Nemocnice v Žatci přestala odebírat vzorky k vyšetření na koronavirus u samoplátců. Důvodem je cena, kterou zastropovalo ministerstvo zdravotnictví. Maximální stanovená cena je totiž moc nízká a nemocnice by musela testování sama doplácet. Zájemci o testy ze Žatce a okolí tak musí do jiných nemocnic, třeba do Mostu nebo Chomutova. Testy, na které lidi pošlou hygienici či lékaři, dělá žatecký špitál dál.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) byl v posledních týdnech jedním z nejviditelnějších členů Babišovy vlády. A také nejkritizovanějších. Za nedostatek pomůcek, rozporné výroky, špatnou komunikaci. Opozice žádala jeho odvolání. Před ukončením stavu nouze se ale o jeho rezignaci už nemluví. Možná proto, že právě lidé spadající pod jeho resort - lékaři, zdravotní sestry a nemocniční personál - zvládli pandemii vůbec nejlépe.
/VIDEO/ Studenti Ostravské univerzity výrazně přispěli ve FN Ostrava ke zvládnutí mimořádné situace, která nastala po nástupu pandemie. Pomáhali v první linii i na odděleních.
Nekontrolované šíření nemoci covid-19 by podle infektologa Milana Trojánka mohlo znamenat problém. Lékař z Kliniky infekčních nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy patří k těm, kteří nemají rádi, když se o novém koronaviru mluví jako o těžší chřipce. „Měli bychom mít respekt, ale neměli bychom se zbytečně obávat,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Stovky lidí stále zůstávají v Chebu bez praktického lékaře. Přesto se začalo blýskat na lepší časy. V Chebu od léta začne fungovat nová ordinace praktického lékaře z Tachova.
Lékárny v minulých týdnech zaznamenaly propad v počtu vydaných léků na eRecept. Zatímco v lednu lékaři předepsali více než 9,6 milionu eReceptů a lékárníci vydali léky na 8,8 milionu z nich, v dubnu to bylo jen přes 5,2 milionu předepsaných i vydaných eReceptů.
Linec - Již existující populárně naučná turistická stezka s názvem Zemská cesta po hradech a zámcích jižních Čech a Mühlviertlu se dočká rozšíření o zrekonstruované objekty, například o nově zastřešenou tvrz v Tiché.
O tom, kterou péči lze odložit na později, by měl podle Sdružení ambulantních specialistů rozhodovat lékař. Obávají se toho, že strach pacientů přijít v době epidemie covidu-19 do ordinace, může vést ke komplikacím nebo jiným nemocem. Rada sdružení o tom informovala v tiskové zprávě. Lékaři na začátku epidemie pacienty vyzvali, aby návštěvu odložili. Ordinace neměly dostatek ochranných prostředků.
Druhá vlna určitě přijde, je přesvědčený náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Jen ještě nikdo neví, kdy a v jaké síle koronavirus znovu udeří. „Nasvědčuje tomu dokonce několik skutečností,“ vysvětluje lékař.
/FOTO/ Po práci odloží lékařský plášť, oblékne si montérky, nastartuje traktůrek na hrabání trávy nebo spustí svářečku. Pavel Skalický, nový majitel zámku v Brandýse nad Orlicí, je povoláním lékař.
Po práci odloží lékařský plášť, oblékne si montérky, nastartuje traktůrek na hrabání trávy nebo spustí svářečku. Pavel Skalický, nový majitel zámku v Brandýse nad Orlicí, je povoláním lékař. Do náročné „resuscitace“ objektu, kterému v roce 1997 zasadila ránu povodeň a léta bez využití chátral, se pustil proto, aby historické památce vrátil bývalý lesk a slávu. Bude to však běh na dlouhou trať.
Před několika lety odešel zubař v Pustiměři na Vyškovsku do penze. V obci, kde žije přes osmnáct set lidí, zavřela ordinaci také dětská lékařka, která byla v důchodovém věku. Náhrada za ně není. „Nabízeli jsme ordinaci za výhodných podmínek, ale náhradu jsme do ní nesehnali,“ uvedl starosta Vlastimil Smékal. Do menších obcí, a to v celém Jihomoravském kraji, se totiž mladí lékaři nehrnou.
Před několika lety odešel zubař v Pustiměři na Vyškovsku do penze. V obci, kde žije přes osmnáct set lidí, zavřela ordinaci také dětská lékařka, která byla v důchodovém věku. Náhrada za ně není. „Nabízeli jsme ordinaci za výhodných podmínek, ale náhradu jsme do ní nesehnali,“ uvedl starosta Vlastimil Smékal. Do menších obcí, a to v celém Jihomoravském kraji, se totiž mladí lékaři nehrnou.
Otoky kolene, chodidel, prstů na nohou, bolest kloubů, pohyb pouze s berlemi, neschopnost uvařit, pracovat – toto zažívala dlouhých 17 let Eva (39). Za potížemi, které vedly k plnému invalidnímu důchodu, stojí nemoc zvaná revmatoidní artritida. Paní Evě změnila život moderní léčba, konkrétně biosimilární, která ji doslova postavila na nohy.
Spotřeba hormonální antikoncepce klesla v ČR od roku 2007 téměř na polovinu. V loňském roce jí bylo do lékáren dodáno 1,9 milionu balení. Vyplývá to z informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle gynekologa Tomáše Faita, který je odborným garantem Fóra antikoncepce, je několik možných teorií, proč tomu tak je.
Na dva miliony lidí trpí v Česku dlouhodobými potížemi se spánkem nebo chronickou nespavostí. „Jen zhruba polovina z nich vyhledá lékařskou pomoc, odborníci přitom dokážou vyléčit až 70 procent pacientů,“ říká v rozhovoru pro časopis Kondice Peter Šóš, lékař v oboru psychiatrie a spánkové medicíny.
Šlo o uměle vytvořené důvody, konstatoval soud v kauze odvolaných přednostů. Podle rozsudku je jeho výpověď, kterou dostal před dvěma lety kvůli údajnému střetu zájmů, neplatná.
V pražských nemocnicích se opět rozbíhají neakutní operace, odborné ordinace objednávají pacienty na nové termíny. Praktičtí lékaři se vracejí k preventivním prohlídkám, nemocným stále doporučují, aby předem zavolali.
Ruský premiér Michail Mišustin a další dva ministři se nakazili koronavirem. Virus se Ruskem bleskově šíří, nakažených přibývá nyní zřejmě nejrychleji na celém světě.
Řešit problémy pilulkou je společensky přijatelné, radí nám to reklamy i dobromyslní lékaři. I proto se závislost na lécích týká už 900 tisíc Čechů. „Spadnou do ní pozvolna a nenápadně. A jejich okolí si toho nemusí všimnout celé roky,“ říká v rozhovoru pro měsíčník Kondice adiktoložka Miroslava Mašlániová.
Měření teploty při vstupu do prostor nemocnice, stejně jako opatření, aby nedocházelo ke shromažďování pacientů v čekárnách a zákaz návštěv ležících pacientů v Městské nemocnici v Odrách přetrvávají, ale podle jejího ředitele Martina Šmause bude nemocnice s uklidňováním situace postupně opatření zmírňovat.
Lanškrounská radnice se pustila do několikrát odložené, investičně mimořádně nákladné přestavby městské polikliniky. Stavební práce začaly toto pondělí, přesně podle plánu. Rekonstrukce město přijde na 121 milionů korun. „Věřím, že práce půjdou podle harmonogramu a nová poliklinika začne na podzim roku 2022 sloužit pacientům i lékařům,“ upřesnil starosta Radim Vetchý.
Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze dnes odpoledne propouští do domácího léčení taxikáře Roberta Markoviče, který se s nemocí covid-19 jako první v ČR léčil experimentálním lékem remdesivir. „Má za sebou poměrně náročnou rehabilitaci. Čeká ho po těch dvou měsících pomalý návrat do běžného života,“ řekl na tiskové konferenci jeden z ošetřujících lékařů Michal Šotola.
Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje bude po následující dva roky znovu pomáhat se zajištěním lékařů pro krajské nemocnice. Zastupitelé uvolnili čtyři miliony korun, které fond vyplácí medikům v posledním roce studia jako stipendia. Vyhlášení programu a podávání žádostí nyní závisí na otevření lékařských fakult, ve kterých nyní výuka neprobíhá.
Po osmatřiceti dnech skončila v litoměřickém Domově U Trati plošná karanténa. Tu mělo zařízení nařízenou poté, co se u 56 klientů potvrdilo onemocnění covid-19. Podle vyjádření ředitele organizace Jindřicha Vinklera byli na konci dubna v domově jen dva senioři, kteří mají stále pozitivní test.
/ROZHOVOR/ Rodačka z Litoměřic, Markéta Malecová, vinou zranění skončila basketbalovou kariéru. Začala studovat lékařství a jako dobrovolnice při organizaci Whispers se už pětkrát vydala do ugandského města Jinja.
V posledních týdnech má hodně napilno. Známý lékař Marcel Guřan totiž pečuje nejen o fotbalisty ligového Fastavu, ale také o pacienty ve zlínské nemocnici Tomáše Bati. Právě tam poputuje výtěžek z virtuálního derby mezi ševci a krajským rivalem Slováckem, které skončilo divokou remízou 5:5.
Ačkoliv se hranice pozvolna otevírají, ne všichni se letos vrhnou vstříc dalekým dálavám a cestování na druhý konec světa. Proto přinášíme alespoň jednu z nádherných vzpomínek na plavbu lodí po černomořských přístavech od pana Václava Adama.
Ačkoliv se hranice pozvolna otevírají, ne všichni se letos vrhnou vstříc dalekým dálavám a cestování na druhý konec světa. Proto přinášíme alespoň jednu z nádherných vzpomínek na plavbu lodí po černomořských přístavech od pana Václava Adama.
Ačkoliv se hranice pozvolna otevírají, ne všichni se letos vrhnou vstříc dálavám a cestování na druhý konec světa. Proto přinášíme alespoň jednu z nádherných vzpomínek na plavbu lodí po černomořských přístavech od pana Václava Adama.
I nohejbalisté žijí v nejistotě. Zatím totiž neví, jestli se jejich soutěž rozběhne, nebo ne. Ondřej Vít, opora extraligového Žatce a zároveň i mistr světa v singlu a troicích z let 2016 a 2018 si myslí, že se bude moct hrát až na konci léta. Podle muže, který je zároveň i lékařem, jsou ohrožené hlavně rizikové skupiny obyvatel.
Ve věku 88 let zemřel ve středu 29. dubna známý lékař, profesor, nositel medaile Za zásluhy, zakladatel Dětského kardiocentra a věčně optimistický rodák ze Zborovic na Kroměřížsku Milan Šamánek. Uznávaný kardiolog se výrazně zasloužil o to, že Česká republika patří mezi světovou špičku v léčbě vrozených srdečních vad u dětí.
Do lesů kolem Ještědu se v úterý 28. dubna odpoledne zřítil 40letý paraglidista. Z neznámých příčin spadl do těžko přístupného terénu a velmi těžce se zranil.
Mladý ukrajinský lékař Taras Zakharchuk je součástí týmu přerovské nemocnice, který stojí v první linii v boji s koronavirem. I když měl na vybranou a mohl se vrátit domů na Ukrajinu, pomáhá tam, kde je to nejvíce nutné. Podle absolventa západoukrajinské Bukovinské státní lékařské univerzity je jedno, odkud doktor pochází. Jestli z Ukrajiny, Ruska nebo ze Slovenska. „Všichni teď táhneme za jeden provaz,“ říká.
/HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE/ Je v denodenním kontaktu s Covid pozitivními pacienty. Zdravotní sestra Dominka Mikšovská působí ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, anesteziologicko resusttitační klinice. Jak zvládá martyrium dvanáctihodinových služeb v ochranném obleku a za nejpřísnějších hygienických podmínek? To prozradila prostějovská rodačka v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
Čeští lékaři se zapojí do testování remdesiviru. Tedy medikamentu na virové onemocnění covid-19. K dispozici ho nakonec dostanou čtyři nemocnice, řekl Deníku náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Čeští lékaři se zapojí do testování remdesiviru. Tedy medikamentu na virové onemocnění covid-19. K dispozici ho nakonec dostanou čtyři nemocnice, řekl Deníku náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
/HRDINOVÉ PRVNÍ LINIE, VIDEO/ Moc se o nich neví, ale kdyby nebylo jich, možná by dodnes zdravotníkům, prodavačkách a dalším chyběly plastové ochranné štíty. Mnoho technicky nadaných nadšenců totiž už od půlky března, kdy byl vyhlášen nouzový stav, tiskne na 3D tiskárnách základní komponenty plastových štítů. Patří mezi ně i čtrnáctiletý Adam Babinský z Dětmarovic a Radek Tříska z Dolní Lutyně.
Do lesů kolem Ještědu v Liberci se dnes odpoledne zřítil 40letý paraglidista. Z neznámých příčin spadl do těžko přístupného terénu a velmi těžce se zranil.
Do lesů kolem Ještědu v Liberci se dnes odpoledne zřítil 40letý paraglidista. Z neznámých příčin spadl do těžko přístupného terénu a velmi těžce se zranil.
Do lesů kolem Ještědu v Liberci se dnes odpoledne zřítil 40letý paraglidista. Z neznámých příčin spadl do těžko přístupného terénu a velmi těžce se zranil.
Nový typ koronaviru, který způsobuje infekci covid-19, rozděluje společnost nejen na zdravé a nemocné, ale vytváří také neshody jednotlivých lidí při jejich pohledu na vládní restrikce a kroky zabraňující jeho šíření. Spor vznikl také na nejstarší české vysoké škole. Na výzvu jednácti lékařů Univerzity Karlovy (UK) k uvolnění opatření v rámci zachování duševního zdraví a demokracie reagovalo dalších osm vědců. Podle nich rektor Tomáš Zima, kardiochirurg Jan Pirk či psychiatr Cyril Höschl využívají svých akademických titulů k matení veřejnosti.
Mladíkovi naměřili téměř dvě promile alkoholu. K incidentu došlo v neděli okolo sedmé večerní, když se prostějovští policisté začali zabývat oznámením o mladém muži, který sedí na lavičce v Kolářových sadech bez roušky, v ruce má lahev a kolemjdoucím vyhrožuje smrtí, pokud jej budou napomínat a ohlásí ho na policii.
Aktuální situace nouzového stavu ukazuje, jak důležité jsou terénní sociální a zdravotní služby. Lidem s duševním onemocněním se díky terénním službám dostává kvalitní péče i přes karanténní opatření a omezení provozu některých ambulancí.
První pacient s velmi těžkým průběhem Covidu, který musel být ve Fakultní nemocnici Plzeň napojený na umělou plicní ventilaci, je už doma. Deníku se svěřil, jak nemoc probíhala a jak se cítil.