Jižní Čechy /FOTOGALERIE/ - Francouszký spisovatel Timothée de Fombelle napsal román Dva životy pana Perla. Velký dobrodružný příběh z pohádkové říše i Paříže. Díky táborskému Baobabu vyšel česky.
Telč – Telčští památkáři vydávají novou knihu s názvem Památky Vysočiny 2014. Zájemci se v ní dočtou více o světě lidové architektury, historii umění, ikonografii raně novověkých obrazů, židovských památek a dalších tématech z historie.
Lipovec, Holštejn – Před miliony let to bývala několikapatrová síť říčních chodeb v podzemí Moravského krasu. S jeskyněmi a propastmi. Postupně část z nich zanesly bahno, hlína a štěrk. Vstup do jeskynních prostor v lomu Velká Dohoda mezi Lipovcem a Holštejnem odkryli dělníci až při těžbě vápence v padesátých letech minulého století. A následně tajemný labyrint prozkoumali jeskyňáři. Do jedné části tamních prostor se možná zanedlouho podívají turisté.
Libčany /VIDEO/ - Přes osmdesát recitátorů ve čtyřech věkových kategoriích a autorů vlastní tvorby v úterý bojovalo v pátém ročníku soutěže Libčanská básnička.
Břeclavsko /INFOGRAFIKA/ – Úspěch. Ačkoliv se mohou zdát obavy ze snižujícího se zájmu dětí o knihy stále zvučnější, knihovnám na Břeclavsku se daří počet čtenářů držet na letitém průměru. V době elektronických vymožeností za to mimo jiné vděčí přizpůsobením nabídky či soutěžím.
U příležitosti 95. výročí narození a 35. výročí úmrtí krnovského básníka Františka Antonína Šípka připravila Městská knihovna Krnov přednášku na toto téma.
Praha - Dvě pražská divadla a řada literárních institucí si stěžují na to postup magistrátní grantové komise. Ta letos doporučila snížit podporu pro soubor provozující Divadlo Komedie a Divadlu v Řeznické žádost zamítla úplně. Literární organizace mají zase pocit, že Praha na literaturu nevěnuje dostatek prostředků, a některé z nich si rovněž stěžují, že jim byla ukrácena podpora.
Region - Kromě obecního úřadu nebo třeba pošty patří knihovna k pilířům veřejného života v obcích. Přestože se neustále mluví o tom, že zájem o knihy především u dětí utuchá, knihovnice z některých obcí tento trend nepotvrzují počet registrovaných čtenářů se nikde výrazně nesnížil.
Tachov – Nevšední zážitek čekal na účastníky setkání se spisovatelem a publicistou Emilem Hruškou. Krom slibovaného autorského čtení nechal spisovatel přítomným také nahlédnout do zákulisí sběru informací pro tvorbu literatury faktu.
Ždírec nad Doubravou – V roce 1920 získal literární historik a spisovatel, fotograf lidové architektury, autor učebnic i turistické literatury Bohumil Vavroušek Slavětínský čestné občanství v rodném Slavětíně.
Pětina Češek a Čechů vyhazuje prošlé léky do běžného odpadu. Třetina uchovává nedobraná balení doma do zásoby pro příští léčbu. Nejčastěji se o lécích radí pacienti s ošetřujícím lékařem, je jich 37 procent. Na internetu hledá rady k léčbě každý osmý a s lékárníkem se radí jen každý devátý dotázaný. Zjistil to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici.
Hustopeče – Sto třicet knih přečetl za rok Hustopečan David Nguyen. Žák čtvrté třídy se díky zápalu pro literaturu stal vítězem soutěže nazvané Lovci perel. Ve výsledku jich měl 144. „Velmi se mi líbily všechny díly knihy Doktor Proktor a pak nějaké fantasy," říkal městskému magazínu pilný čtenář při oceňování nejlepších soutěžících.
Česká Skalice /FOTO/ - K pomníku spisovatelky Boženy Němcové na Husově náměstí si 4. února odpoledne přišli připomenout den jejího narození, tedy 4. únor 1820, příznivci literatury a především vyznavači díla této oblíbené autorky, jejíž život je s naším krajem, ale především s Českou Skalicí a jejím okolím velice úzce spojený.
Bratislava - Slovenští vědci přišli na způsob, který zjednoduší a zrychlí výrobu látky na přípravu léků proti chřipce. Oznámila to Univerzita Komenského (UK) v Bratislavě. Na výsledek výzkumu chemiků z Přírodovědecké fakulty této univerzity byla podána žádost o patentovou ochranu.
Přestože je svým významem nejméně na krajské úrovni, dodnes nemá odpovídající sídlo. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě byla založena výnosem ministra školství z 5. února 1951. Už v době vzniku se počítalo, že umístění v jednom z křídel Nové radnice je provizorní. Dodnes se nic nezměnilo.
Třeboň – Třetím rokem již Bertiny lázně používají sladkovodní řasu chlorella jako součást speciální koupele. Získávají ji přitom přímo z produkce třeboňského mikrobiologického ústavu.
Zlínsko - /HODINA NA VESNICI/ Veselá Obec, která má snad nejoptimističtější název v našem kraji Veselá. Leží jen tři kilometry západně od Slušovic. Do Zlína to mají místní jen necelých 13 kilometrů. Veselá sousedí na severní straně s Březovou, na východě se zlínskou Klečůvkou, dále Slušovicemi a Zádveřicemi. Na západě pak Veselá hraničí s Lužkovicemi a Hvozdnou. Obec Veselá je jednou z dvanácti obcí mikroregionu Slušovicko.
Semily - Už se vám stalo, že jste dorazili do knihovny s taškou plnou knih na vrácení a zjistili, že je třeba zavírací den? Nebo bylo moc hodin a knihovna byla už půl hodiny zavřená?
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Můžete ho běžně vidět, jak se ležérně prochází městem, nikam nespěchá. Při folklorních slavnostech ho přistihnete stát u cimbálové muziky a zářit spokojeností. A když zavítáte na vernisáž, zcela jistě ho zahlédnete mezi obrazy. Vysoká hubená postava postává u pláten a často se otáčí, putuje očima po všech v místnosti i po vystavených dílech. Máte pocit, že je všude. Ale nikdo ho vlastně nezná. Zeptala jsem se proto, kdo to teda je?
Bystřicko - Rekordních dvaadvacet členských obcí Mikroregionu Bystřicko se zapojilo do devátého ročníku akce Bystřicko čte dětem. Děti se tak s dospělými sejdou nad zajímavými knížkami celkem sedmašedesátkrát.
Starý Pelhřimov – Celkem 352 exponátů biblí v devětapadesáti jazycích je uloženo v Malém muzeu Bible ve Starém Pelhřimově, které se v pondělí poprvé představilo veřejnosti.
Pardubice - GRAND Festival smíchu 2016: S divadelní podobou populární knihy anglického humoristy Wodehouse se na Grand Festivalu smíchu představilo Jihočeské divadlo České Budějovice.
Polička - Střeštěnost, potrhlost i výborné herecké výkony. Herci z projektu Listování jeho zakladatele Lukáše Hejlíka tentokrát do poličského divadelního klubu přivezli hodně humorný titul – Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče. Knížka na první pohled určená dětem, ale je hlavně pro dospělé.
Český Krumlov – Z prostor hřbitovní kaple na židovském hřbitově v Českém Krumlově se postupem času stává „učebna historie". Zásluhu na tom mají studenti krumlovského gymnázia a studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv.Anežky České.
Terezín - Dřevěné sousoší granátníka z napoleonských válek, které mělo v pevnostním městě charitativní funkci, si během sta let prošlo strastiplnou pouť.
Rakovník - Nástup do školy, narození sourozence, nebo třeba překonání vážné nemoci. To jsou jen některé klíčové momenty, o kterých se rozepsaly děti všech věkových kategorií v rámci literární soutěže Klíčový moment mého života. Tu vyhlásila na konci loňského roku rakovnická knihovna a zúčastnilo se jí devadesát devět dětí.
Lipník nad Bečvou – Je libo beletrii, naučnou literaturu nebo knihu pro děti za pár korun? Pak byste si neměli nechat ujít prodej vyřazených knih, který pořádá Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou ve čtvrtek 28. a v pátek 29. ledna.
Praha – Na tuzemském knižním trhu se na přelomu roku objevilo několik děl, která se nebeletristickým způsobem zabývají historií. Jedná se například o práci kolektivu autorů Český antiklerikalismus, studii Středověk v nás od Martina Nodla, epos Vilém ze země Slovanů autora Oldřicha z Etzenbachu z okruhu dvora Václava II. nebo monografii Václav II. Král na stříbrném trůnu od Jana Libora. Za vydavatelství Argo o tom informovala Radka Potměšilová.
Na knižních pultech se v listopadu objevil už třetí díl pentalogie Jany Richterové Zahrada, tentokrát s podtitulem Návrat. V něm nechává přátelství, žárlivost i lásku mísit a proměňovat, na scénu znovu vstupuje zmizelé a pohřbené, aby zpochybnilo všechny předchozí dohody a rozumné plány.
Břeclavsko – Vyhodit knihy, které zůstaly třeba po prarodičích? Zbytečná škoda. Na Břeclavsku funguje řada možností, jak dát literárním dílům nejrůznější kvality druhou šanci.
Vsetín – Se vzpomínkami a fakty rakousko-uherských vojáků ze Slovácka se mohou zájemci seznámit při čtvrteční přednášce v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně.
Domažlice /FOTOGALERIE/ – Do časů Karla IV. a Lucemburků na českém trůnu přeneslo soutěžící téma letošního ročníku dějepisné olympiády. Nejúspěšnější účastníci z Domažlicka se v pondělí dopoledne sešli při okresním kole v Domu dětí a mládeže Domino.