/PŘEHLEDNĚ, FORMULÁŘE/ Kvůli velkému množství pacientů s covidem v nemocnicích omezila vláda od pondělí pohyb v zemi. V platnost vstoupila také další pravidla, kterými se musí řídit i lidé na jihu Čech.
Mezi krizová opatření přijatá usnesením vlády patří i omezení volného pohybu osob po celé republice, které je platné s účinností od 1. do 21. března. Omezení se týká volného pohybu mezi okresy a upravuje mimo jiné i pravidla pro cesty do zaměstnání a další případy opuštění bydliště.
Jen pět minut trvá cesta od cedule nejmenší vesnice Zlínského kraje Hostějova až na její opačný konec, kde už však žádnou ceduli nenajdete, protože v této obci na jižním podhůří Chřibů silnice končí. V následujících třech týdnech vládou stanovených přísnějších uzávěr, budou mít Hostějované hodně omezené možnosti pohybu.
Kvůli velkému množství pacientů s covidem v nemocnicích omezila vláda od pondělí pohyb v zemi. Zde jsou základní pravidla, kterými se lidé musejí od 1. března řídit.
Praktičtí lékaři očkovat chtějí. Mnozí už si dokonce vytvořili seznamy zájemců z řad svých pacientů. Teď už jen čekají na pokyny od státu - a především na vakcíny. Patří mezi ně i vesnický lékař Martin Fanta, který působí například v Malešově, Nepoměřicích nebo Chlístovicích.
Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.
Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes.
Společná výzva předsedy okresního sdružení České lékařské komory v Nymburce Martina Dvořáka a radního pro zdravotnictví Aleše Tomana nabádá ve čtyřech bodech k opatrnosti a důslednému se vyhýbání shromažďování většího počtu osob kvůli šíření koronavirové nákazy.
/FOTO, VIDEO/ Mohl jet s rodinou na luxusní dovolenou, místo toho ale Jan Smejkal z Litomyšle nakoupil tisíce respirátorů a přístroje pro lékaře. Nikoliv však na byznys. Vše rozdává lidem ve svitavském okrese a nemocnicím v regionu. Úplně zdarma.
Jediná zubařská ordinace na jedenáct a půl tisíce obyvatel? Taková je v těchto měsících situace v Javornickém výběžku. Stomatolog v Javorníku na konci loňského srpna skončil. Nový má přijít během letošního léta.
/VIDEO/ Doslova světovým úspěchem se mohou pochlubit lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Motol. Do domácího ošetření byla propuštěna pacientka, která absolvovala transplantaci plic se světovým rekordem v délce pobytu na mimotělní podpoře.
/ROZHOVOR/ „V Ústeckém kraji k žádné „selekci” pacientů nedochází a věřím, že ani docházet nebude, že budeme postupovat tak, abychom byli schopni řádnou péči zajistit,” říká primář ústecké Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny.
/ROZHOVOR/ Je nohejbalovým mistrem světa, zároveň ale lékařem, který se setkává s těžkými případy pacientů napadených koronavirem. Žatečan Ondřej Vít má proto ze současné situace rozporuplné pocity. „Vidím denně mraky těžkých onemocnění, pacientů, kteří nemají příznivou prognózu. Proti láteřit na tuto dobu mi přijde v tomto kontextu směšné," říká.
Zdravotníci v covid odběrovém místě v Nemocnici Agel Český Těšín začali odebírat vzorky, určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti koronaviru, ze slin. Lidé se tak mohou vyhnout nepříjemnému stěru z nosohltanu.
Když si šel v polovině loňských prázdnin Filip Strnad z Budenína s kamarádem navečer na chvíli zaskákat na trampolíně, nic nenasvědčovalo tomu, jaký veletoč nejen jemu tahle „bezpečná“ zábava přinese. Všechno další se ale začalo odvíjet právě po saltu, které vyznavač parkouru nezvládl. Přitom salta metal už od sedmi let a byl i celkově sportovně zdatný.
V ordinaci MUDr. Jiřího Pražáka v Hulíně zvoní telefon nepřetržitě. V čekárně je sice méně pacientů, těch, kteří volají, je ale mnohem více. Celkový počet vyšetřených lidí je tak vyšší než dříve.
V České republice se léčí s diabetem 2. typu přes 940 tisíc lidí, tedy přibližně každý jedenáctý člověk, u diabetu 1. typu je to okolo 60 tisíc. Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím. Stále oblíbenější je nízkosacharidová dieta.
Po loňském úspěšném lovu dětské lékařky nyní Česká Kamenice opět řeší problémy s odcházejícími lékaři. Na konci roku se rozhodli odejít do důchodu dva zubaři, ve více než pětitisícovém městě tak zůstala jediná stomatoložka. Radnice kromě toho řeší problémy i s provozem rentgenu, který náhle opustil nájemce.
Taxíky speciálně určené pro seniory jezdí v Porubě necelých osmnáct měsíců. A své služby stále rozšiřují. Od loňského podzimu mohou Senior expres Poruba využívat i lidé v okolních obvodech, od února auta zajíždějí i za hranice Ostravy.
Necelých šest tisíc obyvatel žije v Moravském Krumlově, jeho centrum obtéká řeka Rokytná. Právě okolní přírodu a památky jmenují obyvatelé města na prvním místě spokojenosti k bydlení. Uvítali by víc možností zaměstnání, lékařů, venkovní sportoviště pro mládež i kino.
Také Nejdek se potýká s tím, že mnoho lékařů, kteří tam působí, je v důchodovém věku. Do malého města, které obklopují lesy, se zdravotníci totiž příliš nehrnou. Nejdek navíc v současné době přišel o rentgen.
Personální krize. Nedostatek zdravotníků může stát nemocnici v Litomyšli další oddělení. Ohrožená je iktová jednotka. Gynekologické oddělení čeká sloučení.
Zprvu asistoval na odběrovém místě a pomáhal coby ošetřovatel na covidovém oddělení. Pak ale Kamil Zábranský dokončil medicínu a nastoupil do Domažlické nemocnice už jako lékař.
Přestavba městské polikliniky v Lanškrouně pokračuje podle plánu. Rekonstrukce má dvě etapy, které zahrnují bourání a výstavbu nových prostor tak, aby ordinace mohly být dál v provozu.
Naplnění svých očekávání, s nimiž předloni v říjnu nastupoval do výkonu trestu, se dočkal někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath. Exhejtman, který si odpykává trest za podíl na ovlivňování krajských zakázek spojovaných s úplatky, zřejmě bude i za mřížemi působit jako lékař.
Covidový rok 2020 byl pro jihočeské záchranáře podstatně náročnější než roky minulé. Měli sice o tři procenta méně výjezdů než v roce 2019, práce ovšem měli nesrovnatelně víc, jak potvrdil Jan Jakub Hájek, vedoucí lékař Zdravotnického operačního střediska Jihočeského kraje (ZOS).
Záchranáři tráví kvůli velkému množství pacientů s covidem v práci i hodiny navíc. Zvýšení počtu posádek ale není možné. Na pracovním trhu totiž nejsou lidé s dostatečnou kvalifikací. „Pro nás je dlouhodobě veliká obtíž i za standardních podmínek obsadit lékařské posádky. To není otázka posledních roků, ale spíše deseti let,“ říká Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR.
Leteckou záchrannou službu v Moravskoslezském kraji začala na základě výběrového řízení Ministerstva zdravotnictví od ledna zajišťovat slovenská společnost Air – Transport Europe (ATE).
Točí se jí a bolí ji hlava a zvýšila se jí četnost krvácení z nosu. Rodiče malé druhačky Emilky z Mikulova proto zažádali o výjimku z nošení roušek ve škole. Dívka ji však nedostane. Podle krajské hygienické stanice totiž nespadá mezi výjimky stanovené v mimořádném vládním opatření.
Točí se jí a bolí ji hlava a zvýšila se jí četnost krvácení z nosu. Rodiče malé druhačky Emilky z Mikulova proto zažádali o výjimku z nošení roušek ve škole. Dívka ji však nedostane. Podle krajské hygienické stanice totiž nespadá mezi výjimky stanovené v mimořádném vládním opatření.
/ROZHOVOR/ Redakce Deníku postupně navštěvuje starosty měst a obcí na Frýdecko-Místecku, aby zjistila, jak se v nich lidem žije. Starosta Paskova Petr Baďura v rozhovoru mluví o tom, že v minulosti se tady dojíždělo hlavně za prací, upozorňuje také na veliký potenciál fondu kulturních a přírodních památek, ale také hrozbu v podobě nedostatku praktických a dětských lékařů ordinujících přímo ve městě.
Byl pátek 22. ledna půl sedmé ráno, když patnáctiletá školačka z České Lípy zaslechla ze sousedního domu v řadové zástavbě nejprve ránu a po ní tiché sténání a volání o pomoc.
/FOTOGALERIE/ Praktičtí lékaři chtějí ve svých ordinacích očkovat na covid-19. Pokud dostanou vakcínu, začít mohou okamžitě. Premiér Andrej Babiš to ovšem zpochybňuje, první skupiny lidí chce očkovat v centrech. Velká většina pacientů ale preferuje očkování u svého lékaře.
Dojíždět za doktorem do několik kilometrů vzdáleného města? To by pro sedmasedmdesátiletou Marii Floriánovou z Lukavce nebylo ideální. Stejně jako jí, tak i ostatním obyvatelům Lukavce to ale hrozilo.
/ANKETA/ V malé jihočeské vesnici na Táborsku nedaleko zříceniny hradu Choustník před lety postavila jedna zajímavá žena stavbu podobnou egyptským pyramidám. Proč a kdo ji navštěvuje? O tom exkluzivně pro Deník promluvila její sympatická majitelka.
Zdravotníci v covid odběrovém místě v Nemocnici Agel Nový Jičín odebírají již také standardně vzorky, určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti koronaviru, ze slin. Lidé se tak mohou vyhnout nepříjemnému stěru z nosohltanu.
Objevte s námi krajinu kolem Holic a místa, kde si možná v přírodě hrál a procházel se i budoucí slavný cestovatel Emil Holub či herci a režiséři Václav Lohniský a Jan Kačer. Za snímky děkujeme čtenářce Lídě Říhové z Holic.
/ROZHOVOR/ Zavedení glukózových senzorů do běžné praxe považuji za v pořadí třetí historický milník v léčbě pacientů s diabetem 1. typu, pochvaluje si lékař Jan Šoupal, podle kterého to vypadá nadějně i s novými léky na léčbu diabetu. Zároveň však varuje před nárůstem počtu třicátníků s cukrovkou.
Doktor Domažlické nemocnice údajně v květnu ordinoval pod vlivem alkoholu. Policisté nyní lékaře z Ukrajiny obvinili z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
/VIDEO/ Důchodci starší osmdesáti let u praktických lékařů vakcínu proti koronaviru prozatím nedostanou. Podle úterního vyjádření jihomoravského hejtmana Jana Grolicha tuto možnost zakázala vláda, i když s ní počítala vládní očkovací strategie a v kraji na ni byli praktici připravení. Premiér Andrej Babiš Grolichovo vyjádření odmítl.
Nejsnazší cestou, jak se rychle zbavit roušek a vrátit se k normálnímu životu, je rychlé očkování proti koronaviru. Zvládnout bychom to v Česku mohli během letošního roku, věří předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Záležet podle něj bude hlavně na tom, aby se k očkování nechali přesvědčit lidé, kteří se ho zatím bojí. Nebezpečí infekčních nemocí se ale nezbavíme nikdy.
Stejně jako v mnoha městech, tak i ve Kdyni se potýkají s nedostatkem lékařů a končícími obory. To se ale začíná měnit. Už nyní se tam vrací do zdravotního střediska neurolog. Nalákat lékaře by mohla i nabídka města, které poskytne zájemcům byt.
Přípravy očkovacího centra (Očko) v budově VŠE v Jindřichově Hradci jsou u konce. Jak uvedl tiskový mluvčí Fakulty managementu VŠE, Michal Hajdík, stavební práce ve vakcinačním centru, které spadá pod síť jihočeských vysokoprůtokových vakcinačních center, téměř finišují.