Vodňany – Bývalý Brokův mlýn, dnes Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod, bude v pátek 27. ledna od 20 hodin dějištěm páté vodňanské PechaKucha Night pořádané spolkem Vodňany žijou.
Čáslav - Čáslavská knihovna se mění. V lednu připravila pro své čtenáře novinky jak ve vzhledu interiéru, tak ve své nabídce. „Přesunuli jsme slovníky, encyklopedie a další prezenčně půjčované knihy, které po letech ztratily charakter chráněných exemplářů z oddělení pro dospělé. Byly uloženy do zvláštního depozitáře," uvedla zástupkyně ředitelky Městského muzea a knihovny Čáslav Marie Hrubá.
Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice, ovar či tlačenku z vlastnoručně vykrmeného "pašíka" si dopřeje rok od roku stále méně lidí. Podle odhadu ministerstva zemědělství bylo loni v Česku na domácích zabijačkách poraženo 100.000 prasat, o rok dříve šlo o 110.000 kusů. Před desetiletím bylo při domácích zabijačkách poraženo 190.000 prasat.
Postoloprty - Tamní knihovna se připojila k celostátnímu projektu s názvem Kniha do vlaku. Zájemci si mohou vypůjčit knihu ve stojanu na nádraží a zkrátit si s ní dlouhé chvíle při cestování.
Nymburk - Městská knihovna nabídne v letošním roce svým čtenářům i příznivcům kultury vůbec bohatý program. Můžeme se těšit kromě jiného na květnovou novinku - Noc s literaturou, jíž se zúčastní i řada umělců a zajímavých osobností.
Jičínsko / Berlín - Také skupina z Jičína se zúčastnila vzpomínkového pochodu v Berlíně, který se koná každoročně v půlce ledna u výročí zavraždění Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta roku 1919.
Uherské Hradiště – Průřez tvorbou v podobě jednadvaceti obrazů původem kyjovského 34letého malíře Petra Rašky mohou od pátku 13. ledna až do konce února obdivovat milovníci umění v uherskohradišťské Galerii Vladimíra Hrocha.
Olomoucko – V ulicích jsou opět ve velkém k vidění postavy uplácané ze sněhu. Nadílka, která se snesla v tomto týdnu, nedala hlavně rodinám s dětmi a v parcích a mezi domy si vyrobily sněhuláky.
/ROZHOVOR/ V loňském roce Perplex oslavil jubilejní desáté narozeniny. Trojice zakladatelů – Jan Kunze, Dan Jedlička a Martin Kubík – tehdy založila nakladatelství, do jehož hlavního záběru patřili regionální autoři.
/SERIÁL DENÍKU/ Pokud by město ve strategickém plánu pro léta 2017 až 2032 nepočítalo s obnovou dopravního uzlu zvaného Frýdlantské mosty jako s „vlajkovým" projektem, mohl by zde vzniknout nový skanzen. Stačí sehnat jen pár balkánských skořápkářů, aby byla iluze minulosti dokonalá.
Praha - Po dlouhé nemoci zemřel v Praze 7. ledna ve věku 88 let literární historik, překladatel a znalec a propagátor slovenské literatury Emil Charous. Ve čtvrtek to oznámil ředitel Slovenského domu v Praze Vladimír Skalský. Charous patřil k nejlepším překladatelům ze slovenštiny, zaměřoval se především na meziválečnou prozaickou tvorbu. Do češtiny přeložil téměř šedesátku slovenských beletristických titulů.
Praha - Cenu Českého PEN klubu s názvem Vlastní cestou dostane ve čtvrtek literární historik Petr Kotyk. Výbor PEN klubu mu ji udělil za mnohaletou a systematickou dokumentační práci pro současnou českou literaturu a záslužnou ediční a výstavní činnost. Ve středu to sdělila tajemnice PEN klubu Dana Mojžíšová.
Mirovice – Dominantou mirovického Masarykova náměstí je už od roku 1717 vrcholně barokní mariánský sloup. Jeho autorem je sochař Jan Georg Schlansowský (1682-1752), jehož signatura je pod sochou svaté Barbory.
Bystřička (Vsetínsko) - V loňském roce uplynulo dvacet let od momentu, kdy světlo světa spatřil první výtisk vsetínského literárního čtvrtletníku Texty. Jeho šéfredaktor Pavel Kotrla přiblížil Deníku, jak se jeho podoba za dobu své existence vyvíjela.
Boršov nad Vltavou (Českobudějovicko) - Dějiny umění, zajímavé kapitoly z historie, současnou literaturu, ale i některé medicínské otázky budou probírat zájemci, kteří se přihlásí na Boršovskou univerzitu (nejen) pro 3. generaci.
Liberecký kraj - /ROZHOVOR/ Kdy jindy bilancovat než na konci roku. Pavlu Bryczovi, autorovi neodmyslitelně spjatém nejen s Ústím nad Labem, ale i Libercem a Jabloncem, letos vyšla nová kniha, na další už pracuje a v lednu přijde do kin film podle jeho scénáře. Více v rozhovoru.
Brno – Vyměňovat si osivo na své zahrádky mohou od čtvrtka Brňané. V kavárně Tři ocásci v Gorkého ulici totiž otevřeli první brněnské výměnné místo Semínkovnu. „Každý může přijít, zdarma si vybrat osivo a po vypěstování rostliny je zase vrátí pro ostatní. Semena nesmí pocházet z křížených či chemicky ošetřovaných rostlin," uvedla Kateřina Horáčková ze spolku Permakultura (CS).
Bystřička, Vsetín – /ROZHOVOR/ V loňském roce uplynulo dvacet let od momentu, kdy světlo světa spatřil první výtisk vsetínského literárního čtvrtletníku Texty. Jeho šéfredaktor Pavel Kotrla přiblížil Deníku, jak se jeho podoba za dobu své existence vyvíjela.
Praha - Dva legendární obchody s knihami končí. Převálcují velké řetězce malé knihkupectví? Nezdá se, loni vzniklo v Praze několik nových. Jejich charakter se ale výrazně změnil.
Lukáš Kovanda, autor odborné i popularizující ekonomické literatury, je jedním z nejcitovanějších tuzemských ekonomů. Od ledna se stává hlavním ekonomem společnosti Cyrrus, do níž přichází z finanční skupiny Roklen.
Praha - Spolek Litera vyhlásil 16. ročník výročních knižních cen Magnesia Litera. K sedmi kategoriím přibude cena za publicistiku. V soutěži byla již dříve, pořadatelé pak od jejího udílení ustoupili, soustředili se mimo jiné na větší propagaci původní české prózy. Uzávěrka přihlášek je 20. ledna, vítězové budou vyhlášeni 4. dubna.
Praha - Přetrvává vysoká neúspěšnost žáků středních odborných škol při státní maturitě z matematiky a zhoršují se výsledky všech maturantů v didaktickém testu z českého jazyka a literatury. Ve výroční zprávě, která hodnotila také situaci na středních školách ve školním roce 2015/2016, to kritizovala Česká školní inspekce (ČŠI). Upozornila na to, že opatření přijímaná pro zlepšení dosahovaných výsledků nejsou příliš účinná.
Nymburk - Na kulturní akce v roce 2017 vyčlenilo vedení města v rozpočtu o 300 tisíc korun víc než v roce předchozím. Chce jít především cestou zvyšování kvality tradičních akcí, podpořeny však budou i nové projekty.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Už jen pár hodin lze navštívit výstavu „Underground a disent na Ústecku", mapující život a osobnosti undergroundového hnutí na severu Čech.
Příbram – Zářivá hvězda je dekadentně morbidní smutnohra z prostředí krematoria, kde na svém pohřbu spisovatelka dětské literatury rekapituluje svůj život. Zářivá hvězda je zároveň název představení, které v pátek 30. prosince od 19 hodin uvede na Malé scéně příbramského Divadla Antonína Dvořáka Divadlo za vodou z Čenkova.
Havlíčkův Brod – „Mé celoživotní spojení se Slovanskou knihovnou se začalo připravovat, aniž jsem to tušil, v roce 1957. Mám před sebou maturitu na gymnáziu – tehdy jedenáctileté střední škole v Havlíčkově Brodě, do které jsem po tři roky dojížděl z Polné".
Pelhřimov – Blíží se každoročně udílené Ceny města Pelhřimova. Jedním z oceněných je i devětasedmdesátiletý Jaromír Vytopil – nejstarší knihkupec nejen v Pelhřimově, ale v celé České republice.
Jankovice – Je tomu už hodně dávno, co obcemi a městy na Slovácku obcházel ponocný. Dnes se na služby někdejšího strážce nočního pokoje, klidu a obecního sluhu téměř zapomenulo. Vdechnout alespoň na pár hodin život obecnímu ponocnému, který byl specifickou zajímavostí podvečera Božího hodu vánočního, se podařilo v Jankovicích.
Jihlava – Všechno začalo přibližně před čtrnácti lety tak, že si na internetu objednal balíček starých pohlednic z Jihlavy a začal se pídit po jejich historii. Dnes už má na kontě pět knih.
Nymburk - Město Nymburk si připomene 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala mimořádnou kulturní akcí: v březnu se bude podílet na uspořádání třídenního mezinárodního sympozia, jehož se zúčastní na 30 předních odborníků z celé Evropy.
Jihlava – Fantaskní biografie mladého šlechtice, moderní tanec ve spojení s moderní světelnou technologií i tematický večer v pátek třináctého, věnovaný překonávání obav. To všechno v lednu zažijí návštěvníci jihlavského divadla DIOD.
Nymburk - Město Nymburk si připomene 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala mimořádnou kulturní akcí: v březnu se bude podílet na uspořádání třídenního mezinárodního sympozia, jehož se zúčastní na 30 předních odborníků z celé Evropy.
Rakovník – I když rakovnické informační centrum sídlí na stejné adrese, pokud do něj opět z Husova náměstí vkročíte, pomalu ho ani nepoznáte. Přivítá vás příjemné prostředí i dostatek prostoru. Íčko zkrátka dostalo k Vánocům zcela nový kabát. „Změnilo se tam úplně všechno. V místnosti bylo vlhko, takže jsme museli vyměnit nábytek, protože byl
Trutnovsko - Začátkem prosince vydalo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově ve spolupráci s okresním archivem, vrchlabským muzeem a vlastivědným spolkem pozoruhodný vlastivědný sborník Krkonoše Podkrkonoší.
Praha - Poslední múza Arnošta Lustiga Markéta Mališová se narodila v Praze, ale vyrůstala v Mníšku pod Brdy. Prahu ovšem milovala a byl to pro ni „velký svět", kde odmalička toužila žít. V sedmnácti letech se jí sen splnil. Nakonec se vrátila na druhou stranu Brd do Černošic, s metropolí na dosah ruky, což považuje za nejlepší řešení. Vystudovala přírodní vědy, živila se jako produkční, dokumentaristka či spisovatelka. Posledních patnáct let se jako ředitelka Centra Franze Kafky snaží udržet a rozvíjet Společnost Franze Kafky. S výtvarníkem Jiřím Slívou nyní připravuje knihu My Cup of Kafka.