Kreativ

ŠTÍTEK: náboženství

Blesk děti popálil na obličeji i nohou

Sklalice – Po vydání všeobecného školního řádu císařovnou Marií Terezií v roce 1774 začaly v hlavních městech povinně vznikat normální školy. V těch se děti učily latině, zeměpisu nebo domácímu a polnímu hospodářství.

Škola – základ života?

Litomyšl – Sedli jste si někdy ke stolu a spočítali, kolik hodin jste ve svém životě strávili školní docházkou?

Ve Francii se stala módou hladovka

Paříž - Ve Francii je nyní stále oblíbenější hladovka, kterou lidé drží, aby se cítili lépe, detoxifikovali si organismus a zbavili se nějakého toho kila. To se ale nijak nelíbí lékařům, kteří takovou módu označují za škodlivou a nebezpečnou.

Vystříhal na půl milionu betlémových postaviček

Tisíc pětatřicet obyvatel má městys Švábenice. Kdyby jich měl o dvě stovky méně, na každého z nich by připadal jeden betlém. Přes padesát let je sbíral místní rodák Libor Pištělka a právě se mu plní jeho velké přání: Vystavit je všechny pod jednou střechou. Švábenické muzeum je od soboty zřejmě jediným místem v republice, které se může pyšnit stálou expozicí čítající přes osm set kusů hlavně papírových betlémů pocházejících z několika koutů Evropy.

Vystříhal na půl milionu betlémových postav

Švábenice /REPORTÁŽ/ – Tisíc pětatřicet obyvatel má městys Švábenice. Kdyby jich měl o dvě stovky méně, na každého z nich by připadal jeden betlém. Přes padesát let je sbíral místní rodák Libor Pištělka a právě se mu plní jeho velké přání: vystavit je všechny pod jednou střechou. Švábenické muzeum je od soboty zřejmě jediným místem v republice, které se může pyšnit stálou expozicí čítající přes osm set kusů hlavně papírových betlémů pocházejících z několika koutů Evropy.

Belsea Thóra: Nejoblíbenější věštící technikou jsou taroty a runové kameny

O magii a tajemno se zajímá mnoho nadšenců. Gita Pechová, vystupující pod pseudonymem Belsea Thóra, se čarodějnictvím aktivně zabývá bezmála patnáct let. Rodačka z Kutné Hory se narodila před jednapadesáti lety a převážně pracuje s runami, tarotem, kyvadlem a křišťálovou koulí. Zabývá se magií, jejíž kořeny jsou v praktikách wicca. Historie těchto praktik sahá až do dob starých keltských druidů.

Belsea Thóra: Nejoblíbenější věštící technikou jsou taroty a runové kameny

Kutná Hora – O magii a tajemno se zajímá mnoho nadšenců. Gita Pechová, vystupující pod pseudonymem Belsea Thóra, se čarodějnictvím aktivně zabývá bezmála patnáct let.Rodačka z Kutné Hory se narodila před jednapadesáti lety a převážně pracuje s runami, tarotem, kyvadlem a křišťálovou koulí. Zabývá se magií, jejíž kořeny jsou v praktikách wicca. Historie těchto praktik sahá až do dob starých keltských druidů.

Základní škola v Pasece oslavila více než 350 let. Podívejte se jak

Paseka – Vyzkoušet si na vlastní kůži výuku v 17. století, lekci tance v roce 1895, hodinu náboženství před sto lety nebo třeba ruční práce za císaře pána. V Pasece na Olomoucku si v sobotu připomínali výročí 355 let školní výuky a při té příležitosti pro návštěvníky připravili pestrý program.

Keltské slavnosti připomněly původ dušiček

Staré Město – Památka zesnulých má kořeny v keltském svátku samhain. A právě na spojení pohanského – keltského a ryze křesťanského svátku chtěl upozornit pořadatel keltských slavností ve Starém Městě Martin Vlachynský.

Zajímáte se o učení a buddhismus?

Jablonec n. N. - Veřejnou přednášku cestujícího učitele Romana Virta můžete navštívit ve středu 30. října od 19 hodin v jabloneckém Klubu Na Rampě.

Biskup Lobkowicz: Prožívám s Ostravou její strasti i radosti

Ostrava /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - V čele ostravsko-opavského biskupství stojí už sedmnáct let. „Za tu dobu znám všechny kněží ve své diecézi křestními jmény," říká biskup František Václav Lobkowicz. Podle jeho slov má v diecézi čtyři sta dvacet tisíc katolíků. O své cestě k víře a vztahu k Ostravě se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Biskup Lobkowicz: Prožívám s Ostravou její strasti i radosti

Ostrava /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - V čele ostravsko-opavského biskupství stojí už sedmnáct let. „Za tu dobu znám všechny kněží ve své diecézi křestními jmény," říká biskup František Václav Lobkowicz. Podle jeho slov má v diecézi čtyři sta dvacet tisíc katolíků. O své cestě k víře a vztahu k Ostravě se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Biskup Dovala skládá folkové písně

Havlíčkův Brod – Některé naše čtenáře udivilo, že zvon ve věži Husova sboru v Havlíčkově Brodě v neděli vysvětil brněnský biskup Juraj Jordán Dovala.

Slovo "alláh" mohou používat jen muslimové, rozhodl soud v Malajsii

Kuala Lumpur  – Slovo „alláh" ve smyslu „bůh" smějí v Malajsii používat jen muslimové a nikoli příslušníci dalších náboženství. Rozhodl o tom dnes malajsijský odvolací soud, který tak podpořil zákaz vyhlášený malajsijskou vládou. Odpůrci tohoto rozhodnutí se ovšem hodlají odvolat k malajsijské nejvyšší soudní instanci, informovaly tiskové agentury.

Izrael nesouhlasí s rezolucí Rady Evropy o obřízce

Jeruzalém – Izrael dnes kritizoval Radu Evropy za rezoluci, která označuje obřízku chlapců za ohrožování fyzické integrity dětí. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jigal Palmor radu vyzval, aby rezoluci zrušila.

Z letiště mířil rovnou na trénink

Nymburk – Do týmu desetinásobného českého mistra z Nymburka přišel na týdenní testy osmadvacetiletý švédský reprezentační rozehrávač Thomas Massamba, který je držitelem tří basketbalových titulů mistra republiky a pokaždé v jiné zemi.

Bosna sčítá obyvatele. Poprvé od války

Sarajevo – Když v Bosně 
a Hercegovině probíhalo sčítání lidu naposledy, bylo to 
v předvečer války, která zde zuřila v letech 1992 až 1995. Krvavé boje změnily tvář Bosny a znehodnotily tehdy pracně získané údaje. A tak se neví, kolik lidí v zemi vlastně žije.

Noc žalmů v Olomouci se blíží. Přidáte se?

Olomouc – Čtení žalmů celou noc se chystá na čtvrtek 17. října, od 19 hodin v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci. Setkání nazvané Noc žalmů navazuje na Dny důvěry a Večery důvěry, které se v Olomouci konaly v předchozích letech.

Papež František: Majetek snižuje u člověka lidskost

Vatikán - Papež František dnes ostře odsoudil materiální bohatství. Na setkání s učiteli náboženství z celého světa řekl, že majetek snižuje u člověka lidskost. "Pokud se věci, peníze, světskost stanou středem života, pohltí nás a my ztrácíme lidskou identitu," podotkl nejvyšší představitel římskokatolické církve.

Šéf Svazu syrských studentů v ČR: Místo arabského jara přišla do Sýrie zima

Brno – V Sýrii se žilo dobře, chceme ty časy zpět. To je názor předsedy Svazu syrských studentů v ČR Ahmeda Khaddoura. Devětatřicetiletý doktorand na Vysokém učení technickém v Brně se narodil na Moravě. Když chodil do sedmé třídy odjel s rodiči zpět do Sýrie, nyní žije znovu v Brně. „Opozice chce jen svrhnout Asada. Jaký režim nastolí ona neříká," upozorňuje Khaddour.

Psali jsme písátky na břidlicové tabulky

Táborsko - Opět je tu nový díl seriálu jihočeských Deníků, který jsme hned na počátku nazvali 70+. Věříme, že vás vzpomínání jihočeských pamětníků stále baví, že s chutí usedáte k půvabnému čtení o době, od níž uplynuly desítky let, ke čtení 
o tom, jak se žilo v době vašeho dětství a mládí třeba i před půl stoletím.

V regionálním muzeu se ubytovali Keltové

Vysoké Mýto – Od pondělí se v regionálním muzeu konal dětský příměstský tábor. Jeho téma je nasnadě. V prostorách muzea totiž probíhá výstava Kelti ve východních Čechách, a proto si malí účastníci tábora zkoušeli zapamatovat hravou formou něco o lidech, kteří v naší zemi žili před více než dvěma tisíci lety a kteří jí dali jméno.

V Keni uzavřeli sňatek s jednou ženou dva muži

Nairobi - Dva Keňané podepsali manželskou dohodu s toutéž ženou. Dle právníků bude moci být manželství uznáno jedině tehdy, jestliže zúčastnění dokážou, že je polyandrie, tedy forma polygamii, kdy má žena jednoho nebo více manželů, součástí zvyku jejich komunity. V Keni nic takového ale známo není a mnoho lidí zpráva šokovala, informovala stanice BBC.

Spisovatelka Kadlečková: Na příběhu vše stojí a padá

Vilma Kadlečková bezpochyby patří mezi spisovatele, kterým byste se rozhodně neměli vyhnout. Na začátku devadesátých let se podílela na vzniku kultovní hry Dračí doupě. Přitom psala scifi, fantasy a také něco mezi těmito oběma žánry.

Stoletá babička z Krásenska čte bez brýlí. Blahopřál jí i prezident

Krásensko – Jedenadvacátý srpen je pro stovky lidí stále hořkou připomínkou jedné ze zásadních kapitol v dějinách naší země. Emílie Zukalová z Krásenska právě slavila pětapadesáté narozeniny. Ve středu tak završila kulatou stovku. „Tenkrát jsme vpád tanků jiných armád vnímali trochu jinak než teď. Především to z našeho pohledu byla strašná zrada," vzpomíná na události z roku 1968 krásenská oslavenkyně.

Kde se vzal kříž na Lovoši?

Lovosice - Přinášíme Vám další pověst z regionu. Tentokrát se týká vrchu Lovoš. Výletníci, kteří podnikli každoroční novoroční výstup na tuto horu, si určitě na vrcholku povšimli velkého pamětního kříže. Málokdo ale ví, z jakého důvodu je zde umístěn a kdo ho postavil. Jak to tedy tenkrát bylo…