Rakovník - Nástup do školy, narození sourozence, nebo třeba překonání vážné nemoci. To jsou jen některé klíčové momenty, o kterých se rozepsaly děti všech věkových kategorií v rámci literární soutěže Klíčový moment mého života. Tu vyhlásila na konci loňského roku rakovnická knihovna a zúčastnilo se jí devadesát devět dětí.
Lipník nad Bečvou – Je libo beletrii, naučnou literaturu nebo knihu pro děti za pár korun? Pak byste si neměli nechat ujít prodej vyřazených knih, který pořádá Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou ve čtvrtek 28. a v pátek 29. ledna.
Praha – Na tuzemském knižním trhu se na přelomu roku objevilo několik děl, která se nebeletristickým způsobem zabývají historií. Jedná se například o práci kolektivu autorů Český antiklerikalismus, studii Středověk v nás od Martina Nodla, epos Vilém ze země Slovanů autora Oldřicha z Etzenbachu z okruhu dvora Václava II. nebo monografii Václav II. Král na stříbrném trůnu od Jana Libora. Za vydavatelství Argo o tom informovala Radka Potměšilová.
Na knižních pultech se v listopadu objevil už třetí díl pentalogie Jany Richterové Zahrada, tentokrát s podtitulem Návrat. V něm nechává přátelství, žárlivost i lásku mísit a proměňovat, na scénu znovu vstupuje zmizelé a pohřbené, aby zpochybnilo všechny předchozí dohody a rozumné plány.
Břeclavsko – Vyhodit knihy, které zůstaly třeba po prarodičích? Zbytečná škoda. Na Břeclavsku funguje řada možností, jak dát literárním dílům nejrůznější kvality druhou šanci.
Vsetín – Se vzpomínkami a fakty rakousko-uherských vojáků ze Slovácka se mohou zájemci seznámit při čtvrteční přednášce v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně.
Domažlice /FOTOGALERIE/ – Do časů Karla IV. a Lucemburků na českém trůnu přeneslo soutěžící téma letošního ročníku dějepisné olympiády. Nejúspěšnější účastníci z Domažlicka se v pondělí dopoledne sešli při okresním kole v Domu dětí a mládeže Domino.
Zvíkovské Podhradí – Loňská turistická sezona přála jihočeským památkám. Mezi nimi i státnímu hradu Zvíkov, kde si královský palác přišlo prohlédnout 32 tisíc návštěvníků.
Pelhřimov - Od středečního odpoledne si mohou návštěvníci Městské knihovny v Pelhřimově v oddělení beletrie prohlédnout novou výstavu reprodukcí ilustrací.
Brno - O vášnivé lásce až za hrob, která však může ukrutně bolet a projevit se jako zběsilý a nevyzpytatelný cit, zahraje ve své nejnovější premiéře brněnské divadlo Buranteatr. Do druhé poloviny sezony vstoupí mladý tým nově vedený Jurajem Augustinem dramatizací románu Na větrné hůrce. V režii Gabriely Krečmerové se v hlavní roli představí Eliška Skálová.
Kralupy – V neděli 10. ledna uplyne třicet let od smrti jednoho z nejvýznamnějších českých básníků a zároveň jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu – Jaroslava Seiferta.
V Úvalně v roce 1951 působil kněz Jaroslav Studený, který se později stal politickým vězněm a papežským prelátem. Působil i v Bělotíně, kde právě otevřeli jeho muzeum.
Prostějov – Dříve dával svému tělu a zdraví zabrat. Kouřil a o nějaké životosprávě se také nedalo moc mluvit. Pak se ale rozhodl řadu věcí změnit. A z Dalibora Nenála se postupně stal nejen sportovec, work-outista, ale rovnou aktivista. Ke sportování se navíc snaží přitáhnout i další lidi. „Dělal jsem věci, na které jsem nebyl hrdý. A tak jsem to tělu začal vracet," prozradil dvacetiletý Prostějovan.
Přerov – Sympatická tmavovláska Martina Krejčířová je duší charitních projektů, které v Přerově pomáhají konkrétním lidem. Nikdy nemluví o sobě, ale o práci, která ji naplňuje.
Praha - Hodně překvapivý nález ohlásil v úterý večer na tísňovou linku pražských strážníků řidič tramvaje. V půl deváté večer ze Žižkova informoval, že objevil miminko. Kočárek, který rozhodně nebyl prázdný, nalezl tramvaják v zadním voze soupravy po příjezdu na konečnou u ulice Spojovací. Bez jakéhokoli dozoru, úplně osamocený.
Brno - O vášnivé lásce až za hrob, která však může ukrutně bolet a projevit se jako zběsilý a nevyzpytatelný cit, zahraje ve své nejnovější premiéře brněnské divadlo Buranteatr. Do druhé poloviny sezony vstoupí mladý tým nově vedený Jurajem Augustinem dramatizací románu Na větrné hůrce. V režii Gabriely Krečmerové se v hlavní roli představí Eliška Skálová.
Rožmitál – Záhoř, Vilém, Rumcajs, Lotrando, Jánošík, Grázl a Ronja. Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně. Amatérská skupina Rosenthal představí na sobotní premiéře v Rožmitále drsnou pohádku o tom, co všechno z krvavé loupežnické historie nám bylo zatajeno. O natáčení pohádky Prach a broky jsme si povídali s hercem a scénáristou snímku Mikulášem Peštou.
Most - Mladý režisér Lukáš Kopecký realizoval pro Městské divadlo v Mostě svoji třetí režisérskou práci. Po komorní komedii Král a Baga a velké inscenaci Herkules a Augiášův chlív, zkouší opět na Velké scéně rodinnou komedii Kronika Pickwickova klubu. Co a jak pro diváky přichystal, čím je chce zasáhnout a odzbrojit, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Praha – Poprvé v češtině vycházejí pohádky židovské autorky Ilse Weberové, která jimi těšila děti v terezínském ghettu. Sama s jedním ze svých vlastních dětí zemřela v osvětimské plynové komoře. Výbory z pohádek Ilse Weberové vyšly dosud německy, anglicky, hebrejsky a italsky. V českém překladu Zlaty Kufnerové a s ilustracemi Lenky Jasanské je nyní vydává pod názvem Dobrodinec Báruch nakladatelství Verzone.
Praha - Pražská zoo má asi nejdelšího žijícího velemloka na světě. Je velký 158 centimetrů. Změřila ho poté, co v Číně nedávno objevili rekordního velemloka dlouhého 140 centimetrů. Zvíře měla zoo dosud zapůjčené z německého Karlsruhe, nyní s tamním muzeem vyjednala, že natrvalo zůstane v Praze. Podle kurátora plazů Petra Velenského si odborníci byli dosud téměř jisti, že je pražský Karlo největším velemlokem v Evropě. Nová měření a zjištění z Číny ale ukázala, že jde o největšího známého živého obojživelníka vůbec, řekl Velenský.
Praha /FOTOGALERIE/ - Pražská zoo má asi nejdelšího žijícího velemloka na světě. Je velký 158 centimetrů. Změřila ho poté, co v Číně nedávno objevili rekordního velemloka dlouhého 140 centimetrů. Zvíře měla zoo dosud zapůjčené z německého Karlsruhe, nyní s tamním muzeem vyjednala, že natrvalo zůstane v Praze.
Ústí nad Labem - V Ústí je jediná, co sedí třináct hodin u speciální keramické pece a přikládá polínko za polínkem. Jen tento způsob výpalu totiž dodává jejím výrobkům přírodní vzhled. Jak sama Alena Šumová říká, je to vždycky velké dobrodružství, jehož výsledek nelze nikdy dopředu odhadnout.
Deštné v Orlických horách - Jednou z aktivit, kterou Základní a Mateřská škola v Deštném realizuje v posledním období je zavedení čtenářských dílen do výuky českého jazyka a literatury na druhém stupni školy.
Mladá Boleslav - Už v pondělí večer se první čtenáři začtou do nejnovějších historiografických studií zpracovaných badateli z Mladoboleslavska a o Mladoboleslavsku. Přijdete na křest?
Praha - Z neuvěřitelného počtu zhruba dvou tisíc titulů kuchařských knih a publikací spojených s gastronomií si mohou zájemci vybrat na pultech českých knihkupectví. Právě tato literatura patří v předvánočním období k vyhledávaným a oblíbeným dárkům, protože stále více lidí věnuje větší pozornost tomu, co jedí. Mají zřejmě na paměti slova propagátora kvalitního stravování Pavla Maurera, který tvrdí, že nejvíce sebevražd se dnes páchá vidličkou a nožem.
Liberec, Mimoň - Rozhovor s Irenou Eliášovou, která začala publikovat až v důchodu. Beletrii píše v romštině i češtině. Jako třetí jí vychází kniha dvou pohádkových příběhů Chci se vrátit do pohádky.
Olomouc – Mají rádi literaturu a když se chopí pera, umí na papíře vykouzlit zajímavý a poutavý příběh. Když regionální Deník společně s Ústředním školním inspektorem Tomášem Zatloukalem vyhlásil soutěž nazvanou Perem studenta, neváhali a přihlásili. V klání, jehož cílem je ukázat mladým lidem krásy literární tvorby zvítězili a v pátek si v redakci Olomouckého deníku tři studenti střední školy převzali zasloužené ocenění.
Liberec, Mimoň - Rozhovor s Irenou Eliášovou, která začala publikovat až v důchodu. Beletrii píše v romštině i češtině. Jako třetí jí vychází kniha dvou pohádkových příběhů Chci se vrátit do pohádky.
Mimoň - Rozhovor s Irenou Eliášovou z Mimoně, která začala publikovat až v důchodu. Beletrii píše v romštině i češtině. Jako třetí jí vychází kniha dvou pohádkových příběhů Chci se vrátit do pohádky.
Třebíč - V devíti tematických celcích a na 512 stranách nové publikace najdou čtenáři, a hlavně milovníci lidové hudby 308 písní. Původ všech je stejný pocházejí z dosud neotištěných rukopisných pramenů uložených ve fondech brněnského akademického pracoviště a také ze starších tisků a regionální literatury na Podhorácku.