![](https://g.denik.cz/59/20/prostejov-nemocnice-infekcni-oddeleni-2222-02_prazena-list-l.jpg)
Lékař infekčního oddělení v Prostějově se nakazil koronavirem
Koronavirem onemocněl i lékař infekčního oddělení prostějovské nemocnice, kde jsou hospitalizovaní lidé s onemocnením Covid-19 z Olomouckého kraje.
Koronavirem onemocněl i lékař infekčního oddělení prostějovské nemocnice, kde jsou hospitalizovaní lidé s onemocnením Covid-19 z Olomouckého kraje.
Koronavirem onemocněl i lékař infekčního oddělení prostějovské nemocnice, kde jsou hospitalizovaní lidé s onemocnením Covid-19 z Olomouckého kraje.
Po týdnu plném práce se v pátek 20. března podruhé sešli členové krizového štábu města k projednání aktuální situace. Projednávaly se informace o přijatých opatřeních, potřebách a přípravách. Největším problémem, který se dotýká především lékařského personálu jak v Oblastní nemocnici v Příbrami, tak praktických lékařů je nedostatek ochranných pomůcek.
/AKTUALIZOVANÁ MAPA NÁKAZY/ O dalších pět případů se navýšil k nedělní šesté hodině večer počet lidí s pozitivním testem na koronavirus v Jihomoravském kraji. V současné době je počet případů tohoto onemocnění na jihu Moravy šestasedmdesát.
Pětadvacet tisíc respirátorů třídy FFP2 převzali v noci na sobotu 21. března pracovníci Krajského úřadu Zlínského kraje.
Ústí, Most, Děčín, Teplice, Chomutov, Kadaň, Varnsdorf, Žatec, Litoměřice… Navzdory pandemii se daří udržet lékařskou pohotovost pro běžné nemoci. Pacienty ale čeká přísnější režim. V Lounech měla pohotovost potíže, byla zavřená, v neděli 22. března má ale opět začít fungovat.
Přinášíme pravidelný přehled víkendových pohotovostí.
Počty dárců klesly během týdne o polovinu. Ty, kteří přijdou, navíc musejí lékaři dva týdny po odběru sledovat. Do té doby jsou jejich červené krvinky v karanténě.
Přinášíme užitečné informace z Milevska.
Nákaza koronavirem způsobujícím onemocnění COVID-19 se potvrdila u lékaře ordinujícího na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm. Nakazil se od navrátilce z dovolené, který nedodržel nařízený postup – tedy zůstat doma, nevycházet a lékaře případně kontaktovat pouze telefonicky.
Nákaza koronavirem způsobujícím onemocnění COVID-19 se potvrdila u lékaře ordinujícího na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm. Nakazil se od navrátilce z dovolené, který nedodržel nařízený postup – tedy zůstat doma, nevycházet a lékaře případně kontaktovat pouze telefonicky.
Doktor Romano Paolucci, který kvůli epidemii koronaviru vyměnil důchodový odpočinek za bílý plášť a slouží nyní dlouhé směny v nemocnici v severoitalské Cremoně, tvrdí, že nejtěžší pro něj není vidět umírat tolik pacientů, protože lékaři jsou na smrt zvyklí, ale dívat se, jak lidé umírají osamocení. Nemocní se loučí se životem, aniž by u sebe měli své blízké a často jim musejí říci poslední sbohem třeba jen přes mobilní telefon s vypadávajícím signálem, napsala agentura Reuters.
Pražští lékaři řeší s pacienty potíže hlavně na dálku přes telefon nebo třeba videohovor. Řada specialistů, kteří neposkytují akutní péči, rovnou zavřela.
Stále jsme bez ochranných pomůcek, upozorňují malé nemocnice po celé zemi. Rukama lékařů a sester přitom každý den projdou tisíce akutních pacientů. „Koronavirus se tak může bleskově šířit dál,“ varuje místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala. Žádá proto stát o okamžitou nápravu.
Každý konvoj s rouškami je tajný jako za války v Atlantiku, popisuje situaci ve zdravotnictví šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Dovoz i těch nejzákladnějších potřeb totiž komplikuje nesmyslné lpění na razítkách a byrokracii. Jako zcela nepružná se podle něj ukázala i většina státní správy. „Škody proto budou jako po válce,“ odhaduje následky koronavirové pandemie lékař.
Opatření proti šíření koronaviru lidi na mnoha místech semklo. Starostové burcují šičky roušek, lidé se starají o sousedy, s nimiž se ještě před pár dny jen zdravili.
Respirátory jsme ani neviděli. Desinfekční gely jsme si museli udělat vlastní. Fungujeme v doma ušitých rouškách. I takové hlasy zní z jihomoravských lékáren. Farmaceuti, kteří jsou denně v kontaktu s lidmi nakupujícími léky, postrádají ochranné pomůcky. O něco lépe jsou na tom praktičtí lékaři, ale i ti už pociťují kritický nedostatek respirátorů.
Čtvrtek 19. března. Před strakonickou poliklinikou postává několik lidí s rouškami na obličejích. Jde o pacienty, kteří se telefonicky objednali ke svému lékaři.
Policisté, hasiči ani lékaři se nemusí o hlídání svých dětí strachovat. Plzeňský kraj otevře hned několik zařízení.
Budova Polikliniky Strakonice je po provedené desinfekci od čtvrtka 19. března opětovně přístupná, a to v omezeném rozsahu v době od 7 do 14 hod.
Se zavřenými ordinacemi svých praktických i odborných lékařů se mohou setkat pacienti přicházející na Valašskoklobouckou polikliniku. S ohledem na nouzový stav a nedostatek ochranných pomůcek se k přerušení provozu rozhodla necelá desítka ambulancí.
K velkorysému činu sáhla v souvislosti se šířící se epedimií nového typu koronaviru fotbalová Chelsea. Klub dal na dva měsíce k dispozici svůj hotel na stadionu zaměstnancům Národní zdravotní služby. Ti zde mohou být úplně zadarmo.
Na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo již osm tisíc lidí, počet nakažených se nyní blíží 200 tisícům. Nejvíce zasaženou evropskou zemí je Itálie, která hlásí asi 31 500 nakažených a na 2500 mrtvých. Podle počtu infikovaných i obětí je země na Apeninském poloostrově druhá nejpostiženější po Číně. K dalším nejpostiženějším zemím patří Írán, Španělsko, Německo a Jižní Korea.
Karanténa. Ulice ztichly, náměstí bez aut, strach, panika… Na druhé straně sociální sítě hýří solidaritou, skauti pomáhají seniorům a hlavně celé Česko šije roušky a míchá dezinfekce.
Karanténa. Ulice ztichly, náměstí bez aut, strach, panika… Na druhé straně sociální sítě hýří solidaritou, skauti pomáhají seniorům a hlavně celé Česko šije roušky a míchá dezinfekce. Co jiného lidem také zbývá, když roušky nemají ani lékaři, zdravotní sestry a natož pečovatelky, prodavačky a autobusy už taky lidi bez roušky vozit nechtějí. Kde je brát a nekrást.
Horská sídla na Mostecku, kde nejsou supermarkety ani lékaři, začaly pomáhat svým obyvatelům. Nabízejí peníze, nákupy, hlídání, práci i dovoz léků.
Břeclavská nemocnice hlásí další dva pozitivní výsledky na koronavirus. Ze třiatřiceti výsledků, které v úterý večer nemocnice obdržela, měli pozitivní test dva členové personálu. Podle ředitele nemocnice šlo o dvě zdravotní sestry. Nakažený je podle informací Břeclavského deníku Rovnost i muž z Velkých Bílovic.
„Sláva! Budeme mít respirátory, ochranné roušky i rukavice!“ Blesklo mi hlavou, když jsem 12. 3. 2020 obdržel mail od České lékařské komory s informacemi o klíči, dle kterého se bude zásilka dalšího dne distribuovat jednotlivým segmentům zdrav. péče.
„Sláva! Budeme mít respirátory, ochranné roušky i rukavice!“ Blesklo mi hlavou, když jsem 12. 3. 2020 obdržel mail od České lékařské komory s informacemi o klíči, dle kterého se bude zásilka dalšího dne distribuovat jednotlivým segmentům zdrav. péče.
Roušky jsou v těchto dnech žádaným, ale nedostatkovým zbožím. Dobrovolníci, instituce i radnice se snaží tuto situaci vyřešit po své vlastní ose: roušky šijí a rozdávají je těm, kteří je nejvíce potřebují.
Stav nouze "zrodil" nové hrdiny. Přinášíme vzkazy a poděkování čtenářů Deníku lidem, kteří v době, kdy je v České republice vyhlášen stav nouze, prokazují velkou osobní statečnost, aniž by se o nich vědělo. Připojit svůj vzkaz nyní můžete i vy!
Tématem těchto dní jsou roušky. Vláda nedokázala zajistit jejich dostatek, a tak si lidé pomáhají sami. Třeba Kateřina Schejbalová z plzeňských Malesic. Šije doma roušky a potom je věší na plot u svého domu a lidé si je zadarmo mohou vzít.
Odsouzený lékař Jaroslav Barták si odpyká dalších šest let vězení za to, že z liberecké věznice plánoval tři vraždy a také vydírání tří jiných lidí. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který Bartákovi na základě jeho odvolání o dva roky snížil původně uložený trest. Justice lékaře v minulosti potrestala 12 lety odnětí svobody za sexuální obtěžování jeho asistentek.
Lékaři, zdravotníci, policisté, hasiči, hygienici, vedení samospráv, sociální pracovníci, ale i prodavači, řidiči ve veřejné dopravě, zásobování a mnozí další. Ti všichni nyní pracují s obrovským nasazením, aby se podařilo současnou situaci zvládnout co nejlépe a co nejrychleji.
/ROZHOVOR/ Nebyl k dispozici pro uznávanou britskou stanici BBC. „Ale s vámi, lidmi z Česka, si rád promluvím,“ prohlásil neurolog Jiří Dvořák, kapacita z kapacit. Někdejší hlavní lékař ve fotbalové federaci FIFA má k problematice kolem koronaviru hodně blízko. „Kdysi jsem řešil podobný problém: SARS. Víte, epidemie je třeba brát vážně, a to od začátku,“ dodal.
Pouze v omezeném režimu funguje od pondělí většina praktických lékařů pro děti i dospělé, kteří bojují s nedostatkem respirátorů. Bez předchozí telefonické domluvy by proto pacienti vůbec neměli do ordinací chodit.
Od pondělí 16. března probíhá dezinfekce objektu strakonické polikliniky. Nemocnice zatím omezuje svůj provoz.
Pokud nemáte papír od doktora, že skutečně potřebujete otestovat na koronavirus, ani k nám nechoďte. Samoplátce totiž nebereme. Nemáme na to kapacitu. S takovým odmítnutím se setkají všichni pacienti, kteří by se chtěli nechat vyšetřit v některé z laboratoří společnosti Spadia. Laboratoře jsou totiž extrémně přetížené.
V desítkách měst po celé České republice jezdí Senior taxi, které vozí starší občany k lékaři a zpět domů. Kvůli šíření koronaviru však většina z nich provoz Senior taxi pozastavila, a to nejméně na dobu platnosti nejnovějšího nařízení vlády do příštího úterý. Někde ale Senior taxi dále funguje v plném, případně omezeném režimu.
V pondělí večer se na krajském úřadě v Plzni konala mimořádná tisková konference, kde představitelé kraje popsali situaci v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Podle hejtmana Josefa Bernarda je kraj na dobré cestě opatřit 153 tisíc respirátorů.
Na základě usnesení vlády zajistil Moravskoslezský kraj péči o děti lékařů, hasičů, policistů a zaměstnanců dalších bezpečnostních složek.
Zásoby se tenčí každou hodinou. V ordinacích lékařů docházejí roušky, rukavice a další ochranné pomůcky. Někteří lékaři proto přerušují provoz. Pomáhají dobrovolníci, kteří se pustili do domácího šití roušek.
Pokud je to možné, pouze telefonujte, vzkazují pacientům praktici, kteří jsou skupinou, ohroženou nákazou novým koronavirem
Lékaři na Rakovnicku, kteří jsou v takzvané „první linii“ ohroženi nákazou novým koronavirem způsobující nemoc Covid-19, zatím nechystají hromadné zavírání svých ordinací. Ovšem celá řada z nich již přistoupila k nutným omezením aby nedocházelo ke shlukování pacientů v čekárnách a tudíž možnému šíření viru.
Podle zjištění Deníku ošetřili lékaři koncem minulého týdne na pohotovosti v Nemocnici Blansko muže, který měl později pozitivní test na koranovirus. Redakci to v pondělí potvrdila ředitelka městské nemocnice Vladimíra Danihelková.
Drnčící telefony, které nikdo nezvedá, případně jsou zcela nedostupné. Tak vypadala situace v pondělí 16. března napříč okresem v ordinacích lékařů. Lidé se chtěli dozvědět, zda mohou do ordinací vyrazit na plánovaná vyšetření nebo v případě obtíží. Většina lékařů ordinuje, ale jen na omezenou dobu.
Lékařům chybí základní ochranné pomůcky. Kdo neomezil ordinační hodiny, ten k tomu přistoupí v následujících dnech. Praktičtí lékaři i stomatologové vyzývají své pacienty, aby důkladně sledovali webové stránky a k lékaři chodili až po předchozí telefonické domluvě. Na Mladoboleslavsku také platí, že se odkládají všechny plánované méně závažné zákroky i odběry, přednost mají akutní případy.
Zkrácené ordinační doby, co není úplně akutní, odložit na jindy. Vše, co jde, vyřizovat e-mailem nebo telefonicky. Tak to vypadá ve většině lékařských ordinací na Kolínsku. Samozřejmě s dovoláním se k lékaři to chce leckdy notnou dávku trpělivosti, telefonátů je mnoho, nejde všechno vyřídit naráz.
Praktičtí lékaři a stomatologové na Berounsku, kteří jsou v takzvané „první linii“ ohroženi nákazou novým koronavirem způsobující nemoc Covid-19, zatím nechystají hromadné zavírání svých ordinací. Ovšem celá řada z nich již přistoupila k nutným omezením aby nedocházelo ke shlukování pacientů v čekárnách a tudíž možnému šíření viru. Ještě přísnější opatření zavádějí i například soukromé nemocnice.
Nemocní konzultují své potíže s lékaři po telefonu. Stav potrvá, dokud nebudou ordinace zavezené ochrannými pomůckami.