Předejít nedostatku lékařů a lékařského personálu chce vedení Uherskohradišťské nemocnice svou mimořádnou náborovou akcí. Případné nové posily láká do špitálu statisícovými benefity.
S covidem nezmizely jiné infekce, kupříkladu pneumokokové. Upozorňují na to lékaři. Pneumokok může způsobit i zápaly plic a mozkových blan nebo otravu krve. U malých dětí zánět středního ucha. Proto mají děti, senioři a nemocní možnost nechat se bezplatně naočkovat. Ostatní zájemci, u kterých lékař neshledá kontraindikace, si mohou vakcinaci zaplatit.
Základem léčby většiny nachlazení jsou odpočinek, postel, vitamíny, pitný režim. Všeho ale s mírou. Nevyplácí se na samoléčbu spoléhat stoprocentně, ani hned s prvními příznaky spěchat k lékaři a vyžadovat antibiotika.
/FOTO, VIDEO/ Jana Hermanová z Náměště nad Oslavou před dvěma lety porodila zdravé miminko. Byly přitom roky, kdy si myslela, že žádné děti nikdy mít nebude. V nemocnici blízko jejího bydliště se dozvěděla ve svých pětadvaceti letech nepříjemnou diagnózu. Lékaři jí sdělili, že příčinou jejích nesnesitelných bolestí je onemocnění se složitým názvem endometrióza. Tkáňové změny v těle způsobují často neplodnost.
Žena z Chotěboře zemřela několik let poté, co ji chybně operovali lékaři havlíčkobrodské nemocnice. Krajský soud nyní uznal chybu nemocnice. Ta bude muset platit odškodné, za svými lékaři však nadále stojí.
Diagnostické monitory za více než dva a půl milionu korun využívají nově ve Vsetínské nemocnici. Dva jsou na oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí, šest používají zdravotníci na radiodiagnostickém oddělení, jeden přímo na operačních sálech.
Žena z Chotěboře zemřela několik let poté, co ji chybně operovali lékaři havlíčkobrodské nemocnice. Krajský soud nyní uznal chybu nemocnice. Ta bude muset platit odškodné, za svými lékaři však nadále stojí.
Endoskopické vyšetření žaludku není podle gastroenterologů vůbec nic strašného. Přesto mnozí lidé propadají při představě nástroje zasouvaného přes ústa do žaludku panice. Jak se na vyšetření připravit a co při něm určitě nedělat nám poradil zkušený gastroenterolog.
Pronájem ordinace za korunu, přidělení obecního bytu nebo finanční příspěvek na sestřičku. Především obce v odloučených regionech se snaží nalákat či udržet praktické lékaře pro dospělé i děti. Jejich nedostatek trápí také čtenáře Deníku, kteří to projevili v nedávné anketě „Co rozhodne volby u vás?“, jíž se účastnily téměř tři tisíce respondentů.
„Pojďte do toho s námi. Rozhodnutí udělat z Nemocnice Pardubického kraje (NPK) svou první volbu vás určitě nezklame.“ Těmito slovy, ale i různými benefity láká krajská nemocnice mladé lékaře, kteří by mohli zvrátit hlubokou personální krizi. Ta už se v Chrudimi dotýká nejen interny, ale i urologické ambulance, která nyní pozastavila příjem nových pacientů do své kartotéky.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tisíce lidí prošly v sobotu Prahou, aby tak vyjádřily podporu pacientkám s rakovinou prsu a jejich blízkým. Podle prvního odhadu organizátorů se dvacátého ročníku pochodu zúčastnilo zhruba 10.000 lidí. ČTK to řekl zástupce pořadatelů Michal Čech.
Leukémií onemocněla Ingrid Beránková krátce po třicítce. „Jelikož moje diagnóza patřila k těm nejhorším, lékaři mi nasadili biologickou léčbu, která byla příjemnější než klasická. Měla jsem i štěstí, že vhodnou dárkyni kostní dřeně našli čtyři měsíce po začátku mé hospitalizace,“ řekla. Už osm let vede spokojený život.
K otěhotnění je potřeba zdraví těla, ale také duše. Podle lékařů, které Deník oslovil, ale psychika nemá na schopnost počít dítě u páru, který se léčí s neplodností, až tak velký vliv, jak se dosud tradovalo.
/FOTO, VIDEO/ Nedostatek praktických lékařů i specialistů, kteří jsou často v předdůchodovém nebo důchodovém věku. Ale také strach o existenci nemocnice zajišťující péči pro celý region. Zdravotnictví je jedním z témat, které společně například s bezpečností nejvíce trápí voliče na severu Čech. V Rumburku se podařilo zachránit krachující nemocnici, kterou převzal kraj. Novému majiteli se podařilo přivést nové lékaře, naposledy primářku interny. A chystá se rekonstrukce největšího zdravotnického zařízení na Šluknovsku.
Brána Šumavy, Černá věž, katakomby. To jsou pojmy, kterými jsou Klatovy proslavené. Jsou hojně turisticky navštěvované a nedá se říci, že by se v nich zastavil čas. Je vidět, že se zde opravují silnice, budovy, vznikají nová sportoviště.
Klatovská nemocnice je druhou největší multioborovou nemocnicí v Plzeňském kraji a má stovky zaměstnanců. Daří se jí získávat do svých týmů i mladé lékaře.
Klatovy mají moderní nemocnici, která byla otevřena v roce 2012, a chystá se dostavba dalšího monobloku. A zde se nabízí otázka, bude tam mít kdo pracovat?
Zásadním tématem, které obyvatelé Tachova řeší v posledních letech, je velký nárůst cizinců žijících na zdejších ubytovnách. Jedná se o zahraniční dělníky, kteří dojíždí za prací do nedalekých továren.
Ještě před třemi roky žila Vlaďka plnohodnotný život. S manželem cestovala po celém světě a plánovala rozšířit rodinu o dalšího člena. Dnes bojuje už podruhé s rakovinou a lékaři v ČR jí oznámili, že pro ni už nemohou nic udělat. Odjela proto na alternativní léčebnou cestu na Sibiř, kde po dvou dnech ochrnula od prsou dolů a bojuje s nekrózou. Potřebuje pomoc.
Místo procházky uvelebení se na gauči, místo vyvážené stravy tučná nálož ve fast foodu. Čechy trápí epidemie nadváhy a obezity. S kilogramy navíc se totiž podle lékařů potýká asi šedesát procent tuzemské populace, převážně mužů. To Česko staví na neblahá přední místa v Evropě. Před námi jsou už jen Chorvaté a Malťané.
Košíky houbařů se už hojně plní a otravy houbami začínají zaměstnávat lékaře. Pokud patříte k milovníkům těchto darů lesa, vyplatí se pro jistotu vědět, jak se otrava houbami projevuje, jaká je první pomoc, kdy to zvládnete doma a kdy raději spěchat k lékaři.
Stovky pacientů v lékařském obvodu Ireny Grabovské v Jeseníku si mohou po týdnech nejistoty oddechnout. Jesenické poliklinice se podařilo zajistit pro práci v tomto obvodu dva nové atestované lékaře. Ordinovat začnou od 22. září.
Nedostatek lékařů i zdravotnického personálu je problém v celé republice a ani Klatovy nejsou výjimkou. Mnozí lékaři se ale blíží k důchodovému věku a je potřeba zajistit nástupce.
Lékař je nově k dispozici veřejnosti v Aši v oblasti diabetologie, endokrinologie, kardiologie a základních předoperačních vyšetření. Nový lékař Jan Vohralík ordinuje od začátku září ve zdravotním středisku ve Skřivánčí ulici.
Do České republiky dorazily nové vakcíny, které dokáží pomoci tělu vyzrát na nákazu konkrétní variantou viru, omikronem. Lékaři doporučují využívat ji především jako čtvrtou, posilovací dávku. Ta by měla směřovat především k ohroženým skupinám populace, podle lékařů ale nic nenasvědčuje tomu, že to covid u mladších generací vzdal.
Posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). V neděli to oznámil prezident Miloš Zeman. Hlavě státu lékaři létat zakázali kvůli vyživovací sondě. Státní pohřeb britské panovnice Alžběty II. bude v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.
Nemocnice Písek se pravidelně účastní různých sportovních akcí a zapojila se také do Zaměstnanecké ligy Deníku, kde se představí její tým i s lékařem interního oddělení Pavlem Kernerem, kterého vám představí několik otázek.
/ANKETA/ Téma zdravotnictví a Louny je živé několik let. Před nadcházejícími volbami jsme se politiků zeptali, jak by dostupnost zdravotní péče v Lounech řešili.
/FOTO, VIDEO/ „Nevíte, který doktor nabírá pacienty?” Podobné otázky se čas od času vynořují na sociálních sítích následované stovkami šťavnatých komentářů. Ilustrují dobře známý stav, který sužuje většinu regionů v České republice. Nedostatek lékařů.
/FOTO/ Šárka Kotková se nedávno přestěhovala z Mostu do Loun. Radost z nového bydliště jí zkalil fakt, že v Lounech nemohla sehnat praktického lékaře. Musela zůstat u toho svého v Mostě. „Dojíždění k lékaři z Loun do Mostu, když člověku není dobře, není úplně ideální,“ popsala.
Pokud budou ministerstvo financí a česká vláda k Chrudimi vstřícné, mohlo by město dostat bezúplatným převodem budovu bývalého okresního ředitelství policie. V současné době v objektu žijí ukrajinští váleční uprchlíci, a to v kancelářích a výslechových místnostech se společnými sociálkami. Dům v centru města na Všehrdově náměstí má velký potenciál: po převodu by si mohlo město polepšit o byty, které potřebuje pro nové lékaře a sestry Chrudimské nemocnice.
Zdravotní stav britské královny Alžběty II. byl znepokojující již delší dobu. Tato zpráva britských lékařů se ve čtvrtek rozletěla po celém světě, později bohužel přišla ještě jedna: Královna zemřela. Britské panovnici bylo 96 let.
Vraždu a sebevraždu, která otřásla koncem března jindy poklidnou obcí Neprobylice, při které zemřel světoznámý lékař Leoš Středa (58), kriminalisté stále vyšetřují. Podle dosavadních šetření zastřelil lékaře jeho známý režisér Boris Procházka (75), který po vraždě následně obrátil zbraň proti sobě. Ani jeden z mužů nepřežil. Motivem činu mohly být podle policie osobní neshody mezi oběma muži.
Matouš B., který podle policie v nepříčetném stavu v loňském roce poničil několik vysílačů mobilních operátorů v okolí Jihlavy, je volný. Motiv činu není úplně jasný. Matouš. B. jej zdůvodnil tak, že považuje moderní technologie tohoto typu za nebezpečné pro lidstvo. Kvůli jeho údajně rozvíjející se paranoidní schizofrenii mu hrozilo ústavní psychiatrické léčení.
Jedna éra ortopedie Nemocnice Kyjov končí. Jan Bíla po dvaatřiceti letech odchází z vedení oddělení ortopedie. Jako lékař tady bude ale dál pacientům pomáhat.
Nového praktického lékaře se dočkají lidé, kteří v Jeseníku v půli prázdnin přišli svou doktorku. Jesenické poliklinice se do výběrového řízení přihlásilo hned několik zájemců. Hrozba nedostatku lékařů však na Jesenicku trvá dál. Do deseti let bude region stát před jejich velkou generační výměnou.
/ROZHOVOR/ Mobily, počítače nebo tablety. Hodiny trávíme u rozzářených displejů a obrazovek, které ničí naše oči. Své o tom ví primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice Vladimír Líška. Na oddělení nejčastěji operují šedý zákal.
Zatímco odborníci stále váhají, zda na podzim přijde další vlna covidu, o návratu chřipky nepochybují. Oproti jiným sezonám ale mají lékaři i pacienti nový nástroj – modernější PCR a antigenní testy, které dokáží lépe odhalit, zda má pacient „normální“ chřipku, či covid-19.
Co rozhodne zářijové komunální volby v Jirkově? Velkým tématem bude bezesporu zdravotní péče a hrozící vážný nedostatek lékařů. Ti ve městě stárnou a noví nepřicházejí. Mají politici plán, jak to změnit?
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
„A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“ nechápe.
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
Po autonehodě v roce 2019 praskla Adéle Sklenářové z Hranic na Moravě hrudní aorta. Šlo jí o život, který jí zachránila operace provedená lékaři v olomoucké nemocnici. „Loni v lednu jsem musela podstoupit reoperaci. Provedli ji špičkoví odborníci v pražské nemocnici Na Homolce, kteří přišli na to, že mám další problém – výduť na břišní aortě,“ řekla Deníku dvaadvacetiletá žena.