Nevyléčitelná, ale zastavitelná. S roztroušenou sklerózou se lékaři dodnes nepopasovali. Moderní léky přesto dokážou průběh a projevy nemoci potlačit nebo zastavit. Dosáhnout by pacienti měli i na levnější konopí. Lidé tak mohou žít kvalitní život i bez nepříjemných příznaků.
Poprvé se objevil v seriálu Modrý kód jako sebevědomý frajer, podruhé byl zadluženým křivákem a nejnověji je chápajícím kolegou. „Filip Kodym postupem času nějak vyměkl,“ říká o něm herec Petr Konáš (36), který v rozhovoru pro časopis TV Mini také prozradil, jakých zlozvyků se musel kvůli natáčení zbavit.
Podle stomatologa Romana Šmuclera zabije více lidí strach z koronaviru, než samotné onemocnění. A tak doporučuje zanechat sledování depresivních zpráv, užívat si života a také si pořádně čistit zuby.
Zhruba tisícovka dětí na Jemnicku zůstane na konci prázdnin bez lékaře, pokud se do té doby nepodaří do příhraničí sehnat náhradu za odcházejícího dětského doktora. Zatím to s hledáním jiného moc růžově nevypadá. A v blízkém budoucnu půjdou do důchodu lékaři z dalších oborů. Budou potřeba jeden dva praktici, zubař a zřejmě i další dětský doktor.
Také ve Žďáře nad Sázavou se potýkají s nedostatkem stomatologů. Někteří Žďárané musí jezdit za zubním ošetřením i do vzdálenějších míst. „Já jezdím do Nového Města na Moravě. A měl jsem velké štěstí, že mě tam vzali. Známá nemůže sehnat zubaře už rok,“ řekl Jiří Koutný ze Žďáru nad Sázavou.
Skryté problémy související se statikou a samotným technickým stavem přes sto let staré budovy, ale i obtíže, které způsobila stávající situace s koronavirem. To vše posunulo průběh prací na novém krajském Centru psychiatrické péče o několik měsíců. Místo plánovaného konce letošního roku se otevře až v lednu 2021.
Skryté problémy související se statikou a samotným technickým stavem přes sto let staré budovy, ale i obtíže, které způsobila stávající situace s koronavirem. To vše posunulo průběh prací na novém krajském Centru psychiatrické péče o několik měsíců. Místo plánovaného konce letošního roku se otevře až v lednu 2021.
Skryté problémy související se statikou a samotným technickým stavem přes sto let staré budovy, ale i obtíže, které způsobila stávající situace s koronavirem. To vše posunulo průběh prací na novém krajském Centru psychiatrické péče o několik měsíců. Místo plánovaného konce letošního roku se otevře až v lednu 2021.
Lékaři ze zemí mimo Evropskou unii bez předepsaných aprobačních zkoušek pracovat v nemocnicích nebudou. Sněmovna dnes nepřehlasovala senátní veto předlohy, kterou prosazovala vláda kvůli koronavirové krizi. Senátoři poukazovali na nadbytečnost návrhu, jehož legislativní cesta verdiktem poslanců skončila.
Lékařští odborníci z Univerzity Karlovy (UK) vyzývají k uvolňování opatření kvůli koronaviru v Česku. Udržování striktních omezení může mít podle nich vážné dopady na (duševní) zdraví lidí, ekonomiku i demokracii a celou společnost. Jedenáct doktorů v čele s rektorem Tomášem Zimou tvrdí, že je potřeba obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny, otevřít školy, zabránit krachu menších firem a živnostníků a postupně otevírat hranice. Lékaři – mezi nimi i člen vládního hnutí ANO 2011 – také kritizovali některá dosavadní opatření jako chaotická.
Postupnou obnovu plánovaných operací, které museli odkládat kvůli epidemii koronaviru, chystají od příštího týdne lékaři v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Odborné ambulance se zatím soustředí stále hlavně na akutní pacienty.
/HRDINOVÉ V PRVNÍ LINII/ Primářem ARO českobudějovické nemocnice je Richard Tesařík, který se při vizitě stýká s nakaženými pacienty Covid-19. Zároveň byl hejtmankou Jihočeského kraje, Ivanou Stráskou, jmenován do funkce krajského koordinátora intenzivní péče pro nemocné koronavirem.
Roman Sviták pracuje jako lékař na anesteziologicko resuscitačním oddělení ve Fakultní nemocnici v Plzni a zároveň také slouží na záchranné službě. V době koronavirové epidemie rovněž pomáhá v domovech pro seniory. Záchranářům podle Svitáka v době epidemie ubyly výjezdy k dopravním nehodám.
/HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE/ Už víc jak měsíc a půl čelí celá republika pandemii koronaviru. Proti jeho rozšíření bojují lékaři, záchranáři, hasiči a celá řada dalších. Právě praktičtí lékaři jsou ale jedni z prvních, kteří se lidmi nakaženými koronavirem setkávají jako vůbec první. Jednou z nich je i praktická lékařka Ilona Zelnerová.
Hypnóza stále dráždí naši představivost. Ve filmech mění mírumilovné hrdiny v chladnokrevné zabijáky, světem se šíří zázračné zprávy o tom, jak se kamarád kamaráda zbavil lusknutím prstu arachnofobie a jako bonus se ještě naučil plynně anglicky. I proto si ji podvědomě řadíme někam k UFO a vyvolávání duchů. Ale jak píše časopis Glanc, pravdou je, že hypnózu dnes využívají i renomovaní lékaři a psychologové a skutečně dokáže divy. Umí snižovat stres, zlepšovat paměť, odbourávat psychické bloky, nebo dokonce nahradit anestezii při operaci.
Epidemilogové chystají unikátní studii: chtějí si otestovat, jak moc už je česká populace promořená koronavirem. Testování začíná 23. dubna a projde si jím zhruba 27 tisíc lidí. Koho budou lékaři testovat? Kde a jak to celé bude probíhat? Chcete se sami zúčastnit a nevíte, kam se dostavit? Tady jsou odpovědi na základní otázky.
Podhorská nemocnice v Bruntále reaguje na zmírnění mimořádných opatření Ministerstvem zdravotnictví a postupně obnovuje provoz ve všech ambulancích. Od pondělí už jsou pacienti přijímáni také k plánovaným hospitalizacím.
Dvěma čínským lékařům, kteří onemocněli chorobou covid-19 a museli být napojeni na mimotělní oběh, ztmavla pleť. S odvoláním na reportáž čínské televize o tom dnes informoval britský bulvární list Daily Mail.
Konec války byl na dohled. Adolf Hitler se schoval do svého berlínského bunkru a vyšel z něj na chvíli jen proto, aby vyznamenal malé chlapce z Hitlerjugend, kteří v tu chvíli bránili "jeho" Berlín. Přesto však vraždění ze strany zběsilých nacistů neustávalo, naopak. Jeho oběťmi se před 75 lety stalo i dvacet židovských dětí, na nichž Němci dělali předtím pokusy.
Než vznikne vakcína, je naší jedinou zbraní nosit roušku a nesetkávat se s lidmi, míní Stefano Santangelo, výkonný ředitel farmaceutické společnosti MSD (Merck Sharp & Dohme). Pokus promořit populaci podle něj není efektivní a všichni od něj ustupují. „Covid-19 sice není tak smrtelný jako ebola, ale jeho zákeřnost spočívá v dlouhém bezpříznakovém období, během kterého nakazíme plno dalších,“ říká v rozhovoru.
/STAROSTOVÉ VE STAVU NOUZE/ Jak se jednotlivá města a obce na Liberecku vypořádávají s karanténou a nouzovým stavem? Dnes jsme se ptali starostky Hodkovic nad Mohelkou Markéty Khauerové.
Po vyhlášení nouzového stavu řada lékařů a sester v porodnicích kromě péče o budoucí maminky řešila i zákaz přítomnosti otců u porodů. Od pátku tento striktní příkaz už neplatí. Při dodržení přísných pravidel mohou svého potomka na svět přivítat oba rodiče. O situaci v porodnicích Deník hovořil s lékařem Janem Přádou, který má v porodnici U Apolináře 1. LF a VFN v Praze na starosti i sociální sítě, takže si v posledních týdnech užil své.
Zhruba před měsícem to ještě bylo klasické oddělení, kam převáželi pacienty například po operacích či s akutními potížemi chirurgických a interních diagnóz. Dnes je s Multidisciplinární jednotky intenzivní péče Nemocnice ve Valašském Meziříčí, jež spadá do skupiny Agel, uzavřené oddělení.
Zhruba před měsícem to ještě bylo klasické oddělení, kam převáželi pacienty například po operacích či s akutními potížemi chirurgických a interních diagnóz. Dnes je s Multidisciplinární jednotky intenzivní péče Nemocnice ve Valašském Meziříčí, jež spadá do skupiny Agel, uzavřené oddělení.
Fakultní nemocnice v Motole je největším českým zdravotnickým zařízením. Pokud by se infekční nemoc COVID-19, který způsobuje nový typ koronaviru, měla šířit nebezpečně dál, na bedrech tamních lékařů a sester i dalších pracovníků bude léžet o značnou část populace. Podle zpráv z FN Motol jsou však všichni zdravotníci připraveni. Podívejte se na krátké video ze speciální Covid jednotky pro ventilované pacienty.
Jeden z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak předcházet nemocem, je nechat na sebe působit studenou vodu. Otužení organismu můžete dosáhnout i díky horku sauny nebo účinkem suchého mrazu.
Netradičním způsobem se pokusili apelovat v době pandemie na motoristickou veřejnost lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava. Se zástupci početné komunity motorkářů se setkali na Urgentním příjmu fakultní nemocnice.
Pandemie koronaviru zastavila natáčení mnoha seriálů. Přesto se televize nevzdávají a za přísných bezpečnostních a hygienických opatření pracují na několika novinkách.
Bojíte se koronaviru? Přijďte si k nám posílit imunitu, láká Čechy soukromá společnost Biomed. Lidem prý pomohou speciální protivirové programy. Lékaři to ale kritizují.
Lidé i firmy asi budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení, o které by museli požádat, by si mohli vybrat. Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů, který ve zrychlením režimu schválil Senát. Nyní normu dostane k podpisu prezident. Senátoři dnes také pro nadbytečnost odmítli návrh, podle kteérho by v nemocnicích mohli pracovat lékaři mimo zemí EU i bez aprobačních zkoušek.
Nemocnice Středomoravské nemocniční obnovují plánovaný ambulantní provoz. Nemocnice v Prostějově, Přerově a ve Šternberku reagují na zmírnění mimořádných opatření Ministerstvem zdravotnictví a postupně obnovují provoz ve všech ambulancích. Od pondělí 20. dubna zde budou pacienti přijímáni také k plánovaným hospitalizacím. Lůžková i ambulantní zdravotní péče bude i nadále poskytována za přísných protiepidemických opatření.
Po Králíkách, které už mají dočasné omezení stomatologické péče za sebou, řeší problém se zubaři nově Česká Třebová. Stomatoložka Dagmar Špajová se po čtyřiceti letech praxe rozhodla ordinaci uzavřít. Odchází do penze.
Dvacet na každého, ať léčí dospělé, nebo děti. Tahle koronavirová matematika středočeského hejtmanství se aktuálně netýká rozdělování ochranných pomůcek, ale rychlotestů. Kraj jich ze svých zásob pošle po dvacítce každému praktikovi působícímu ve středních Čechách – ať už jde o lékaře pro dospělé, anebo pro děti a dorost.
Zavřená škola a taťka nebo mamka od rána do večera v práci. I tak mohou vypadat dny dětí z rodin, kde jeden z rodičů pracuje ve zdravotnictví. Se skvělým nápadem, jak dětem lékařů a sester zpříjemnit volný čas, přišlo nakladatelství Euromedia a knihkupectví Luxor.
Všude kolem napjaté ticho. Všichni ho sledují. Kdo bude další nakažený a dojde řada také na mě? Koronavirus COVID-19 - strašák, zabiják, zlo, ale je to skutečně tak? Nebo jen nabubřelá bublina, dobře organizovaná panika, která bude mít nedozírné následky ne zdravotní, protože nemoc většinou probíhá jako běžná viróza? Následky budou ale zlé ve sféře ekonomiky, zaměstnanosti a hlavně sociálních jistot rodin.
Liběna Bartáková je lékárnice. Setkat se s ní můžete v lékárnách Dr. Krpálka na Mělníku, kde pracuje už více než 25 let. O tom, že by chtěla pracovat v lékárně, přemýšlela už na základní škole.
/HRDINOVÉ PRVNÍ LINIE/ Ondřej Kopecký a Kryštof Janík z Nového Jičína by se v současné době měli zabývat přípravou na maturity, místo toho v úterý 14. dubna naložili do auta plastové štíty a vyrazili je rozvážet těm, kteří je požádali.
Podle psychiatra Radkina Honzáka současná pandemie koronaviru návštěvnost psychiatrických ordinací nijak nezvýší, jarní lásky se přesunou na sociální sítě, ekonomický propad přivede mnohé lidi vyrostlé v prosperitě k deziluzi, ale humor nám jako vždy dovolí přežít.
Další možný příznak onemocnění Covid-19 vyvolávané novým typem koronoaviru nacházejí lékaři v náhlé ztrátě čichu. Na zkušenosti svých zahraničních kolegů poukázali v úterý lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny.
V čele anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Nemocnice Prostějov, stojí primář Martin Pomajbík od června 2011. Přestože se jako vojenský lékař zúčastnil dvou misí v Afghánistánu, současná koronavirová pandemie ho postavila před další těžkou zkoušku.
Ve středu ohlásila Sušická nemocnice omezení z důvodu onemocnění koronavirem jedné z lékařek. Ale už od pátku bude vše jinak, podařilo se opět vrátit k plnému provozu rentgenu a SONA, rentgen na poliklinice zůstává nadále do odvolání uzavřen.
Patnáct nových lidí s pozitivním testem za nový typ koronaviru za uplynulých čtyřiadvacet hodin zaznamenali hygienici na jižní Moravě. Ministerstvo zdravotnictví nyní eviduje v kraji 312 případů, hygienici o dva méně. Podle přehledu ministerstva nemoci ve středu podlehl jeden další pacient z jižní Moravy starší šedesáti let, zesnulých je podle ministerstva šest. Dalších pět pozitivních testů zapsali ve středu hygienici na Břeclavsku, čtyři přibyly v Brně, tři na Brněnsku a po jednom na Blanensku a Hodonínsku a Vyškovsku. Beze změny s pětačtyřiceti případy zůstává Znojemsko.
Do ordinací lékařů, sociálních zařízení a obcí už město Olomouc bezplatně distribuuje ochranné pomůcky. Zásilka 100 tisíc respirátorů a 200 tisíc ústenek dorazila v neděli z Číny, město za ni zaplatilo 29,5 milionu korun.
Pět lidí s pozitivním testem na nový typ koronaviru přibylo od úterního večera na jižní Moravě. Ministerstvo zdravotnictví nyní eviduje 303 případy v kraji. První dubnový týden začínala jižní Morava ještě na dvou stovkách případů.
Izraelský ministr zdravotnictví Ja'akov Litzman, který měl podle některých médií v březnu označit nový typ koronaviru za "Boží trest za homosexualitu", byl začátkem dubna na tento virus pozitivně testován. Uvedl to list Times of Israel. Později se ukázalo, že sám ministr autorem výroku není. Poznámku ve skutečnosti pronesl ultrakonzervativní rabín Meir Mazuz.
Během školního roku slouží 3D tiskárna krumlovského gymnázia studentům. Nyní díky ní můžeme pomáhat lékařům z okolí. Učitelé informatiky získali šablonu pro tisk štítů s vyměnitelným plexi z kroužkové vazby.
Jeden respirátor na den, nedostačující množství dezinfekce, rukavice, které zatím nedorazily, ochranné pláště, brýle, štíty v nedohlednu. To je realita většiny ambulancí dětských praktických lékařů, prohlašuje Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Dodává, že praktici i přesto pokračují v činnosti. Místo státu jim však pomáhají spíš šikovní rodiče jejich pacientů.
Na začátku byl člověk, který hned v prvních dnech koronavirové epidemie začal na 3D tiskárně vyrábět ochranné obličejové štíty. Když ale zjistil, že sám toto moc nezvládne, oslovil prostřednictvím facebooku další a vznikla iniciativa lideprolidi.cz K Honzovi Jeřábkovi se připojili mimo jiné také pedagogové z karvinské střední průmyslové školy (SPŠ), ale i mnoho dalších.