Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Ilustrační foto

Žďár získal za dva roky tři nové zubaře. Nabízí dotace, půjčky, i služební byty

Mnohem úspěšnější než jiná města na Vysočině ve shánění nových stomatologů je Žďár nad Sázavou. Radnice vsadila zejména na mladé zubní lékaře, kterým nabízí dotaci na ordinaci, bezúročnou půjčku a nově i byt. „Já svého zubaře mám, ale vím, že známý s tím měl problémy. Je to fajn, když se radnice stará,“ pochválil aktivitu města Miroslav Červinka ze Žďáru nad Sázavou.

Přístroj ECMO zachránil život i 61letému Jaroslavu Čtvrtečkovi.

Na hodinu se mu zastavilo srdce. ECMO pomáhají nejen s covidem

Zatímco před rokem většina lidí netušila, co přístroje ECMO jsou, nyní se kvůli koronaviru skloňují takřka denně. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) tuto technologii mimotělní membránové oxygenace používají od roku 2007, od té doby na ní bylo připojených celkem 500 pacientů a číslo během šíření onemocnění covid-19 strmě stoupalo.

Ministrem zdravotnictví se stane Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Kdo je Petr Arenberger? Kožní lékař, dohlíží na rozhlas, Sputnik by vyzkoušel

Profesor Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), usedne na post ministra zdravotnictví v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Hematologa Jana Blatného vystřídá odborník na dermatologii a venerologii. Arenberger nemá podle dřívějších vyjádření tak odmítavý postoj k ruské vakcíně Sputnik V jako Blatný.

Ministrem zdravotnictví se stane Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Kdo je nový ministr? Kožní lékař, jenž dohlíží na rozhlas a Sputnik by vyzkoušel

Profesor Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), usedne na post ministra zdravotnictví v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Hematologa Jana Blatného vystřídá odborník na dermatologii a venerologii. Arenberger nemá podle dřívějších vyjádření tak odmítavý postoj k ruské vakcíně Sputnik V jako Blatný.

Ilustrační foto.

TÉMA: Stomatologové jsou na Broumovsku ohroženým druhem

Téměř 34 let provozovali stomatologickou praxi v Meziměstí manželé Kapitánovi. K poslednímu březnu končí. Od 1. dubna jejich ordinace zůstanou zavřené a 2400 obyvatel pohraničního města nebude mít kam jít k zubaři. Opravdu se nejedná se o nevydařený apríl, ale o neveselou skutečnost.

Specialisté z Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc mohou nově využívat nejmodernější verzi operačního systému od společnosti Alcon.

Takto se ve fakultce operuje oko. Očařům slouží špičkový zobrazovací systém

Doslova na dosah se zdají být mikroskopické činnosti operatéra při nápravě očních vad, a to díky zvětšení a prostorovému efektu, které skýtá nejmodernější zobrazovací systém. Novinku mají k dispozici specialisté z Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroj využili již při zhruba dvou desítkách výkonů.

Priessnitzovo sanatorium

Ledová voda a zábaly. Priessnitzovy metody fungují dodnes

Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes. Od narození slavného „vodního lékaře“ letos uplyne 222 let. O významu zdravého životního stylu prohlásil Priessnitz: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.

Zleva: Lékař Ľubomír Dulka, pacientka Drahomíra Štětinová a zdravotní sestra Nikola Koutná.

Očkování na venkově: do Zlonic konečně dorazily vakcíny. Jako první v regionu

/FOTOGALERIE/ Pacienti ze severní části Kladenska a pomezních okresů se dočkali jako první v regionu očkování proti covidu-19 přímo v ordinaci praktického lékaře ve Zlonicích. Ľubomír Dulka, který je zároveň i geriatrem, má na starosti dva obvody, zlonický a ve Vraném. Do ordinace mu v tomto týdnu dorazily první očkovací látky od společnosti AstraZeneca. A tak mohl pozvat k vakcinaci první pacienty.

Alexej Navalnyj u soudu

Ruský opozičník Navalnyj vyhlásil hladovku. Stěžuje si na podmínky ve vězení

Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj oznámil, že zahájil hladovku. Snaží se tak přimět správu věznice, aby mu umožnila adekvátní lékařskou péči. "Vyhlásil jsem hladovku s požadavkem dodržení zákona, aby byl ke mně puštěn pozvaný doktor. Takže ležím hladový, ale zatím s oběma nohama,"píšese v příspěvku, který podle agentury Reuters zveřejnili na Navalného instagramu jeho právníci. Vězeňská správa reagovala prohlášením, že se odsouzenému dostává potřebné lékařské péče.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor. Současně lékař záchranné služby.

Středočeští záchranáři by se brzy mohli dočkat nového šéfa. Bude z Kutné Hory

Nového ředitele by už ve čtvrtek 1. dubna mohli mít středočeští záchranáři. Výběrová komise doporučuje radním schválit lékaře z Kutné Hory Pavla Rusého. Deníku a Českému rozhlasu to po úterním třetím kole výběrového řízení, do kterého se přihlásilo celkem osm uchazečů, řekl středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Ženy s rouškami a respirátory, iustrační foto

Maskné. Ženám se pod respirátory dělá vyrážka, připadají si jako v pubertě

Připadám si, jako kdybych byla znovu v pubertě. Obličej mám kolem pusy jeden pupenec, postěžovala si Marie Křesťanová z Havlíčkova Brodu. Kožní lékaři se stále častěji setkávají s případy, kdy si pacientky stěžují, že se jim pod douškou nebo respirátorem dělá v obličeji vyrážka. Kožaři už pro ni mají zvláštní název – maskné.

Ženy s rouškami a respirátory, iustrační foto

Maskné: ženám se pod respirátory dělá vyrážka, připadají si jako v pubertě

Připadám si, jako kdybych byla znovu v pubertě. Obličej mám kolem pusy jeden pupenec, postěžovala si Marie Křesťanová z Havlíčkova Brodu. Kožní lékaři se stále častěji setkávají s případy, kdy si pacientky stěžují, že se jim pod douškou nebo respirátorem dělá v obličeji vyrážka. Kožaři už pro ni mají zvláštní název – maskné.

Ilustrační foto.

O chebské zdravotníky už se díky sbírce starají terapeuti

Více než sto tisíc korun. Takovou sumou přispěli lidé na psychologickou pomoc pro zdravotníky chebské nemocnice. Terapeuti už jsou s lékaři a sestrami v kontaktu a budou za nimi následující dva měsíce několikrát do týdne docházet přímo do nemocnice.

Lékař Roman Houska

Otužování je zdravé. Má ale svá pravidla, radí lékař

Řady milovníků ledové vody a koupele v ní v posledním roce prudce rostou. Otužilci se stávají mladí lidé i senioři. Měli by se k tomu ale propracovat postupně, a ne si vylít za krk kbelík ledové vody. „Je dobré začít v létě, kdy nejsou velké kontrasty teplot, sprchováním vlažnou vodou,“ říká mostecký lékař, otužilec a člen výboru Sdružení praktických lékařů ČR Roman Houska. „Ideálně po ránu, protože to zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu stresu a startuje organismus,“ dodává.

Acylpyrin, aspirin nebo anopyrin patří k nejběžnějším lékům používaným při nachlazení nebo lehce zvýšených teplotách, alespoň některý z nich se najde většinou v každé domácnosti. Může pomoci i proti těžkému průběhu covidu

Proti těžkému průběhu covidu zabírá acylpyrin, zjistili čeští lékaři

Spolehlivý lék proti nemoci covid-19 zatím neexistuje, čehož zneužívají nejrůznější šarlatáni: například doporučují inhalovat koloidní stříbro, nebo tvrdí, že „čerstvé fotony“ z mobilní aplikace přetvoří molekulární strukturu obyčejné vody tak, že z ní udělají „elixír zdraví“. Existují ale i léky, které jsou prověřené - a pomáhají.

Vyšetření v PET Centru.

Průlom v léčbě: nová látka pomáhá lékařům z Brna snadněji zjistit nádor v mozku

Vyrobit. Okamžitě aplikovat pacientovi přímo do žíly už pod kamerou. Pětadvacet minut zkoumat přes magnetickou resonanci. Snadněji identifikovat nádor v mozku. Léčit. Tuto metodu za pomocí radiofarmaka 11C-Methionin od března využívají v běžné praxi lékaři na Masarykově onkologickém ústavu. Navíc už diagnostiku plně hradí zdravotní pojišťovna.

Úlevu pro pacienty s akutním zubním kazem může přinést enzymatický gel Brix3000®, s jehož pomocí lze odstranit zubní kaz bezbolestně a během několika minut.

Ošetření zubních kazů je možné i bez bolesti a injekcí

Mít strach z návštěvy zubní ordinace není ani v dnešní době nic neobvyklého. Nejrozšířenějším onemocněním zubů, které nás odedávna postihuje, je zubní kaz. Obavy z bolestivého vrtání a injekcí při odstraňování zubních kazů u mnohých z nás stále přetrvávají.

Komik a herec Lukáš Pavlásek

Fejeton na paVlásku: Amatérští odborníci aneb Hlavně nechoď k doktorovi

Dřív se říkalo, že po čtvrtém pivu se každý stává lékařem, právníkem, historikem či filozofem. Že je najednou odborníkem na všechno. Dnes už to jde i bez piva. Stačí si přečíst jeden jakýkoli článek na internetu (často postačí jen dvouřádkový facebookový status) a už je z vás expert na mezinárodní politiku, na léčbu rakoviny, na druhou světovou válku, na kvantovou fyziku a samozřejmě v poslední době na epidemiologii. Mám pocit, že by se už mohli zrušit některé profese i vzdělání, stačí se totiž kouknout do diskuse na sociální síti a hned vám s vaším problémem poradí nějaký samozvaný amatérský odborník.

V některých regionech je zubařů nedostatek, když se pak objeví nový, často se na registraci stojí fronty. Zubařů je přitom podle jejich komory v Česku dostatek.

Z méně osídlených regionů mizí zubaři. Roman Šmucler: Na vině jsou pojišťovny

Najít v menších městech či obcích zubního lékaře takzvaně na „pojišťovnu“ je prakticky nemožné. Zubaře, kteří tu ukončí praxi, žádný jiný nenahrazuje. Podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera má Česko zubních lékařů dostatek, v tomto případě jsou podle něj na vině zdravotní pojišťovny, které nepředávají smlouvy a pacienty. To ale pojišťovny odmítají s tím, že často chybí zájem právě ze strany stomatologů.