Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice - Světovou premiéru baletu Kočičiny chystá na sobotu 24. listopadu od 17.00 severočeské Baletní studio Regina. Je téměř vyprodáno, zjara uvidí pohádku s jazzovou hudbou i Děčín.
Jičín – Mimořádné pozorování se uskuteční v neděli 18. listopadu od 18 hodin na jičínské hvězdárně. Hlavní podívanou bude úkaz, který není neobvyklý, avšak zajímavý na pozorování ozbrojeným okem.
Slovácko – Zažili práci v uranových dolech, v různých pracovních táborech, věznili je, život se s nimi zkrátka nemazlil. O takových lidech vypráví projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách spojený s besedou s pamětníky poválečné doby. Odstartoval začátkem listopadu a od příštího týdne se dostane rovněž na Uherskohradišťsko a Uherskobrodsko.
Peking - Čína má v plánu vyslat další kosmickou loď s posádkou do vesmíru v červnu příštího roku. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na čínské rozhlasové vysílání.
Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nepomýšlí jen na lety k asteroidům v blízkosti Země, Marsu či Měsíci, ale uvažuje i o misích k měsíci Pluta nebo o dopravě vzorků z vnějších planet sluneční soustavy. Uskutečnit tyto plány má podle webu Space.com vyvíjená raketa Space Launch System (SLS).
Praha /VIDEO/ – K Zemi se blíží kometa, která podle některých astronomů bude tak jasná, že ji bude možné sledovat i na denní obloze. Nejblíže Slunci bude procházet příští rok v listopadu. Astronomka Jana Tichá z jihočeské observatoře na Kleti, která se specializuje na pozorování planetek a komet, ale varuje před přílišným optimismem, protože astronomové mají k dispozici zatím jen málo dat.
Příbram – Hornické muzeum v Příbrami se zapojilo do prvního ročníku Měsíce věží. Jedná se o akci, ve které měli po celý říjen turisté možnost na místech zapojených do projektu sbírat razítka a vyhrát atraktivní ceny.
Teplice - Teplice mají oproti jiným městům jedno velké lákadlo pro návštěvníky. Sídlí zde Severočeská hvězdárna a planetárium. Tato kulturně vzdělávací instituce má za úkol šířit mezi laickou veřejností poznatky z astronomie a kosmonautiky. Každou sobotu pořádá při příznivém počasí pozorování denní i noční oblohy. Středy a neděle má zase vyhrazeny pro planetárium, kde si návštěvníci mohou prohlédnout simulaci noční oblohy i s odborným výkladem.
Teplice - Teplice mají oproti jiným městům jedno velké lákadlo pro návštěvníky. Sídlí zde Severočeská hvězdárna a planetárium. Tato kulturně vzdělávací instituce má za úkol šířit mezi laickou veřejností poznatky z astronomie a kosmonautiky.
Německo – Evropská kosmická agentura (ESA) by v roce 2019 mohla vyslat na Měsíc robotické vozítko, které by na povrchu zemského souputníka nejméně šest měsíců provádělo výzkum. Rozhodnutí, zda se mise za zhruba 500 milionů eur (téměř 12,5 miliardy korun) uskuteční, by měla ESA učinit v listopadu, napsala agentura DPA.
Praha /VIDEO/ – Vybaví se vám kresba rakety zaťaté do oka měsíce z filmu Hugo a jeho velký objev? A zdá se vám, že jste ji už někde viděli? Pak vězte, že je to pravda. Když francouzský filmový průkopník Georges Meliés natočil v roce 1902 svou Cestu na Měsíc, těžko mohl tušit, jak zajímavý osud jí i sobě přichystal.
Český Krumlov – Když se před lety v Krumlově řeklo jdeme do Luny, neznamenalo to výlet pana Broučka na Měsíc, ale návštěvu stejnojmenného kulturního zařízení na Špičáku.
Washington - Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s teorií, že Měsíc byl v minulosti součástí Země, ale po gigantické kolizi s dalším tělesem se od mateřské planety oddělil. Svou studii zveřejnili v aktuálním čísle odborného magazínu Science.
Český Krumlov – Když se před lety v Krumlově řeklo jdeme do Luny, neznamenalo to výlet pana Broučka na Měsíc, ale návštěvu stejnojmenného kulturního zařízení na Špičáku.
Rajhrad /FOTOGALERIE/ - Nová výstava v Rajhradě přibližuje přední salonní časopisy i osobnost Bohuslava Kiliana. Novinky ze světa módy, architektury, výtvarného umění i literatury. A k tomu zajímavosti ze sportu, kuchařské recepty nebo kosmetické rady. Všechny tyto oblasti mapovaly časopisy Salon, Měsíc a Der Monat, jež patřily k těm nejvýznamnějším v období první republiky.
Moskva – Rusko bude opakovat let sondy Fobos-Grunt, který se loni nezdařil. Cestu průzkumného přístroje, jenž měl přistát na Phobosu, měsíci Marsu, a fotografovat tuto planetu, předpokládá po roce 2020. Rusové také plánují společně s Evropou zkoumat Mars a uskutečnit přistání sond na Měsíci. V delším horizontu plánují i průzkum Venuše a Jupiteru a Slunce. Řekl to na moskevském kongresu věnovaném naší sluneční soustavě šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Vladimir Popovkin.
Příbram – Knihovna Jana Drdy a Kiwanis klub Příbram pořádají v říjnu už tradiční cyklus přednášek, besed a koncertů s názvem Měsíc pro duši. Letošní ročník má opět bohatý program akcí, na kterých se zájemci mohou setkat s řadou zajímavých osobností.
Washington – Na 1500 lidí se ve washingtonské Národní katedrále zúčastnilo vzpomínkového obřadu k úmrtí astronauta Neila Armstronga. Prvního člověka, který kdy vstoupil na povrch Měsíce, si podle agentury AP kromě jiných připomněli také jeho kolegové z posádky Apolla 11 Buzz Aldrin a Michael Collins. Armstrong zemřel 25. srpna ve věku 82 let.
Dillí - Indický kosmický program si připsal další úspěch, dnešní start rakety z kosmodromu Satíše Dhavana na ostrově Šríharikóta v Bengálském zálivu završil stou vesmírnou misi. Informovala o tom agentura DPA.
Peking - Čína hodlá v roce 2015 vyslat na oběžnou dráhu kolem Země svůj první vesmírný teleskop. V rozhovoru s agenturou Nová Čína to prohlásil astrofyzik Čang Šuang-nan. K astronomickým pozorováním podle něj bude Peking do značné míry využívat také svou plánovanou vesmírnou stanici, s jejíž výstavbou by měl začít v roce 2014 a dokončit by ji měl o šest let později.
Praha - Asi stovka lidí se přišla v Praze podepsat do kondolenční knihy k uctění památky prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga, který o víkendu zemřel. Na dotaz to uvedlo americké velvyslanectví. Podepisovat listinu bylo možné do dneška v Americkém centru v centru metropole. Knihu ambasáda nabídne americkým archivům.
Kalifornie - Vesmírný výtah schopný dovézt roboty a lidi zpět na povrch Měsíce by mohl stát již dnes, tvrdí kalifornská firma. Přelomový systém by umožnil levný a jednoduchý přístup na měsíční povrch za pomoci plochého vlákna.
Pasov - V centru ortopedie v Bad Füssingu funguje také kryokomora, v níž se při teplotě mínus 110 stupňů Celsia léči zánětlivá onemocnění pohybového aparátu, chronické bolesti, kožní nemoci apod. Nasazována je i k rychlému odpočinku a posílení výkonnosti špičkových sportovců. Kúra trvá zpravidla tři minuty. Nyní ale komora zažila světový rekord.
Washington – Létání si zamiloval už jako malý kluk, když vyrůstal na malé farmě v americkém Ohiu. Nakonec dolétl tam, kam se před ním žádný pozemšťan nedostal. Jako první člověk otiskl svou stopu do prašného povrchu Měsíce. O tomto víkendu Neil Armstrong zemřel. Bylo mu 82 let.
Praha /ROZHOVOR/ - Potkal se s 140 astronauty. Neil Armstrong mezi nimi nebyl, i tak o něm Milan Halousek, přední popularizátor kosmonautiky, mluví jako o hrdinovi a úžasném člověku.
New York - Za jednoho z největších amerických hrdinů historie označil prezident Barack Obama kosmonauta a prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga, který zemřel v sobotu ve věku 82 let. Podobně se vyjadřují i další osobnosti USA.
New York - Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Povrchu jediného přirozeného satelitu Země se jako velitel kosmické lodi Apollo 11 poprvé dotkl 20. července 1969. Podle dnešního prohlášení jeho rodiny byly příčinou smrti komplikace po operaci srdce, kterou nedávno prodělal.
Moskva – Ruský kosmický průmysl, stíhaný v posledních dvou letech sérií vážných neúspěchů, chce spojit síly s Ukrajinou a Kazachstánem při vývoji nosné rakety nové generace.
Andaluská provincie Almería se rozprostírá na jihovýchodním pobřeží Středozemního moře. Je plná geografických kontrastů: vyprahlé pouště se slanými jezery střídají úrodná území, na hornatá pohoří navazují dlouhé písečné pláže.
Praha – Na obloze je možné tento týden pozorovat kromě padajících hvězd, jak říkají lidé meteorům, také velmi jasné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Praha /INFOGRAFIKA/ - Něco si přejte, padá hvězda. A ne jedna. Pokud vyrazíte dnes nebo zítra v noci do přírody, budete moci mít přání, kolik budete chtít. Právě totiž vrcholí snad nejznámější meteorický roj – Perseidy, někdy také nazývané Slzami svatého Vavřince.
Brno – Nové auto, vyvinutou přítelkyni, nebo alespoň křečka. To všechno můžou šeptat o víkendu Brňané s upřeným pohledem k obloze. Kolem 11. srpna totiž planeta Země proletí nejhustší částí proudu drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Každá z padajících Perseid údajně plní lidská přání.
Washington - Zkouška prototypu přistávacího modulu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) skončila dnes nezdarem. Při testovacím letu v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě byl modul zamýšlený k přistání na Měsíci zcela zničen.
Modrá – Páteční večer nabídl bezmála čtyřsethlavému publiku v Archeoskanzenu Modrá koncert herce a všemi generacemi milovaného osmašedesátiletého zpěváka Václava Neckáře. Doprovázela ho kapela Bacily, které kraloval Václavův o pět let mladší bratr Jan. Jako předkapela se úderem dvacáté hodiny představila na pódiu opevněného slovanského hradiště hudební skupina Sory.
Kolínsko – Mnohem více škod se lidem stává den před úplňkem. Alespoň to říkají zjištění pracovníků švýcarských pojišťoven. Úplněk je ve čtvrtek, takže pozor na středu.
Washington - Vlajky, které umístili američtí astronauti na Měsíci před více než 40 lety, tam s jedinou výjimkou stále stojí. S odvoláním na zdroje z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o tom informovala agentura AFP.
Pelhřimov – Kdo se v sobotu nechce dívat na noční oblohu sám a rád se o ní i něco zajímavého dozví, nechť přijde ve 22 hodin na Masarykovo náměstí v Pelhřimově.
Uherský Brod - Pro živou hmotu je smrtelně nebezpečné kosmické gama záření. Co do svítivosti se jedná o nejvýraznější fyzikální jev doposud známý v astronomii, při kterém se uvolní nesmírné množství energie ve formě gama záření.
Doubice - Ve středu jsem zahlédl v jednom z renomovaných elektronických médií titulek: „Komedie s padajícím registrem pokračuje, v Brně opět povolali strážníky".
Brno - Básně, povídky, pohádky, ale i divadelní hry. Tvorba literátů, kteří do konce července zavítají na brněnskou část festivalu Měsíc autorského čtení, je různorodá. A stejně pestrý je i výčet hostů. Nechybí Arnošt Goldflam, Karel Steigerwald či dvojice Mašínová-Kohout.