![](https://g.denik.cz/13/42/kytara-d160824e0t661_prazena-list-l.jpg)
Německý student zazpíval Mostu baladu. Ukončil Nejdelší stopovanou světa
Most - Do Mezinárodního památníku obětem II. světové války v Mostě zavítala delegace studentů z Německa. Expozicí zněla lyrická píseň Let her go od skupiny The Passengers.
Most - Do Mezinárodního památníku obětem II. světové války v Mostě zavítala delegace studentů z Německa. Expozicí zněla lyrická píseň Let her go od skupiny The Passengers.
Praha - Před rokem, 23. srpna 2015, zemřel akademický malíř a grafik Jiří Bouda. Syn akademického malíře Cyrila Boudy zachycoval ve svých litografiích a kresbách hlavně krajinu a městskou architekturu a také lokomotivy a vlaky. Se svou ženou Janou se Jiří Bouda též podílel na restaurování poničeného papírového Langweilova modelu Prahy v pražském městském muzeu.
Uherský Brod – Pokud dostanete v Uherském Brodě při návštěvě koupaliště nebo na cestách chuť přečíst si kvalitní knížku nebo prohlédnout si časopis, ale zrovna u sebe nic nemáte, od začátku prázdnin se nemusí jednat o nevyřešitelný problém.
Praha - Zatímco minulý rok ceny diamantů klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou. Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 procenta. Čísla zveřejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.
Londýn - Britská ministryně spravedlnosti Elizabeth Trussová chce ve věznicích vytvořit zvláštní oddělení pro izolaci islámských extremistů, aby nemohli radikalizovat ostatní trestance. Napsal to server BBC, podle něhož ministryně také hodlá zpřísnit kontroly muslimských vězeňských duchovních a odstranit radikální literaturu z knihoven káznic. Kritici plánu ale varují, že separace vybraných vězňů by posloužila k jejich oslavování.
Praha - Za zakladatele českého fejetonu a mistra drobné umělecké črty je považován spisovatel Jan Neruda, který zemřel 22. srpna 1891 v Praze. Nejrozsáhlejší část jeho tvorby je spjata s novinářskou činností, napsal více než 2000 fejetonů z oblasti kulturní, sociální i politické, některé mají též podobu cestopisných obrazů či poloreportáží.
Bogotá - Kolumbie v pátek uvedla do oběhu novou bankovku s hodnotou 50.000 pesos, na níž je podobizna spisovatele a držitele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcíi Márqueze. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Kroměříž – /ROZHOVOR/ Netradiční zkušenost a dá se říci i úspěch má za sebou skupina studentů gymnázia Kroměříž: k premiéře v tamním kině Nadsklepí totiž dotáhli svůj vlastní film. Snímek s názvem Dilema pojednává o studentovi, který není spokojen s aktuálním školským systémem.
Karlovy Vary - Prázdniny pomalu končí, ale to neznamená, že by knihovny zely prázdnotou. Děti chodí do knihovny častěji, než když mají školu.
Praha - V příštím roce by hlavní město mohlo na kulturních grantech rozdávat o 50 milionů víc než v předchozích letech. Dohromady by šlo o částku 350 milionů korun. V rozhovoru to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Na vyšší dotaci by dosáhlo mimo jiné šest významných kulturních akcí. Víc peněz by šlo i na literaturu. Rozpočet hlavního města budou zastupitelé schvalovat pravděpodobně na konci roku.
Koštice /FOTOGALERIE, UKÁZKY/ - Vratislav Václav Novák z Koštic tvořil dílo o historii svého regionu šest let. Knihu vydal vlastním nákladem.
Plzeň – Plzeňské knihovny opět představují novinky, které svým čtenářům nabízejí k zapůjčení.
Ústí nad Labem, Růžová - Mladí lidé potřebují praktickou zkušenost, internet vše nezachrání, předškoláci žasnou nad každou profesionální ukázkou.
Svitavy – Ve městě existují takzvané knihobudky, z nichž si kdokoliv může půjčit knihu. Jedna je na náměstí Míru a druhá v parku Jana Palacha.
Světlá nad Sázavou - V zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou dnes odpoledne začíná multižánrový festival Sázavafest. Jeho 16. ročník nabídne hudbu, divadlo i literaturu. Akci předznamenal středeční koncert, na němž vystoupili Kamil Střihavka a Lucie Bílá.
Lidé si v pražské knihovně na léto půjčují hlavně skandinávské detektivky a středověké romány Vlastimila Vondrušky, žádané jsou také průvodce a mapy. Do regálu se naopak vrací jindy nedostupná naučná literatura. V polovině letních prázdnin to řekla mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková. Knihovna má aktuálně letní uzavírku, znovu se čtenářům otevře 8. srpna.
Ústí n. O. – V Ústí budou krátce po sobě zahájeny dvě výstavy výtvarného umění.
Rakovník /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Role průvodce v rakovnické botanické zahradě se v sobotu ujal promovaný biolog a zapálený botanik Václav Laňka, který očekává nálet motýlů.
Rakovník – Na návštěvu do rakovnické botanické zahrady jsme se v sobotu vypravili z důvodu mimořádných okolností.
Slaný – Vlastivědné muzeum ve Slaném pořádá výstavu Mám malý stan. Je na téma letních kratochvílí na Slánsku. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout například historické velocipedy i skautské odznaky. K vidění tu budou až do 3. září.
Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Česká spisovatelka s ruskými kořeny, to je Dora Čechová. Na Konzervatoři Jaroslava Ježka studovala tvorbu textu a scénáře. V roce 2012 debutovala v nakladatelství Labyrint kritiky oceňovanou knihou povídek „Nechtěl jsem být Leninem".
Havlíčkův Brod – Letos má Karel Havlíček výročí, kdyby si někdo nevzpomněl. Zajisté si vzpomenou politici a jiná honorace, až jim daný den zapípá upozornění na telefonu a mluvčí či sekretářka donesou čerstvě koupenou květinu k hrobu, pomníku či pamětní desce.
Praha – Studenti a učitelé českého jazyka z celého světa se znovu přijeli učit češtinu do Prahy. Jubilejního 60. ročníku Letní školy slovanských studií, kterou pořádá Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se zúčastní více než 140 lidí. Zahájení se uskuteční dnes ve velké aule Karolina, akce potrvá do 25. srpna.
Rakovník - Už zítra, tedy v sobotu 30. července, bude rakovnická botanická zahrada přístupná veřejnosti od 9 do 16 hodin.
Královské Poříčí - Již rok se mohou návštěvníci statku Bernard přijít poradit do místní apathyky. Máte rádi čaj, ručně dělaná mýdla nebo tinktury, potřebujete bylinky nebo se uvolnit či získat informace ohledně zdravého, kultivovaného života, to a ještě více můžete získat a naučit se ve zdejší apathyce.
Uherské Hradiště – Program Letní filmové školy v Uherském Hradišti překypuje rozmanitostí, a krom série snímků ze sousedního Polska, slunné Itálie a dokonce z dalekých Filipín je návštěvníkům festivalu k dispozici celá řada titulů české kinematografie a hostů s nimi spojených.
Zlín - Knihobudka neboli malá veřejná knihovna otevřela pro veřejnost v Malenovicích. K jejímu zřízení posloužila stará nefunkční a vyřazená telefonní budka na třídě Svobody.
Pokud se podíváme na současnou nezaměstnanost, je nejnižší za poslední roky. Je to dáno především tím, že ekonomice se dobře daří, což se pozitivně projevuje i na úspěšnosti různých firem. Ne každý ale práci dokáže bez potíží najít. Roli totiž hraje nejenom dosažené vzdělání, ale je to často i praxe. Ta hlavně čerstvým absolventům chybí. Proto se mnohé školy snaží zajistit, aby jejich student získal nejenom potřebné znalosti z oblasti teorie, ale i praxe.
Praha - Za necelý měsíc se v hlavním městě odehraje světová premiéra muzikálu, který napsal jako své poslední dílo slavný autor vědeckofantastické literatury Ray Bradbury. Režisér Steve Josephson, který dystopické díla na přání světoznámého tvůrce dokončil, uvede 12 představení v pražském divadle Semafor.
Brno – K nejvíce navštíveným zatím patřila autorská čtení Arnošta Goldflama, Michala Viewegha či Ivana Klímy, nejočekávanějším je tento týden Carlos Be ze Španělska. Měsíc autorského čtení v pondělí vkročil do svého posledního týdne a Deník Rovnost přináší přehled zajímavostí, které zatím festival nabídl.
Praha - Svým zápalem pro houbaření platíme ve světě za fanatiky. Kvůli houbám jsme ochotni podnikat i náročné mnohahodinové výpravy.
Šumava – Načti a čti, poznej Šumavu očima spisovatelů, nabádá slogan na dvou desítkách samolepek rozmístěných po celé Šumavě. A další se již připravují.
Kutnohorsko - Léto je v plném proudu a volné dny doslova vybízejí dovolenkáře ke čtení. Mnozí tak využívají služeb knihoven, které mají sice v omezené míře otevřeno i přes léto. Někteří čtenáři si půjčili knihy do zásoby už na začátku prázdnin, jiní přicházejí průběžně a vrací se třeba i pravidelně každý týden.
Region - Turistická sezona a prázdniny lákají lidi do informačních center. Gorolské infocentrum hlásí dvojnásobnou vytíženost oproti měsícům mimo sezonu, třinecké nárůst návštěvnosti až o sto procent. Nejčastější dotazy směřují na tipy na výlety, kulturní akce a aktivity pro děti.
Náchod – Podle meteorologů by se mělo začít konečně zase oteplovat. Osiřelá koupaliště tak snad opět ožijí.
Domažlicko – Spolek pro kulturu a rozvoj Chodsko žije! ve spolupráci s INEX-SDA (sdružení dobrovolných aktivit) a VOŠ, OA a SZŠ Domažlice organizuje mezinárodní dobrovolnický projekt, takzvaný workcamp.
Brno - Letní škola slovanských a bohemistických studií dnes v Brně zahájila svůj 49. ročník. Intenzivního kurzu češtiny se tentokrát zúčastní asi 140 studentů ze 38 zemí. Škola potrvá na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity do 13. srpna.
Žďár nad Sázavou / Nice - Teror ve francouzském letovisku Nice znepokojil také původem francouzskou hraběnku Marii Kinsky ze Žďáru nad Sázavou.
Pelhřimov – Porcelánové sošky pejsků a jelenů, panenka Barbie, propagační letáky či Mona Lisa na latexovém povrchu nebo facebookové příspěvky teenagerů.
Sobotka – Festival Šrámkova Sobotka se v sobotu dopoledne dočkal své sladké tečky. Již po šesté se na náměstí konal benefiční Třešňový jarmark, z jehož výtěžku pořadatelé pořídí věci pro zlepšení života ve městě.
Buchlovice - Dvanáct set padesát starých i nových odrůd fuchsií od šlechtitelů z celého světa, jejichž květy se rozvíjejí do nejrůznějších zvonků a zvonečků, mohli o víkendu obdivovat návštěvníci zámecké zahrady v Buchlovicích.
Karlovarsko - Znáte projekt věnovaný historickým památkám a přírodním krásám Karlovarska, určený odborníkům, laikům i výletníkům? Řeč je o internetové topografické encyklopedii Památky a příroda Karlovarska, která letos slaví sedm let existence.
Domažlice – K nemnoha představitelům české literární vědy, kteří se specializovali na jediného autora, patřil i domažlický rodák, absolvent zdejšího gymnázia, PhDr. Miroslav Halík.
Sobotka – Festival jazyka, řeči a literatury v neděli slavnostně vstoupil do svého šedesátého ročníku, jehož tématem je Lyrika dnes. Sobotkou se tak rozléhají tóny nejen krásných básní, ale také hudby.
Novou obecní knihovnou se může chlubit obec Hladké Životice. Její oficiální otevření se uskutečnilo před několika dny.
Sobotka – Šrámkova Sobotka 2016 – Lyrika dnes
Sokolov – Víte, jak se liší lišejník od mechu? Víte, že lišejník produkuje látky, se kterými se jinak v přírodě nesetkáte?Víte, že lišejníky jsou sice přehlížené organismy, ale byly také odedávna využívané? Že lišejníky mohou žít i v Arktidě a Antarktidě, kde snáší silné mrazy i dlouhotrvající temnotu… a nahlédli jste někdy lupou do tajemného světa lišejníků, ve kterém jsou nečekané tvary a barvy, které by člověk nevymyslel? V sokolovském muzeu právě probíhá výstava, kde si zvídavci přijdou na své.
Praha - „Skrz Prahu jsem poznal Řím a skrz Řím jsem poznal zpátky Prahu. Rozdíl je v tom, že ta jejich italská Vltava teče opačně. Pravda. Často jsem jako student vnímal a stále vnímám ten její barokní horizont a ten katolicko – luteránsko – husitský ‚kulturní bod'," říká akademický sochař Otmar Oliva, který se specializuje na tvorbu liturgických předmětů a úpravu chrámových prostor.
Hlohová - V dnešním díle našeho seriálu se podíváme na Staňkovsko, do obce Hlohová, která má ve svém znaku poměrně originální figuru rysa.
Karlovarský kraj - Komu by se nelíbilo, kdyby po náročném a stresovém dni mohl navštívit místo, které by mu lidově řečeno dobilo baterky a setřáslo z něj velkou část starostí? A právě taková místa se nachází po celém Karlovarském kraji. Karlovarský historik Stanislav Burachovič dokonce vydal knihu s názvem Magická místa Karlovarského kraje, jejíž dotisk se v těchto dnech připravuje. Tato publikace představuje místa, kde může člověk znovu získat energii, ale i ta, kterým je lepší se vyhnout.