Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Ilustrační foto

Lékaře a sestry prosí hejtmanka o pomoc. V kraji je jich třeba 150

Volání o pomoc zveřejnila v sobotu na sociálních sítích hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Připomněla, že nemocnice v kraji, které přetěžuje příliv pacientů s koronavirem, naléhavě potřebují posily. A ve velkém: dohromady by bylo třeba zapojit do zvládání těžké situace další čtyři desítky lékařů a 110 zdravotních sester.

Lenka Vonka Černá na archivním snímku

Rebelka Černá: Vedení ústecké ODS se bojí, aby nepopudilo své chlebodárce

/ROZHOVOR/ Nově založenou koalici v Ústí nad Labem opustili hned dva zastupitelé ODS, jednak Hilmi Mahmoud Al-Eraidi, jednak Lenka Vonka Černá. Vadí jí, že ačkoliv je zastupitelkou města, nebyla přeregistrována z trmické ODS, kam se uchýlila po zrušení místních organizací partaje v rámci vnitrostranických bojů o vliv, do ústecké. 

Pacienti s covidem zaplňují lůžka nemocnic. Na snímku kovidová ARO jednotka v nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Kraj povolá ambulantní lékaře a sestry do nemocnic. Potřebuje jich desítky

Počty pacientů v nemocnicích v regionu stále narůstají, proto ředitelé nemocnic vítají možnost požádat o výpomoc ze strany ambulantních specialistů. V Moravskoslezském kraji je poptávka po 44 lékařích a 124 sestrách. Pracovní povinnost jim mohou hejtmané uložit na základě čtvtečního rozhodnutí vlády.

Rehabilitační nemocnice Beroun.

Nemocnice v regionu zatím náporu nemocných vzdorují, nemusejí ale vydržet

I přesto, že ve Středočeském kraji už pět nemocnic, v Příbrami, Mělníku, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově, vyhlásilo stav hromadného postižení osob, berounská a hořovická nemocnice zatím tlaku odolávají. Jejich kapacity jsou ale téměř naplněné a začínají se potýkat i s nedostatkem personálu. Není tedy vyloučené, že tento stav začne platit plošně v celém kraji.

Rodiče záchranářům představili zachráněného chlapce.

Silný zážitek pro všechny: rodiče záchranářům představili zachráněného chlapce

Šťastnější konec, než jak se situace zprvu jevila, mělo drama, jež před bezmála pěti roky zažívali záchranáři z Neratovic: bojovali o život ještě nenarozeného miminka. Přednedávnem, když to ještě opatření proti šíření koronaviru umožňovala, se s tímto klučinou setkali znovu. A mohli si nejen povyprávět, ale úplně maličko i společně zazlobit.

Starosta Tisé Tomáš Kratochvíl

Když jsou tunely na D8 zavřené, jedou všechna auta z dálnice přes Tisou

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Klid, čistá příroda, skály. To nejčastěji uslyšíte z úst lidí, kteří bydlí v Tisé. Dozvěděli byste se také, že se jim tu žije dobře. Že mají několik kulturních seskupení, vlastní muzikál, nějakou tu kulturní památku, školu od první třídy až do devítky, poštu a další vymoženosti. 

Kontrola u Vodňan.

VIDEO: Řidiči jsou slušní a opatření chápou, říkají policisté

Řidiči, kteří v pondělí 1. března mířili z nějakého důvodu za hranice svého okresu, mohli narazit nedaleko Vodňan na českobudějovickou policejní hlídku. "Naším úkolem je kontrolovat řidiče, zda mají oprávněný důvod překračovat hranice okresu. Zda mají potřebné doklady, čestná prohlášení, pozvánky k lékaři či na úřad a podobně," uvedl jeden z policistů.

Někdejší primátor Hradce Králové Zdeněk Fink

Očkování AstraZenecou se senioři rozhodně bát nemusí, říká lékař Fink

Uprostřed největší zdravotnické krize za posledních 100 let převzal lékař a bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink (Spojenci pro KHK) odpovědnost za krajské zdravotnictví. Největší pozornost na sebe zatím strhl tím, že mimo pořadí nechal v krajské nemocnici naočkovat svou manželku. V rozhovoru pro Deník přiznává, že to byla chyba. Hovoří také o krajské očkovací strategii, mírnému optimismu posledních dní nebo o tom, co bude jeho hlavními cíli poté, až pandemie odezní.

Ilustrační foto

Zázračné mělnické víno? Epidemii nezažene, ale historie inspiruje

Se slušným ohlasem se mezi uživateli facebooku nejen z Mělnicka o víkendu setkala historická rada, jak zatočit s epidemií. Recept odkazující na rady lékařů nabízí hojně sdílená kopie inzerátu na „zámecké mělnické víno červené i bílé, jakož i šampaňské – a obzvláště zámecký mělnický cognac (čistý destilát z mělnického vína)“. Prý byl otištěn v Národních listech v roce 1914; po vypuknutí první světové války. „V době epidemií lékaři doporučují,“ zdůrazňuje dobový text.

Někdejší primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Očkování AstraZenecou se senioři rozhodně bát nemusí, říká Zdeněk Fink

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Uprostřed největší zdravotnické krize za posledních 100 let převzal lékař a bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink (Spojenci pro KHK) odpovědnost za krajské zdravotnictví. Největší pozornost na sebe zatím strhl tím, že mimo pořadí nechal v krajské nemocnici naočkovat svou manželku. V rozhovoru pro Deník přiznává, že to byla chyba. Hovoří také o krajské očkovací strategii, mírnému optimismu posledních dní nebo o tom, co bude jeho hlavními cíli poté, až pandemie odezní.

Hostějov se sněhovou pokrývkou.

Procházka v nejmenší vsi Zlínského kraje? Jen na pouhém kilometru čtverečním

Jen pět minut trvá cesta od cedule nejmenší vesnice Zlínského kraje Hostějova až na její opačný konec, kde už však žádnou ceduli nenajdete, protože v této obci na jižním podhůří Chřibů silnice končí. V následujících třech týdnech vládou stanovených přísnějších uzávěr, budou mít Hostějované hodně omezené možnosti pohybu.

Ilustrační snímek.

Praktici jsou zajedno: Chceme začít očkovat hned, jak budeme mít vakcíny

Praktičtí lékaři očkovat chtějí. Mnozí už si dokonce vytvořili seznamy zájemců z řad svých pacientů. Teď už jen čekají na pokyny od státu - a především na vakcíny. Patří mezi ně i vesnický lékař Martin Fanta, který působí například v Malešově, Nepoměřicích nebo Chlístovicích.

Nová léčba rakoviny zachránila Petru Ryzému život.

Hajný se loučil se životem, brněnští lékaři ho zachránili novou léčbou rakoviny

Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.

Nová léčba rakoviny zachránila Petru Ryzému život.

Hajný se loučil se životem, brněnští lékaři ho zachránili novou léčbou rakoviny

Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.

Lázně Jeseník. Ilustrační foto

Ledová voda a zábaly. Priessnitzovy metody fungují dodnes

Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes.

Ondřej Vít.

Láteřit na tuto dobu mi přijde směšné, říká nohejbalový mistr světa a lékař Vít

/ROZHOVOR/ Je nohejbalovým mistrem světa, zároveň ale lékařem, který se setkává s těžkými případy pacientů napadených koronavirem. Žatečan Ondřej Vít má proto ze současné situace rozporuplné pocity. „Vidím denně mraky těžkých onemocnění, pacientů, kteří nemají příznivou prognózu. Proti láteřit na tuto dobu mi přijde v tomto kontextu směšné," říká. 

Filip Strnad se sestrami Eliškou a Johankou.

Letní úraz na trampolíně! Rehabilitací v Kladrubech Filipův návrat teprve začíná

Když si šel v polovině loňských prázdnin Filip Strnad z Budenína s kamarádem navečer na chvíli zaskákat na trampolíně, nic nenasvědčovalo tomu, jaký veletoč nejen jemu tahle „bezpečná“ zábava přinese. Všechno další se ale začalo odvíjet právě po saltu, které vyznavač parkouru nezvládl. Přitom salta metal už od sedmi let a byl i celkově sportovně zdatný.

Problémem je u diabetiků zvýšená hladina krevního cukru

Diabetikům prospívá méně sacharidů, za den jich mohou sníst jen 50 gramů

V České republice se léčí s diabetem 2. typu přes 940 tisíc lidí, tedy přibližně každý jedenáctý člověk, u diabetu 1. typu je to okolo 60 tisíc. Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím. Stále oblíbenější je nízkosacharidová dieta.

Ilustrační foto.

Českou Kamenici trápí nedostatek zubařů. Problém má město také s rentgenem

Po loňském úspěšném lovu dětské lékařky nyní Česká Kamenice opět řeší problémy s odcházejícími lékaři. Na konci roku se rozhodli odejít do důchodu dva zubaři, ve více než pětitisícovém městě tak zůstala jediná stomatoložka. Radnice kromě toho řeší problémy i s provozem rentgenu, který náhle opustil nájemce.

Ilustrační foto

Senior expres Poruba jezdí i za hranice města

Taxíky speciálně určené pro seniory jezdí v Porubě necelých osmnáct měsíců. A své služby stále rozšiřují. Od loňského podzimu mohou Senior expres Poruba využívat i lidé v okolních obvodech, od února auta zajíždějí i za hranice Ostravy.  

Nejdek přišel o rentgen. Chybí mu mladí lékaři

Také Nejdek se potýká s tím, že mnoho lékařů, kteří tam působí, je v důchodovém věku. Do malého města, které obklopují lesy, se zdravotníci totiž příliš nehrnou. Nejdek navíc v současné době přišel o rentgen.