Volání o pomoc zveřejnila v sobotu na sociálních sítích hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Připomněla, že nemocnice v kraji, které přetěžuje příliv pacientů s koronavirem, naléhavě potřebují posily. A ve velkém: dohromady by bylo třeba zapojit do zvládání těžké situace další čtyři desítky lékařů a 110 zdravotních sester.
/NÁZOR ODBORNÍKA/ Jak dlouho potřebuje amatérský fotbalista (nijak zvlášť trénovaný organizmus), aby se po pětiměsíční přestávce vyplněné jen občasným pohybem, výběhy, dostal do kondice? Přesněji do stavu, aby při kontaktním sportu, jako je fotbal, minimalizoval riziko zranění?
Plzeňský kraj zatím nevyužije možnost uložit pracovní povinnost ambulantním lékařům. Už s nimi i jejich zaměstnanci totiž spolupracuje na dobrovolné bázi, když je ještě před nařízením vlády oslovil s prosbou o spolupráci. Zaznělo to pátečním jednání Krizového štábu Plzeňského kraje.
K již existujícím komisím rady města Opavy měla přibýt jedna další. Vedení slezské metropole totiž zvažovalo, že založí speciální Komisi pro zdravotnictví. Opozice ale magistrátu do takového nápadu lidově řečeno hodila vidle.
Nemocnic, které se kvůli přílivu pacientů s koronavirem dostávají na samou hranici svých možností (a daří se jim ji i posouvat), ve středních Čechách přibývá. Zvyšuje se počet těch, které kvůli přetížení vyhlásily stav hromadného postižení osob.
/ROZHOVOR/ Nově založenou koalici v Ústí nad Labem opustili hned dva zastupitelé ODS, jednak Hilmi Mahmoud Al-Eraidi, jednak Lenka Vonka Černá. Vadí jí, že ačkoliv je zastupitelkou města, nebyla přeregistrována z trmické ODS, kam se uchýlila po zrušení místních organizací partaje v rámci vnitrostranických bojů o vliv, do ústecké.
Počty pacientů v nemocnicích v regionu stále narůstají, proto ředitelé nemocnic vítají možnost požádat o výpomoc ze strany ambulantních specialistů. V Moravskoslezském kraji je poptávka po 44 lékařích a 124 sestrách. Pracovní povinnost jim mohou hejtmané uložit na základě čtvtečního rozhodnutí vlády.
Na pomoc ambulantních lékařů spoléhají středočeské nemocnice. Týmy některých z nich totiž kvůli přílivu pacientů s koronavirem pracují v kritické situaci, kdy už překračují hranici svých možností. Potvrzuje to vyhlášení takzvaného stavu hromadného postižení osob již na osmi místech.
I přesto, že ve Středočeském kraji už pět nemocnic, v Příbrami, Mělníku, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově, vyhlásilo stav hromadného postižení osob, berounská a hořovická nemocnice zatím tlaku odolávají. Jejich kapacity jsou ale téměř naplněné a začínají se potýkat i s nedostatkem personálu. Není tedy vyloučené, že tento stav začne platit plošně v celém kraji.
Šťastnější konec, než jak se situace zprvu jevila, mělo drama, jež před bezmála pěti roky zažívali záchranáři z Neratovic: bojovali o život ještě nenarozeného miminka. Přednedávnem, když to ještě opatření proti šíření koronaviru umožňovala, se s tímto klučinou setkali znovu. A mohli si nejen povyprávět, ale úplně maličko i společně zazlobit.
Poslanec Lubomír Volný o sobě dal opět slyšet. Tentokrát oznámil, dokonce opakovaně, že se prý chystá vražda za účelem diskreditace léku, který on doporučuje. Jeho prohlášení šetří policie.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Klid, čistá příroda, skály. To nejčastěji uslyšíte z úst lidí, kteří bydlí v Tisé. Dozvěděli byste se také, že se jim tu žije dobře. Že mají několik kulturních seskupení, vlastní muzikál, nějakou tu kulturní památku, školu od první třídy až do devítky, poštu a další vymoženosti.
Řidiči, kteří v pondělí 1. března mířili z nějakého důvodu za hranice svého okresu, mohli narazit nedaleko Vodňan na českobudějovickou policejní hlídku. "Naším úkolem je kontrolovat řidiče, zda mají oprávněný důvod překračovat hranice okresu. Zda mají potřebné doklady, čestná prohlášení, pozvánky k lékaři či na úřad a podobně," uvedl jeden z policistů.
Covid není jediný problém, který teď trápí tuzemské nemocnice. Plánované operace jsou zastaveny a stovky lidí, často v bolestech, čekají na pomoc chirurgů.
/FOTOGALERIE/ Policejní hlídky kontrolovaly hranice okresu. Od pondělního rána zastavovaly řidiče, zda dodržují vládní nařízení. Kladenský deník u toho nemohl chybět.
Uprostřed největší zdravotnické krize za posledních 100 let převzal lékař a bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink (Spojenci pro KHK) odpovědnost za krajské zdravotnictví. Největší pozornost na sebe zatím strhl tím, že mimo pořadí nechal v krajské nemocnici naočkovat svou manželku. V rozhovoru pro Deník přiznává, že to byla chyba. Hovoří také o krajské očkovací strategii, mírnému optimismu posledních dní nebo o tom, co bude jeho hlavními cíli poté, až pandemie odezní.
Se slušným ohlasem se mezi uživateli facebooku nejen z Mělnicka o víkendu setkala historická rada, jak zatočit s epidemií. Recept odkazující na rady lékařů nabízí hojně sdílená kopie inzerátu na „zámecké mělnické víno červené i bílé, jakož i šampaňské – a obzvláště zámecký mělnický cognac (čistý destilát z mělnického vína)“. Prý byl otištěn v Národních listech v roce 1914; po vypuknutí první světové války. „V době epidemií lékaři doporučují,“ zdůrazňuje dobový text.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Uprostřed největší zdravotnické krize za posledních 100 let převzal lékař a bývalý hradecký primátor Zdeněk Fink (Spojenci pro KHK) odpovědnost za krajské zdravotnictví. Největší pozornost na sebe zatím strhl tím, že mimo pořadí nechal v krajské nemocnici naočkovat svou manželku. V rozhovoru pro Deník přiznává, že to byla chyba. Hovoří také o krajské očkovací strategii, mírnému optimismu posledních dní nebo o tom, co bude jeho hlavními cíli poté, až pandemie odezní.
/PŘEHLEDNĚ, FORMULÁŘE/ Kvůli velkému množství pacientů s covidem v nemocnicích omezila vláda od pondělí pohyb v zemi. Zde jsou základní pravidla, kterými se musí řídit i Západočeši.
/PŘEHLEDNĚ, FORMULÁŘE/ Kvůli velkému množství pacientů s covidem v nemocnicích omezila vláda od pondělí pohyb v zemi. V platnost vstoupila také další pravidla, kterými se musí řídit i lidé na jihu Čech.
Mezi krizová opatření přijatá usnesením vlády patří i omezení volného pohybu osob po celé republice, které je platné s účinností od 1. do 21. března. Omezení se týká volného pohybu mezi okresy a upravuje mimo jiné i pravidla pro cesty do zaměstnání a další případy opuštění bydliště.
Jen pět minut trvá cesta od cedule nejmenší vesnice Zlínského kraje Hostějova až na její opačný konec, kde už však žádnou ceduli nenajdete, protože v této obci na jižním podhůří Chřibů silnice končí. V následujících třech týdnech vládou stanovených přísnějších uzávěr, budou mít Hostějované hodně omezené možnosti pohybu.
Kvůli velkému množství pacientů s covidem v nemocnicích omezila vláda od pondělí pohyb v zemi. Zde jsou základní pravidla, kterými se lidé musejí od 1. března řídit.
Praktičtí lékaři očkovat chtějí. Mnozí už si dokonce vytvořili seznamy zájemců z řad svých pacientů. Teď už jen čekají na pokyny od státu - a především na vakcíny. Patří mezi ně i vesnický lékař Martin Fanta, který působí například v Malešově, Nepoměřicích nebo Chlístovicích.
Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.
Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes.
Společná výzva předsedy okresního sdružení České lékařské komory v Nymburce Martina Dvořáka a radního pro zdravotnictví Aleše Tomana nabádá ve čtyřech bodech k opatrnosti a důslednému se vyhýbání shromažďování většího počtu osob kvůli šíření koronavirové nákazy.
/FOTO, VIDEO/ Mohl jet s rodinou na luxusní dovolenou, místo toho ale Jan Smejkal z Litomyšle nakoupil tisíce respirátorů a přístroje pro lékaře. Nikoliv však na byznys. Vše rozdává lidem ve svitavském okrese a nemocnicím v regionu. Úplně zdarma.
Jediná zubařská ordinace na jedenáct a půl tisíce obyvatel? Taková je v těchto měsících situace v Javornickém výběžku. Stomatolog v Javorníku na konci loňského srpna skončil. Nový má přijít během letošního léta.
/VIDEO/ Doslova světovým úspěchem se mohou pochlubit lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Motol. Do domácího ošetření byla propuštěna pacientka, která absolvovala transplantaci plic se světovým rekordem v délce pobytu na mimotělní podpoře.
/ROZHOVOR/ „V Ústeckém kraji k žádné „selekci” pacientů nedochází a věřím, že ani docházet nebude, že budeme postupovat tak, abychom byli schopni řádnou péči zajistit,” říká primář ústecké Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny.
/ROZHOVOR/ Je nohejbalovým mistrem světa, zároveň ale lékařem, který se setkává s těžkými případy pacientů napadených koronavirem. Žatečan Ondřej Vít má proto ze současné situace rozporuplné pocity. „Vidím denně mraky těžkých onemocnění, pacientů, kteří nemají příznivou prognózu. Proti láteřit na tuto dobu mi přijde v tomto kontextu směšné," říká.
Zdravotníci v covid odběrovém místě v Nemocnici Agel Český Těšín začali odebírat vzorky, určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti koronaviru, ze slin. Lidé se tak mohou vyhnout nepříjemnému stěru z nosohltanu.
Když si šel v polovině loňských prázdnin Filip Strnad z Budenína s kamarádem navečer na chvíli zaskákat na trampolíně, nic nenasvědčovalo tomu, jaký veletoč nejen jemu tahle „bezpečná“ zábava přinese. Všechno další se ale začalo odvíjet právě po saltu, které vyznavač parkouru nezvládl. Přitom salta metal už od sedmi let a byl i celkově sportovně zdatný.
V ordinaci MUDr. Jiřího Pražáka v Hulíně zvoní telefon nepřetržitě. V čekárně je sice méně pacientů, těch, kteří volají, je ale mnohem více. Celkový počet vyšetřených lidí je tak vyšší než dříve.
V České republice se léčí s diabetem 2. typu přes 940 tisíc lidí, tedy přibližně každý jedenáctý člověk, u diabetu 1. typu je to okolo 60 tisíc. Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím. Stále oblíbenější je nízkosacharidová dieta.
Po loňském úspěšném lovu dětské lékařky nyní Česká Kamenice opět řeší problémy s odcházejícími lékaři. Na konci roku se rozhodli odejít do důchodu dva zubaři, ve více než pětitisícovém městě tak zůstala jediná stomatoložka. Radnice kromě toho řeší problémy i s provozem rentgenu, který náhle opustil nájemce.
Taxíky speciálně určené pro seniory jezdí v Porubě necelých osmnáct měsíců. A své služby stále rozšiřují. Od loňského podzimu mohou Senior expres Poruba využívat i lidé v okolních obvodech, od února auta zajíždějí i za hranice Ostravy.
Necelých šest tisíc obyvatel žije v Moravském Krumlově, jeho centrum obtéká řeka Rokytná. Právě okolní přírodu a památky jmenují obyvatelé města na prvním místě spokojenosti k bydlení. Uvítali by víc možností zaměstnání, lékařů, venkovní sportoviště pro mládež i kino.
Také Nejdek se potýká s tím, že mnoho lékařů, kteří tam působí, je v důchodovém věku. Do malého města, které obklopují lesy, se zdravotníci totiž příliš nehrnou. Nejdek navíc v současné době přišel o rentgen.
Personální krize. Nedostatek zdravotníků může stát nemocnici v Litomyšli další oddělení. Ohrožená je iktová jednotka. Gynekologické oddělení čeká sloučení.