vidíte mizerně při řízení potmě? Na šeroslepost může pomoci jeden z vitamínů

Zhoršené vidění za šera či potmě, takzvaná šeroslepost, stojí na předních příčkách onemocnění, která ohrožují bezpečnost silničního provozu. Schopnost řídit po setmění je u řady lidí tak snížená, že mohou představovat hrozbu sobě i svému okolí. Neřešená oční vada přispívá určitě i ke statistikám, podle nichž je riziko dopravní nehody během zimy až patnáctkrát vyšší než v letním období. Leckdy by k ní nemuselo dojít, kdyby lidé včas vyhledali pomoc očního lékaře.

Cvičení Trauma týmu ČR v areálu FN Bohunice v Brně.

Kouzelníci se skalpely: za rok v bohunické nemocnici zachrání tisíce pacientů

Popraskaná čelist, tržné rány v obličeji, poraněné ledviny, slezina, játra, obě žebra zlomená. Stejně tak předloktí, noha a bederní páteř. K tomu díra ve střevě a poškozená břišní aorta. V takovém stavu přijali brněnští lékaři pětatřicetiletou ženu, která spadla ze střechy, načež po osmimetrovém pádu narazila břichem na zábradlí.