Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Kladenský Labyrint dostal darem tisíce knih

Kladno – Neobvyklý dar dostalo kladenské volnočasové středisko Labyrint. Jedná se o několik tisíc knih ze zrušené knihovny ministerstva zahraničních věcí. Plná dodávka tak do Labyrintu přivezla publikace pro děti, dospělé, seniory, cestopisy, romány, detektivky, klasickou literaturu a tak dále. Snahou střediska je nyní zpřístupnit nově nabytý knihovnický fond lidem, část rozprodat za symbolické částky. Výtěžek by pak přispěl na adopci některého ze zvířat pražské zoologické zahrady, což má Labyrint v plánu.

Děti strávily v přerovské knihovně noc plnou dobrodružství

Přerov – Strávit noc plnou dobrodružství společně s hrdiny knížek, o nichž dosud jen četli. Přenést se alespoň na chvíli do světa fantazie. Noc s Andersenem, ke které se v pátek večer připojilo i dětské oddělení Městské knihovny v Přerově, je skvělou příležitostí, jak se odreagovat a dozvědět se něco nového.

V Benešově se konal první Literární festival

Měsíc březen býval a je i dnes v našem povědomí vždy nějak spojován s knihami, čtenáři a literaturou obecně. Kdysi jako oficiálně vyhlašovaný Měsíc knihy, dnes, v konkurenci elektronických médií, se zdůrazňuje především význam knihy a důležitost čtenářství. Je proto příznačné, že letošní březen přinesl do našeho města nový, literárně zaměřený projekt. Zatímco hudba, divadlo i výtvarné umění tu pevně zakotvily již dříve a staly se neodmyslitelnou součástí benešovského kulturního života, literární pořad většího rozsahu vstoupil na scénu našeho města letos poprvé. Semínko nápadu uspořádat festival tohoto zaměření bylo zaseto před mnoha léty. Tehdy začal profesor benešovského gymnázia, básník a prozaik Pavel Hoza pořádat autorská čtení, literární večery a setkání se zajímavými autory. Později našly tyto akce pohostinnou náruč v kavárně Na Slovíčko, která svou atmosférou umocňuje příjemně strávené chvíle s krásnými myšlenkami a kultivovaným slovem.

Vznik aprílové žertovné tradice se datuje asi do 17. století

Praha – Pro bublinky do vodováhy, mezery do žebříku či komáří sádlo se už dnes 1. dubna neposílá, přesto je první aprílový den potřeba být ve střehu a nevypínat moc mozkové závity. Tento den je totiž od nepaměti dnem všelijakých žertů a šprýmů. V anglosaském světě je nazýván „dnem všech bláznů" a v Itálii či Francii se mu říká „aprílová ryba". Ve Španělsku ale pozor, tam se podobné taškařiny obyčejně dělají 28. prosince na Den svatých neviňátek.

Nevšední počin. V nové knize oživil jeskyňář Zajíček kouzlo vzácných map

Vavřinec – Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin v Moravském krasu. Lokalita opředená mnoha legendami a tajemstvími ležela v minulosti na území panství rodu Lichtenštejnů. V roce 1807 nakreslil mapu těchto tajemných prostor jejich dvorní inženýr Antonín Lola. O sedmdesát let později se o ní ještě zmínil archeolog Josef Szombathy. Poté unikátní mapa upadla na dlouhá léta v zapomnění. Řada odborníků měla za to, že je zničená. Než ji před časem objevil ve vídeňském archivu speleolog, geolog a fotograf Petr Zajíček z Vavřince.

Jihlavské divadlo DIOD 
oslaví své páté narozeniny

Jihlava – Knižní odpoledne pro děti i dospělé, přestavba 
v přímém přenosu, slavnostní přípitek, speciální pořad s tajemným názvem PechaKucha Night i afterparty se skladatelem a DJ, který si říká Mango Sheikh.

Ve Chvalčově senioři besedovali, ale také si zazpívali

Chvalčov – Hostýnským vrchům bylo věnováno téma besedy v Denním stacionáři pro seniory ve Chvalčově. Každé úterý se tam schází jak klienti stacionáře tak zástupci veřejnosti, tento týden byla beseda navíc zpestřena i hudbou.

Ředitel zimáku Josef Poláček slaví šedesátku

Kladno – V české a světové literatuře je jméno Karel Poláček hodně známé díky autorovi slavných Mužů v offsidu. Kladenský hokej má také svého Poláčka - Josefa, a kdyby ho neměl, musel by si ho zřejmě vymyslet. Šéf kladenského zimního ČEZ stadionu má v úterý 29. března důvod k velké oslavě, je mu rovných šedesát let.

Známý entomolog začal vystavovat v muzeu

/POZVÁNKA/ Znáte práci celosvětově uznávaného odborníka na některé skupiny dvoukřídlého hmyzu a entomologa Slezského zemského muzea (SZM) Jindřicha Roháčka? Pokud ne, od minulého týdne máte možnost se s ní seznámit. V Historické výstavní budově totiž probíhá výstava jeho souboru surrealistických a ilustračních kreseb.

Kolínská knihovna vyhlásila Čtenáře roku a otevřela výtah

Kolín – Čtenáře roku vyhlašují knihovny po celé republice každoročně. Jinak tomu není ani v kolínské knihovně. „Každý rok vybíráme Čtenáře roku podle jiného klíče," zaznělo na slavnostním předávání cen šestici nejlepších. Někdy jsou vyhlášeni čtenáři roku ti, kteří si půjčili nejvíce knih, jindy se vyhlašuje dětský čtenář roku.

ROZHOVOR: Velikonoce bývaly magickým obřadem

České Budějovice - Velikonoce jsou tady. O původu svátků, ale i o jejich proměnách, jsme si povídali s Daliborem Turečkem z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Zde se zabývá nejen dějinami české literatury 19. století, ale i folkloristikou.

ROZHOVOR: Velikonoce bývaly magickým obřadem

České Budějovice - Velikonoce jsou tady. O původu svátků, ale i o jejich proměnách, jsme si povídali s Daliborem Turečkem z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Zde se zabývá nejen dějinami české literatury 19. století, ale i folkloristikou.

Historik Petr Čornej oslaví 65. narozeniny

Praha - Pětašedesáté narozeniny oslaví v sobotu 26. března přední český historik Petr Čornej. Specialista na dějiny vrcholného středověku absolvoval studia historie a češtiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a poté dlouhá léta pracoval jako odborný asistent a vědecký pracovník v Ústavu pro českou a světovou literaturu ČSAV, kde později působil i jako zástupce ředitele.

Sbírky muzea mají 800 tisíc předmětů

České Budějovice - Jihočeské muzeum patří 
k nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech. Bylo založeno v roce 1877 jako jedno z nejstarších regionálních muzeí a svoji prvotní činnost zahájilo nejdříve v prostorách dnešní českobudějovické radnice. První sbírkové předměty pocházely z darů občanů města a krajanů v cizině, jejichž následná četnost podnítila výstavbu nové muzejní budovy v novorenesančním stylu. Nová monumentální budova v dnešní Dukelské ulici pak byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1903.

Pracovník ledvické úpravny Jan Matěják rád maluje

Teplicko /ROZHOVOR/ - Celoživotním koníčkem Jana Matějáka, strojního specialisty ledvické úpravny, je malování obrazů. Většinu volného času věnuje klasické vrstvené olejomalbě. Do brilantnosti zvládnutou technikou podobnou dílům starých holandských mistrů dává svým zátiším téměř reálnou podobu. I když je výtvarným samoukem a neabsolvoval uměleckou školu, díky projevenému talentu byl osloven pražským Art Institutem k lektorské činnosti ve workshopech klasické lavírované olejomalby.

Sokolům se zalíbila elektrárna

Tisová – Podaří se letos zahnízdit sokolu stěhovavému v Elektrárně Tisová na Sokolovsku? Podle ornitologa Václava Berana je to velmi pravděpodobné.

Jednotné přijímací zkoušky deváťákům ukáží, jestli na studium 'mají'

Mladá Boleslav /ANKETA/ - V sadu je celkem osmadvacet hrušní 
a jabloní. Jiné ovocné stromy tam nerostou. Počty hrušní a jabloní v tomto pořadí jsou
 v poměru tři ku čtyřem. Které tvrzení je nepravdivé? Pokud správně odpovíte, získáte dva body. Není to zkouška čtenářů Deníku, ale jedna z otázek zkušebního testu 
z matematiky.

Elektronické knihy čte přes třetinu čtenářů, nejvíce na počítači

Praha – Více než třetina čtenářů, tedy těch, kteří ročně přečtou alespoň jednu knihu, se dnes hlásí k četbě knih v elektronické podobě. Nejčastěji tyto knihy čtou na osobním počítači nebo notebooku. Zjistil to krátký výzkum Internetoví Češi jako čtenáři. Počet čtenářů elektronických knih podle statistik roste. Z názoru oslovených ale také vyplynulo, že 87 procent z nich si stále nedovede představit, že by četlo knihy pouze elektronicky. Drtivá většina čtenářů si e-knihy stahuje volně z internetu.

Čtení z Bible: u lidí chybí důvěra, říká organizátor

Vyškov – Křesťanství je dnes odsunuté na druhou kolej. Pokoušíme se zviditelnit a aktualizovat jeho poselství. To říká organizátor vyškovského Čtení z Bible, které se bude ve středu konat před Knihovnou Karla Dvořáčka. Přístup k lidem jim prý komplikují pouliční prodejci a výběrčí různých sbírek. „Sice už z ulice trochu vymizeli, ale obezřetnost lidí týkající se toho, co se to vlastně děje a co nabízíme, je veliká. Letáček jsou ještě ochotní si vzít, ale zastavit se a poslouchat, to už je pro ně obtížnější krok. A ne každý ho udělá," popsal organizátor setkání Jaroslav Černoch.

Jan a Zdeněk Svěrákovi dokončují scénář dalšího společného filmu

Praha - Těžké, až "krvavé" změny čekají Zdeňka a Jana Svěrákovy při dokončování scénáře filmu Po strništi bos, který se má natáčet už v létě. Filmový a televizní scenárista, textař, spisovatel, herec a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák to řekl, když charakterizoval úskalí adaptace úspěšné knihy. V ní své vzpomínky převyprávěl optikou sedmiletého chlapce přesazeného z města na venkov. Dějově předchází jejich první společné práci, Obecné škole z roku 1991.

Telčská galerie sezonu zahajuje 
Vičarovou tvorbou

Telč – Mélange. Tak se jmenuje první výstava, kterou 
v letošním roce nabízí Městská galerie Hasičský dům na náměstí Zachariáše z Hradce. Návštěvníci si tam od 25. března mohou prohlédnout díla akademického malíře Jana Vičara, který bydlí poblíž Řásné.

František Žoček: Z lomu se odchází pouze nohama napřed

Lázně Bělohrad – Lom Javorka bychom bez navigace asi těžko objevili. Je ukryt na konci lázeňského města, kam chodí lišky dávat dobrou noc. Před vjezdem do lomu stojí lesem chráněné citlivě zrenovované stavení, ve kterém žije majitel zdejšího naleziště vzácného kamene František Žoček. Nonšalantní osobnost, člověk s láskou k přírodě, lidem, muž, který láme a opracovává kámen, miluje astronomii, astrofyziku, hudbu, historii, literaturu i subtropické rostliny.

Paulo Coelho: Narodil jsem se skoro mrtvý, proto slavím svatého Josefa

Praha /FOTOGALERIE/ - Proslulý brazilský autor Paulo Coelho, který ve čtvrtek přiletěl do Prahy, je v metropoli na soukromé návštěvě. Přestože v Česku prodal milion výtisků svých knih, z toho 200 tisíc kusů Alchymisty, nechtěl na páteční tiskové konferenci hovořit o literatuře. "Nejsem tady kvůli knihám," zdůraznil na úvod spisovatel.

Albatros koupil jedno z největších nakladatelství v Česku, Egmont

Praha – Česká nakladatelská skupina Albatros Media koupila tuzemskou pobočku mezinárodní mediální skupiny Egmont. ČTK to oznámila PR manažerka Albatrosu Veronika Sonnková. Obě společnosti patří v Česku k největším nakladatelům. Egmontu patří podle Sonnkové druhé místo na trhu literatury pro děti a mládež právě po Albatrosu. Česká skupina si od akvizice slibuje zvýšení ročního obratu na 750 milionů korun, loni dosáhly tržby Albatros Media zhruba 700 milionů.

Spisovatelka Petra Dvořáková: Mé příběhy jsou o nízkém sebevědomí v nás

Praha /ROZHOVOR/ – Sítě. To je pátá knížka spisovatelky Petry Dvořákové, která vyjde už zítra v rámci tradiční akce Velký knižní čtvrtek. Držitelka cen Magnesia Litera a Zlatá stuha ji vydává po dvou publicistických knihách a dvou knihách pro děti a její podtitul Příběhy (ne)sebevědomí prozrazuje, jakému tématu se autorka věnuje tentokrát. „Nějakou formou nízkého sebevědomí trpí mnoho lidí, mužů i žen. U každého z nich se to projevuje trochu jinak, mnohdy tak, že bychom za tím nízké sebevědomí vůbec nehledali," říká v rozhovoru o své nové knize Petra Dvořáková.

Knihovny k zániku nespějí, ani knihy. Mají své kouzlo

Otrokovice – /ROZHOVOR/ Hodně práce s lidmi a hodně práce s knihami. To obnáší podle Radky Jarkové práce knihovnice. Ona sama se mezi nimi pohybuje už nějakých šestnáct let, nyní zastává post vedoucí Městské knihovny Otrokovice.

Napsat obraz? Brno žije výtvarným uměním

Brno /VIDEO, ROZHOVOR/ – Ušít si obraz. Napsat obraz. Vyrobit si vlastní kovářský výrobek. Chodit na přednášky a komentované prohlídky výstav. To vše nabízí ve stávajících sedmi dnech Týden výtvarné kultury, jehož průvodním tématem je vztah literatury a výtvarného umění. Podle organizátorů se mohou lidé rozhodnout, zda po dobu přehlídky chtějí výtvatné umění jen vnímat či přímo tvořit. „Je možné navštívit vernisáže, přednášky, galerijní animace i tvůrčí dílny," uvedla koordinátorka přehlídky Kateřina Hrušková.

Napsat obraz? Brno žije výtvarným uměním

Brno /VIDEO, ROZHOVOR/ – Ušít si obraz. Napsat obraz. Vyrobit si vlastní kovářský výrobek. Chodit na přednášky a komentované prohlídky výstav. To vše nabízí ve stávajících sedmi dnech Týden výtvarné kultury, jehož průvodním tématem je vztah literatury a výtvarného umění. Podle organizátorů se mohou lidé rozhodnout, zda po dobu přehlídky chtějí výtvatné umění jen vnímat či přímo tvořit. „Je možné navštívit vernisáže, přednášky, galerijní animace i tvůrčí dílny," uvedla koordinátorka přehlídky Kateřina Hrušková.

Krátce z Protivínska

Protivínsko - Protivín hledá novou knihovnici. Nechají si zpracovat žádosti o dotace. Skály v sobotu zhasnou světla.

O co je v knihovnách největší zájem?

Touha mladých čtenářů po knižních titulech o dinosaurech v Halenkovicích na Zlínsku vyústila až ve výzvu místní knihovny směrem k občanům. Kdo by měl doma zbytečnou knihu s touto tematikou, nechť ji daruje. O co je v současnosti zájem mezi čtenáři, jsme se ptali také v opavské či hlučínské knihovně.

Sousedství na hranici mapuje jedno z nejcitlivějších období dějin Bruntálska

Muzeum v Bruntále vydalo knihu, která se věnuje jednomu z nejcitlivějších období dějin našeho regionu, kdy ve velmi krátké době vzalo za své po několika staletích soužití Čechů a Němců. Autorem publikace nazvané Sousedství na hranici je odborný pracovník Muzea v Bruntále, historik Igor Hornišer. Podtitul knihy Bruntálsko v letech 1938–1946 jasně prozrazuje, kterému dějinnému období je kniha věnována.

Adam Kadmon: Nenapsal jsem knihu hororů

Jičínsko – „Při psaní mi občas běhal mráz po zádech," říká Adam Kadmon o své knize Kdo chodí úvozem mrtvých. Jeho kniha je sbírkou drsných i něžných příběhů z Podkrkonoší, které mladý spisovatel shromáždil během čtyřletého výzkumu. Je místním patriotem a z knihy je jeho láska k regionu cítit.

Pražská Laterna magika uvede premiéru Malého prince

Praha - Pražská Laterna magika připravuje Malého prince, novou inscenaci inspirovanou jednou z nejslavnějších knih světové literatury. Premiéru uvede na Nové scéně Národního divadla v pátek 1. dubna. Režisérem představení je Vladimír Morávek. Informoval mluvčí české první scény Tomáš Staněk.