České Budějovice - Držitel prestižní ceny Magnesia Litera bodoval i loni románem Rybí krev, silnou love story od Temelína, jež zvítězila v anketě Deníku o jihočeskou kulturní událost roku.
Liberec /VÝSTAVA, GALERIE/ - Především dětem je určena výstava mladé ilustrátorky Alžběty Skálové. Přináší drobné a něžné akvarelové obrázky ze známých knih.
Tábor – Ačkoli oslavencem je ona – letos 115 let stará městská knihovna, nebude dárky přijímat, ale rozdávat. Pro každého v nastávajícím týdnu připravila 1+15 akcí.
Nechanice - Asi všichni jsme už někdy něco slyšeli o knize Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí. Můžete ji vidět na výstavě v Nechanicích, která začala již v pondělí.
Nechanice - Asi všichni jsme už někdy něco slyšeli o knize Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí. Můžete ji vidět na výstavě v Nechanicích, která začala již v pondělí.
Slovácko /ROZHOVOR/ - Vytváří knihy a leporela pro děti. Snaží se jim tímto nekomplikovaným způsobem přiblížit například české dějiny nebo pro ně jednoduše vytváří příběhy založené především na kresbách. Řeč je o Lucii Seifertové, grafičce a ilustrátorce.
Praha /UKÁZKA Z KNIHY/ - Nesmrtelný Zlatý slavík Karel Gott se dostal do pohádky. V nové pohádkové knize Jak maminka vylezla na věž rozhlasové reportérky Michaely Veteškové, kterou nyní vydalo Nakladatelství Prchal, je i pohádka nazvaná Jak se maminka proletěla se slavíkem. A tím slavíkem není nikdo jiný než Karel Gott, který v netradiční pohádce vystupuje jako slavný zpěvák Karel Gott.
Kunštát – Ze všech koutů republiky se do Kunštátu sjedou naděje české básnické tvorby. Dvacátého října pořadatelé vyhlásí vítěze už čtyřicátého ročníku Literární soutěže Františka Halase. Finále soutěže bude součástí každoroční vzpomínkové akce Halasův Kunštát. Tradiční literární soutěž letos doprovodí několik novinek.
Praha – Známá výtvarnice Lucie Seifertová přichází na knižní pulty se zcela novým projektem nazvaným »Dějiny pro nejmenší«. Jedná o seriál obrázkových knížek, ve kterých budou s minimem textu zpracovány nejslavnější příběhy z naší historie a pověstí formou pohádek. Knihy jsou určeny dětem od tří let. Každá kniha bude obsahovat jeden příběh. První se jmenuje Pohádka o Bruncvíkovi a druhá Pohádka o králi Karlovi.
Děčín - Již dvanáctý ročník má za sebou literární festival Zarafest. Letošní Zarafest se lehce nesl v duchu Jeseníku. Do Děčína totiž dorazil nejen spoluautor filmu Alois Nebel, ale také kapela Priessnitz, která z Jeseníku pochází.
Kopanice a s nimi spjaté žítkovské bohyně si jako téma své třetí knihy vybrala dvaatřicetiletáletá Kateřina Tučková. Spisovatelku okouzlil silný příběh těchto žen. Knihu přijede osobně do Žítkové představit v sobotu 15. června.
Praha, Zlín - Sedmdesátiny oslavil ve středu spisovatel Antonín Bajaja. Zlínský rodák má dosud na svém kontě čtyři romány. Za Zvlčení (romaneto o vlcích, lidech a úkazech) získal v roce 2004 Magnesii Literu za prózu. Porota Státní ceny za literaturu ocenila před dvěma lety jeho nejnovější román Na krásné modré Dřevnici, v němž píše o tom, jak se Zlín změnil v Gottwaldov.
České Budějovice /ROZHOVOR/ - Na levém břehu, kde bývala naše chalupa a za ní škola, není nic. Jez je pryč. Všechno je pod vodou, říká v románu Rybí krev hlavní hrdinka Hana. V nové knize spisovatele Jiřího Hájíčka se po patnácti letech strávených v cizině vrací v roce 2008 do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrostla, chtěla se vdát a učit v jednotřídce. Ale na návsi stojí sama. Příběh tří kamarádek, které osud rozpráší do světa, se rozjíždí na přelomu 80. a 90. let, kdy se kvůli stavbě Temelína zbouralo několik vesnic. „Je to román psaný víc srdcem než myslí," říká 44letý budějovický prozaik, jenž za poslední román Selský baroko získal cenu Magnesia Litera. Se spisovatelem jsme hovořili o jeho novém románu Rybí krev, příběhu tří kamarádek z vesnice, zbourané kvůli jaderné elektrárně.
České Budějovice /ROZHOVOR/ - Vítěz letošní Magnesie Litery v oboru poezie četl v pátek na akci Literární šleh… Jeho dílo je spjaté se Sudetami. Tedy s tématem, které je stále žhavé i na jihu Čech. Básník Radek Fridrich, jehož sbírka poezie Krooa krooa získala letos prestižní cenu Magnesia Litera, byl hlavním hostem akce Literární šleh. „Chtěl jsem se jako trošku ošklivý pták vznášet nad krajinou severních Čech," říká 44letý básník, překladatel a učitel Fridrich, jenž píše i česko-německy, má překlad i v Británii, organizoval literární akce na děčínském zámku a dělá večery poezie.
Zlín /ROZHOVOR/ - Ve světě neomezených možností, kde když se chce, je všechno jednoduché, nalézala útočiště už od útlého věku brněnská rodačka Kateřina Tomečková. Dnes jednatřicetiletou ženu knižní příběhy doslova fascinovaly.
Zlín - Ve světě neomezených možností, kde když se chce, je všechno jednoduché, nalézala útočiště už od útlého věku brněnská rodačka Kateřina Tomečková. Dnes jednatřicetiletou ženu knižní příběhy doslova fascinovaly.
Děčín, Praha /ROZHOVOR/ - Magnesia Litera! Prestižní cenu za knihu „Krooa krooa“, jejíž název byl inspirován nápisem ve skalách v Tisé, předala v Praze autorovi Dagmar Havlová. V Děčíně žijící Radek Fridrich, známý sudetský básník, překladatel a pedagog, získal ve čtvrtek prestižní literární cenu Magnesia Litera 2011. Za svou už jedenáctou sbírku. Na slavnostní ceremoniál, knihu i budoucnost jsme zeptali Radka Fridricha. „Mám z ceny velkou radost,“ shodl se s Ivanem Harákem, literárním pedagogem z Univerzity J. E. Purkyně z Ústí, svým bývalým kolegou. Dnes učí na zdravotnické škole v Děčíně, na UJEP zůstává externě.
Děčín, Praha /ROZHOVOR/ - Prestižní cenu za knihu „Krooa krooa“, jejíž název byl inspirován nápisem ve skalách v Tisé, předala v Praze autorovi Dagmar Havlová.
Opava - Je to obrovský úspěch. Nejen pro něho osobně, ale i pro Slezskou univerzitu a město Opavu. Sedmatřicetiletý historik Jiří Knapík získal prestižní ocenění Magnesia Litera. Odborná porota ocenila jeho publikaci nazvanou Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948 až 1967, na níž deset let pracoval v tandemu s Martinem Francem
Přisátá k televizní obrazovce jsem sledovala vyhlášení cen Magnesia Litera. Těšila jsem se, že hned druhý den ráno si skočím do knihovny a některý z titulů si půjčím. Ale ouha.
Cvikov - Možnost nahlédnout do nejdelší knihy na světě mají od středy návštěvníci Hotelu Sever ve Cvikově. Svou unikátní knihu tu vystavuje Lucie Seifertová, která na cvikovské vernisáži nechyběla.
Cvikov /FOTOGALERIE/ - Možnost nahlédnout do nejdelší knihy na světě mají od středy návštěvníci Hotelu Sever ve Cvikově. Svou unikátní knihu tu vystavuje Lucie Seifertová, která na cvikovské vernisáži nechyběla.
Praha /FOTOGALERIE/ - Nakladatelství Mladá fronta pozvalo ve spolupráci s Goethe-Institutem do Prahy německou spisovatelku Hertu Müller, držitelku Nobelovy ceny za literaturu z roku 2009. Autorka se veřejnosti představí 5. dubna od 19 hodin ve velkém sále Městské knihovny v Praze, moderace autorského čtení se ujme Petr Fischer, vedoucí kulturní redakce ČT. 4. dubna zahájila Herta Müller jako čestný host udílení cen Magnesia Litera.
Praha /UKÁZKA Z KNIHY/ - Román Lucemburská zahrada, čerstvý držitel letošní Magnesie Litery, vyšel na podzim v nakladatelství Druhé město. Kniha líčí sled událostí, které se během letních prázdnin přihodily pařížskému středoškolskému učiteli Paulovi v důsledku toho, že v okamžiku nesoustředěnosti položil ruku na nesprávné klávesy počítače a napsal jedno slovo do vyhledavače špatně: kvůli této chybě prožije nejšťastnější a nejstrašnější chvíle svého života. Děj knihy se odehrává v Paříži, v Nice a v Nantes, ve státě New York, v Moskvě, na karibském ostrově Saint Lucia a ve vybájeném městě Lara… Přečtěte si ukázku z knihy Michala Ajvaze.
Praha – Porota výročních knižních cen Magnesia Litera ve středu odtajnila letošní vítěze. Na slavnostním večeru ve Stavovském divadle v Praze, kterým tradičně provedla herečka Anna Geislerová, udělila devět cen. Knihou roku se stala Lucemburská zahrada Michala Ajvaze, útlá novela o spisovateli v Paříži, do jehož života vstoupí osudové setkání s tajemným dílem neznámého autora na internetu psaným nesrozumitelným jazykem.
Královéhradecko– Východní Čechy znají svého Čtenáře roku. Stal se jím Vladimír Macháček z Hradce Králové, který je zároveň Čtenářem roku Knihovny města Hradce Králové.
Královéhradecko– Východní Čechy znají svého Čtenáře roku. Stal se jím Vladimír Macháček z Hradce Králové, který je zároveň Čtenářem roku Knihovny města Hradce Králové.
Východní Čechy - Východní Čechy znají svého Čtenáře roku. Stal se jím Vladimír Macháček z Hradce Králové, který je zároveň Čtenářem roku Knihovny města Hradce Králové.
Královéhradecký kraj - Východní Čechy znají svého Čtenáře roku. Stal se jím Vladimír Macháček z Hradce Králové, který je zároveň Čtenářem roku Knihovny města Hradce Králové.
Opava - Jedno z nejvýznamnějších literárních ocenění u nás Magnesia Litera možná poputuje na Opavsko. Mezi nominovanými je totiž i dvousvazková publikace vedoucího Ústavu historických věd Slezské univerzity Jiřího Knapíka.
Hradec Králové – Knihovna města Hradce Králové se zapojila do celostátní propagační akce Čtenář roku, kterou vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky v rámci března – měsíce čtenářů.
Hranice – Březen tradičně patří v rámci návštěvnosti knihoven mezi ta nejúspěšnější období. Právě třetí měsíc v roce bývá totiž pravidelně vyhlášen měsícem čtenáře, čehož si všímá také široká veřejnost v Hranicích. Podle ředitelky hranické knihovny Marie Jemelkové se také letos počítá s vysokým zájmem čtenářů.
Tábor – Je oddaná světu knih i Táboru. Obojí se jí podařilo spojit do jednoho času i prostoru. Ode dneška oficiálně přebírá ředitelské křeslo Městské knihovny v Táboře.
Praha, Zlín - Ve věku 44 let zemřela zlínská rodačka, spisovatelka Hana Andronikova. Poslední knihu Nebe nemá dno vydala v roce 2010, líčí v ní svůj boj s rakovinou, který včera ráno nakonec prohrála.
Jablonec n. N. - Městská galerie MY v Jablonci nad Nisou uspořádala první obsáhlejší výstavu obrazů malířky a básnířky Hany Fouskové, která žije ve Světlé pod Ještědem – Hodkách.
Praha /RECENZE/ – Hic a kosa v Chicagu. Český spisovatel žijící střídavě u nás a v USA Jan Novák je mistr pregnantních titulů. Jeho poslední kniha povídek (vydal Plus u Albatros Media) je jakýmsi průřezem časem. Ohlédnutím za prvními léty prožitými s rodiči v Chicagu, kde se, jak autor píše, „člověk zasekne a to nemilosrdné město se mu zažere pod kůži…“ Ale i za dalšími roky a zkušenostmi, jež mu jako klukovi z emigrantské rodiny klestily zvolna cestu americkou duší i zdejším životním stylem.
Poděbrady - Poděbradská kolonáda má novou turistickou akratci. U vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího, naproti soše T. G. Masaryka je od pátka odpoledne dětský orloj, který se po vhození desetikorunové mince rozpohybuje, hraje a zpívá. A formou dětských kreseb představuje historii populárního lázeňského města. Nápad na vytvoření poděbradského diorama vznikl už před lety, ale k jeho realizaci došlo až nyní. A po technické stránce nebyla vůbec jednoduchá.
Rakovník - Čtvrteční dopoledne patřilo v rakovnické městské knihovně setkání se spisovatelem a scénáristou Davidem Janem Novotným, který se veřejnosti a studentům čtvrtého ročníku MOA Rakovník představil jako nositel hlavní ceny Knižního klubu za knížku Sidra Noach, která je navíc nominována na cenu Magnesia Litera 2011 v kategorii prózy.
Rakovnicko – Jsou knihy a knihovny přežitkem? Zatím to vypadá, že ne. Knihovny totiž už dávno nenabízejí jen knížky, ale snaží se čtenáře nalákat i jiným programem a zajímavými akcemi.