Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Český reprezentační tým lékařů na MS v Argentině 2022.

Špičkoví lékaři se sejdou v Kladně. Proč právě tady?

Kurýrují pacienty, ale zároveň platí za výborné fotbalisty. Reprezentační tým českých lékařů je už dlouhé roky v nejvrchnějších patrech světové hitparády. Třikrát vyhrál mistrovství světa, třikrát skončil druhý. Jen loni na podzim v Argentině přišel nečekaný šok, Austrálie je vyhodila ze sedla už ve čtvrtfinále. „Letos ve Vídni to napravíme,“ říká kladenský urolog Lukáš Fišer, který zařídil první letošní soustředění mužstva v Kladně a Rynholci.

Senioři vloni najeli s chodovským expresem přes 22 tisíc kilometrů.

Senioři vloni najeli s chodovským expresem přes 22 tisíc kilometrů

Letos jí bude 95 let a využívá služby chodovského expresu. Další početnou skupinou jsou lidé ve věku 70 až 79 let. Přesně pro ně a další seniory či zdravotně postižené je služba určena. Auto s řidičem míří nejčastěji k lékařům či za nákupy. Služba začala fungovat v březnu loňského roku a za necelý rok najelo auto bezmála 22 500 kilometrů při 2024 jízdách.

Volič hlasuje ve volbách do Poslanecké sněmovny na drive-in stanovišti pro lidi v karanténě - Ilustrační foto pořízení 6. října 2021 v Olomouci

Prezidentské volby startují. Ve středu mohou hlasy odevzdat lidé v izolaci

Nového prezidenta republiky si budou moci už ve středu vybrat voliči s nemocí covid-19, kteří jsou kvůli ní v izolaci. Budou moci hlasovat z auta mezi 08:00 a 17:00 na volebních stanovištích, které jsou na pěti místech v Praze a po jednom z každém z okresů. Data o tom, kolik lidí je nyní v izolaci, ministerstvo zdravotnictví (MZd) podle mluvčího Ondřeje Jakoba nemá. Podle údajů MZd ale mělo pozitivní test v posledních sedmi dnech 2687 lidí včetně dětí.

Vrozená vada chodidel dítěte po užívání thalidomidu matkou v těhotenství.

Tisíce postižených i četná úmrtí. Lék obsahující thalidomid se používá dodnes

Jako největší člověkem způsobená lékařská katastrofa v historii je označována aféra, která je spojovaná s lékem thalidomid. Stačila jedna jediná pilulka podaná v kritickém období těhotenství a po celém světě se začaly rodit postižené děti, z nichž téměř polovina brzy po porodu umírala. Lék si však s hrůznými účinky lékaři spojili až po dlouhých pěti letech.

Profesor Tomáš Zima

Nehodlám se fotit ve flanelce či shánět koťátko, říká Tomáš Zima. Sází na debaty

Na setkání s občany během prezidentské kampaně jezdí lékař Tomáš Zima retro sanitkou z 80. let. V úterý v podvečer ale u Národního domu v Ústí nad Labem legendární Škoda 1203 neparkovala a všude panoval nebývalý klid. „Dozvěděli jsme se, že je tady dneska v divadle Andrej Babiš. Takže jsme akci zrušili a bereme to jen jako komorní setkání s přáteli a kolegy z regionu,“ poznamenává s úsměvem profesor Zima. Deník za ním vyrazil v rámci dalšího dílu seriálu Prezidenti v podhradí, který mapuje kampaň před nadcházejícími volbami nové hlavy státu.

Svatopluk Svoboda je zřejmě nejstarší stále operující mikrochirurg na světě

Zachrání i useknutou ruku. Mikrochirurg Svatopluk Svoboda dokáže zázraky

Svatopluk Svoboda je zřejmě nejstarší stále operující mikrochirurg na světě. „Jsou to mnohahodinové operace pod mikroskopem. Bolí vás z toho záda a oči. Všichni mikrochirurgové končí kolem šedesátky. Nevím o nikom, kdo by byl starší, než jsem já, a stále to dělal. Zatím jsem pořád schopný přišít useknutý prst,“ tvrdí dvaasedmdesátiletý lékař, který lidem zachraňuje končetiny ve vinohradské nemocnici v Praze.

Ordinace pediatrů i ORL praskají ve švech, léky chybí.

Nemocných dětí přibývá, léky na horečku chybí. Účinné jsou zábaly i těsto

„Neznám snad nikoho, kdo by neměl před Vánocemi nebo teď nemocné děti,“ zaslechla jsem maminku před pár dny telefonovat na autobusové zastávce. Je pravda, že se musím k jejímu tvrzení přidat, protože to mám ve svém okolí velice podobně. A všichni řešíme totéž: jak snížit dítěti horečku, když nám zásoby léků došly a v lékárnách jsou prázdné regály?

Martina Navrátilová

Navrátilové znovu diagnostikovali rakovinu. Budu bojovat, hlásí tenisová legenda

Tenisová legenda Martina Navrátilová znovu bojuje s rakovinou. Šestašedesátiletá rodačka z Prahy v pondělí oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu prvního stupně a vrátilo se jí nádorové onemocnění prsu, kterým trpěla již v roce 2010. Vítězka 59 grandslamových titulů o tom informovala ve svém stanovisku, které citovala organizace WTA.

Ilustrační foto.

Zájem o pohotovosti pacienti mají, lékaři ne. Provoz se ale daří udržet

Nemile překvapeni byli ve vánočním čase mnozí rodiče, když se s nemocnými dětmi vydali na pohotovost – a v čekárně přeplněné dalšími pacienty, už na pohled potvrzujícími, že respirační infekce udeřily naplno, trávili i hodiny. Zlepšení v podobě možného posílení pohotovostních služeb se nerýsuje.

Ženy obvykle nechtějí ani za nic přiznat, jak se předmět v jejich rodidlech ocitl.

Citron, vejce natvrdo či růženec. Gynekologové najdou v pochvě pacientek leccos

O tom, čím vším si ženy v touze po sexuálním vzrušení manipulují v pochvě, by gynekologové mohli dlouho vyprávět. Ženy totiž po takových erotických hrátkách leckdy končí právě v jejich ordinacích a předmět, který měl vyvolat rozkoš, z nich zdravotníci musejí vytahovat. Někdy dokonce musí pomoci operace. Lékaři nám o svých zážitcích vyprávěli pod jedinou podmínkou: že zůstanou v anonymitě. To jsme jim rádi slíbili, protože historky z ordinací opravdu stojí za to.

Chřipka. Ilustrační foto

Chřipky a infekcí mezi svátky mírně ubylo. Česko však brzy čeká vrchol epidemie

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc díky školním prázdninám a častým dovoleným se zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost - podobně jako každý rok - znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

Ilustrační foto

Českolipští strážníci pomáhají zdravotníkům s opilci

Stále častěji musí zdravotníci v tomto období žádat asistenci strážníků Městské policie v České Lípě (MP). Jak informovala mluvčí MP Eva Vlastníková, trend souvisí s množstvím večírků, které v tomto čase probíhají. Tak přibývá počet opilců, kteří umí znepříjemnit službu lékařům a zdravotníkům.

Ani v sedmdesáti letech není podle Jiřího Dvořáka pozdě na změnu, která bude znamenat zdravější a šťastnější stáří.

Profesor Jiří Dvořák: Setkání se spolužáky mě vyděsilo. Polovina byla po smrti

Lékař Jiří Dvořák nemá rád slovo důchod či senior. Raději pro tuto etapu života používá název stříbrný věk. Ve Švýcarsku, kam po osmašedesátém roce emigroval coby medik, léčil celý život pacienty s bolavými zády. Už tehdy prosazoval celostní pohled na zdraví, a nyní se již plně věnuje preventivní medicíně. Povídali jsme si s ním o tom, jaký je recept na co nejzdravější život až do jeho samotného konce.

Vězeňská ordinace. Ilustrační snímek

Kvůli doplatkům za léky mají vězni dluhy. Rath: Vězeňství je podfinancované

Dobrovolnice Nicolette Adamcová, pomáhající lidem propuštěným z výkonu trestu, se setkala s nepříjemnou situací. „Pomáhala jsem člověku s cukrovkou. Před vězením byl zvyklý na lék s doplatkem. Jelikož ale neměl peníze, ve výkonu trestu bral náhradní lék bez doplatku. A jeho stav se kvůli tomu zhoršil,“ sdělila Deníku.

Vlaďka Exenberger do poslední chvíle věřila, že bude žít

Příběh Vlaďky Čechy zasáhl. Její cestu domů ze Sibiře sledovaly miliony lidí

Příběh Vlaďky, která se po boku svého manžela Ronalda vypravila na dalekou cestu, aby se pokusila změnit osud, který jí předpovídali lékaři klasické medicíny v Čechách, jste díky Deníku sledovali v přímém přenosu a na převozu Vlaďky zpět do Prahy jste se ohromnou mírou podíleli. Pojďme si nyní celý příběh shrnout od zahájení cesty do posledních dní.

V Česku každoročně skončí desítky ordinací

Prázdné ordinace? Nová mapa ukázala, kde v Česku lidé zůstali bez lékaře

V jihomoravské Kuřimi se snaží sehnat dětského lékaře. Nyní tam mají dva. „Další paní doktorka zemřela a zatím za ni není náhrada. Aktivně ji hledáme, spolupracujeme s krajským odborem zdravotnictví, domlouváme se s pojišťovnou. Novému lékaři jsme schopni a ochotni nabídnout prostory pro ordinaci, výrazně pomoci s jejím vybavením, případně i s bydlením,“ řekl Deníku starosta města Drago Sukalovský.

Bývalý brazilský fotbalista Pelé

Špatná zpráva. Zdravotní stav Pelého se prudce zhoršil, uvedli jeho lékaři

Zdravotní stav brazilské fotbalové legendy Pelého se podle jeho ošetřujících lékařů prudce zhoršil. Trojnásobný mistr světa se od loňského září léčí s rakovinou tlustého střeva, od konce listopadu je někdejší útočník hospitalizován na klinice v Sao Paulu. Spolu se zhoršující se rakovinou lékaři Pelému diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci, přesto zůstává na svém pokoji.

Hradecká záchytka omezí v příštím roce provoz. Dočasně má ve všední dny fungovat jen přes noc.

Záchytka bude, od nového roku ale omezí provoz

Královéhradecká záchytka omezí po silvestru provoz. Dočasně bude ve všední dny otevřená jen přes noc, o víkendech pak jako dosud 24 hodin denně. V omezeném režimu má fungovat do té doby, dokud se kraji nepodaří najít náhradu za odcházejícího ředitele Vlastimila Kyrala.

Ilustrační foto.

Totálně přetížená dětská pohotovost v Brně: hodinové fronty i konflikty

Extrémní nápor pacientů prožívají v těchto dnech lékaři na pohotovosti brněnské Dětské nemocnice. Tamní pracoviště je na pokraji kolapsu, čekací doba se nyní pohybuje až kolem pěti hodin. Důvodem je řádící epidemie respiračních onemocnění a úrazy po pádech na ledovce. Vedení Fakultní nemocnice Brno, pod níž Dětská nemocnice spadá, proto apeluje na pediatry a praktické lékaře pro dospělé, aby v období mezi svátky nechali své ordinace otevřené.

Vedoucí Domu Samaritán Vendula Krištofová

Když se člověk rozhodne žít na ulici, postaráme se o něj, říká vedoucí azylu

/ROZHOVOR/ Nemocní, senioři, oběti domácího násilí a po ztrátě zaměstnání. To jsou lidé, kteří tvoří klientelu Charity v Domě Samaritán na Klíši. Jeho vedoucí Vendula Krištofová vysvětluje, že by se jim hodil kvalifikovaný zdravotník. „S čím se setkáváme více než dřív, jsou senioři a lidi, co mají nějaké zdravotní postižení, jsou nezaléčení, nesoběstační a potřebují zdravotní pomoc. Tu ale neposkytujeme, a to je pro nás velký problém,“ uvedla Krištofová v rozhovoru pro Deník.

Ilustrační foto

Počet dětí s virózami na Olomoucku je extrémní. A léky pro ně nejsou

Vlna respiračních nemocí se valí Olomouckým krajem. Počty nemocných za poslední týden vyskočily o více než 40 procent a jsou nad celostátním průměrem. Prostějovsko a Olomoucko nejvíce překročily hranici epidemie. Marodí hlavně děti do pěti let, které plní čekárny pediatrů. Rodiče, lékaře i lékárníky ženou výpadky léků do krizové situace.

Anička měla být zdravé miminko. Alespoň to si všichni do posledních okamžiků mysleli.

Těšila se na zdravé miminko. Dcerka bude ležák, řekli zdrcené matce lékaři

Těhotenství a porod zdravého dítěte se jeví jako přirozená součást plánování rodiny. Někdy se ovšem stane, že i po zdánlivě nekomplikovaném těhotenství a přirozeném porodu přivede žena na svět dítě, které musí hned v prvních okamžicích bojovat o život. Anička se narodila s těžkou mikrocefalií, postižením všech končetin, špatně vidí a sama se ani nenají.

Neplodným ženám se v antice doporučovalo pít krev gladiátorů

Léčba neplodnosti v průběhu dějin: Odvar z vepřích varlat i pití krve gladiátora

Sešvihání proužkem kůže z obětované kozy, pití krve gladiátora či lektvar z varlat vepře nebo starého kohouta. Těmito a mnoha dalšími procedurami se lidé v dávných dobách, kdy se věřilo v zázračné účinky odvarů, modliteb a obětin, snažili bojovat s neplodností. Lektvary, odvary z bylin či koupele si možná dovedeme představit i dnes. Leckdy však měly léčebné metody i mnohem bizarnější podobu.

Josef Čadík

Na zákrok gama nožem se muž dostal díky náhodě. Vděčí mu za život

Díky Kinematografu bratří Čadíků se Josef Čadík dostal před třinácti lety s nádorem na mozku až na zákrok gama nožem. Jak už Deník nedávno informoval, tento lékařský přístroj umístěný v pražské Nemocnici Na Homolce letos slaví třicetiny. Jeho první prototyp pro Československo byl pořízen z veřejné sbírky na konto Míša organizované Nadací Charty 77. Za třicet let tuzemští lékaři touto metodou léčili více než čtyřiadvacet tisíc pacientů. A mohou mít radost, jak kupříkladu sedmašedesátiletý Josef Čadík zachráněný život naplňuje.