/ROZHOVOR/ Lékař Josef Balík je táborskou fotbalovou legendou. Jeho vysoká postava, kufřík a zápal pro fotbal patří k zeleným trávníkům už bezmála 50 let. Pečoval a stále pečuje o zdraví stovek, možná tisíců fotbalistů. Letos 12. ledna rodák ze Lhýšova u Šebířova na Mladovožicku oslavil 70. narozeniny. Následující rozhovor krátce bilancuje jeho úctyhodnou sportovní, lékařskou i osobnostní kariéru.
Patrik Tušl, který je stíhán za nebezpečné pronásledování předsedy České lékařské komory Milana Kubka, v pátek na tiskové konferenci odmítl obvinění, že lékaře pronásledoval. Tvrdí, že mu jen chtěl klást otázky týkající se například povinného očkování. Tušlovi hrozí v případě odsouzení až roční vězení.
Smutnou zprávu oznámil předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan. Těsně před koncem roku 2021 zemřel radiolog a někdejší šéf nemocnice Miroslav Rada (27. 1. 1947 – 28. 12. 2021). Své 75. narozeniny již ve čtvrtek 27. ledna neoslavil.
Plzeňský kraj, město Plzeň, EUC klinika a stomatologická komora jednají o budoucím fungování zubní pohotovosti v Plzni na Denisovo nábřeží. Pohotovost, jediné zařízení tohoto typu v kraji, totiž dlouhodobě bojuje s velkým náporem pacientů a nedostatkem lékařů.
Již třetí kontroverzní úmrtí zasáhlo naše severní sousedy. Modus operandi je stále stejný. Rodička dorazí do nemocnice s problémy, lékaři čekají, co se bude dít a svoji nečinnost svalují na superpřísný protipotratový zákon. Nejdříve zemře plod, poté i matka. Poslední tragický případ se ale vymyká hned v několika ohledech.
Operace kýly je nejčastějším chirurgickým zákrokem. V očích veřejnosti je vnímána jako jednoduchá a běžná, přesto při ní mohou vzniknout nepříjemné komplikace. Klaudiánova nemocnice má nově pro řešení těchto problémů vlastní specializované centrum.
Podhorská provozuje v Bruntále provozuje urologickou ambulanci, která až dosud pacientům k dispozici jen čtyři dny v týdnu. Od ledna 2022 se provozní doba urologické ambulance rozšířila na celý pracovní týden. Tým bruntálských lékařů Andrea Onderková, která bude urologickým pacientům k dispozici každé úterý.
Vrchol vlny epidemie omikronu v Česku je tu. Už tento týden počty nakažených atakují nové rekordy v řádu desítek tisíc potvrzených nákaz denně. Naštěstí se množství nakažených zatím neprojevuje na obsazenosti nemocnic. Ukazuje se, že omikron způsobuje mírnější onemocnění. Oproti deltě se varianta nedostává v takové míře hlouběji do organismu, tedy do plic, ale spíše se „drží“ v horní části dýchacích cest a průduškách. Drtivá většina pacientů s potvrzenou nákazou omikronem pomocí PCR testu se tak léčí doma.
V březnu 2015 jsem šla na běžnou gynekologickou prohlídku. Cytologii jsem měla v pořádku. V srpnu už bylo všechno špatně. Rakovina děložního čípku přišla jako blesk z čistého nebe a já musela bojovat o život, napsala čtenářka Petra Kykalová z Vysokého Veselí do redakce časopisu Překvapení. Deník emočně vypjatý příběh přináší v plném znění. A jak pokračuje?
/ANKETA ČTENÁŘŮ/ Máte zubaře? A mohla bych ho vidět? I takto by se dala parafrázovat hláška z jedné oblíbené české filmové komedie. Odpověď pojišťoven by pak zněla – ano, máme, tady je seznam, obvolejte si je. Záhy ale zjistíte, že je to úplně zbytečné, protože vás všude odmítnou se slovy, že mají beznadějně plno. A jak jste na tom vy sami? Pojďte nám to říct v anketě pod článkem.
/VIDEO/ Dočkal se alespoň částečné satisfakce za smrt své ženy. Petr Vencelides z Chotěboře na Havlíčkobrodsku upozorňoval deset let na to, že za smrt manželky mohou lékaři havlíčkobrodské nemocnice, kteří jeho ženě operovali žlučník. Soud dal v úterý 25. ledna Vencelidesovi za pravdu a uznal vinu lékařů.
Když lékaři mé dceři Nikolce oznámili, že už nikdy nebude vidět a bude až do konce života patřit do světa nevidomých, byl to pro celou naši rodinu ohromný šok. A hlavně pro dceru. Do redakce časopisu Překvapení to napsala čtenářka Eva Roláková a přináší ho také denik.cz. Co ještě v srdcevryvném dopise zaznělo?
České zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu. Chybí sestřičky, některé lékařské specializace, případě obojí. Podle České lékařské komory (ČLK) aktuálně schází okolo dvou až tří tisíc doktorů. „Pokud se však na věc podíváme skrze ideální stav, tak to bude ještě více,“ říká lékař a mluvčí ČLK Michal Sojka.
Jedno jako drobné áčko, druhé jako plné déčko. Ňadra třiadvacetileté Rebeccy Butcher prostě budí pozdvižení. Přestože je tento stav medicínsky popsán jako vada, Angličanka z ní udělala vlastně přednost. Tím, že prsa přijala zcela za své. „Každý by se měl naučit milovat svoje tělo takové, jaké je,“ říká s tím, že o něčem takovém jako je plastická operace prostě neuvažuje.
Syn chtěl splnit přání své mamince a dochovat ji doma tak, jak to ona dělala před tím s blízkými rodinnými příslušníky. Jako laik ale potřeboval naši intenzivní pomoc. Proto jsme dojížděli za nimi domů a přání ženě splnili. Tak vypráví vrchní sestra Markéta Karpíšková o prvních dnech fungování mobilního hospice, který od 3. ledna funguje pod záštitou Hospice svatého Lazara v Plzni, jediného kamenného hospice v kraji.
Jsem rád, že mě vezmou k doktorovi, špatně se mi chodí. Troufla jsem si po mnoha letech do nákupního centra nebo na úřad. Kontroly u lékaře jsou pro mě nyní mnohem jednodušší. To jsou nejčastější odpovědi seniorů či zdravotně postižených občanů, kteří využívají službu Senior expres. Po podobné službě volali i chodovští senioři už několik let. V polovině února se dočkají. Bude to Chodovský expres, který nejen seniorům, ale i zdravotně znevýhodněným spoluobčanům pomůže v cestách za lékařem či na úřady. Mimo město bude zajíždět také do Karlových Varů a Sokolova, ale opět pouze do zdravotnických zařízeních a na úřady.
Úspěch operace či pravděpodobnost pooperačních komplikací souvisí s pohlavím lékaře i pacienta. S takovým překvapivým tvrzením přišly vědkyně z University of Florida. Podle nich mají pacientky větší šanci, že vše dopadne dobře, pokud je operuje žena, než když zákrok vede muž.
Vojenský lékař Grünstein měl v románu Švejk Jaroslava Haška jasno: „Co Čech, to simulant!“ Aktuální data o počtech invalidů tak příkrá nejsou. Počty lidí s nějakým typem invalidního důchodu u nás mírně klesají a také v evropském srovnání nejsme výjimeční. Novinkou, která souvisí i s pandemií, je však rostoucí počet důchodů udělených tzv. „na hlavu“, tedy z důvodu psychického onemocnění. I v tomto ohledu však Česko kopíruje trend západního světa.
Vakcíny proti covidu pro děti od pěti do jedenácti let mohou již přes měsíc aplikovat praktičtí pediatři. Těch je v Česku na 2200. Podle zjištění Deníku, který oslovil všechny kraje, se však do systému nezapojila ani polovina z nich a číslo očkujících lékařů se pohybuje kolem 40 procent. Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková však toto číslo považuje za úspěch a podle ní se počty praktických pediatrů zapojených do vakcinace ještě budou zvyšovat.
Nezvyklý postup a kombinaci zákroků zažili minulý týden lékaři v Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Těhotné ženě museli několik hodin před císařským řezem zavést kardiostimulátor. Bez něj hrozila jejímu srdci při císařském řezu srdeční zástava, řekl dnes novinářům primář tamního kardiologického oddělení Zdeněk Coufal.
Kříž pojmenovaný Ondra připomíná na oltáři katedrály svatého Bartoloměje v Plzni u Panny Marie zlepšení stavu vážně nemocného třiatřicetiletého muže, který se léčí v plzeňské fakultní nemocnici s nádorovým onemocněním. Jako poděkování Panně Marii jej vytvořil známý plzeňský výtvarník Vladimír Paleček.
Kde sehnat zubaře či pediatra? Takový problém řeší řada měst, ani Tábor není výjimkou. Lékaři odcházejí do důchodu a ke generační obměně ne vždy dochází. Dostupnost primární zdravotnické péče se proto táborská radnice rozhodla podpořit pobídkou novým lékařům, které tak chce přivést do města.
Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemohli lékaři několik hodin vydávat e-recepty a měli problémy i se zadáváním výsledků testování nebo očkování proti covidu-19. Ve 13:00 byl provoz podle vyjádření SÚKL na twitteru obnoven. Česká lékárnická komora uvedla, že nebylo možné vydávat léky běžným způsobem více než pět hodin a požaduje do budoucna změnu, která by umožnila lék vydat i při výpadku.
Chybí sestry, lékaři i sanitáři. Nemocnicím v Pardubickém kraji schází desítky zaměstnanců. Velmi špatná situace je už několik měsíců například na interně ve Svitavách. Ale nejen tam. Problémy jsou i na interně v Chrudimi a jinde.
Chybí sestry, lékaři i sanitáři. Nemocnicím v Pardubickém kraji schází desítky zaměstnanců. Velmi špatná situace je už několik měsíců například na interně ve Svitavách. Ale nejen tam. Problémy jsou i na interně v Chrudimi a jinde.
Operovali ji, ona k tomu nedala souhlas. To je v kostce předmět žaloby 49leté Chomutovanky Moniky Kančiové na Krajskou zdravotní (KZ), v jejíž ústecké Masarykově nemocnici ke spornému zákroku došlo. Žena se podle svých slov od operace venku pohybuje jen na vozíku a musí o ni pečovat manžel. Za utrpěnou bolest i za trvalé následky na kvalitu života požaduje odškodnění 1,2 milionu korun.
Nemocnice Šumperk začala operovat nádory prsu. Díky nově zakoupenému přístroji mohou její lékaři tyto nádory operovat šetrnějším způsobem, při kterému nemusí zbytečně odstraňovat zdravou tkáň. Nemocnice Šumperk je jednou z mála v Česku a zatím jediná v Olomouckém kraji, která tímto způsobem nádory prsu odstraňuje.
Šestačtyřicetiletá Lenka z Klatovska a sedmačtyřicetiletá Petra z Vysočiny mají hodně společného. Obě prodělaly rakovinu prsu a musely podstoupit mastektomii – chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje celá mléčná žláza, až na výjimky i s prsním dvorcem a bradavkou. Na ňadrech to samozřejmě zanechá nesmazatelné stopy, s nimiž se ženy jen těžko vyrovnávají. Mnoho lidí tomu nevěřilo, ale oběma dámám před padesátkou vrátilo sebevědomí tetování.
Očkování, důkladná kontrola bezinfekčnosti po karanténě, sledování i těch nejmírnějších příznaků a včasná izolace. Taková by měla být podle odborníků obranná strategie proti šíření varianty omikron mezi dětmi. Předpokládá se, že nákaza se této věkové kategorii tentokrát vyhýbat nebude.
Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu. Má pomoci chránit práva pacientů a plnit roli mediátora. Finanční odměnu za tuto práci pobírat nebude, řekl na dnešní tiskové konferenci Rath, kterého soud v úterý po odpykání poloviny ze sedmiletého trestu za korupci podmíněně propustil z vězení. Žádost o propuštění podal Svaz pacientů.
Svaz pacientů ČR v pondělí jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu. Má pomoci chránit práva pacientů a plnit roli mediátora. Finanční odměnu za tuto práci pobírat nebude, řekl na tiskové konferenci Rath, kterého soud v úterý po odpykání poloviny ze sedmiletého trestu za korupci podmíněně propustil z vězení. Žádost o propuštění podal Svaz pacientů.
Jen podle příznaků se podle lékařů varianta koronaviru omikron od delty rozeznat nedá, méně častá je ale ztráta chuti nebo čichu. Kvůli nasazení správné léčby je potřeba ji určit PCR testem, u nové varianty totiž nefungují monoklonální protilátky. Lékaři mohou ale podle předsedy Společnosti infekčního lékařství České společnosti Jana Evangelisty Purkyně použít jako prevenci remdesivir nebo nová antivirotika. Informoval o tom v tiskové zprávě. Už v minulém týdnu tvořila v celé ČR varianta omikron více než 50 procent nových případů, v některých regionech i více.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTOGALERIE/ Iluze plné zaměstnanosti byla v komunistickém Československu vykoupena omezením osobní svobody. Lidé si často nemohli vybrat, kde budou pracovat. Po škole dostali umístěnku, která je za prací poslala i stovky kilometrů od domova.
/FOTO/ Podobně jako na trojrozměrný film v kině se již brzy podívají chirurgové v kyjovské nemocnici do očí svých pacientů. Po nasazení speciálních brýlí jim to umožní nový unikátní 3D mikroskop.
/FOTO/ Podobně jako na trojrozměrný film v kině se již brzy podívají chirurgové v kyjovské nemocnici do očí svých pacientů. Po nasazení speciálních brýlí jim to umožní nový unikátní 3D mikroskop.
Ještě před několika lety byla tachovská poliklinika typickým obrazem dědictví panelákové architektury sedmdesátých let. V posledních letech se však, především v interiérech, mění k nepoznání.
/ROZHOVOR/ Je jedním ze čtyř lékařů na Rakovnicku, kteří podepsali Deklaraci lékařů k nátlaku na očkování. Martinu Florianovi, který pracuje na interně rakovnické Masarykovy nemocnice, chybí v současné krizové době rozumný nekonfliktní dialog mezi různými názorovými proudy. A to nejen v otázkách covidu.
Období klidu. Tak hodnotí provozovatelé a pracovníci odběrových míst ve Zlínském kraji zájem veřejnosti o PCR testování.V současnosti si lidé, kteří nejsou očkováni nebo neprodělali onemocnění covid-19, musí tento krok hradit sami. Bezplatné testy mají naopak ti, kteří již očkováním nebo nemocí covid-19 prošli.