Jablonné nad Orlicí – Vůně medu se v sobotu nesla centrem Jablonného nad Orlicí. Konal se tu druhý ročník Medového jarmarku, jehož součástí byla soutěž o nejlepší štrůdl. Letos se jí zúčastnilo deset autorů lahodného moučníku. „Doufáme, že se soutěž stane tradicí," říká vedoucí odboru kultury Libor Kačírek.
Petrov – Deset týmů v sobotu nasytilo gulášem stovky návštěvníků osmého ročníku Petrovského kotlíku. V historickém areálu vinných sklepů Plže domácí spolky a organizace vařily pochoutku z vepřového, hovězího nebo třeba srnčího masa. „Pro letošek jsme soutěžícím navýšili příspěvek z dvanácti set na patnáct set korun a poprvé se účastní včelaři," vypověděla petrovská starostka Eva Mlýnková.
Festival medu a písničky, tak se jmenuje nová třídenní akce pro veřejnost, kterou pořádají kopřivničtí včelaři společně s Regionálním muzeem v Kopřivnici.
Vyškovsko – Na jaře hlásili, že je ho málo a podraží klidně i o třicet korun. Nyní mají včelaři z Vyškovska pro milovníky medu poněkud lepší zprávu. Pokud je na podzim skolí chřipka, nebudou muset přemýšlet, jestli šetřit a dát si do čaje o lžičku méně. Sladkého včelího produktu je o něco víc a ceny zůstanou stejné. „Na jaře jsem měl od jednoho včelstva pět kilogramů medu, teď jich mám dvacet," oznámil včelař z vyškovské místní části Hamiltony Jaromír Tauš.
Jablonné nad Orlicí – Medvěd ve znaku města, místní pověst i vycházkový okruh vedoucí po medvědích stopách nasvědčují tomu, že Jablonné nad Orlicí mělo co do činění s hnědou, huňatou a hlavně mlsnou šelmou. Teď už ale beze strachu, že by nějakého medvěda přilákali, Jablonští pořádají v sobotu druhý ročník Medového jarmarku.
Písek – I když přišel na jaře o 126 včelstev, s kvalitou medu od těch zachráněných je spokojený. Vlastimil Mládek z Písku zasvětil svůj život včelám. Třicet let včelařil na vlastní půlhektarové zahradě v Topělci.
Vavřinec, Veselice – Umí včely tančit? Co by se stalo, kdyby vyhynuly? Třicet litrů vody, taková je průměrná spotřeba jednoho včelstva na jednu sezonu. Litr zralého medu váží 1,44 kg. Stačilo chvíli postát u interaktivního informačního panelu a návštěvník Muzea včelařství Moravského krasu si okamžitě otestoval svoje znalosti. Muzeum slavnostně otevřeli Veseličtí v sobotu v opraveném kulturním domě.
Praha – I přes zimní úhyny včelstev by letos mělo být medu dost, jarní počasí včelařům přálo. Podle Českého svazu včelařů se květový med nyní prodává v rozmezí 130 – 180 korun za kilogram, nejčastěji za 150 korun za kilo. Medovicový, neboli také lesní či tmavý med, pak stojí kolem 180 Kč za kilogram. Druhým rokem za sebou letos přibylo včelařů, řekl tajemník svazu Milan Petrů.
Nové Město na Moravě - Voňavě a sladce bude konec léta oslavován v Novém Městě na Moravě. V sobotu 29. srpna, v době od 8 do 13 hodin, se uskuteční tradiční Medové slavnosti. „Tentokrát to však nebude v Horáckém muzeu, ale v horní části Vratislavova náměstí. Je tam stín, když svítí slunce, a když prší, tak jsou návštěvníci zase před deštěm chráněni listy stromů," vysvětlil ředitel Novoměstských kulturních zařízení Daniel Šimek.
Modrá /FOTOGALERIE/ – Svátek všech milovníků včel a labužníků jejich sladkého produktu medu, a z něj vyrobená medovina, pivo, likéry i víno. Tak by se dal stručně charakterizovat sobotní Den medu a medoviny, který se stal už podvanácté významnou tradiční a společenskou událostí v Archeoskanzenu Modrá. Na ní se rozhodně žádný z rekordního počtu patnácti stovek návštěvníků nenudil.
Praha – Včelám se v Praze daří víc než jinde, produkují průměrně o 20 až 30 procent více medu než v zemědělské krajině. Přesto se tu počet včelstev od 60. let zmenšil na přibližně desetinu. Jinde v Česku naopak lidí, kteří se věnují chovu včel, přibývá. Odborníci se snaží trend zvrátit, pořádají kurzy pro zájemce i učitele. V rozhovoru s novináři to řekl předseda Spolku pro rozvoj včelařství Mája Václav Švamberk.
Brno - Před závodem nejedí téměř nic, v břiše jim ale kručí spíš z nervozity. Přes rok se pět českých motocyklistů, kteří se postaví na zítřejší start letošního ročníku Grand Prix v Brně, raději vyhýbá i alkoholu. „Oba dva dědové mají rozsáhlé vinice, přesto mi víno moc neříká," usmívá se jezdec kubatury Moto3 Jakub Kornfeil.
Havlíčkobrodsko – „Letošní včelařská sezona byla poměrně dobrá. Komu neuhynuly včely, mohl se radovat ze slušné nadílky medu." Tak okomentoval letošní včelařskou sezonu majitel včelí farmy a předseda okresní organizace Českého svazu včelařů, Jiří Sláma. Koncem července totiž pro všechny včelaře na Havlíčkobrodsku skončila letošní sezona.
Sezimovo Ústí, Olomouc – Fotbalisté olomoucké rezervy v úvodu sezony poznávají, že druhá liga rozhodně nebude žádný med. Ani ve třetím utkání totiž svěřenci Augustina Chromého nedokázali bodovat. Tentokrát bylo nad síly Hanáků Táborsko, které díky brance Strnada z druhé půle vyhrálo 1:0.
Modrá – Med květový, lesní, pastovaný, ozdobné svíčky z mezistěn pravého včelího vosku, různé druhy medovin, medové pěny do koupele, sprchový šampon s medem, medový krém proti vráskám či mateří kašičku si můžete koupit v sobotu 22. srpna v Archeoskanzenu Modrá. To za předpokladu, že tam navštívíte třináctý ročník akce nazvané Den medu a medoviny.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Varroa destructor. Není to jméno hlavní postavy akčního filmu, přesto dokáže nahánět hrůzu. Zejména včelařům. „Už na podzim nám uhynulo dvaašedesát včelstev, původně jsme jich měli víc než osmdesát," postěžoval si starosta jihomoravských Vrbic Tomáš Bílek, jehož obec využívá včely k opylování vinic a ovocných stromů. Původně indický roztoč, který se na území České republiky objevil v roce 1981, letos řádil víc než v jiných letech.
Plzeň – Po roční pauze se vrátila divize na hřiště plzeňského Dynama. Jenže nováček hned v prvním kole poznal, že vyšší soutěž nebude pro fotbalisty Petřína žádný med.
Slovácko – Včelaři Slovácka mají o své letošní produkci medu jasno. Dobrá a v některých regionech meziročně lepší je letos pouze úroda tmavého medovicového medu, zatímco světlého květového medu je méně. Zkazilo to podle včelařů špatné jarní počasí a rychle odkvetlé lány řepky.
Třebíčsko - Pro včelaře na celém Třebíčsku skončila v posledních červencových dnech sezona. Jejím posledním záchvěvem byla lípa, ze které vyprodukovaly včely svůj poslední letošní med. Šanci na větší množství toho lesního zhatilo sucho.
Hulín – Prozatím neznámý pachatel se někdy od pondělního večera do středečního rána dostal do sklepních prostor bytového domu v Hulíně a kradl ve sklepních kójích.
Blanensko – Po loňské bídě přišly hody. Letošní snůška medu stojí opravdu zato, říkají včelaři na Blanensku. Shodují se, že letos ho bude dost, až nadprůměrné množství.
Česká Lípa - Jablka, ringle, meruňky i med přímo z regionu a v biokvalitě. Čerstvou českou zeleninu a ovoce v širokém sortimentu nabídne celkem pět pěstitelů a prodejců na zítřejších farmářských trzích v České Lípě na Škroupově náměstí.
Třebíčsko - Pro včelaře na celém Třebíčsku skončila v posledních červencových dnech sezona. Jejím posledním záchvěvem byla lípa, ze které vyprodukovaly včely svůj poslední letošní med. Šanci na větší množství toho lesního zhatilo sucho.
Horní Hrad - Co bezpečně přiláká stovky lidí na hornohradský Hauenštejn? Už několik let je to den nazývaný Chvála medu aneb Sladké slavnosti. A Češi jsou takoví malí „medojedi". Jen málokdo nemá doma alespoň jednu či dvě skleničky medu. Není ovšem žádná výjimka, že tento přírodní produkt kupují rovnou po kilech. A tak snad nikomu, kdo z Hauenštejna odcházel, med v tašce nechyběl.
Pelhřimovsko – Včelaři na Pelhřimovsku stáčeli po zimě první med. Sladkého včelí-ho produktu prý letos mnoho nebude, a tak si milovníci této včelí pochoutky trochu připlatí.
Včelařský naučný areál Chlebovice ve středu ožil více než stovkou dětí, které si se svými rodiči a prarodiči přišly zasoutěžit a poznat život medonosného hmyzu.
Pelhřimovsko – Včelaři na Pelhřimovsku stáčeli po zimě první med. Sladkého včelí- ho produktu prý letos mnoho nebude, a tak si milovníci této včelí pochoutky trochu připlatí.
Hlinsko - Nad hlineckým Betlémem v sobotu kvílí motorové pily. Svěží větřík roznáší vůni medu i čerstvých pilin a mezi stánky s kořením, dřevěnými hračkami, vlněnými výrobky i různými pochutinami procházejí desítky návštěvníků. Den dřeva a medu sice dopoledne poznamenává průtrž mračen, leč po obědě se na všechny usmívá slunce.
Včelná pod Boubínem /FOTOGALERIE/ – Malá víska na úpatí Boubína se v sobotu proměnila v rušnou křižovatku a stala se setkáním všech milovníků medu. Závěr července zkrátka již neodmyslitelně ve Včelné patří Slavnostem medu.
Hlinsko - Tuto sobotu se na Betlémě v Hlinsku v rámci Dne dřeva a medu uskuteční charitativní sbírka pro šestiletého těžce zdravotně handicapovaného Ondráška Zubu z Hlinska.
Kutnohorsko - Teplé počasí v létě vybízí mnohé lidi také ke konzumaci oblíbené sladké pochoutky - medu. Letos ale byl počet včel ohrožen kvůli včelímu moru. Ten například na Kutnohorsku zasáhl více než sedmdesát obcí. Nákaza se projevovala u zavíčkovaného plodu, kdy byl prvním příznakem takzvaný mezerovitý plod. K vidění byla i tmavá, propadlá a občas děravá víčka.
Hlinsko - Program letošního ročníku Dne dřeva a medu, který se uskuteční v sobotu, je opět lákavý. K tradičním bodům programu patří vyřezávání dřevěných soch motorovou pilou. Sochy budou následně vydraženy a výtěžek poputuje na dobročinné účely.
Kutná Hora, Malín - V letošním roce byl počet včel na Kutnohorsku ohrožen, protože v květnu přišel včelí mor. Nákaza se projevovala u zavíčkovaného plodu, kdy byl prvním příznakem tak zvaný mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem této nákazy byla tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Mor zasáhlo více než sedmdesát obcí z celého Kutnohorska.
Mladoboleslavsko - Včelařský rok už se zvolna chýlí ke svému závěru. Přestože léto teprve začalo, včelaři už včelstva připravují na zimu. „Kdo měl včely, má letos také med," shodli sevčelaři z Mladoboleslavska. Boleslavská organizace po zimě evidovala úhyny 7,5 procenta včelstev, tedy standardní počet, například včelaři ze Žďáru u Mnichova Hradiště dopadli ještě lépe.
Před patnácti lety se dnes uznávaný včelař Petr Cihlář přiženil na statek uprostřed přírodní rezervace, kde se hospodařilo hlavně na polích a chovala se tu prasata. Protože výměra padesáti hektarů je velmi málo a toto podnikání nemělo velkou perspektivu, zaměřilo se hospodářství na chov včel. Na počátku byla tři včelstva.
Milostín /FOTOGALERIE/ - „Jakmile je třetina rámku zavíčkovaná, med je zralý. V tu dobu už má menší obsah vody. Nemůže se mu už nic stát, tak ho včely začnou zavíčkovávat. Přesný obsah se měří refraktometrem," popisoval na své zahradě v Milostíně na Rakovnicku včelař Bohuslav Ledvina. Přitom odklopil nástavek úlu a vytahoval jeden rámek po druhém.
Milostín – „Jakmile je třetina rámku zavíčkovaná, med je zralý. V tu dobu už má menší obsah vody. Nemůže se mu už nic stát, tak ho včely začnou zavíčkovávat. Přesný obsah se měří refraktometrem," popisoval na své zahradě včelař Bohuslav Ledvina.
Šampionát jednadvacítek se přehoupl do druhé fáze. Skončily boje ve skupinách a čtyři nejlepší týmy čekají zápasy o medaile. Musím říci, že mě moc mrzí, že v nich nebudou naši fotbalisté, protože by si to za své výkony zasloužili.
Hradec Králové - Tradiční hořické trubičky, med, nadýchané koláčky a voňavé pecny chleba, paštiky a uzeniny, nebo třeba domácí jogurt s borůvkami či jablky se skořicí. Nejen tyto potraviny označené malou kulatou nálepkou Regionální potravina Královéhradeckého kraje jste ve čtvrtek mohli zakoupit a nebo třeba jen ochutnat na náměstí 28. října v Hradci.
Hradec Králové - Tradiční hořické trubičky, med, nadýchané koláčky a voňavé pecny chleba, paštiky a uzeniny, nebo třeba domácí jogurt s borůvkami či jablky se skořicí. Nejen tyto potraviny označené malou kulatou nálepkou Regionální potravina Královéhradeckého kraje jste ve čtvrtek mohli zakoupit a nebo třeba jen ochutnat na náměstí 28. října v Hradci.