Sosíkovské hrátky přilákaly řadu diváků do školní auly
Kladno – Profesionální herecké, taneční, ale i pěvecké výkony zabavily ve čtvrtek přítomné diváky různých věkových kategorií v aule Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kladno.
Kladno – Profesionální herecké, taneční, ale i pěvecké výkony zabavily ve čtvrtek přítomné diváky různých věkových kategorií v aule Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kladno.
Železný Brod - Ochotníci ze Studia Hamlet Železný Brod připravují připomínku 400 let od smrti slavného divadelního autora open air.
Praha - Česká obrazová kniha To je Praha, kterou loni vydalo nakladatelství Baobab, získala čestné uznání na světovém festivalu dětské literatury v italské Boloni. Informoval o tom server Lidovky.cz. Autorkami knížky jsou spisovatelka Olga Černá a výtvarnice Michaela Kukovičová.
Praha - Česká obrazová kniha To je Praha, kterou loni vydalo nakladatelství Baobab, získala čestné uznání na světovém festivalu dětské literatury v italské Boloni. Informoval o tom server Lidovky.cz. Autorkami knížky jsou spisovatelka Olga Černá a výtvarnice Michaela Kukovičová.
Pardubice – Dvě knihy autorů z Univerzity Pardubice bojovaly o ceny Magnesia Litera 2016 a obě uspěly!
Trutnov - Ti, kteří vybírají kontejnery a vozí papír do sběru, ani s literaturou nekamarádí. Účel pro ně světil prostředky
Nová Paka – Spolu s vernisáží výstavy obrazů novopackých malířů byla zároveň otevřena v novopackém Suchardově domě výstava k 80. výročí založení Klubu filatelistů, a to v prostorách u betlému.
Praha /ROZHOVOR/ – Točité věty. To je Kniha roku, kterou včera večer slavnostně představila porota cen Magnesia Litera spolu s dalšími oceněnými na Nové scéně Národního divadla. Její autorkou je Daniela Hodrová, zkušená literární teoretička a spisovatelka, jež má na kontě už Státní cenu za literaturu a Cenu Franze Kafky. V textu psaném takřka v básnických obrazech, který sama charakterizuje jako román-zpověď (vydalo Malvern) oživuje sny, ženské přátelství, postavy z historie, životní paralely.
Kyjov – Divadelní sál kyjovského kulturního domu v úterý uvítal na svém jevišti dvanáctičlenný Slovácký komorní orchestr v čele s koncertním mistrem Jiřím Pospíchalem. „Návštěvníkům jsme připravili průřez celou literaturou pro komorní orchestr čili od baroka hudby Vivaldiho a déle přes Mendelsohnův houslový koncert. Po pauze následoval Dvořák v podání žákyně základní umělecké školy učitele Leoše Černého. Na konci jsme zahráli slavnou Holbergovu suitu od Edvarda Griega," řekl Pospíchal.
Pardubice - Kniha Vše pro dítě popisuje strádání rodin za první světové války, Ženy na rozcestí jsou o osudech divadelnic v protektorátu.
Most – V šibeničním termínu se mosteckému Nakladatelství Hněvín podařilo zrealizovat knižní poctu nedávno zesnulému herci Městského divadla Stanislavu Oubramovi (1939-2016). Publikace nazvaná „Divadlo je zázrak" byla pokřtěna u příležitosti vzpomínkového večera na jednoho z posledních bardů zdejší scény, který proběhl 19. března.
Český Krumlov - Život Romů v Československu v období 50. let a později věrně zachytila na svých fotografiích Eva Davidová z Českého Krumlova.
Představíte si něco pod názvem PIFKA? Pokud dodáme slovíčko papierindustriefabrik, znalci německého jazyka si odvodí, že pod zkráceninou PIF se skrývá továrna papírenského průmyslu. Takový podnik s obrovskou tradicí se nachází v Žimrovicích. Potud jsou informace pro veřejnost vcelku známé.
Kladno – Neobvyklý dar dostalo kladenské volnočasové středisko Labyrint. Jedná se o několik tisíc knih ze zrušené knihovny ministerstva zahraničních věcí. Plná dodávka tak do Labyrintu přivezla publikace pro děti, dospělé, seniory, cestopisy, romány, detektivky, klasickou literaturu a tak dále. Snahou střediska je nyní zpřístupnit nově nabytý knihovnický fond lidem, část rozprodat za symbolické částky. Výtěžek by pak přispěl na adopci některého ze zvířat pražské zoologické zahrady, což má Labyrint v plánu.
Přerov – Strávit noc plnou dobrodružství společně s hrdiny knížek, o nichž dosud jen četli. Přenést se alespoň na chvíli do světa fantazie. Noc s Andersenem, ke které se v pátek večer připojilo i dětské oddělení Městské knihovny v Přerově, je skvělou příležitostí, jak se odreagovat a dozvědět se něco nového.
Měsíc březen býval a je i dnes v našem povědomí vždy nějak spojován s knihami, čtenáři a literaturou obecně. Kdysi jako oficiálně vyhlašovaný Měsíc knihy, dnes, v konkurenci elektronických médií, se zdůrazňuje především význam knihy a důležitost čtenářství. Je proto příznačné, že letošní březen přinesl do našeho města nový, literárně zaměřený projekt. Zatímco hudba, divadlo i výtvarné umění tu pevně zakotvily již dříve a staly se neodmyslitelnou součástí benešovského kulturního života, literární pořad většího rozsahu vstoupil na scénu našeho města letos poprvé. Semínko nápadu uspořádat festival tohoto zaměření bylo zaseto před mnoha léty. Tehdy začal profesor benešovského gymnázia, básník a prozaik Pavel Hoza pořádat autorská čtení, literární večery a setkání se zajímavými autory. Později našly tyto akce pohostinnou náruč v kavárně Na Slovíčko, která svou atmosférou umocňuje příjemně strávené chvíle s krásnými myšlenkami a kultivovaným slovem.
Praha – Pro bublinky do vodováhy, mezery do žebříku či komáří sádlo se už dnes 1. dubna neposílá, přesto je první aprílový den potřeba být ve střehu a nevypínat moc mozkové závity. Tento den je totiž od nepaměti dnem všelijakých žertů a šprýmů. V anglosaském světě je nazýván „dnem všech bláznů" a v Itálii či Francii se mu říká „aprílová ryba". Ve Španělsku ale pozor, tam se podobné taškařiny obyčejně dělají 28. prosince na Den svatých neviňátek.
Vavřinec – Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin v Moravském krasu. Lokalita opředená mnoha legendami a tajemstvími ležela v minulosti na území panství rodu Lichtenštejnů. V roce 1807 nakreslil mapu těchto tajemných prostor jejich dvorní inženýr Antonín Lola. O sedmdesát let později se o ní ještě zmínil archeolog Josef Szombathy. Poté unikátní mapa upadla na dlouhá léta v zapomnění. Řada odborníků měla za to, že je zničená. Než ji před časem objevil ve vídeňském archivu speleolog, geolog a fotograf Petr Zajíček z Vavřince.
Jihlava – Knižní odpoledne pro děti i dospělé, přestavba v přímém přenosu, slavnostní přípitek, speciální pořad s tajemným názvem PechaKucha Night i afterparty se skladatelem a DJ, který si říká Mango Sheikh.
Budapešť - Známý maďarský spisovatel Imre Kertész, který v roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za literaturu, dnes zemřel. Podle médií to oznámil Krisztián Nyáry, ředitel umělcova nakladatelství Magvető. Kertész skonal po dlouhé nemoci ve věku 86 let.
Tábor - Březen - měsíc knihy teď vystřídá duben s nocováním dětí v knihovnách. Připomenou tak narození Hanse Christiana Andersena.
Chvalčov – Hostýnským vrchům bylo věnováno téma besedy v Denním stacionáři pro seniory ve Chvalčově. Každé úterý se tam schází jak klienti stacionáře tak zástupci veřejnosti, tento týden byla beseda navíc zpestřena i hudbou.
Kladno – V české a světové literatuře je jméno Karel Poláček hodně známé díky autorovi slavných Mužů v offsidu. Kladenský hokej má také svého Poláčka - Josefa, a kdyby ho neměl, musel by si ho zřejmě vymyslet. Šéf kladenského zimního ČEZ stadionu má v úterý 29. března důvod k velké oslavě, je mu rovných šedesát let.
Hradec Králové - Hradecké Sukovy sady, v jejichž blízkosti nyní roste obchodní centrum Aupark, by se v blízké budoucnosti měly proměnit v oázu klidu a sportovních aktivit.
Kadaň - Doplnila jeho unikátní sbírku zapsanou v Guinessově knize rekordů.
/POZVÁNKA/ Znáte práci celosvětově uznávaného odborníka na některé skupiny dvoukřídlého hmyzu a entomologa Slezského zemského muzea (SZM) Jindřicha Roháčka? Pokud ne, od minulého týdne máte možnost se s ní seznámit. V Historické výstavní budově totiž probíhá výstava jeho souboru surrealistických a ilustračních kreseb.
Kolín – Čtenáře roku vyhlašují knihovny po celé republice každoročně. Jinak tomu není ani v kolínské knihovně. „Každý rok vybíráme Čtenáře roku podle jiného klíče," zaznělo na slavnostním předávání cen šestici nejlepších. Někdy jsou vyhlášeni čtenáři roku ti, kteří si půjčili nejvíce knih, jindy se vyhlašuje dětský čtenář roku.
Žďár nad Sázavou – V rámci sedmistého výročí narození Karla IV. se v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou uskuteční řada přednášek. První z nich se bude konat ve středu 30. března v 17 hodin.
České Budějovice - Velikonoce jsou tady. O původu svátků, ale i o jejich proměnách, jsme si povídali s Daliborem Turečkem z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Zde se zabývá nejen dějinami české literatury 19. století, ale i folkloristikou.
České Budějovice - Velikonoce jsou tady. O původu svátků, ale i o jejich proměnách, jsme si povídali s Daliborem Turečkem z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Zde se zabývá nejen dějinami české literatury 19. století, ale i folkloristikou.
Praha - Pětašedesáté narozeniny oslaví v sobotu 26. března přední český historik Petr Čornej. Specialista na dějiny vrcholného středověku absolvoval studia historie a češtiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a poté dlouhá léta pracoval jako odborný asistent a vědecký pracovník v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, kde později působil i jako zástupce ředitele.
České Budějovice - Jihočeské muzeum patří k nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech. Bylo založeno v roce 1877 jako jedno z nejstarších regionálních muzeí a svoji prvotní činnost zahájilo nejdříve v prostorách dnešní českobudějovické radnice. První sbírkové předměty pocházely z darů občanů města a krajanů v cizině, jejichž následná četnost podnítila výstavbu nové muzejní budovy v novorenesančním stylu. Nová monumentální budova v dnešní Dukelské ulici pak byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1903.
Teplicko /ROZHOVOR/ - Celoživotním koníčkem Jana Matějáka, strojního specialisty ledvické úpravny, je malování obrazů. Většinu volného času věnuje klasické vrstvené olejomalbě. Do brilantnosti zvládnutou technikou podobnou dílům starých holandských mistrů dává svým zátiším téměř reálnou podobu. I když je výtvarným samoukem a neabsolvoval uměleckou školu, díky projevenému talentu byl osloven pražským Art Institutem k lektorské činnosti ve workshopech klasické lavírované olejomalby.
Proseč pod Ještědem - Opustili Prahu, aby začali chovat kozy a žít ve větším souladu s přírodou. Na farmě v Proseči pod Ještědem chovají více než stovku koz
Proseč pod Ještědem, Javorník - Opustili Prahu, aby začali chovat kozy a žít ve větším souladu s přírodou. Na farmě v Proseči pod Ještědem chovají více než stovku koz.
Tisová – Podaří se letos zahnízdit sokolu stěhovavému v Elektrárně Tisová na Sokolovsku? Podle ornitologa Václava Berana je to velmi pravděpodobné.
Mladá Boleslav /ANKETA/ - V sadu je celkem osmadvacet hrušní a jabloní. Jiné ovocné stromy tam nerostou. Počty hrušní a jabloní v tomto pořadí jsou v poměru tři ku čtyřem. Které tvrzení je nepravdivé? Pokud správně odpovíte, získáte dva body. Není to zkouška čtenářů Deníku, ale jedna z otázek zkušebního testu z matematiky.
Praha – Více než třetina čtenářů, tedy těch, kteří ročně přečtou alespoň jednu knihu, se dnes hlásí k četbě knih v elektronické podobě. Nejčastěji tyto knihy čtou na osobním počítači nebo notebooku. Zjistil to krátký výzkum Internetoví Češi jako čtenáři. Počet čtenářů elektronických knih podle statistik roste. Z názoru oslovených ale také vyplynulo, že 87 procent z nich si stále nedovede představit, že by četlo knihy pouze elektronicky. Drtivá většina čtenářů si e-knihy stahuje volně z internetu.
Vyškov – Křesťanství je dnes odsunuté na druhou kolej. Pokoušíme se zviditelnit a aktualizovat jeho poselství. To říká organizátor vyškovského Čtení z Bible, které se bude ve středu konat před Knihovnou Karla Dvořáčka. Přístup k lidem jim prý komplikují pouliční prodejci a výběrčí různých sbírek. „Sice už z ulice trochu vymizeli, ale obezřetnost lidí týkající se toho, co se to vlastně děje a co nabízíme, je veliká. Letáček jsou ještě ochotní si vzít, ale zastavit se a poslouchat, to už je pro ně obtížnější krok. A ne každý ho udělá," popsal organizátor setkání Jaroslav Černoch.
Praha - Těžké, až "krvavé" změny čekají Zdeňka a Jana Svěrákovy při dokončování scénáře filmu Po strništi bos, který se má natáčet už v létě. Filmový a televizní scenárista, textař, spisovatel, herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák to řekl, když charakterizoval úskalí adaptace úspěšné knihy. V ní své vzpomínky převyprávěl optikou sedmiletého chlapce přesazeného z města na venkov. Dějově předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991.
Svitavy - Regionální výtvarné umění žije a nabírá na síle. Díky výstavám amatérských malířů. Ti se v posledních letech formují i ve Svitavách.
Plzeň – Knihovna města Plzně v sobotu zahájila oslavy 140. výročí.
Telč – Mélange. Tak se jmenuje první výstava, kterou v letošním roce nabízí Městská galerie Hasičský dům na náměstí Zachariáše z Hradce. Návštěvníci si tam od 25. března mohou prohlédnout díla akademického malíře Jana Vičara, který bydlí poblíž Řásné.
Plzeň – Ve spolupráci s plzeňskými knihovnami přinášíme tipy na novinky v jejich fondech.
Plzeň - Pražské Divadlo Ungelt se v poslední době hodně specializuje na komedie dvou herců a má s nimi po celé republice mimořádný úspěch. Za ním stojí kromě dobrého výběru titulů především skvělý výběr herců. Ještě umocněné je toto pravidlo v případě inscenace Na vaše riziko!
Hradec Králové - Již v únoru byly v hradecké Střední škole Sion High School slavnostně otevřeny zcela nové prostory – a sice originální knihovna a studovna.
Karviná – Přednášky, meditace, poradenství, duchovní hudba a cvičení, alternativní medicína, esoterika i zdravý životní styl. To je již XVIII. ročník Ezoterického festivalu Cesta k harmonii, který bude během celého víkendu probíhat v karvinském kulturním domě.
Lázně Bělohrad – Lom Javorka bychom bez navigace asi těžko objevili. Je ukryt na konci lázeňského města, kam chodí lišky dávat dobrou noc. Před vjezdem do lomu stojí lesem chráněné citlivě zrenovované stavení, ve kterém žije majitel zdejšího naleziště vzácného kamene František Žoček. Nonšalantní osobnost, člověk s láskou k přírodě, lidem, muž, který láme a opracovává kámen, miluje astronomii, astrofyziku, hudbu, historii, literaturu i subtropické rostliny.
Havlíčkův Brod – Letos již pošesté vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků celostátní akci pod názvem Březen, měsíc čtenářů.
Praha /FOTOGALERIE/ - Proslulý brazilský autor Paulo Coelho, který ve čtvrtek přiletěl do Prahy, je v metropoli na soukromé návštěvě. Přestože v Česku prodal milion výtisků svých knih, z toho 200 tisíc kusů Alchymisty, nechtěl na páteční tiskové konferenci hovořit o literatuře. "Nejsem tady kvůli knihám," zdůraznil na úvod spisovatel.