Už nějakou dobu bojuje známý sexuolog Radim Uzel (81) s rakovinou jícnu a žaludku. Na nemoc se přišlo úplnou náhodou. V roce 2020 prodělal těžký covid a kvůli nemoci málem přišel o život. Když byl po covidu na kontrolním rentgenu, ukázalo se, že má polyp na jícnu. „Vůbec žádné potíže jsem nepociťoval. Jakmile se na to přišlo, provedli lékaři podrobnější vyšetření,“ řekl loni v říjnu Radim Uzel pro server sip.denik.cz.
Už nějakou dobu bojuje známý sexuolog Radim Uzel (81) s rakovinou jícnu a žaludku. Na nemoc se přišlo úplnou náhodou. V roce 2020 prodělal těžký covid a kvůli nemoci málem přišel o život. Když byl po covidu na kontrolním rentgenu, ukázalo se, že má polyp na jícnu. „Vůbec žádné potíže jsem nepociťoval. Jakmile se na to přišlo, provedli lékaři podrobnější vyšetření,“ řekl loni v říjnu Radim Uzel pro server sip.denik.cz.
Pokud by se v Motoru vyhlašoval v letošní sezoně smolař sezony, Matěj Toman (21 let) by byl největším aspirantem. Na začátku října si při nevinně vypadajícím souboji v Karlových Varech s Martinem Kohoutem zlomil ruku a od té doby sleduje hokej jenom jako divák. Vypadalo to, že by mohl stihnout alespoň play off, ale zraněná ruka se dobře nezahojila a mladý forvard musí na operaci ještě jednou. Čtvrtfinále extraligového play off s Pardubicemi, do kterého jeho spoluhráči vstoupí v pondělí, bude sledovat jenom jako divák.
K návratu z cyklovýletu zbývalo paní Lucii jen pár metrů. Stačila však chvilka nepozornosti při vyhýbání se kanálu a neštěstí bylo na světě. „Bylo to tak třicet metrů před barákem, a najednou jsem letěla přes řídítka,“ popsala žena z Hradce Králové úraz, při kterém si v roce 2019 zlomila ruku pod ramenním kloubem. Po karambolu jí v nemocnici voperovali do paže sedm šroubů. Ty má v těle dodnes a marně čeká, kdy se jich zbaví.
V současné době také sídla na Benešovsku, která potřebují realizovat své investiční záměry často narážejí na kapacitní nedostatečnost stavebních firem. To by se sice mohlo s příchodem Ukrajinců změnit, i když už před válkou na mužích z východu téměř stálo naše stavebnictví, ale rozhodně příliv běženců nebude všespásný. Už také proto, že do Česka dorazily do bezpečí před válkou především ženy a děti, zatímco muži brání vlast.
Dalším jednáním pokračovalo v pondělí 14. března u Okresního soudu v Novém Jičíně hlavní líčení, v němž na lavici obžalovaných usedl lékař novojičínské nemocnice. Toho obžaloba viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
I v mírových časech přicházejí katastrofy, schopné proměnit své okolí v hrůzyplnou scenérii plnou trosek, připomínající válečnou zónu. Před deseti lety se stal takovým místem tunel Sierre v jihošvýcarském kantonu Valais. Havaroval v něm autobus plný dětí.
/ROZHOVOR/ Až do maturity na vojenském gymnáziu vyrůstal Eidi Hakimi ve svém rodném Afghánistánu, do kterého se chtěl po studiích vrátit. To ale kvůli bezpečnostní a ekonomické situaci nebylo možné, a tak zůstal v tehdejším Československu. Nejprve na Slovensku, později se přestěhoval do Česka. Po vítězství Tálibánu se do své rodné země, kde má sestru a bratra, již podívat nemůže. Nyní se stal novým primářem chirurgie v rumburské nemocnici.
/ROZHOVOR/ Chirurgické oddělení Kroměřížské nemocnice hlásí od března změnu na pozici primáře. Pomyslné žezlo převzal dlouholetý lékař oddělení Jaroslav Novák, který zkušenosti s vedením tohoto týmu prokázal už v uplynulých měsících, kdy zastupoval dnes již bývalého primáře po dobu jeho dlouhodobé pracovní neschopnosti. A ačkoliv vedení přebírá v době, kdy z oddělení spolu s bývalým primářem odchází tři další lékaři, neopouští ho optimismus.
/ROZHOVOR/ Odchod lékařů řeší řada menších měst v regionu. V Hanušovicích chybí už několikátým rokem gynekolog. To se brzy změní. „Domluvili jsme se s Nemocnicí Šumperk, že v Hanušovicích zřídí gynekologickou ordinaci,“ řekl starosta Hanušovic Marek Kostka.
U stolku v jedné z rychnovských kaváren mi Maksym Stanyka ukazuje na mobilu záběry, které ostře kontrastují s pohodou, která tu panuje. Jsou z předávání humanitární pomoci v polské Přemyšli i z Medyky, polsko-ukrajinské hranice. Na jednom ze snímků je osobní auto s ukrajinskou značkou nacpané vším, co se do něj vešlo, až navrchu u samé střechy auta je napasovaná autosedačka. Z růžového kožíšku z ní vykukuje ručička, není to panenka, ale malé miminko.
V nemocnici v americkém Marylandu zemřel David Bennett. Muž, kterému lékaři jako prvnímu člověku v historii transplantovali prasečí srdce. Operace byla popisována jako lékařský průlom. Zda smrt sedmapadesátiletého muže souvisí s voperovaným orgánem, se zatím neví. Příčinu snad odhalí pitva.
Namále měl před loňskými Vánocemi herec Jiří Krampol, který pár měsíců předtím oslavil třiaosmdesáté narozeniny. Špatně se mu dýchalo, zlobily ho průdušky, měl zápal plic a selhávalo mu srdce. Díky pohotové reakci kardiologů z pražské Nemocnice Na Františku, kteří ho poslali na hlubší vyšetření s ledvinami, dostal včas potřebnou léčbu. „Už to vypadalo, že tu dlouho nebudu, díky paní primářce se to srovnalo,“ děkuje herec.
Maminka Renata z Českých Velenic už podruhé čelí těžké životní zkoušce. Ve čtrnácti letech přežila vážnou nehodu, při které v autě zemřeli dva lidé. Teď ji pomalu ničí nádor. Proti nepřízni osudu se snaží bojovat, i když lékaři nad ní už zlomili hůl. Hlavní snahou statečné matky teď je, aby její čtyři děti nezůstaly bez domova.
I přes komplikace způsobené covidovými vlnami dokázali čeští lékaři v loňském roce uskutečnit přes osm set transplantací. O padesátku více než v prvním koronavirovém roce 2020. V průměru tak nový orgán dostávali dva pacienti denně.
Nedostatek praktických lékařů ale i stomatologů byl v Chebu velký problém. Ale zdá se, že těmto časům odzvonilo. Městu Cheb se podařilo získat už tři nové praktické lékaře a nových stomatologů v něm bude víc než desítka.
Nemocnice v Pardubickém kraji posílají na Ukrajinu pomoc, zdravotnický materiál a léky. V krajských nemocnicích také pracují desítky Ukrajinců, mezi nimi samozřejmě i muži. Ti by měli zřejmě narukovat do vlasti.
Chirurgické oddělení Kroměřížské nemocnice má od 1. března nové vedení. Do primářského křesla usedl lékař Jaroslav Novák, který na oddělení nastoupil před téměř 27 lety. Jeho cílem je stabilizovat personální situaci a předávat maximum zkušeností mladým lékařům, kteří na oddělení působí, anebo v budoucnu přijdou.
"Proč, proč, proč?" naříkala zdrcená mladá ukrajinská matka poté, co se od lékařů dozvěděla, že jejího osmnáctiměsíčního chlapečka se jim nepodařilo zachránit. Malý Kirill Jacko byl v přístavním městě Mariupol zasažen do hlavy střepinou poté, co jejich dům začala ostřelovat ruská armáda.
Jsem rád, že mě vezmou k doktorovi, špatně se mi chodí. Konečně nemusím na či autobus vlak, přijedou až k domu. Troufla jsem si po mnoha letech do nákupního centra nebo na úřad. Kontroly u lékaře jsou pro mě nyní mnohem jednodušší. To jsou nejčastější odpovědi seniorů či zdravotně postižených občanů, kteří v regionu využívají službu Senior expres. Po podobné službě volali i chodovští senioři už několik let. Od března tohoto roku se dočkali. Prvním klientem byl ve čtvrtek 3. března Karel Tuček, kterého řidička Veronika Pelechová vezla z domova do sokolovské nemocnice a zpět.
/ROZHOVOR/ Jestliže má pacient tu smůlu, že se jeho praktický lékař rozhodl praxi ukončit a nástupce nepřichází, začíná mu nepříjemná anabáze. Nezbývá, než aby se pokusil získat jiného. To je ale na severu Čech takřka nemožné. Snad každá ordinace má na dveřích upozornění: Nové pacienty nepřijímáme.
Kvůli strachu z covidu se šedesátiletý Jaroslav, který má pár kil navíc a léčí se s vysokým tlakem, dlouho bál jít k lékaři. Léky si v lékárně vyzvedával přes e-recept, který mu doktor každé tři měsíce na dálku vystavil. „Neřešil jsem, že začínám mít větší a větší žízeň a cítím únavu. Přičítal jsem to stresu,“ popsal Deníku. Problémy se však stupňovaly, a tak do ordinace téměř po dvou letech vstoupil. A dobře udělal: po sérii vyšetření mu byla diagnostikována cukrovka. Teď už se léčí a je rád, že se nemoc podařilo objevit relativně včas.
Rozhodnutí, které na začátku nikdo nečekal, se v těchto dnech stává realitou. Havlíčkobrodská nemocnice je podle soudu zodpovědná za smrt pacientky Jaroslavy Vencelidesové z Chotěboře a bude muset za chyby lékařů platit. Podobná rozhodnutí, byť zatím nepravomocná, nepadají u soudů na Vysočině často.
K pomoci ukrajinským uprchlíkům se přidali i někteří praktičtí lékaři, kteří jim nabízejí ošetření zdarma. Na Vysočině ke 2. březnu fungovalo čtyřiadvacet takových ordinací – po sedmi na Jihlavsku a Pelhřimovsku, pět na Třebíčsku, tři na Havlíčkobrodsku a dva na Žďársku.
K pomoci ukrajinským uprchlíkům se přidali i lékaři z Pardubického kraje. Chtějí tak vyjádřit solidaritu. Praktičtí lékaři poskytují bezplatnou péči občanům Ukrajiny, kteří v Česku nemají svého praktika nebo nejsou pojištění a potřebují pomoc.
Je to strašné, nepřijatelné, není to normální. Tak mluví o vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny mladý sokolovský lékař Dmitrij Košelev, původem Rus. Jak sám říká, nemohl už se jen koukat na zprávy, které z okupovaného území chodily.
Někdy svědí, deformuje nehty, často jen vzbuzuje zvídavé dotazy v okolí. Mykózy neboli plísně se vytvářejí na různých místech těla. A nerady je opouštějí. Boj s nimi bývá dlouhodobý a tuhý, podle lékařů je úspěšný jen v kombinaci dobré léčby a prevence.
Cítí se bezmocně. Rozum mu zůstává stát nad agresí Ruska, ale zároveň je odhodlaný nevzdávat to. Stejné pocity jako zástupce primáře sokolovské interny Yaroslav Kuzminskyi zažívá i jeho 40 zdravotnických kolegů ze sokolovské nemocnice. Všichni jsou původem z Ukrajiny.
Cítí se bezmocně. Rozum mu zůstává stát nad agresí Ruska, ale zároveň je odhodlaný nevzdávat to. Stejné pocity jako zástupce primáře sokolovské interny Yaroslav Kuzminskyi zažívá i jeho 40 zdravotnických kolegů ze sokolovské nemocnice. Všichni jsou původem z Ukrajiny.
Třicetiletý lékař z oddělení chirurgie přerovské nemocnice Taras Zakharchuk pochází z Ukrajiny. Bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu začal spolu s ostatními kolegy, kteří z této země pocházejí a pracují v Přerově a Hranicích, organizovat humanitární pomoc pro svou zem. Zapotřebí jsou hlavně obvazy a léky pro zraněné.
Ukrajinští lékaři a zdravotníci zatím do vlasti neodcházejí. Alespoň to prý společnost Krajská zdravotní, která zastřešuje nemocnice zřizované Ústeckým krajem, prozatím nezaznamenala.
Písečtí lékaři mohou už měsíc využívat ke stanovení diagnózy pacientů nový ukazatel z krve označovaný jako IPF. Ten pomáhá rozpoznat, jestli pacient trpí leukémií, nádorovým onemocněním, infekcí, otravou krve, vnitřním krvácením a dalšími vážnými nemocemi. Velkým přínosem je i pro pacienty, kteří nemusejí podstupovat odběr kostní dřeně nebo jiná náročná vyšetření.
Pomoc rodinám lékařů, kteří působí v Havířově, nabízí tamní nemocnice. Ředitel Norbert Schlellong Deníku řekl, že pokud by někteří z lékařů, jež v nemocnici pracují zvažovali, že z válkou sužované Ukrajiny přivezou své příbuzné, je nemocnice připravena jim pomoci.
/ROZHOVOR/ O ruské invazi na Ukrajinu se lékař Jurij Didyk, který vykonává praxi v ústecké nemocnici i poliklinice, dozvěděl v pět hodin ráno. V tu chvíli myslel na svého dědečka a další blízké, které doma zanechal.
„Od rána jsme ve stresu. Já, žena, naši rodiče na Ukrajině,“ konstatuje Mykola. Pracuje jako dětský lékař v Kadani, mezi psaním lékařských zpráv a receptů ale kontroluje nejnovější zprávy z domova. „Zatím komunikace nevázne, takže s rodiči mluvíme přes aplikaci Viber. Internet funguje. Ale to mluvím o západní části Ukrajiny, nevím, jak to vypadá dál,“ krčí rameny.
V Oblastní nemocnici Kolín, pod niž spadá i špitál v Kutné Hoře, pracuje 31 zaměstnanců z Ukrajiny. V prvním zařízení jde o 23 osob, v druhém o osm. Konkrétně se jedná o osm lékařů, pět lékařek, 13 sester, dvě kuchařky a další pracovníky.
První polygrafickou spánkovou laboratoř v Karlovarském kraji otevřela pro veřejnost Nemocnice Sokolov. Nové pracoviště se zabývá diagnostikou a léčbou poruch dýchání ve spánku, především syndromu spánkové apnoe. Dosud museli lidé za specializovanými službami tohoto druhu dojíždět do Plzně nebo Chomutova.
Bez léčebných možností byli dosud pacienti s nádory mízních uzlin v pozdní fázi onemocnění. Paliativní chemoterapie jim sice zlepšila kvalitu života, ale nevedla k vyléčení. Před několika lety lékaři těmto pacientům nabídli revoluční léčbu pomocí buněčné terapie. Odborníci z Fakultní nemocnice Brno nedávno podali její nový typ prvnímu z nich.
Městská nemocnice v Žatci se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů a dalšího kvalifikovaného personálu. Rozsáhlá kampaň, která měla nalákat nové zdravotníky do jejích řad, příliš úspěšná nebyla, proto se chce špitál při shánění zaměstnanců zaměřit na východní Evropu.
V důsledku pokračujícího stárnutí lékařů dochází na Tanvaldsku k rušení některých zdravotnických zařízení a vznikají obavy o dostupnost primární péče. Proto radnice vypsala dotační program, kterým zamýšlí finančně podpořit lékaře při zřizování nových lékařských praxí na území města Tanvald, ale také převzetí stávající praxe novým lékařem.
Když Evu Novotnou z Prahy začal před třemi lety brnět loket a měla divný pocit ve tváři, vydala se raději do nemocnice. A dobře udělala. Lékaři zjistili, že prodělala mrtvici. Zpětně si uvědomuje, že podcenila první signál, kterým byla rozmazaná rtěnka na puse.
Loni v září v Polsku zemřela žena poté, co jí lékaři odmítli provést potrat poškozeného plodu. Čekali, až nenarozenému dítěti přestane bít srdce. Mladá žena mezitím dostala septický šok. Její zbytečná smrt vyvolala vlnu nevole proti přísné potratové politice a rozvířila diskusi o právu ženy na rozhodnutí ukončit těhotenství. Text přinesl přední český společenský magazín Glanc.
Šetříte na nepravém místě a péče o pacienty se zhorší. Takový vzkaz Fialově vládě vysílají lékaři a odboráři. Vadí jim rozhodnutí kabinetu zmrazit pro letošní rok platby za státní pojištěnce, tedy za seniory a děti. Předchozí kabinet tyto platby pro letošek navýšil o 200 korun měsíčně, od ledna tak stát za každého z nich platí 1960 korun. Současná vláda ale šetří a od března chce částku vrátit na loňskou úroveň.
Nejen Miloň Čepelka patří mezi významné rodáky z Pohoří. Významným jménem je také Jan Dvořák, politik a lékař, který ve zdravotnické osvětě spolupracoval s úpickým lékařem Antonínem Čapkem, otcem slavných bratrů Josefa a Karla Čapkových. S Eliškou Krásnohorskou se zasazoval za ženská práva a právě díky jeho iniciativě mohly ženy oficiálně studovat už od roku 1900 medicínu na univerzitě.
Poplatek beru už jako normální věc, jsem ráda, že mě vůbec vzali. Tak popisuje Tina Duong z Prahy svoje potíže s hledáním gynekologa. Po tom, co se ze severních Čech přestěhovala do hlavního města, snažila se zapsat v nové ordinaci několik měsíců. Nakonec musela zaplatit. A nebyla sama, problém řeší řada dalších lidí.
„Tlak mi lítá nad 180, jak jsem v posledních dnech ve stresu,“ hlásí osmdesátiletý Jaroslav Zouna z Boleboře. „Sháním si nového lékaře, žádný mě ale nechce vzít,“ dodává rozčileně. Roky jezdil k praktické lékařce do Jirkova, ta ale končí, aniž by štafetu převzal nástupce.
Naše květinové království se pyšní také tím nejchutnějším a nejlepším cukrovím a sladkostmi, a to především díky pandě Elišce, která je vyučená cukrářka, a jejím třem pomocnicím, ty jí v místní cukrárně pomáhají. Nerozhodní hosté si nedokážou jen tak lehce vybrat, protože za výlohou jsou vystavené všelijaké dobrůtky. Mohou si je zakoupit i domů, do školy či na cesty.