Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

E-knihy hlásí brzký nástup

Karvinsko - Nemusíte chodit do knihovny, stačí pár kliků a minut a žádaný bestseller máte doma. Řeč je o takzvaných e-knihách, které se pomalu začnou dostávat i do nabídek knihoven v regionu. Jak se ale většina knihovníků shoduje, kouzlo a vůni klasických knih digitální forma přeci jen nepřekoná.

Francouzský literární podzim nabídne francouzsky píšící autory

Praha - První ročník festivalu Francouzský literární podzim přivítá v Praze tři spisovatele. Na úvod akce se v úterý ve Francouzském institutu představil Hédi Kaddour. V sérii setkání francouzsky píšících autorů se čtenáři budou pokračovat novinář ze satirického týdeníku Le Canard enchainé Sorj Chalandon a Kámel Daúd, donedávna šéfredaktor alžírského deníku Le quotidien d'Oran.

Na Žižkově vyrostla betonová stuha s verši Jaroslava Seiferta

Praha /FOTOGALERIE/ - Jednoduchá plastika s verši Jaroslava Seiferta zdobí donedávna zanedbaný plácek na pražském Žižkově. Nachází se poblíž míst, kde nejslavnější český básník prožil své dětství. V pondělí byl artefakt v podobě stuhy mířící k nebi odhalen také za přítomnosti hostů světového kongresu básníků, který se v Praze koná na Seifertovu počest, i básníkovy dcery Jany Seifertové-Plichtové.

Jízdu vlakem kolem Prahy oživí autorskými čteními 22 spisovatelů

Praha - Jízdu pražskými příměstskými vlaky od pondělí do čtvrtka oživí autorskými čteními 22 českých spisovatelů. Třetí ročník festivalu Čtení ve vlaku vyvrcholí 22. září odpoledne diskusemi a autogramiádou v knihkupectví na hlavním nádraží. Speciálním hostem jednoho z diskusních bloků bude Arnošt Goldflam, který ten den slaví sedmdesátiny.

Nová knihovna má fungovat na podzim 2018

Písek – Městská knihovna 
s centrem vzdělávání i informační centrum mají najít nové prostory v budově bývalé školy J. A. Komenského na Alšově náměstí. Kdy to ale bude? Podle současného harmonogramu by zde měla knihovna s centrem vzdělávání začít fungovat od listopadu 2018.

Před 60 lety zemřel literární historik Albert Pražák

Praha - Před 60 lety, 19. září 1956, zemřel literární historik Albert Pražák, významná postava protinacistického odboje i květnového povstání v roce 1945. Pražák stál v květnu 1945 v čele České národní rady (ČNR), hlavní politické síly povstání.

Slavkovští čápi už odletěli. Kamera je bude sledovat i příští rok

Slavkov u Brna – Přívalový déšť, který zasáhl koncem května řadu obyvatel na Slavkovsku, znamenal i konec čapího příběhu, který lidé sledovali ve svých počítačích on-line. Jen několik málo dní stará čápata silnou bouřku nepřežila. Lidé se však můžou těšit na příští rok. Slavkovský ochranářský spolek totiž znovu počítá s tím, že zajistí on-line přenosy z čapího hnízda.

Den zvířat na Čabárně

Kladno – Naučné středisko ekologické výchovy Kladno–Čabárna a Občanské sdružení AVES zve zájemce tuto sobotu 17. září od 14 do 17 hodin do Centra ekologické výchovy Kladno na Čabárně na Den zvířat.

Dobrovolníci docházejí také do domovů pro seniory

Podobně jako jinde v České republice mohou klienti domovů pro seniory v regionu využívat služeb dobrovolníků. Ti za nimi docházejí, aby s nimi trávili čas. Tato setkávání mohou mít nejrůznější charakter, od četby, přes doprovod na procházkách nebo jen běžnou konverzaci.

Světový kongres básníků připomene nobelistu Seiferta

Praha - U příležitosti 115. výročí narození jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta se v Praze uskuteční světový kongres básníků. Od 15. do 20. září ho pořádá České centrum Mezinárodního PEN klubu. Na programu budou autorská čtení, diskuse o kulturních i společenských tématech, výstavy a během jeho konání bude na Žižkově odhalena plastika k Seifertově poctě. Výročí básníkova narození připadá na 23. září, od jeho úmrtí v lednu uplynulo 30 let.

Burza knih láká čtenáře, nabízí i časopisy a hudbu

Kutná Hora – V rámci svého zářijového programu pro veřejnost uspořádala Městská knihovna Kutná Hora burzu knih, které z různých důvodů vyřadila ze svého fondu i z nabídky pod ní spadajících menších knihoven na okrese.  Akce začala v pondělí a potrvá až do pátku.

Éra tabletů? Malí čtenáři knihovnám v regionu nescházejí

Kroměřížsko – Že dnešní generace tráví volné chvíle jen na tabletu či mobilu? Zapomeňte. Děti na Kroměřížsku podle ohlasů odborníků stále čtou, mnohde dokonce víc než dřív. Například knihovny se těší zájmu školáků a to i přes konkurenci moderních technologií. Někteří rodiče navíc právě jejich služeb využívají a do popředí se stále častěji dostávají třeba audioknihy.

OBRAZEM: Náplavku roztančili Romové

Praha /FOTOGALERIE/ - Romská kultura a historie byla ve středu k vidění na divadelní Lodi Tajemství, která kotví na Rašínově nábřeží. Program plný hudby, divadla, literatury, workshopů a vzdělávacích seminářů se tak přesunul na hladinu Vltavy. Akci s názvem Roma Big Top odstartovali romští žongléři na náplavce.

Knihovna ve „Čtyráku“ už je zase otevřená

České Budějovice – Dětský koutek, bezbariérový přístup, ale hlavně větší prostor. Taková je zbrusu nová pobočka Jihočeské vědecké knihovny ve Čtyřech Dvorech. Pro současné i nové čtenáře se otevřela v pondělí odpoledne.

Česko-argentinské bienále připomene Seiferta a Benedetta

Praha - Českého básníka a nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta a argentinského prozaika a novináře Antonia di Benedetta připomene letošní česko-argentinské kulturní bienále. Od úmrtí obou autorů, kteří svá nejvýznamnější díla vytvořili v obdobích nesvobody, letos uplyne 30 let. Bienále se uskuteční 21. až 23. září v Praze a nabídne literární semináře, film, výstavu i kulturní večer s tancem a literaturou na pražské Náplavce.

Před 75 lety zemřel kutnohorský básník Jiří Orten

Kutná Hora - Od smrti kutnohorského básníka Jiřího Ortena uplynulo 1. září 75 let. Jiří Orten miloval literaturu a divadlo a vyznačoval se přímo horečnatou, mimořádnou tvořivostí. Napsal v rychlém sledu několik křehkých a citlivých knížek veršů a snových próz. Postupně v jeho poezii stále silněji zazníval pesimismus, pocity odcizení a osamělosti a předtucha smrti. Důležitou součástí jeho díla jsou jeho deníky.

Před 75 lety zemřel básník Jiří Orten

Praha - Básník Jiří Orten, od jehož úmrtí uplyne 1. září 75 let, miloval literaturu a divadlo a vyznačoval se přímo horečnatou, mimořádnou tvořivostí. Napsal v rychlém sledu několik křehkých a citlivých knížek veršů a snových próz. Postupně v jeho poezii stále silněji zazníval pesimismus, pocity odcizení a osamělosti a předtucha smrti. Důležitou součástí jeho díla jsou jeho deníky.

Fotografové ukáží na plátně pohledy, 
které jsou běžně lidskému oku utajené

Planá – Netradiční výstavu autorských snímků připravili pro zájemce dva fotografové. Vladimír Petráček a Ivan Tomášek ukáží, že i při použití jiných materiálů než je fotopapír, je možné dosáhnout skvělých a někdy až nečekaně dobrých výsledků. Jejich fotografie jsou totiž tištěny na plátně a připomínají tak obrazy. Jak ale sami dodávají: i přesto jsou to především fotografie.

Před rokem zemřel akademický malíř a grafik Jiří Bouda

Praha - Před rokem, 23. srpna 2015, zemřel akademický malíř a grafik Jiří Bouda. Syn akademického malíře Cyrila Boudy zachycoval ve svých litografiích a kresbách hlavně krajinu a městskou architekturu a také lokomotivy a vlaky. Se svou ženou Janou se Jiří Bouda též podílel na restaurování poničeného papírového Langweilova modelu Prahy v pražském městském muzeu.

Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku stouply o 11 procent

Praha - Zatímco minulý rok ceny diamantů klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou. Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 procenta. Čísla zveřejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

Britská ministryně spravedlnosti chce izolovat radikální vězně

Londýn - Britská ministryně spravedlnosti Elizabeth Trussová chce ve věznicích vytvořit zvláštní oddělení pro izolaci islámských extremistů, aby nemohli radikalizovat ostatní trestance. Napsal to server BBC, podle něhož ministryně také hodlá zpřísnit kontroly muslimských vězeňských duchovních a odstranit radikální literaturu z knihoven káznic. Kritici plánu ale varují, že separace vybraných vězňů by posloužila k jejich oslavování.

Před 125 lety zemřel novinář a spisovatel Jan Neruda

Praha - Za zakladatele českého fejetonu a mistra drobné umělecké črty je považován spisovatel Jan Neruda, který zemřel 22. srpna 1891 v Praze. Nejrozsáhlejší část jeho tvorby je spjata s novinářskou činností, napsal více než 2000 fejetonů z oblasti kulturní, sociální i politické, některé mají též podobu cestopisných obrazů či poloreportáží.

Studenti z Kroměříže si natočili film. Dostali ho i do kina

Kroměříž – /ROZHOVOR/ Netradiční zkušenost a dá se říci i úspěch má za sebou skupina studentů gymnázia Kroměříž: 
k premiéře v tamním kině Nadsklepí totiž dotáhli svůj vlastní film. Snímek s názvem Dilema pojednává o studentovi, který není spokojen s aktuálním školským systémem.

Praha příští rok na kulturních grantech rozdá o 50 milionů víc

Praha - V příštím roce by hlavní město mohlo na kulturních grantech rozdávat o 50 milionů víc než v předchozích letech. Dohromady by šlo o částku 350 milionů korun. V rozhovoru to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Na vyšší dotaci by dosáhlo mimo jiné šest významných kulturních akcí. Víc peněz by šlo i na literaturu. Rozpočet hlavního města budou zastupitelé schvalovat pravděpodobně na konci roku.