/ROZHOVOR/ Renata Drozdová z Mnichova Hradiště rozhodně neodpovídá zažité představě kartářky. Energická elegantní dáma působí spíše dojmem manažerky nebo realitní makléřky. Je však ve svém oboru pojmem a s respektem a uznáním se o ní vyjadřují i její konkurentky. Přestože své služby nikde neinzeruje, diář má stále plný.
/ROZHOVOR/ Jako vedoucí lékař JIPu Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF Univerzity Karlovy a FN v Motole zažívá velmi stresové okamžiky. Dětský onkolog Karel Švojgr má jako „prevenci proti vyhoření“ organizaci Haima.cz. „Když se díváte na uzdravené děti, jak zlobí…Tam vidím, že má moje práce veliký smysl.“ říká.
Byt, bezúročnou půjčku, náborový příspěvek a další bonusy nabízejí města zubním lékařům, kterých je celorepublikově nedostatek. Městu Chrudim se nyní podařilo sehnat čtyři stomatology, kteří přibyli k jednomu lékaři, jenž začne ordinovat od 1. září. Zoufalí lidé se tak konečně dočkají ošetření a péče o mnohdy už zdevastovaný chrup.
O post budoucího primátora největšího středočeského města se v nadcházejících komunálních volbách ucházejí kandidáti devíti stran a uskupení, včetně dvou, střídajících se už dvě dekády ve vedení města. Na všech kladenských kandidátkách je po 33 jménech.
Do letošních komunálních voleb, které se konají 23. a 24. září, kandiduje v Karlových Varech podle informací karlovarského magistrátu 13 politických stran a hnutí. Je to o dvě méně než před čtyřmi lety a o tři více než v roce 2014. Do letošních senátních voleb na Karlovarsku, tedy ve volebním obvodě Karlovy Vary, vysílají politické strany a hnutí celkem 11 kandidátů.
Pokud člověku něco vadí, existují dva způsoby řešení. Tím prvním je si postěžovat mezi lidmi v blízkém okolí a nechat věc být. Tím druhým je pokusit se odstartovat změnu. Třiatřicetiletá Denisa Sládková z Prahy rozhodně dává přednost druhé možnosti.
Socialistický režim sice naoko oslavoval mateřskou roli žen, ve skutečnosti však budoucí matky stavěl do role neinformovaných a ne zcela svéprávných bytostí, o nichž rozhoduje neotřesitelná autorita lékaře.
/FOTOGALERIE/ Socialistický režim sice naoko oslavoval mateřskou roli žen, ve skutečnosti však budoucí matky stavěl do role neinformovaných a ne zcela svéprávných bytostí, o nichž rozhoduje neotřesitelná autorita lékaře.
/FOTOGALERIE/ Socialistický režim sice naoko oslavoval mateřskou roli žen, ve skutečnosti však budoucí matky stavěl do role neinformovaných a ne zcela svéprávných bytostí, o nichž rozhoduje neotřesitelná autorita lékaře.
/FOTOGALERIE/ Socialistický režim sice naoko oslavoval mateřskou roli žen, ve skutečnosti však budoucí matky stavěl do role neinformovaných a ne zcela svéprávných bytostí, o nichž rozhoduje neotřesitelná autorita lékaře.
Americkou herečku, režisérku a scénáristku Anne Heche lékaři v pátek definitivně odpojili od přístrojů podporujících mozkovou činnost. Třiapadesátiletá osobnost Hollywoodu podlehla následkům autonehody, která se stala minulý týden.
Pamětní desku významnému vojenskému lékaři a epidemiologovi Josefu Liškutínovi v sobotu slavnostně odhalili na jeho rodném domě v Tvarožné lékařovi příbuzní spolu se zástupci obce a české armády. Při té příležitosti byla také pokřtěna kniha nazvaná Josef Liškutín, lékař a voják, jejímž autorem je kronikář Tvarožné František Kopecký. Publikaci si mohou zájemci koupit na tamním obecním úřadě.
Dočkat dříve nemocenské se v budoucnu mohou lidé, kteří se kvůli nakažlivému onemocnění, jako třeba žloutence, dostanou do nařízené karantény. Zároveň budou o jejich omezení vědět úřady prakticky hned. Úředníci ministerstva práce a sociálních věcí totiž navrhují pro podobné případy plnou elektronizaci. Ze šanonů a dopisů putují data do digitální podoby ve stále více oblastech v sociálních a zdravotních službách.
/VIDEO/ Ve třech měsících se malé Antonii Chrástecké z Brna začaly tvořit světle hnědé fleky na zádech. O tři měsíce později se rodiče dozvěděli diagnózu: neurofibromatóza typu I. U této nemoci se často objevují různá poškození kostí. Rodiče si brzy všimli, že holčičce roste levá noha jinak než pravá. Křivila se. Šlo o takzvaný vrozený pakloub bérce, který u dětí způsobuje právě zakřivenou holenní kost. Pacienty s touto diagnózou čekají opakované operace a hrozí i amputace.
/FOTO, VIDEO/ Ve třech měsících se malé Antonii Chrástecké z Brna začaly tvořit světle hnědé fleky na zádech. O tři měsíce později se rodiče dozvěděli diagnózu: neurofibromatóza typu I. U této nemoci se často objevují různá poškození kostí. Rodiče si brzy všimli, že holčičce roste levá noha jinak než pravá. Křivila se. Šlo o takzvaný vrozený pakloub bérce, který u dětí způsobuje právě zakřivenou holenní kost.
Necelý měsíc byl ve funkci nový ředitel Pardubické a Chrudimské nemocnice Jan Marounek. Minulý týden havaroval na motocyklu a s vážným poraněním byl podle informací Deníku hospitalizován v jedné z pražských nemocnic. Kdy se uzdraví, je v tuto chvíli velkou neznámou.
Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) posílilo 65 čerstvých absolventů vysokých, vyšších odborných i středních zdravotnických škol. Nastoupily rovněž posily z Ukrajiny.
Když začalo Pavla z malé obce v jižních Čechách v noci bolet břicho, zjistil, že pro lékařskou pomoc by se musel trmácet třicet kilometrů na urgentní příjem do nemocnice v Jindřichově Hradci. Netroufl si v takovém stavu řídit, veřejná doprava už nejezdila a záchranku si nechtěl volat. Vzal si proto prášek proti bolesti a ráno šel za praktikem.
Bolest hlavy, zvracení, horečka. V horších případech obrna a dezorientace, v těch nejhorších smrt. Na Jižní Moravě roste počet lidí nakažených encefalitidou. Účinnou obranou proti tomuto onemocnění je očkování, které je od letoška zdarma pro lidi nad padesát let. Zájem o vakcínu podle lékařů z Fakultní nemocnice u svaté Anny roste.
Běh a zábava pro celou rodinu. Tak vypadalo sobotní dopoledne v areálu bývalého letního kina ve Veltrusech. Uskutečnil se tam první ročník rodinného charitativního běhu pro HAIMU – organizaci, která pomáhá onkologicky nemocným dětem na cestě k uzdravení. Celkem se pro děti vybralo přes pětadvacet tisíc korun.
Už v pubertě začala Miriam z Prahy pociťovat příznaky autoimunitního onemocnění myastenie gravis, což v překladu znamená svalová slabost. Tehdy ale ještě netušila, že nějaká taková choroba vůbec existuje. Byla často unavená, ale jelikož chodila do turistického a vodáckého oddílu, přičítala to nadměrnému fyzickému výkonu.
S psychickými nemocemi se v Česku po porodu potýká každá pátá žena. Patřila mezi ně i Lucie Kočová, která dnes vede pražské centrum Úsměv mámy. Po prvním porodu strávila na psychiatrickém oddělení pět týdnů, bez dítěte. Když se vrátila domů, rozhodla se pomáhat ženám, které mají podobné obtíže.
Chceme vybudovati Závodní nemocnici ve Zlíně, který má bude mít v nejbližší době 20 tisíc obyvatel. Hledáme primáře mladého, energického lékaře s nejlepšími chirurgickými, gynekologickými a roentgenologickými znalostmi, který je zároveň schopen vybudovati moderní závodní nemocnici s veškerými vymoženostmi dnešní doby. I tento inzerát podaný firmou Baťa stojí na počátku stavby nemocnice ve Zlíně, která ve 20. letech v mnohém předběhla svou dobu.
Po prázdninovém přerušení provozu lůžkového oddělení interny v Chrudimské nemocnici se měl provoz opět vrátit do normálu od 1. září. Příliš lidí tomu nevěřilo, protože internisté chybí nejen v Pardubickém kraji, ale v celé republice. Nyní už je jisté, že zmrtvýchvstání nebude okamžité, ale velice pozvolné. Generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald hovoří o podzimních nebo prvních zimních měsících.
Jednatřicetilá Alžběta Flaschková je kvůli své nemoci už více než deset let častou návštěvnicí lékařských ordinací. Za tu dobu se, podobně jako většina lidí, setkala s mnohdy nevhodným způsobem komunikace ze strany lékařů. Tyto situace jí přivedly k myšlence, že komunikace v lékařském prostředí je dosud neuchopená oblast.
Svitavské nemocnici schází zhruba patnáct lékařů, složitá situace je zejména na interním oddělení. Vedení krajských nemocnic nabízí náborové příspěvky, lékaře se ovšem sehnat nedaří. Lidé mají proto obavy z omezování zdravotní péče. Strach ale není podle Pardubického kraje na místě. Naopak se nyní rozjíždí velký projekt za stovky milionů korun na modernizaci celé nemocnice ve Svitavách.
O tom, že je láska láska mocná čarodějka, která dokáže mimo jiné vybílit i bankovní účty, se přesvědčila žena z Uherskohradišťska, která se na jaře letošního roku seznámila prostřednictvím sociálních sítí s údajným americkým lékařem pracujícím u armády v Sýrii.
Policie v texaském Dallasu od minulé soboty vyšetřuje vskutku kuriózní případ. Kulka ze zbraně, kterou pachatel vystřelil na ženu, se odrazila a zasáhla jej do nohy. Zatímco postřelená přežila, útočníka už lékaři zachránit nedokázali. Počty trestných činů s použitím střelné zbraně se v USA stále zvyšují. Podle amerických organizací, které pravidelně zveřejňují statistiky střeleb, jsou aktuální čísla alarmující.
Jednasedmdesátiletý vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí byl klíčovou osobou a „scénáristou“ mnoha útoků na Spojené státy americké. Podílel se také na plánování teroristických útoků z 11. září 2001. Kým byl obávaný terorista a jak se dostal k moci?
„Vždy jsem měla hezká malá prsa. Jenže potom jsem odkojila dceru a zbyly mi takové pytlíky kůže. To byl estetický důvod, proč jsem se rozhodla nechat si udělat prsní implantáty. Další motivací byla chuť to zkusit. Chtěla jsem vědět, jak se cítí moje klientky s implantáty, jak se jim cvičí, jaká jsou specifika pohybu po implantaci,“ začíná své vyprávění osmatřicetiletá Eva Behenská z Prahy, která se před sedmi lety rozhodla podstoupit augmentaci (zvětšení – pozn. red.) prsou.
Když bylo Janě Bystřické z Plzně devětapadesát, myslela si, že má podzimní virózu. „Jelikož jsem v té době bydlela na služební ubytovně, kolega, který bydlel přes zeď, mě upozornil na noční kašel. I mě neustálé kašlání budilo,“ zavzpomínala pro Deník. Navštívila proto praktika. Po kolečku prohlídek ji lékaři poslali na magnetickou rezonanci, která ukázala, že má zhoubný nádor na plicích. Přesto, že nikdy nekouřila, „jen“ pasivně.
Paní Jitka z jihočeského Tábora je aktivní žena, která zvládá hodiny angličtiny i horské túry. Zdravotně si přitom prošla svým. V sedmačtyřiceti jí kvůli vleklým obtížím gynekologové odebrali dělohu a vaječníky, čímž se jí ulevilo od velkých bolestí. Později se jí ale začal sesouvat močový měchýř, což poznala tím, že jí kupříkladu při kýchnutí občas unikla kapka moči.
Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole dýchacího orgánu kuřáků v rámci programu časného záchytu rakoviny plic. Týká se to lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den. Nádor plic se totiž u kuřáků v drtivé většině případů podaří objevit pozdě, kdy už nejde operativně odstranit. To by měl změnit právě preventivní program.
Když bylo Petře třiadvacet let, jela se s přítelem a kamarády koupat. „Byla jsem u té řeky podruhé a viděla, jak tam ostatní lidi skákali. Vždycky jsem skákala po hlavě šipku, tak jsem se přidala. Při rozběhu na skok mi bohužel podjela noha, už jsem nemohla zabrzdit a doskočit dál. Bylo tam ze začátku málo vody,“ uvedla. Přes veškeré úsilí lékařů skončila na vozíku, na kterém je již bezmála patnáct let.
Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu královéhradečtí plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole dýchacího orgánu kuřáků v rámci programu časného záchytu rakoviny plic. Týká se to lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den. Nádor plic se totiž u kuřáků v drtivé většině případů podaří objevit pozdě, kdy už nejde operativně odstranit. To by měl změnit právě preventivní program.
Ani v rozvolněném létě by kuřáci neměli zapomínat na své zdraví. Vybízejí je k tomu královéhradečtí plicní lékaři. Vyzývají k preventivní kontrole dýchacího orgánu kuřáků v rámci programu časného záchytu rakoviny plic. Týká se to lidí mezi 55. a 74. rokem, kteří kouří buď po dobu 20 let asi 20 cigaret denně, nebo 10 let kolem 40 cigaret za den. Nádor plic se totiž u kuřáků v drtivé většině případů podaří objevit pozdě, kdy už nejde operativně odstranit. To by měl změnit právě preventivní program.
Přijdou Svitavy o internu? Vedení nemocnice opět hledá primáře interního oddělení a vypsané je i výběrové řízení na jeho zástupce. Mezi lidmi se šíří obavy, že se zopakuje scénář z Chrudimi, kde je nyní interna uzavřená. Vedení krajských nemocnic ale uklidňuje, že zavírat se ve Svitavách nic nebude.
Diacel Písek, sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií, uspořádal další letní tábor pro 45 zdravotně postižených dětí ve věku 8 – 17 let z celé České republiky. Tentokrát se všichni společně vydali do pravěku.
V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové po šesti letech končí Vladimír Palička. Šestasedmdesátiletý biochemik a osteolog požádal ministra zdravotnictví o uvolnění z funkce kvůli věku. Ředitelem zůstane, dokud ministerstvo nenajde jeho nástupce. Jako lékař pracuje už přes půl století a medicíně se chce věnovat i nadále.
Za životy mu vděčí nejen stovky tisíc vojáků. Francouzský lékař Dominique Jean Larrey za napoleonských válek zcela proměnil podobu válečné medicíny a je považován za zakladatele akutní medicíny. Zemřel před 180 lety.
Když lékárnice Veronika Krajčová v září 2008 nastoupila do lékárny v pražské Fakultní nemocnici Motol, byla mezi prvními, kdo lidem poskytoval takzvané lékové konzultace, aby se jim nebezpečně nekřížily léky, které užívají. „Na výdeji jsme vždy vytipovali pacienta, který navštěvoval plno lékařů a nevěděl, jak má léky užívat. Zvlášť u starších lidí byl téměř vždy nějaký problém,“ řekla Deníku. Špatně nakombinované léky přitom mohly způsobit vážné komplikace, včetně zbytečného úmrtí.
Letní vedra lákají ke slunění, ale přílišný pobyt na slunci či ve vyhřáté nevětrané místnosti s sebou nese zdravotní rizika. Nejde jen o spálenou kůži během opalování, ale o celkové přehřátí organismu, ke kterému může dojít i během dlouhé jízdy v autě. Riskantní jsou například dlouhé dovolenkové přejezdy. Je lépe si dát přestávku někde ve stínu než riskovat nepříjemné stavy a únavu.
Až k transplantaci jater nebo resekci čili odoperování jejich napadené části může přivést pacienty setkání s echinokokózou, což je onemocnění, o němž zpravidla nikdy dříve neslyšeli. Pohříchu – jejich lékaři sice snad ano, avšak mnohdy si tuhle možnost nevybaví, když zvažují, co by by nemocného, jenž se dostal do jejich péče, mohlo trápit.
Více případů echinokokózy, tedy parazitárního onemocnění způsobeného larvami liščích tasemnic, řeší za první pololetí letošního roku lékaři a Státní zdravotní ústav. Zatímco loni zaznamenali jeden případ, letos do 1. července jich řeší šest. Stejný počet naposledy zaznamenali v roce 2018. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a infektolog František Stejskal. Parazit se do lidského těla může dostat například při konzumaci lesního ovoce infikovaného liščími výkaly.
Dnes třicetiletá Milada Horová se narodila jako naprosto zdravé miminko. V sedmnácti letech se jí však z ničeho nic po celém těle objevily velké i malé modřiny. Pár týdnů před osmnáctými narozeninami u ní lékaři odhalili velmi vzácné a těžké onemocnění kostní dřeně, které se nedá vyléčit.
Na rychlou, bezbariérovou a bezpečnou formu digitální, či online komunikaci a širokou škálu preventivních a zdravotních programů vsadila v konkurenci zdravotních pojišťoven RBP, zdravotní pojišťovna. „Mezi specifickými cíli rozvoje a modernizace naší pojišťovny dále najdeme rozšiřování sítě smluvních lékařů, projekty dostupnosti zdravotní péče, rozvoj telemedicíny, modernizace poboček i nové služby pro pojištěnce jako je objednávací systém na pobočky nebo do vybraných ambulancí,“ říká výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.
Pacienti, kteří se chystají na odborné vyšetření, by se měli podle lékařů předem informovat, jestli je ambulance v provozu, kdo a kde je ošetří. V nemocnicích se přes léto plánuje jinak i počet operací.