Veřejnost musí nyní počítat s dočasnými úpravami provozu ambulancí očního oddělení v Mladé Boleslavi. „Z důvodu nedostatku lékařů jsme nuceni omezit do odvolání režim v běžné oční ambulanci, abychom tak mohli zajistit péči v odborných poradnách vzhledem k široké spádovosti našich pacientů,“ vysvětlila primářka očního oddělení Anna Hartmannová.
Údajného sexuálního predátora se zvrhlými praktikami, vystupujícího pod přezdívkou Doktor, zadrželi ostravští kriminalisté. Jde o vystudovaného lékaře anesteziologa (41 let), který působil v nemocničním zařízení na Ostravsku i v zahraničí. Praxi již nevykonává více než dva roky. Ještě před několika lety žil ve funkční rodině. V současné době je ve vazbě.
Českobudějovický okresní soud se od konce srpna zabývá případem bývalého městského policisty, který je obžalovaný z přečinu ublížení na zdraví a zneužití pravomoci úřední osoby. Tohoto jednání se měl dopustit minulý rok ve středu 27. října večer, kdy údajně před poštou na Senovážném náměstí napadl opilou ženu úderem do obličeje.
Co se dřív zdálo jako sci-fi, je dnes v medicíně realitou. Poslední důkaz nabídli lékaři z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze. Pacientovi, kterému na nádorové onemocnění lymfatického systému nezabrala chemoterapie ani transplantace kostní dřeně, nasadili lékaři takzvané živé léky vyrobené z jeho vlastních – geneticky upravených – bílých krvinek, takzvaných CAR T-lymfocytů.
Měsíc říjen už dávno nemá přízvisko rudý a nepřipomíná socialistickou revoluci v Rusku. Říjnová barva je nyní růžová a měsíc je zasvěcený prevenci rakoviny prsu. Tou u nás každý rok onemocní na 7000 žen a třetina rakovinu nepřežije. Jde to ale změnit!
Česká medicína se opět dostává do záře reflektorů. Tentokrát díky neurologům. Právě v Česku totiž bude sídlit hlavní evropské centrum boje s cévní mozkovou příhodou, tedy s mrtvicí. Tomuto tichému zabijákovi podlehne každé čtyři vteřiny jeden člověk na světě. Jen v Česku postihne mrtvice za rok 25 tisíc lidí a smrtí skončí asi osm a půl tisíce případů.
Na zhruba jeden měsíc letos v létě omezila prachatická nemocnice provoz na několika odděleních. Podle slov předsedy představenstva Nemocnice Prachatice Michala Čarvaše, bylo takové omezení nutné, aby nemocnice mohla posléze navýšit počty operačních zákroků.
Očkovat lidi ve věku osmnáct až pětašedesát let možná budou v budoucnu moci i lékárníci a zubaři. Kolem návrhu, který do sněmovny poslala už minulá vláda, je stále živo. Proti sobě pomyslně stojí dvě profesní skupiny: lékaři a lékárníci.
Denisa má pár podobných genů jako slavná americká herečka Angelina Jolie. Nejde ale o geny pro umělecké vlohy. Do vínku dostala osmadvacetiletá Češka dědičně dané zvýšené riziko k propuknutí agresivní rakoviny ženských orgánů.
/FOTOGALERIE/ Sídlo České obce sokolské na pražské Malé straně se již počtvrté stane odběrovým místem krve. Stane se tak v pátek 7. října (8-12h). Sokolové tak den před jejich svátkem a Významným dnem ČR – Památným dnem sokolstva - opět ukáží, že jim pomoc společnosti není lhostejná. Pokračují tak v 8. ročníku projektu Sokolská kapka krve. Za 7 předchozích ročníků darovali přes 1400 litrů nejvzácnější tekutiny. V aktuálním ročníku darovalo krev 227 dárců za polovinu roku, v loňském to bylo za celý rok 377.
Už před pandemií to byl pro lékaře úkol číslo jedna. Světová zdravotnická organizace vytyčila členským státům za cíl vymýtit v nich žloutenku typu C. Týká se to i České republiky, kde jsou ročně diagnostikovány stovky nových případů. Navzdory tomu, že hepatitida se šíří hlavně v rizikových skupinách, někteří nemocní přišli k onemocnění nešťastnou náhodou a dosud o něm neví.
Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy píše od pondělí novou etapu své historie. Výuka budoucích lékařů roztroušená do několika nevyhovujících budov v centru města skončila a kompletně se přesouvá do nově vybudovaného kampusu v aleji Svobody v těsném sousedství Fakultní nemocnice Lochotín. Kampus přivítal první studenty, pedagogy a výzkumné pracovníky už v roce 2014, nyní byla dokončena výstavba druhé etapy. Plzeň tak získala nejnovější areál pro studium medicíny v České republice.
Až půjdete do nemocnice k lékaři, nebo navštívit svoji babičku do domova pro seniory, nezapomeňte přibalit do kapsy roušku nebo respirátor. Se zvyšujícím se počtem lidí nemocných covidem začínají opět platit některá opatření. Liberecká nemocnice v souvislosti s tím také opět zřídila i covidové oddělení, kde leží nemocní pacienti.
Kašlání, dušnost při chůzi do schodů nebo problém popadnout dech při dobíhání tramvaje. Potíže s dechem nemusejí znamenat jen postcovidový syndrom. Plicní lékaři upozorňují, že k nim nezřídka přicházejí i pacienti, u nichž došlo k záměně, která může být bez včasného zachycení fatální.
Před prvním kolem senátních voleb byl v obvodu Frýdek-Místek zdánlivým outsiderem, který neměl projít ani do druhého kola. Přesto nakonec čtyřiačtyřicetiletý lékař Zdeněk Matušek zvítězil, byť velmi těstě. Porazil silného soupeře v podobě náměstka hejtmana pro školství Stanislava Folwarczného.
Druhé kolo senátních voleb v Brně začalo. A to hned se dvěma souboji. Zatímco v obvodu číslo 55 Brno-město se mezi sebou utkají herec Tomáš Töpfer s podporou lidovců, ODS a TOP 09 a lékař Bořek Semrád za hnutí ANO 2011, v obvodu číslo 58 Brno-město proti sobě půjdou hvězdář Jiří Dušek nominovaný ČSSD, ODS a Fakt Brno, a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál navrhovaný hnutím ANO 2011.
Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Navzdory tomu si u nás tuto diagnózu vyslechne každý rok víc než 700 žen a zhruba polovina na nádor zemře. V ohrožení života se na chvíli ocitla i jednatřicetiletá Klára. Naštěstí ji zachránilo, že pravidelně chodí na prevenci ke gynekologovi.
Nikdo nechce být nastydlý – je to protivné a unavující. Když se člověk potřebuje obrnit proti nákaze běžnými viry, nepotřebuje k tomu hrsti prášků. Naopak výborně funguje to, co využívali už naši předci. Jaké babské rady na posílení imunity doporučují praktičtí lékaři? Udělali jsme anketu mezi členy Sdružení praktických lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. A požádali jsme je, aby případně přidali i své zkušenosti s něčím absurdním či legračním, co lidé v dobré víře používají k tomu, aby nachlazení rychle zahnali.
Když Ivanu Himlovou z Prahy pošimrávalo v krku a začala posmrkávat, ihned nasadila to, co jí při každé viróze uleví. „Nosní sprej, kapky na kašel, magnesium a třikrát denně Paralen. Na krku a pod ním jsem se mazala „psím“ sádlem z bylinek,“ řekla Deníku. Přibližně během týdne příznaky odezněly.
Nemocnice Pelhřimov, příspěvková organizace uspořádala v termínu od 5. do 8. září 2022 druhý ročník Kempu mediků. Na kemp se přihlásilo jednatřicet studentů čtvrtých až šestých ročníků lékařských fakult. Cílem ojedinělé čtyřdenní akce bylo přiblížit budoucím lékařům práci v nemocnici okresního typu a zároveň znát názory nové nastupující generace lékařů na budoucí zaměstnání.
Dominik se narodil po komplikovaném porodu v lednu 2021 akutním císařským řezem, po kterém musel být následně resuscitován. Od té doby trpí těžkou porodní asfyxií, nebyl vybaven novorozeneckými reflexy a musel být krmen sondou. Jeho diagnóza je centrální kvadruparéza a dyskinetická porucha. Pomůcky však matce pojišťovna proplácet nechce.
V Kutné Hoře je sečteno a rozhodnuto o podobě zastupitelstva. Volby ve městě vyhrálo hnutí ANO 2011, druhá byla koalice ODS a TOP 09. Přes pět procent se dostalo 10 z 11 volebních subjektů.
V pátek 23. září byl z Věznice Rýnovice propuštěn lékař Jaroslav Barták. Stalo se tak den poté, co Okresní soud v Jablonci rozhodl o jeho podmíněném propuštění. Státní zástupce si sice nechal lhůtu na podání stížnosti, v pátek však podání stížnosti odvolal. „Státní zastupitelství nám sdělilo, že se vzdává práva stížnosti, takže to usnesení tím nabylo právní moci a soud podnikl kroky k tomu, aby byl pan Barták propuštěn,“ popsal pro ČTK mluvčí jabloneckého soudu Jaroslav Kneř.
Tak trochu ve stínu komunálních voleb budou voliči v Olomouci a okolních obcích rozhodovat o tom, kdo je bude dalších šest let zastupovat v Senátu. Ve volebním obvodu 61 Olomouc mohou vybírat z osmi kandidátů. Polovina adeptů na post v horní komoře parlamentu přitom má před jménem titul MUDr.
Lékař Jaroslav Barták si odpykal jedenáctiletý trest za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. A může jít domů. Okresní soud v Jablonci nad Nisou napotřetí rozhodl ve čtvrtek 22. září o jeho podmíněném propuštění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na stížnost. Na rozsudek upozornil jako první server irozhlas.cz.
Na lavici obžalovaných usedne příští měsíc u plzeňského soudu lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jan Š. (37), jehož obžaloba viní hned ze dvou trestných činů. Za prvé odmítl poslat sanitu pacientovi ve vážném stavu, který následně zemřel, a za druhé byl v práci pod vlivem alkoholu. S více než jedním promile jel dokonce k pacientce s infarktem.
Seknutí mečem do tváře zbaví v nejnovějším filmu Jan Žižka hlavního hrdinu během okamžiku jeho levého oka. Jak se ve středověku lidé s takovýmto úrazem vyrovnávali a jako se léčí dnes? Červi k ošetření rány ani doživotní páska přes oko už obvykle nejsou potřeba.
Předejít nedostatku lékařů a lékařského personálu chce vedení Uherskohradišťské nemocnice svou mimořádnou náborovou akcí. Případné nové posily láká do špitálu statisícovými benefity.
S covidem nezmizely jiné infekce, kupříkladu pneumokokové. Upozorňují na to lékaři. Pneumokok může způsobit i zápaly plic a mozkových blan nebo otravu krve. U malých dětí zánět středního ucha. Proto mají děti, senioři a nemocní možnost nechat se bezplatně naočkovat. Ostatní zájemci, u kterých lékař neshledá kontraindikace, si mohou vakcinaci zaplatit.
Základem léčby většiny nachlazení jsou odpočinek, postel, vitamíny, pitný režim. Všeho ale s mírou. Nevyplácí se na samoléčbu spoléhat stoprocentně, ani hned s prvními příznaky spěchat k lékaři a vyžadovat antibiotika.
/FOTO, VIDEO/ Jana Hermanová z Náměště nad Oslavou před dvěma lety porodila zdravé miminko. Byly přitom roky, kdy si myslela, že žádné děti nikdy mít nebude. V nemocnici blízko jejího bydliště se dozvěděla ve svých pětadvaceti letech nepříjemnou diagnózu. Lékaři jí sdělili, že příčinou jejích nesnesitelných bolestí je onemocnění se složitým názvem endometrióza. Tkáňové změny v těle způsobují často neplodnost.
Žena z Chotěboře zemřela několik let poté, co ji chybně operovali lékaři havlíčkobrodské nemocnice. Krajský soud nyní uznal chybu nemocnice. Ta bude muset platit odškodné, za svými lékaři však nadále stojí.
Diagnostické monitory za více než dva a půl milionu korun využívají nově ve Vsetínské nemocnici. Dva jsou na oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí, šest používají zdravotníci na radiodiagnostickém oddělení, jeden přímo na operačních sálech.
Žena z Chotěboře zemřela několik let poté, co ji chybně operovali lékaři havlíčkobrodské nemocnice. Krajský soud nyní uznal chybu nemocnice. Ta bude muset platit odškodné, za svými lékaři však nadále stojí.
Endoskopické vyšetření žaludku není podle gastroenterologů vůbec nic strašného. Přesto mnozí lidé propadají při představě nástroje zasouvaného přes ústa do žaludku panice. Jak se na vyšetření připravit a co při něm určitě nedělat nám poradil zkušený gastroenterolog.
Pronájem ordinace za korunu, přidělení obecního bytu nebo finanční příspěvek na sestřičku. Především obce v odloučených regionech se snaží nalákat či udržet praktické lékaře pro dospělé i děti. Jejich nedostatek trápí také čtenáře Deníku, kteří to projevili v nedávné anketě „Co rozhodne volby u vás?“, jíž se účastnily téměř tři tisíce respondentů.
„Pojďte do toho s námi. Rozhodnutí udělat z Nemocnice Pardubického kraje (NPK) svou první volbu vás určitě nezklame.“ Těmito slovy, ale i různými benefity láká krajská nemocnice mladé lékaře, kteří by mohli zvrátit hlubokou personální krizi. Ta už se v Chrudimi dotýká nejen interny, ale i urologické ambulance, která nyní pozastavila příjem nových pacientů do své kartotéky.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tisíce lidí prošly v sobotu Prahou, aby tak vyjádřily podporu pacientkám s rakovinou prsu a jejich blízkým. Podle prvního odhadu organizátorů se dvacátého ročníku pochodu zúčastnilo zhruba 10.000 lidí. ČTK to řekl zástupce pořadatelů Michal Čech.
Leukémií onemocněla Ingrid Beránková krátce po třicítce. „Jelikož moje diagnóza patřila k těm nejhorším, lékaři mi nasadili biologickou léčbu, která byla příjemnější než klasická. Měla jsem i štěstí, že vhodnou dárkyni kostní dřeně našli čtyři měsíce po začátku mé hospitalizace,“ řekla. Už osm let vede spokojený život.
K otěhotnění je potřeba zdraví těla, ale také duše. Podle lékařů, které Deník oslovil, ale psychika nemá na schopnost počít dítě u páru, který se léčí s neplodností, až tak velký vliv, jak se dosud tradovalo.
/FOTO, VIDEO/ Nedostatek praktických lékařů i specialistů, kteří jsou často v předdůchodovém nebo důchodovém věku. Ale také strach o existenci nemocnice zajišťující péči pro celý region. Zdravotnictví je jedním z témat, které společně například s bezpečností nejvíce trápí voliče na severu Čech. V Rumburku se podařilo zachránit krachující nemocnici, kterou převzal kraj. Novému majiteli se podařilo přivést nové lékaře, naposledy primářku interny. A chystá se rekonstrukce největšího zdravotnického zařízení na Šluknovsku.
Brána Šumavy, Černá věž, katakomby. To jsou pojmy, kterými jsou Klatovy proslavené. Jsou hojně turisticky navštěvované a nedá se říci, že by se v nich zastavil čas. Je vidět, že se zde opravují silnice, budovy, vznikají nová sportoviště.
Klatovská nemocnice je druhou největší multioborovou nemocnicí v Plzeňském kraji a má stovky zaměstnanců. Daří se jí získávat do svých týmů i mladé lékaře.
Klatovy mají moderní nemocnici, která byla otevřena v roce 2012, a chystá se dostavba dalšího monobloku. A zde se nabízí otázka, bude tam mít kdo pracovat?
Zásadním tématem, které obyvatelé Tachova řeší v posledních letech, je velký nárůst cizinců žijících na zdejších ubytovnách. Jedná se o zahraniční dělníky, kteří dojíždí za prací do nedalekých továren.
Ještě před třemi roky žila Vlaďka plnohodnotný život. S manželem cestovala po celém světě a plánovala rozšířit rodinu o dalšího člena. Dnes bojuje už podruhé s rakovinou a lékaři v ČR jí oznámili, že pro ni už nemohou nic udělat. Odjela proto na alternativní léčebnou cestu na Sibiř, kde po dvou dnech ochrnula od prsou dolů a bojuje s nekrózou. Potřebuje pomoc.
Místo procházky uvelebení se na gauči, místo vyvážené stravy tučná nálož ve fast foodu. Čechy trápí epidemie nadváhy a obezity. S kilogramy navíc se totiž podle lékařů potýká asi šedesát procent tuzemské populace, převážně mužů. To Česko staví na neblahá přední místa v Evropě. Před námi jsou už jen Chorvaté a Malťané.
Košíky houbařů se už hojně plní a otravy houbami začínají zaměstnávat lékaře. Pokud patříte k milovníkům těchto darů lesa, vyplatí se pro jistotu vědět, jak se otrava houbami projevuje, jaká je první pomoc, kdy to zvládnete doma a kdy raději spěchat k lékaři.
Stovky pacientů v lékařském obvodu Ireny Grabovské v Jeseníku si mohou po týdnech nejistoty oddechnout. Jesenické poliklinice se podařilo zajistit pro práci v tomto obvodu dva nové atestované lékaře. Ordinovat začnou od 22. září.