Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Kniha Bitva u Domažlic získala významné ocenění

Domažlice, Chlumec nad Cidlinou – Na slavnostním večeru v Divadelním sále Klicperova domu v Chlumci nad Cidlinou byla Miloši Novotnému a Jiřímu Krutinovi, autorům publikace Bitva u Domažlic, 26. října předána prestižní Literární cena Jaroslava Golla v kategorii umělecko-doku-mentární literatura faktu.

Literární festival se vrací, s ním také řada novinek

Františkovy Lázně - Festival Literární Františkovy Lázně je nazpátek. Pořadatelé tak chtějí navázat na tradici, která začala v roce 1982. Letošní, 19. ročník potrvá až do 19. listopadu a je plný novinek a změn.

Přerovská stopa Karla Janouška. Podívejte se na unikátní snímky

Přerov – Životní příběh Karla Janouška, armádního generála in memoriam, ruského legionáře a inspektora československého letectva ve Velké Británii během druhé světové války, se začíná psát 30. října roku 1893 v Přerově. Jak dlouho ve městě žil? A kde stál jeho rodný dům? Podle historiků literatura neuvádí přesné místo, kde se Karel Janoušek narodil.

Bob Dylan chystá největší výstavu svých obrazů v Londýně

Londýn - Nejrozsáhlejší výstavu svých obrazů chystá v londýnské Halcyon Gallery americký písničkář Bob Dylan. Výstava s názvem Beaten Path představí obrazy ztvárňující tradiční americkou krajinu. Čerstvý laureát Nobelovy ceny za literaturu to dnes napsal na webových stránkách Vanity Fair.

Jiřího Jilíka nominovali do ankety Osobnost Moravy 2016

Uherské Hradiště – Jedním ze dvou desítek nominovaných v internetové anketě Osobnost Moravy 2016, je také dlouholetý šéfredaktor Slováckých novin, publicista, scénárista a spisovatel Jiří Jilík. Podle informací Slováckého deníku mohly být do této ankety navrženy pouze žijící osobnosti a nezbytnou podmínkou pro nominaci byl souhlas nominovaných.

Oceněná knihovnice Milada Rokytová: Zažila jsem i vyřazování zakázané literatury

Staré Město – Když dnes devětapadesátiletá Milada Rokytová poprvé překročila práh knihovny jako jedna z jejích pracovnic, vyhráli českoslovenští fotbalisté poprvé a naposledy mistrovství Evropy, v kinech měla premiéru legendární komedie Marečku, podejte mi pero! a Steve Jobs společně se Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem založili v garáži společnost Apple.

Předávali ceny Petra Jilemnického

Letohrad – V předvečer 98. výročí vzniku samostatného československého státu se v Lidické galerii uskutečnilo předávání cen Petra Jilemnického. Programem provázel ředitel Památníku Lidice a ukázky z oceněných knih bravurně přednesl Josef Somr. Ceremoniálu byl přítomen také senátor Radko Martínek, dlouholetý příznivec literatury faktu.

Včelaři lákají na výstavu medu

Nové Město na Moravě - V pátek ve tři hodiny odpoledne slavnostně zahájí v novoměstském Horáckém muzeu už sedmnáctý ročník výstavy Vůně medu. Akci organizuje místní organizace Českého svazu včelařů. Návštěvníkům bude otevřena až do příští soboty od 8 do 17 hodin s výjimkou posledního dne, kdy bude přístupná jenom do 14 hodin.

Epos o panáčkovi – sci-fi plné akce, humoru a originality

Praha - Nakladatelství Epocha přináší na předvánoční trh další ze svých fantastických titulů. Akční sci-fi Epos o panáčkovi vychází v čtenáři oblíbené edici Pevnost jako její 102. svazek. Strhující příběh plný akce a napětí, humoru a nadsázky napsal mladý talentovaný spisovatel Jaroslav Beznoska.

Klement Lukeš patřil k hlavním bojovníkům proti totalitě

Praha - V den svých čtyřiasedmdesátých narozenin zemřel 2. listopadu 2000 v Praze na selhání srdce disident Klement Lukeš, který pět dní před svou smrtí převzal z rukou tehdejšího prezidenta Václava Havla vyznamenání za zásluhy o stát. Ačkoli byl Lukeš nevidomý, byl od 70. let jedním z nejaktivnějších bojovníků proti totalitě, organizoval distribuci samizdatové literatury a mezi prvními podepsal Chartu 77. Od jeho narození uplyne 2. listopadu 90 let.

Obraz z Čapkovy vily bude součástí výstavy v Kutné Hoře

Praha - Ilustrace k loupežnické pohádce od Josefa Čapka z pražské Čapkovy vily bude součástí výstavy v Galerii Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Originál bude vystavený poprvé. Novinářům to řekla kurátorka výstavy Pavla Pečinková u příležitosti symbolického předání obrazu. Vernisáž z tvorby bratří Čapků pro děti se koná v sobotu.

Día de los muertos, aneb veselé Dušičky po mexicku

Havlíčkobrodsko – „ Pro obyvatele New Yorku,Paříže či Londýna je smrt slovo, které se nevyslovuje protože pálí na rtech. Mexičan jí naopak navštěvuje, hraje si s ní, směje se jí, hladí jí, spí s ní, ,je to jeho nejoblíbenější hračka a jeho velká láska. Určitě je v mexickém přístupu ke smrti stejný strach, jako kdekoliv na světě, ale Mexičané ho neukrývají, tak jako neukrývají smrt.. Dívají se jí do tváře s trpělivostí, s ironií a někdy dokonce i s pohrdáním…" to řekl o mexických oslavách Dušiček Octavio Paz, mexický spisovatel, držitel Nobelovy ceny za literaturu.

Yvonne Tláskalová rozdělila šek na 50 tisíc organizacím

Mladá Boleslav - Ivonne Tláskalová je další z řady významných osobností Mladé Boleslavi, do jejíž rukou po zásluze patří cena města za letošní rok, tedy socha Elegána boleslavského a šek na 50 tisíc korun. Oba dary jí v den státního svátku 28. října, v obřadní síni magistrátu předali náměstci primátora Michal Kopala Daniel Marek. Ivonne Tláskalová je i v současné době velkou kulturní mecenáškou, která svůj život zasvětila studiu cizích jazyků, literatuře a také hudbě. 

Jiří Čech: Varhanní soutěž má perspektivu

/ROZHOVOR/ V neděli byla zahájena Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena, pořádaná bienální formou už podevatenácté. U jejího zrodu stál a o pravidelný průběh se stará opavský varhaník, muzikolog a pedagog Jiří Čech.

Před 45 lety bylo ustaveno kulturní sdružení Jazzová sekce

Praha - Necenzurovanou literaturu, bulletin o umění či katalogy výtvarníků, kteří nemohli vystavovat, vydávala Jazzová sekce, jež byla ustavena před 45 lety, 30. října 1971. Toto kulturní sdružení pořádalo též výstavy, přednášky a koncerty, z nichž nejznámější byly Pražské jazzové dny. V 80. letech však státní orgány Jazzovou sekci zrušily a někteří její členové, včetně vůdčí osobnosti Karla Srpa, skončili ve vězení.

Dylan prolomil mlčení a oznámil, že Nobelovu cenu přijímá

Stockholm, New York - Americký písničkář po více než dvou týdnech prolomil mlčení a oznámil Švédské akademii, že přijímá Nobelovu cenu za literaturu. Podle prohlášení akademie zatím není jasné, zda se Dylan některé z událostí Nobelova týdne v prosinci ve Stockholmu zúčastní, v rozhovoru s listem The Telegraph pak zpěvák řekl, že na ceremonii do Švédska přijede, pokud bude moci.

Spisovatel Claudio Magris v Praze převzal Cenu Franze Kafky

Praha - Italský spisovatel Claudio Magris dnes v Brožíkově sále Staroměstské radnice v Praze převzal literární Cenu Franze Kafky. Překladatel, germanista a esejista Magris patří k postmodernímu proudu v literatuře. Jeho velkým tématem je střední a východní Evropa, druhým potom němectví a jeho vztah k Evropě. Nejvíce se proslavil textem na pomezí románu, eseje, deníku a autobiografie s názvem Dunaj. Cena se uděluje za celé dosavadní dílo autora, alespoň dvě jeho knihy musí být přeloženy do českého jazyka.

Naše tipy, kam za poučením na přednášky a besedy

Jičín – V rámci letošního podzimního přednáškového cyklu pořádá jičínské Regionální muzeum a galerie přednášku Františka Mikule s názvem Smírčí kříže a pověsti aneb vraždy a jiné nepravosti okolo křížů.

Ministr kultury v Národním divadle předá resortní státní ceny

Praha - V Národním divadle budou dnes večer vyhlášeni letošní laureáti Státních cen za literaturu a překlad a držitelé Cen ministerstva kultury. Resort jimi oceňuje významné osobnosti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.

Kdyby mohl přednášet naše novodobé dějiny maturantům spisovatel Pavel Kosatík...

Nymburk - Nymburské knihovně se daří zvát vskutku zajímavé osobnosti našeho kulturního světa. Naposled dorazil Pavel Kosatík. Novinář, scenárista a spisovatel, který má na svém kontě řadu skvělých titulů z oblasti literatury faktu, se představil také jako zábavný vypravěč vybraných kapitol z novodobé české historie, o níž toho ví tolik jako málokdo. 

Chodová Planá má novou vlajku

Chodová Planá – Při slavnostních příležitostech bude v městyse vlát také červená vlajka s bílým lvem s jedním ocasem.

V Praze začíná výstava o Karlu IV. v kontextu novověké literatury

Praha - V hlavním městě ve čtvrtek začíná výstava Karlova kolébka s podtitulem Karlovská výstava stát a čtvrtá aneb Osobnost Karla IV. v české novověké literatuře. Pořádá ji Památník národního písemnictví k 700. výročí narození českého krále a římského císaře. Veřejnosti bude výstava přístupná od 21. října do 20. listopadu.

Obrazy snové krásy Evy Hnykové v lomnickém muzeu

Lomnice nad Popelkou - Od neděle 16. října do 27. listopadu 2016 budou ve výstavních prostorách městského muzea prezentovány obrazy malířky Evy Hnykové, která řadu let žije a tvoří ve Vrchlabí.

Letošní Knihománie přinese na pulty knihkupců 22 bestsellerů

Praha - Téměř 250 knihkupců po celé České republice počínaje dneškem představí 22 novinek českých i zahraničních autorů. V rámci letošního ročníku Knihománie, který potrvá do 20. listopadu, se na pultech objeví například thriller, detektivka, pohádky či dokument. Z české tvorby to bude například autobiograficky laděný román Terezy Boučkové. Pro děti je připraven mimo jiné soubor nejlepších komiksových příběhů Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Pinďy z roku 1999.

Spolek svaté Cecílie zve na první koncert

Velké Opatovice – Po několikaměsíční práci členové Spolku svaté Cecílie z Velkých Opatovic pořádají první koncert. Do kostela svatého Jiří přijede tuto neděli zahrát na varhany Martin Jakubíček.

Výstava cenných minerálů je za dveřmi

Hradec Králové - Vzácné minerály, šperky a mnoho dalšího bude k vidění na blížící se výstavě, která se uskuteční v sobotu 22. října v královéhradeckém kulturním domě Adalbertinum.