Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Sonda Curiosity se na Marsu chystá k odebrání prvních vzorků

Pasadena - Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. Vůbec poprvé se jí podařilo vyvrtat díru do kamene, aby z něj nyní dopravila do palubní laboratoře k analýze vzorek vyvrtaného prášku. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Zemi těsně mine malý asteroid. Bude blíž než Měsíc

Praha /VIDEO/ – Na pouhých 28.000 kilometrů se přiblíží k Zemi planetka 2012 DA14. Asteroid prolétne kolem Země 15.února. Bude nejen uvnitř oběžné dráhy Měsíce, ale dostane se níže, než létají geostacionární satelity. Sdělila to Česká astronomická společnost. Lidé budou mít podle ní možnost těleso spatřit malými dalekohledy.

Senioři ve Třebové jsou aktivní

Moravská Třebová – Senior klub, který působí pod záštitou Oblastní charity Moravská Třebová, se vrací k žánru, který měl úspěch v listopadu loňského roku.

Vyškovská hvězdárna bude hlídat meteory

Vyškov – Nový systém pro sledování meteorů, se kterým se zapojí do celosvětové sítě Radio Meteor Observatory, má nachystaný vyškovská hvězdárna. „Ročně na povrch Země dopadne asi pět až sedmnáct tisíc tun kosmického prachu a meteoritů, z nich se ale najde jen malý zlomek. K větší úspěšnosti přispívá nepřetržité sledování oblohy," řekla vedoucí hvězdárny Dobromila Patáková.

Laserový paprsek přenesl da Vinciho Monu Lisu na Měsíc

Washington /VIDEO/ – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskutečnil unikátní laserový přenos dat ze Země na lunární družici Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Signál, který přenesl slavnou Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, putoval k satelitu 384.400 kilometrů, napsal portál Space.com. Laserová komunikace má prozatím sloužit jako záloha radiovému spojení, v budoucnu ale podle vědců nabídne vyšší datový přenos, než jaké jsou současné radiové linky schopny nabídnout.

Větu o obřím skoku pro lidstvo měl prý Armstrong připravenou před letem na Měsíc

Washington – Slavná věta o malém kroku pro člověka a obrovském skoku pro lidstvo, kterou 20. července 1969 pronesl Neil Armstrong po historicky prvním výstupu na povrch Měsíce, možná vznikla mnohem dříve než po přistání na zemském souputníkovi, jak tento zesnulý americký astronaut tvrdil. Armstrongův bratr Dean v novém dokumentu BBC prohlásil, že ji měl připravenou již dlouho před letem.

Jaký bude rok 2013 z pohledu astrologa Ivana Černovského

Trutnovsko, Pojizeří - Rok 2012 je za námi. Pro někoho byl úspěšný a pro někoho méně. Naše myšlenky jsou nyní upřeny do budoucnosti. Jaký bude rok 2013? Přesně to asi neví nikdo. Ale podle toho, jak bude nahoře, můžeme usuzovat, jak bude dole.

Jaký bude rok 2013 z pohledu astrologa Ivana Černovského?

Trutnovsko, Pojizeří - Rok 2012 je za námi. Pro někoho byl úspěšný a pro někoho méně. Naše myšlenky jsou nyní upřeny do budoucnosti. Jaký bude rok 2013? Přesně to asi neví nikdo. Ale podle toho, jak bude nahoře, můžeme usuzovat, jak bude dole.

Jaký bude rok 2013 podle stoletého kalendáře?

Prostějovsko – Nejčastější otázkou na začátku každého nového roku je: Jaký bude? Našim předkům v jejím zodpovězení pomáhal stoletý kalendář, který představoval jakousi dlouhodobou předpověď počasí a to včetně prognózy úrody a dnešním jazykem řečeno biologické zátěže.

Jaký bude rok 2013 podle stoletého kalendáře?

Prostějovsko – Nejčastější otázkou na začátku každého nového roku je: Jaký bude? Našim předkům v jejím zodpovězení pomáhal stoletý kalendář, který představoval jakousi dlouhodobou předpověď počasí a to včetně prognózy úrody a dnešním jazykem řečeno biologické zátěže.

Astrolog Ivan Černovský: Nečekejte na lepší roky

Nymbursko, ČR – Rok 2012 je za námi. Pro někoho byl úspěšný a pro někoho méně. Naše myšlenky jsou nyní upřeny do budoucnosti. Jaký bude rok 2013? Přesně to asi neví nikdo. Ale podle toho, jak bude nahoře, můžeme usuzovat, jak bude dole.

Ivan Černovský: Nečekejte na lepší roky

Nymbursko, ČR – Rok 2012 je za námi. Pro někoho byl úspěšný a pro někoho méně. Naše myšlenky jsou nyní upřeny do budoucnosti. Jaký bude rok 2013? Přesně to asi neví nikdo. Ale podle toho, jak bude nahoře, můžeme usuzovat, jak bude dole.

Dárky a jídlo Vánoce nedělají, slyšeli Ústečané na půlnoční

Ústí n. L. – Motajícího se mladíka s pivem v každé ruce pečlivě sleduje skupinka čtyř policistů. Vypadá, že se sotva drží na nohou, ale když mě žádá o cigaretu a stěžuje si na "azylák", jazyk se mu ani moc nemotá. Z kostela Nanebevzetí Panny Marie se zatím trousí odhadem pět stovek návštěvníků půlnoční mše. Je asi deset minut po půlnoci, končí Štědrý den.

Výstava Monarchie: V lesku císařských šatů a pokoře babiček

Praha /RECENZE/ - S Františkem Josefem I., císařskou eskortou i dámami v kloboucích tak otvíralo Národní muzeum v Praze ve středu večer svou výstavu roku: Monarchie. Autoři výstavy Monarchie v Národním muzeu odvedli dobrou práci. Nabízejí dobové interiéry i věci denního života.

Do hvězdárny za zábavou a poučením

Úpice - Sérii akcí zaměřených na svátky, vesmír i pozorování oblohy připravují pracovníci hvězdárny na víkend a první polovinu příštího týdne.

Před 40 lety byl člověk naposledy na Měsíci

Washington/Praha - Posledním, kdo zanechal své stopy v měsíčním prachu, se stal před 40 lety Eugene Cernan, velitel mise Apollo 17, která přistála na Měsíci 11. prosince 1972. Tento rodák z Chicaga, jehož předkové přišli do Ameriky počátkem 20. století z Čech a Slovenska, strávil tehdy na Měsíci spolu Harrisonem Schmittem 75 hodin, z toho mimo modul rekordních 22 hodin a čtyři minuty. Třetím z posádky Apolla 17, která se na Zemi vrátila 19. prosince 1972, byl Ronald Evans.

Konec světa podle Mayů očima vedoucího hvězdárny

Uherský Brod - V souvislosti s avizovaným koncem světa, který připadá podle mayského kalendáře na 21. prosince tohoto roku, je dobré si připomenout podivuhodný svět mayské astronomie. Ta vycházela z tradic starších předkolumbovských civilizací, především Olméků, představujících pravděpodobně kolébku vzdělanosti ve střední části Ameriky.

Před 40 lety vzlétla česká vlajka k Měsíci

Washington - Svět si v těchto dnech připomíná začátek cesty, která před 40 lety ukončila éru letů lidí na Měsíc. Zároveň se ale mluví o tom, že by se lidé mohli na Měsíc vrátit. A možná to nebude dlouho trvat.

Měsíc čelil intenzivnějšímu bombardování asteroidy, než se myslelo

Los Angeles – Měsíc ve svých počátcích čelil mnohem intenzivnějšímu bombardování asteroidy, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z měření dvojice amerických sond Ebb (Odliv) a Flow (Příliv), které již téměř rok zkoumají z oběžné dráhy Měsíce gravitační pole. Vědci podle agentury AP výsledky mise oznámili ve středu na konferenci Americké geofyzikální unie v San Francisku.

V prosinci je nebe zadarmo. Pro děti i dospělé

Brno – Poproste rodiče, teple se oblečte a přijďte se podívat na hvězdy. Ještě před večerníčkem. Brněnská hvězdárna a planetárium na Kraví hoře láká dětí na večerní pozorování oblohy.

Rus Kornijenko a Američan Kelly poletí v roce 2015 na rok na ISS

Moskva - Na roční cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se vypraví ruský kosmonaut Michail Kornijenko a jeho americký kolega Scott Kelly. Je to společné rozhodnutí kosmických agentur Roskosmos a NASA. Raketa Sojuz s oběma zkušenými astronauty odstartuje na jaře 2015 z kosmodromu Bajkonur. Na Zemi se vrátí na jaře 2016.

Regininy Kočičiny baví baletky i bernardýna

Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice /FOTOGALERIE/ - Světovou premiéru baletu Kočičiny chystá na sobotu 24. listopadu od 17.00 severočeské Baletní studio Regina. Je téměř vyprodáno, zjara uvidí pohádku s jazzovou hudbou i Děčín.

Regininy Kočičiny baví baletky i bernardýna

Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice - Světovou premiéru baletu Kočičiny chystá na sobotu 24. listopadu od 17.00 severočeské Baletní studio Regina. Je téměř vyprodáno, zjara uvidí pohádku s jazzovou hudbou i Děčín.

Mimořádné pozorování oblohy na hvězdárně

Jičín – Mimořádné pozorování se uskuteční v neděli 18. listopadu od 18 hodin na jičínské hvězdárně. Hlavní podívanou bude úkaz, který není neobvyklý, avšak zajímavý na pozorování ozbrojeným okem.

Příběhy bezpráví zazní na slováckých školách

Slovácko – Zažili práci v uranových dolech, v různých pracovních táborech, věznili je, život se s nimi zkrátka nemazlil. O takových lidech vypráví projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách spojený s besedou s pamětníky poválečné doby. Odstartoval začátkem listopadu a od příštího týdne se dostane rovněž na Uherskohradišťsko a Uherskobrodsko.

Nová raketa NASA umožní mise k vnějším planetám sluneční soustavy

Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nepomýšlí jen na lety k asteroidům v blízkosti Země, Marsu či Měsíci, ale uvažuje i o misích k měsíci Pluta nebo o dopravě vzorků z vnějších planet sluneční soustavy. Uskutečnit tyto plány má podle webu Space.com vyvíjená raketa Space Launch System (SLS).

K Zemi se blíží kometa. Za rok bude vidět i na denní obloze

Praha /VIDEO/ – K Zemi se blíží kometa, která podle některých astronomů bude tak jasná, že ji bude možné sledovat i na denní obloze. Nejblíže Slunci bude procházet příští rok v listopadu. Astronomka Jana Tichá z jihočeské observatoře na Kleti, která se specializuje na pozorování planetek a komet, ale varuje před přílišným optimismem, protože astronomové mají k dispozici zatím jen málo dat.

Výhrou za „čtyřpohled“ může být i horské kolo

Příbram – Hornické muzeum v Příbrami se zapojilo do prvního ročníku Měsíce věží. Jedná se o akci, ve které měli po celý říjen turisté možnost na místech zapojených do projektu sbírat razítka a vyhrát atraktivní ceny.

Hvězdárna v Teplicích láká a vzdělává už od roku 1963

Teplice - Teplice mají oproti jiným městům jedno velké lákadlo pro návštěvníky. Sídlí zde Severočeská hvězdárna a planetárium. Tato kulturně vzdělávací instituce má za úkol šířit mezi laickou veřejností poznatky z astronomie a kosmonautiky. Každou sobotu pořádá při příznivém počasí pozorování denní i noční oblohy. Středy a neděle má zase vyhrazeny pro planetárium, kde si návštěvníci mohou prohlédnout simulaci noční oblohy i s odborným výkladem.

Hvězdárna v Teplicích láká a vzdělává už od roku 1963

Teplice - Teplice mají oproti jiným městům jedno velké lákadlo pro návštěvníky. Sídlí zde Severočeská hvězdárna a planetárium. Tato kulturně vzdělávací instituce má za úkol šířit mezi laickou veřejností poznatky z astronomie a kosmonautiky. 

Evropu čeká rozhodnutí, zda vyšle na Měsíc pojízdnou laboratoř

Německo – Evropská kosmická agentura (ESA) by v roce 2019 mohla vyslat na Měsíc robotické vozítko, které by na povrchu zemského souputníka nejméně šest měsíců provádělo výzkum. Rozhodnutí, zda se mise za zhruba 500 milionů eur (téměř 12,5 miliardy korun) uskuteční, by měla ESA učinit v listopadu, napsala agentura DPA.

Dobrodružné filmové cesty, které dělí sto deset let

Praha /VIDEO/ – Vybaví se vám kresba rakety zaťaté do oka měsíce z filmu Hugo a jeho velký objev? A zdá se vám, že jste ji už někde viděli? Pak vězte, že je to pravda. Když francouzský filmový průkopník Georges Meliés natočil v roce 1902 svou Cestu na Měsíc, těžko mohl tušit, jak zajímavý osud jí i sobě přichystal.

Do Českého Krumlova se vrací Luna

Český Krumlov – Když se před lety v Krumlově řeklo jdeme do Luny, neznamenalo to výlet pana Broučka na Měsíc, ale návštěvu stejnojmenného kulturního zařízení na Špičáku.

Měsíc vznikl oddělením od Země, tvrdí nová teorie

Washington - Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s teorií, že Měsíc byl v minulosti součástí Země, ale po gigantické kolizi s dalším tělesem se od mateřské planety oddělil. Svou studii zveřejnili v aktuálním čísle odborného magazínu Science.

Do Českého Krumlova se vrací Luna

Český Krumlov – Když se před lety v Krumlově řeklo jdeme do Luny, neznamenalo to výlet pana Broučka na Měsíc, ale návštěvu stejnojmenného kulturního zařízení na Špičáku.

Časopisy Salon a Měsíc navrátí do éry první republiky

Rajhrad /FOTOGALERIE/ - Nová výstava v Rajhradě přibližuje přední salonní časopisy i osobnost Bohuslava Kiliana. Novinky ze světa módy, architektury, výtvarného umění i literatury. A k tomu zajímavosti ze sportu, kuchařské recepty nebo kosmetické rady. Všechny tyto oblasti mapovaly časopisy Salon, Měsíc a Der Monat, jež patřily k těm nejvýznamnějším v období první republiky.

Rusové se nevzdávají. Vypustí novou sondu Fobos-Grunt

Moskva – Rusko bude opakovat let sondy Fobos-Grunt, který se loni nezdařil. Cestu průzkumného přístroje, jenž měl přistát na Phobosu, měsíci Marsu, a fotografovat tuto planetu, předpokládá po roce 2020. Rusové také plánují společně s Evropou zkoumat Mars a uskutečnit přistání sond na Měsíci. V delším horizontu plánují i průzkum Venuše a Jupiteru a Slunce. Řekl to na moskevském kongresu věnovaném naší sluneční soustavě šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Vladimir Popovkin.