Zhruba šesti lidem z deseti by nevadilo, kdyby vláda opět zpřísnila protikoronavirová opatření. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Tři pětiny lidí také podle průzkumu předpokládají, že neomezí během vánočních svátků kontakty s rodinou a přáteli kvůli epidemii. Návštěvu lékaře kvůli obavě z nákazy koronavirem odložila čtvrtina lidí, ukázal průzkum.
Toto je skutečný příběh. Příběh člověka, který bojoval o život poté, co se nakazil zákeřným virem. Podle lékařů byl pětapadesátiletý Jiří Koten z Dolního Města na Havlíčkobrodsku na hranici života a smrti. Jak se covidem - 19 nakazil, nemá ani tušení.
Antigenní testování na covid-19 pro veřejnost chce vláda kvůli velkému zájmu lidí zahájit už od středy. V pondělí to vládě navrhne ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Na facebooku předseda vlády uvedl, že by se potenciálně mohlo do testování zapojit 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů. Zvyšovat se také bude počet testů ve fakultních nemocnicích.
Primář anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) Vítkovické nemocnice Tomáš Málek prožívá nelehké pracovní dny, týdny a měsíce. Oproti první vlně v nemocnici dramaticky přibylo covidových pacientů, lékaři jsou přetížení a neodpočatí.
Primář ARO jablonecké nemocnice Martin Bartoň se upíná k vakcíně na koronavirus. Upozorňuje však, že zatím není jasné, jak dlouho budou protilátky před virem chránit.
„Koronavirus už tady s námi bude stále, pouze se s ním naučíme žít. Přijde vakcína, riziková skupina lidí bude proočkovaná,“ usmál se nad vidinou lepších dní primář ARO/JIP (ARIM, Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Tomáš Gabrhelík.
Každodenní zápas s onemocněním Covid-19 dává zdravotníkům z novoměstské nemocnice pořádně zabrat. To nejhorší už snad mají za sebou, ale kdo ví? I v té nejtěžší době ale zažívali lidé z první linie radostné chvíle. Tak jako Pavel Jenerál, vedoucí lékař chirurgické jednotky intenzivní péče v Novém Městě na Moravě.
Šestnáct let vede lékař Petr Husa Kliniku infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Starají se tam o středně těžké a těžké covidové případy. Jak sám říká, tak velký nárůst pacientů, jako při druhé vlně, u žádné epidemie za pětatřicet let praxe nepamatuje.
Primář anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) Vítkovické nemocnice Tomáš Málek prožívá nelehké pracovní dny, týdny a měsíce. Oproti první vlně v nemocnici dramaticky přibylo covidových pacientů, lékaři jsou přetížení a neodpočatí.
Praktičtí lékaři si vytvořili nová pravidla, jak ordinovat na dálku. Zákony chystá i ministerstvo zdravotnictví. Otázkou zůstává, jestli se podaří je schválit před volbami.
Fronty jako na žigulíka zažila Jihlava před rokem. Lidé tu ale nečekali jako za dob minulých na vysněný vůz, ale na nového zubaře, který se tu právě chystal otevřít ordinaci. Jak líčí Martin Tobiška, jehož sestra v Jihlavě žije, lidé byli ochotni i přenocovat ve stanu a spacím pytli, jen aby se na ně dostalo. Teď sám řeší podobný problém.
Chystám se do důchodu. Hledejte si už teď za mě náhradu, vzkázal vedení nemocnice v Havlíčkově Brodě primář interny Josef Málek. Nemocnici chybí několik let i primář se specializací na ušní problémy. V ostatních nemocnicích je to podobné.
Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes zrychleně schválila v novele, která také zakotví základní pravidla pro nákup a distribuci vakcín. Vakcíny zakoupí stát na základě objednávky Evropské unie. Očkování u lékaře bude dobrovolné. Cílem je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) očkovat 60 až 70 procent obyvatel. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Písecká nemocnice patří k těm zdravotnickým zařízením, které poskytují nejlepší péči o pacienty s mozkovou cévní příhodou neboli mrtvicí. Potvrzuje to ocenění iniciativy Angels. Ocenění získalo Iktové centrum při Nemocnici Písek už vloni. Letos je obhájilo.
/FOTOGALERIE/ Celkem 58 z 71 klientů poděbradského domova pro seniory Luxor se za poslední měsíc muselo vypořádat s koronavirovou nákazou. Část z nich se i přes nemocniční hospitalizaci zpátky do svých pokojů už nevrátila. K tomu se s nemocí potýkalo i 21 členů personálu. Z nich se zatím k péči o obyvatele domova vrátili pouze dva.
„Au, au,“ naříká paní Jana, když hledá v notýsku telefonní číslo. Na otázku, co ji trápí, si stěžuje na bolest kolena. „Už se nemohu ani hnout, na podzim jsem měla jít na operaci, ale tu mně zrušili. Teď už nikam nepůjdu, odložím to až na jaro,“ říká rezolutně.
Irácký Sinjar. Před pár lety oblast zpustošená Islámským státem. Lidé prchli před násilím a válkou, stejně tak lékaři, takže v zemi chyběla zdravotní péče. Ti, kteří zůstali, prožili traumata, ukrývali se v horách, přebývali ve stanech. Nyní se v Sinjaru blýská na lepší časy. Svůj podíl na tom má i Diecézní charita Brno a čeští dárci. Pomohli zde postavit dvě kliniky. Nyní je předali místním.
Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud by byly třeba dvě dávky. Vakcínu zakoupí stát díky jednotlivé objednávce Evropské unie, aplikace u lékaře a spotřebovaný materiál budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu zákona, který má umožnit hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes po jednání vlády řekl, že vláda návrh schválila. Uvolnila také dalších 1,7 miliardy korun na vakcíny od firmy Janssen Pharmaceutica a Pfizer / BioNTech.
Tento rok byly aktivity našeho rodinného centra Sovička v Pacově téměř zmrazeny kvůli situaci v ČR. Každý advent jsme prodávali cukroví na trhu, a protože se letos trhy nekonají, rozhodli jsme se, že potěšíme lidi, kteří si to zaslouží. Cukroví jsme proto darovali lékařům, sestřičkám, pečovatelkám v domovech seniorů, charitě a dalším pracovnicím a pracovníkům ve zdravotnických a sociálních službách.
Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze zabití z nedbalosti. Média uvedla, že vyšetřovatelé dnes ráno prohledali Luqueho ordinaci i jeho bydliště na předměstí metropole Buenos Aires.
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům se v sobotu 28. listopadu večer rozzářila budova Krajské nemocnice Liberec díky dobročinné aktivitě Světlo lékařům.
Lence (35) diagnostikovali lékaři ulcerózní kolitidu před téměř třinácti lety. „Byl to takový nečekaný ‚dárek‘ k mým 23. narozeninám,“ vzpomíná smutně. Do té doby byla Lenka normální mladá žena bez jakýchkoliv zdravotních problémů. Nemoc u ní udeřila náhle, ale o to intenzivněji.
Pro řadu běžných lidí to je překvapení. Maximální nároky nejsou kladeny pouze na lékaře, sestry a epidemiology. Patří mezi ně v míře nebývalé i statistici. Každému je jasné, že získání, přečtení a výklad miliardy údajů je náročná věda. Proto je fascinující sledovat naše severní sousedy. V Polsku totiž statistický boj s koronavirem „řídí“ devatenáctiletý student Michal Rogalski.
Množství viru, které do vás proniklo, kolikrát jste byli nákaze vystaveni a váš zdravotní stav. Tři faktory, jež ovlivňují, jaký budete mít průběh covidu. Přesné údaje o množství ale neznáme a znát ani nebudeme. Důvod? Nelze je zjistit etickým způsobem.
Situace v Sušické nemocnici je stále více kritická. I když přiložil ruku k dílu Plzeňský kraj, nepodařilo se přesvědčit lékaře, aby zůstali, na výpovědích trvají dál. Hrozí uzavření oddělení.
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům, lékařům a pečovatelům v boji proti koronaviru osvítí v pátek 27. listopadu budovu Nemocnice Cheb od 20 do 21 hodin Světlo lékařům složené ze symbolů srdce a baterie.
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům, lékařům a pečovatelům v boji proti koronaviru osvítí v pátek 27. listopadu budovu Fakultní nemocnice v Plzni na Borech od 17 do 18 hodin Světlo lékařům složené ze symbolů srdce a baterie.
Pandemie koronaviru negativně ovlivňuje životy nás všech. Největší tlak je ale bezesporu kladen na zdravotníky, lékaře a pečovatele, kteří pracují téměř nepřetržitě. Jelikož jsou často už opravdu na pokraji svých sil, přidávají se jim nyní na pomoc i dobrovolníci. Jako výraz vděku a signál podpory se pro ně v termínu 24. listopadu až 1. prosince v rámci dobročinné aktivity „Světlo lékařům“ postupně rozsvítí budovy nemocnic, domovů pro seniory a hospiců napříč všemi kraji Česka.
Jako výraz vděku a projevení podpory zdravotníkům v této době se v rámci dobročinné aktivity Světlo lékařům rozsvítí v sobotu 28. listopadu v čase 20 až 21.00 budova Krajské nemocnice Liberec.
Máme před sebou první adventní neděli. Několik organizací připravilo krásný adventní program, především tedy virtuální. A máte se na co těšit, vysílat se bude například z muzea, ale dokonce i ze zámku!
Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska, který dlouhodobě podporuje lékaře a zdravotní sestry v regionu, poskytl ochranné pomůcky praktickým lékařům a ambulantním ordinacím.
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům se dnes 26. listopadu v rámci dobročinné aktivity „Světlo lékařům“ rozsvítí v čase od pěti do šesti hodin večer budova Nemocnice Jihlava na adrese Vrchlického 59. Potřebnou energii zhmotní speciálně vytvořené Giving Tuesday balíčky s kvalitními produkty a potravinami. Za aktivitou stojí Asociace společenské odpovědnosti a iniciativa Energii lékařům.
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům se dnes 26. listopadu v rámci dobročinné aktivity „Světlo lékařům“ rozsvítí v čase od pěti do šesti hodin večer budova Nemocnice Jihlava na adrese Vrchlického 59. Potřebnou energii zhmotní speciálně vytvořené Giving Tuesday balíčky s kvalitními produkty a potravinami. Za aktivitou stojí Asociace společenské odpovědnosti a iniciativa Energii lékařům.
Jako výraz vděku a signál podpory zdravotníkům se dnes 26. listopadu v rámci dobročinné aktivity „Světlo lékařům“ rozsvítí v čase od pěti do šesti hodin večer budova Nemocnice Jihlava na adrese Vrchlického 59. Potřebnou energii zhmotní speciálně vytvořené Giving Tuesday balíčky s kvalitními produkty a potravinami. Za aktivitou stojí Asociace společenské odpovědnosti a iniciativa Energii lékařům.
/FOTOGALERIE/ Unikátní noční podívaná. Velké nasvícené srdce a baterie - spojení těchto dvou symbolů ve světelném efektu ozdobilo ve středu večer hlavní vstup ostravské nemocnice. Šlo o výraz vděku a signál podpory všem lékařům a zdravotníkům, kteří se potýkají s koronavirovou pandemií.
Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 522 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem 701 nemocných se uzdravilo, devatenáct osob, převážně v seniorském věku, zemřelo. Počet vyléčených v jižních Čechách vzrostl na 25 583 a aktuálně pozitivních klesl o 198 na 4 643 osob.
/ROZHOVOR/ Martina Vítová, zdravotní sestra jičínské nemocnice, nastoupila na jaře dobrovolně na nově zřízené oddělení pro pacienty s covid-19. I nyní je součástí zdravotnického týmu, který pečuje o pacienty s koronavirem.
Pět lidí v jednom autobusu městské hromadné dopravy v Moravské Třebové. Je to málo, nebo akorát? Podle vedení města je to málo, a proto MHD skončí. Od jara příštího roku nahradí autobusy Senior taxi. To využívají už i jiná města v Pardubickém kraji. Lidé v Moravské Třebové se ale bouří.
Jako výraz vděku a signál podpory všem lékařům a zdravotníkům Městské nemocnice Ostrava se pro ně dnes rozsvítí na budově nemocnice „Světlo lékařům“ v podobě symbolů srdce a baterie. Ozdobí hlavní vstup a pavilon E nemocnice.
Nové mobilní odběrové místo pro odběry na vyšetření infekce SARS-CoV-2 otevřela společnost Synlab ve středu 25. listopadu. Je na parkovišti u sportovní haly Home Credit Arena na adrese Jeronýmova 570/22 . Slouží pouze pro návštěvy autem. Vjezd na parkoviště vede z liberecké ulice 28. října.
Klaudiánova nemocnice má nový přístroj, který výrazně pomůže při vyšetřeních na tamní urologii. Novou užitečnou technologii za přibližně půl milionu bylo možné pořídit i díky grantu ve výši 150 tisíc korun od nadačního fondu Muži proti rakovině.
Ročně nabízí tisíce dobrovolných dárců na hematologicko transfuzním oddělení Uherskohradišťské nemocnice tu nejcennější lidskou tekutinu. Zvýšená poptávka po ní je tam v těchto týdnech v důsledku koronavirové epidemie.
Následky onemocnění covid-19, které způsobuje virus s označením SARS-CoV-2, jsou často velmi individuální. Většina populace ovšem prodělá koronavirovou nákazu podobně jako u jiných respiračních nemocí. Vzhledem k infekčnosti covidu je důležitá izolace. Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZS HMP) proto vydala text, kde seznamuje veřejnost se správným postupem domácí léčby.
Od středy řeší rychnovští policisté podezření z podvodu, které oznámila 65letá žena. Na jaře letošního roku se na sociálních sítích seznámila s osobou, která uváděla, že jako americký lékař je na misi v Iráku, kde ošetřuje zraněné. Postupem času začali společně plánovat budoucnost, protože jak žena, tak i muž přišli o své partnery. „Její vyvolený ji požádal kvůli vyklízení archívu o převzetí boxu s penězi, který měl uložen v bance. Aby ji mohla banka box zaslat, musela zaplatit poplatek,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.
Ve věku 71 let zesnul chebský lékař Ján Cabadaj. Byl to neurolog a bývalý zastupitel města Cheb. Byl také propagátor paliativní péče v našem kraji a jeden ze zakladatelů domácího Hospice Sv. Jiří. Pan doktor podlehl následkům svého onemocnění koronavirem.