Lůžková část chrudimské interny je od července zavřená. Po nástupu nového primáře bude možné začít oddělení budovat, k okamžitému otevření padesáti interních lůžek ale nedojde. Nejsou zdravotníci, lékaře zatím do Chrudimi nezlákaly náborové příspěvky ani nabídka bytu. A zdravotní sestry z Pardubické nemocnice, které jsou dnes kvůli náporu pacientů z Chrudimi přetížené, se ohledně kýženého brzkého znovuotevření chrudimské interny netají skepsí.
Nové pacienty nebereme, máme plno. Lidé na Svitavsku obtížně shánějí nového zubaře. Na konci roku skončila v Litomyšli mladá stomatoložka a desítky lidí marně hledají náhradu. Podobná situace je i ve Svitavách a dalších městech v Pardubickém kraji. Města nabízí novým lékařům byty, parcely, pojišťovna peníze, ale do menších měst se zubaři po škole nehrnou. Na jednoho zubního lékaře v Pardubickém kraji připadá zhruba 1737 pacientů. Vůbec nejhůře je na tom právě Svitavsko a Orlickoústecko.
Chirurg Tomáš Mrázek, donedávna primář na Fifejdách, nyní primář v Bohumíně, v rozhovoru pro Deník říká: Opravdovou hrozbou je přetížení Fifejd akutní péčí a vyhoření.
V moravskoslezském regionu eskaluje boj o schopné lékaře a žádané kapacity v bílých pláštích. V poslední době na to doplácí především ostravská městská nemocnice na Fifejdách. O lékaře přicházejí nejen kvůli přeplácení, ale i vedení oddělení.
V moravskoslezském regionu eskaluje boj o schopné lékaře a žádané kapacity v bílých pláštích, což trápí třeba Městskou nemocnici Ostrava. Naopak Bohumínská nemocnice získala - právě z Fifejd - do svých řad špičkového chirurga Tomáše Mrázka, který má být hlavou nově připravovaného projektu jednodenní chirurgie. O co půjde?
O rychlejší návrat do běžného života se u pacientů hodlá snažit nový primář ortopedie v nemocnici v Kyjově na Hodonínsku Peter Chovanec. Své vize ve čtvrtek představil starostům z okolních obcí. Stoupnout má počet specializovaných zákroků, například plastiky vazů u sportovců, stabilizace ramen nebo operace chrupavky.
Když podnikatelka, blogerka a influencerka Tereza Salte doprovázela ročního synka s oboustranným zhoubným nádorem na ledvinách na onkologickou léčbu do pražské Fakultní nemocnice v Motole, pochvalovala si přístup sester i lékařů. „O syna se starali a byli rádi, že jsme u něj při veškerých vyšetření a dodáváme mu podporu. Ošetřujícím lékařům a sestrám to mnohdy usnadňovalo výkon,“ řekla.
V loňském roce ukončily na Náchodsku činnost dvě dětské lékařky. Vyvstala proto otázka budoucnosti zajištění zdravotnické péče o děti v regionu obecně.
Třináct v Žatci, osmnáct v Lounech, tři v Podbořanech. Tolik je v uvedených městech lounského okresu zubních lékařů nebo společností, které poskytují zdravotní služby v oboru zubní lékařství. Alespoň podle seznamu vedeném oblastní stomatologickou komorou. „Aktuálně neregistrujeme nové pacienty!“ dozví se ve všech ordinacích pacienti. Kdo chce najít nového zubaře, musí jinam. Třeba do Prahy.
K poslednímu lednu opustil jičínskou nemocnici další lékař. Koncem loňského roku podal výpověď primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Radek Majerčin. „Jedná se o nekompatibilitu dvou světů, názorů a moji reakci na situaci, kdy je evidentní, že nemocnice pod panem ředitelem padá,“ vysvětlil Deníku důvod svého odchodu Majerčin.
/ANKETA, MAPA ZUBAŘŮ V KRAJI/ V Pardubickém kraji je 301 praktických zubních lékařů. To ale podle zkušeností pacientů nestačí. S horší dostupností stomatologické péče se stále potýkají i Pardubáci.
V Pardubickém kraji je 301 praktických zubních lékařů. To ale podle zkušeností pacientů nestačí. S horší dostupností stomatologické péče se stále potýkají i obyvatelé Pardubic.
/ROZHOVOR/ V novém roce 2023 se Deník rozhodl věnovat tématu zubní péče. Zeptali jsme se na stav v oboru nejdříve prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. Jak jsou na tom podle něj jižní Čechy?
Petra a Sabina se při čekání dítěte potýkaly s netypickými bolestmi, které je v prosinci dovedly až do nemocnice a poté na operační sál. Život jim i jejich dětem zachránili lékaři. Vzácná nemoc je špatně rozpoznatelná a pokud se včas neléči, znamená úmrtnost až z osmdesáti procent.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jednu až dvě pacientky z milionu zasáhnou v těhotenství vážné potíže a začnou jim selhávat orgány. Trombotická mikroangiopatie je vzácné a zároveň zákeřné onemocnění, při kterém jde o život. Úmrtnost je až osmdesát procent. Dvě ženy, Petra a Sabina, měly to štěstí, že se na konci loňského roku dostaly včas do péče pražských lékařů, a obě i jejich děti přežily.
/FOTO, VIDEO/ První na Moravě, první v českém veřejném zdravotnictví a mezi prvními v Evropě. Těmito přednostmi se může pyšnit nejmodernější 3D digitální robotický mikroskop, který nově využívají lékaři při operacích v nemocnici v Kyjově na Hodonínsku. Operatérovi navíc pomáhají speciální brýle, takže se může cítit téměř jako v kině. Minimálně v tom domácím. 3D obrazovka má uhlopříčku 140 centimetrů, která v ultravysokém rozlišení přibližuje oko pacienta.
Bolest zubů dokáže člověka potrápit a to zvlášť v okamžiku, kdy nemá vlastního zubaře. Nedostatek stomatologů trápí především menší obce, kde buď nejsou vůbec nebo jejich počet není schopen pokrýt poptávku občanů. Neláká je ani nabídka vybavené ordinace či městský byt.
Bolest zubů dokáže člověka potrápit a to zvlášť v okamžiku, kdy nemá vlastního zubaře. Nedostatek stomatologů trápí především menší obce, kde buď nejsou vůbec nebo jejich počet není schopen pokrýt poptávku občanů. Neláká je ani nabídka vybavené ordinace či městský byt.
První měsíc roku 2023 končí pro řadu obyvatel dvoutisícového Moravského Písku novou nejistotou. Tu navíc nezažívají v posledních letech poprvé. V tamním zdravotním středisku totiž končí provoz zubní ordinace.
Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v pondělí k Týništi nad Orlicí. Nedaleko města havarovalo vojenské auto, které narazilo do stromu. Zraněného nakonec odvezla sanita.
Český zpěvák a malíř František Ringo Čech je od nedělního večera v nemocnici. Podle jeho syna měl utrpět cévní mozkovou příhodu, později však sám devětasedmdesátiletý umělec médiím sdělil, že lékaři přesnou příčinu jeho zdravotních obtíží neznají.
Když matce nenarozené Adrianky odtekla plodová voda ve 28. týdnu těhotenství, otočil se jí život vzhůru nohama. Okamžitý převoz do porodnice a následná změna fyziologického těhotenství na rizikové, znamenaly pro celou rodinu obrovský šok. Co vše prožívá matka, zdravotní sestra a dětský lékař, když se na oddělení objeví extrémně nedonošené miminko?
Nedostatek pediatrů pociťují rodiče dětí ve Vyškově. Obtížnou zkušenost s hledáním volného místa tady měla nedávno také Nikola Sedláčková. „Pocházíme z Brna, ale před třinácti lety jsme se přestěhovali sem. Dětská doktorka, ke které jsme stále dojížděli, ukončila svoji praxi a tak jsme se rozhodli přejít do místa bydliště. Kontaktovala jsem téměř všechny pediatry v okolí a žádný z nich nepřijímal nové pacienty, pouze novorozence,“ sdělila Vyškovanka.
Z hlediska anatomie jsou ženy mnohem náchylnější k nejrůznějším komplikacím, které se týkají jejich pohlavního ústrojí. Svědivé vyrážky, mykózy a bakteriální infekce vaginy jsou častými problémy, které ženy trápí od nepaměti. Jedná se však o velice intimní problém, se kterým se mnoho žen zdráhá jít k lékaři. Některé z nich lze naštěstí úspěšně řešit i doma.
Asi pětasedmdesát procent dospělých Čechů zanedbává preventivní prohlídky, díky kterým mohou lékaři dřív odhalit nemoci a nasadit vhodnou léčbu. Deník proto přináší přehled těch, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, i benefity od jednotlivých pojišťoven.
Nejmodernější simulační centrum v České republice o 400 metrech čtverečních, které vzniklo loni na podzim na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, slouží k výuce nejen medikům, ale také lékařům a dalším zdravotníkům plzeňské fakultní nemocnice.
Nejmodernější simulační centrum v České republice o 400 metrech čtverečních, které vzniklo loni na podzim na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, slouží k výuce nejen medikům, ale také lékařům a dalším zdravotníkům plzeňské fakultní nemocnice.
Pacienti i nemocnice mají problém sehnat základní léky, mezi které patří hlavně antibiotika. Lidé si ale stěžují také na nedostatek volně prodejných léků, jako jsou sirupy a čípky na snížení horečky u dětí nebo oční kapky. Podle lékárníků a lékařů v Ústeckém kraji se zatím daří složitou situaci zvládat, i když s obtížemi. Čekají na dodávky léků slíbené ministerstvem.
Pokud trpíte nepříjemným pocitem, že máte neustále studené nohy, vězte, že nejste jediní. Důvodů, proč má člověk studené končetiny, je nespočet - od těch méně závažných až po ty, které mohou ohrožovat celkové zdraví. Proto je důležité vědět, jak dolní končetiny prokrvit, co mohou studené nohy signalizovat a co na studené nohy pomáhá.
Pohled nazpět může opavskou porodnici potěšit. Loňský rok jí přinesl řadu změn a novinek. Poprvé v ní zaplakalo 918 dětí a z jich byla hned čtyřikrát dvojčátka.
Čas u mobilů a tabletů si vybírá svou daň, a tak čím dál víc dětí vidí špatně na dálku. Počet dětských pacientů s diagnostikovanou krátkozrakostí, neboli myopií narostl za posledních deset let o neuvěřitelných 30 procent. Odborníci varují, že nás čeká epidemie krátkozrakosti.
Osmadvacetiletý internista Jakub Kovář působící v jedné z nemocnic německého Saska nerad vzpomíná na studium medicíny v Praze. „Celých šest let jsme absolvovali v přeplněných lékařských fakultách. Každý rok se navíc znovu a znovu přijímalo více studentů,“ uvedl pro Deník.
Jsou nutná antibiotika, nebo ne? Otázka, kterou si teď kladou pacienti i lékaři. V čase viróz, chřipek a angín je kvůli nastavení léčby podstatné, zda má člověk virovou nebo bakteriální infekci. Zatímco na virózu a chřipku stačí paralen či acylpyrin, na angínu lékaři předepisují antibiotika. Lidé mohou charakter infekce orientačně zjistit na základě domácího CRP testu.
Skoro deset procent populace trpí průduškovým astma. Ve většině případů je dobře léčitelné, u části pacientů je ale léčba náročná a bývá založená na biologické léčbě.
Šance pro nastupující doktory i pacienty. Ministerstvo zdravotnictví letos navyšuje dotace i počet rezidenčních míst pro mediky a mladé lékaře. Podpoří tím obory, o které je menší zájem – praktiky pro dospělé i děti, dětské psychiatry a dětské neurology. Rozdělí celkovou finanční injekci převyšující osm set dvacet milionů korun.
Dostatek pohlavního hormonu estrogen naměřili před několika lety Alici Cárkové z Prahy (jméno redakce změnila), které lékaři po zdravotních komplikacích vyoperovali dělohu a vaječníky. „Bylo mi čtyřicet, věděla jsem, že úbytkem hormonů jsou ženy náchylnější k infarktům či mrtvicím, ale nechtěla jsem po operaci brát umělé hormony,“ řekla Deníku.
Téma rakoviny se přímo týká zhruba 600 tisíc Čechů. To je statistikami odhadovaný počet lidí, kteří se se zhoubným nádorem buď aktuálně léčí, nebo s ním bojovali v minulosti. A protože konopná léčba je u nás hojně využívaná při terapii bolesti nebo u kožních onemocnění, zeptali jsme se onkologa Víta Martina Matějky, zda a nakolik by mohla pomáhat také onkologickým pacientům.
Mise zdravotníků ze středních Čech již podruhé vyrazila pomáhat na Ukrajinu, jejíž obyvatele už 11 měsíců sužuje válečný konflikt. O tom, že výprava dorazila na místo určení, ve středu 18. ledna informovala Záchranná služba Asociace samaritánů ČR Praha-západ.
Hledají se zkušení lékaři, zdravotní sestry i porodní asistentka. Nemocnice ve Svitavách řeší personální problémy a připravuje se na generační obměnu lékařů i sester. Stavy doplňují cizinci.
Žena pobodaná před měsícem na Novodvorské ulici útočníkem, který byl později při policejním zásahu zastřelen, se brzy vrátí z nemocnice domů. Zní to jako zázrak, jedna z bodných ran totiž zasáhla srdce.
Vysoký věkový průměr lékařů a nedostatek zdravotnického personálu jsou největší hrozby zdravotnictví ve Zlínském kraji. Zejména v primární péči, která zahrnuje praktické doktory, pediatry, zubaře a gynekology, se jejich průměrný věk blíží hranici 60 let. Pacienti jsou zoufalí a dostupnost lékařské péče se stává pro mnohé noční můrou.
Stačil moment a havárie obrátila Haně Farkašové život vzhůru nohama. Statečně procházela rehabilitacemi a krok po kroku se vracela zpátky do života, ale dlouhá léta ji v důsledku úrazu trápily příšerné migrény. Pomohl až zákrok, který nabízí pár specializovaných Center pro léčbu bolesti.
Rýsuje se další naděje pro lidi s těžkým průběhem covidu i jiných virových infekcí. Velký úspěch totiž zaznamenali čeští vědci z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV, kteří vyvinuli a patentovali unikátní inhalační lék proti covidu.
/FOTOGALERIE/ Událostí fotbalového víkendu bylo v regionu krátké soustředění reprezentace českých lékařů, kteří ho završili i dvěma přípravnými zápasy s béčkem Kladna a výběrem Braškova a okolí. Spokojené končily nakonec všechny strany, lékařskou pomoc nikdo nepotřeboval. „Nejen ortopedickou, ale ani psychiatrickou. Bylo to naprosto v klidu,“ smál se trenér Kladna B Tomáš Abrham.
ROZHOVOR/ Pandemie covidu-19 neumožňovala lékařům provádět běžné, naplánované operace. "Po dvou vypjatých letech, kdy sestry a lékaři řešili pandemii, přišel rok, kdy se horečně doháněly resty,“ říká ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jan Hrdý.
Udělala ústecká záchranná služba chybu? Tuto otázku si klade seniorka a bývalá zdravotní sestra z Ústí nad Labem Alice Urbanová. Prý měla koncem roku smůlu a poranila si kotník. Do rány dostala silný zánět, který zkomplikovala otrava krve. Nakonec už ji kvůli bolestem a neschopnosti se o sebe postarat nezbylo než si přivolat rychlou zdravotnickou pomoc. Záchranáři ale podle jejích slov přijet nechtěli. Operátor prý argumentoval tím, že je neděle, a když to vydržela dosud, vydrží i do rána a pak si má dojít ke svému obvodnímu lékaři.
Udělala ústecká záchranná služba chybu? Tuto otázku si klade seniorka a bývalá zdravotní sestra z Ústí nad Labem Alice Urbanová. Prý měla koncem roku smůlu a poranila si kotník. Do rány dostala silný zánět, který zkomplikovala otrava krve. Nakonec už ji kvůli bolestem a neschopnosti se o sebe postarat nezbylo než si přivolat rychlou zdravotnickou pomoc. Záchranáři ale podle jejích slov přijet nechtěli. Operátor prý argumentoval tím, že je neděle, a když to vydržela dosud, vydrží i do rána a pak si má dojít ke svému obvodnímu lékaři.