Hodonínsko – Až desetitisícové částky investují některé politické strany a uskupení do inzerce v obecních zpravodajích. Někde ale tuto možnost nemají. Například do Kyjovských novin politické inzeráty nepatří. „Rozhodnutí redakční rady platí už dlouhodobě a bude se týkat také následujících voleb," sdělila Veronika Hollerová, redaktorka Kyjovských novin, které radnice měsíčně vydává.
Mikulov – Znovuotevřená mikulovská synagoga přivítá první výstavu, která přímo nesouvisí se židovstvím. Svá díla v prostorách židovské duchovní stavby, která se po opravě chlubí obnovenou barokní krásou, představí domácí umělci, bratři Ludvík a Tomáš Cejpovi s brněnským výtvarníkem Liborem Jarošem. Vernisáž se koná v pátek v pět hodin odpoledne.
Brno – Organizátoři petice proti přiznání zvláštních práv český muslimům, o které ve čtvrtek informoval Brněnský deník Rovnost, se můžou radovat. Ústředí muslimských obcí, které může po deseti letech od registrace Ministerstvem kultury požádat o vyšší stupeň registrace, totiž nesplňuje povinné podmínky.
Brno - Tisíce lidí podepsaly petici proti tomu, aby muslimové získali v České republice větší pravomoci. Bojí se ohrožení od této komunity. „S většími pravomocemi budou zároveň víc pod dohledem úřadů," upozorňuje brněnský politolog Tomáš Šmíd.
Brno - Tisíce lidí podepsaly petici proti tomu, aby muslimové získali v České republice větší pravomoci. Bojí se ohrožení od této komunity. „S většími pravomocemi budou zároveň víc pod dohledem úřadů," upozorňuje brněnský politolog Tomáš Šmíd.
Washington – V síti špionážního programu americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) zaměřeného na sběr komunikačních dat končily v drtivé většině případů údaje z běžného života obyčejných lidí. Zachyceny ale byly i důležité zpravodajské informace. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na sobotní vydání deníku The Washington Post.
Peking - V centrální Číně byl dnes ke dvanácti letům vězení odsouzen jeden místní křesťanský pastor. Soud jej usvědčil z podvodu a narušování veřejného pořádku. Jeho stoupenci ale podle agentury AP tvrdí, že je obětí tvrdého vládního zákroku proti náboženství. Čína má prý obavy z nárůstu aktivit náboženských skupin.
O víkendu si připomeneme dvě historické události, od kterých se odvíjí naše duchovní identita. Svátek příchodu Cyrila a Metoděje nás upomíná ke zvěstování víry, upálení Jana Husa je připomínkou snahy víru obnovovat a zachraňovat.
Peking - Čínské úřady zakázaly studentům a zaměstnancům státní správy v muslimské oblasti na severozápadě země dodržovat režim muslimského postního měsíce ramadánu. Vláda považuje za nepřípustné využívat školy a vládní úřady k propagaci náboženství.
Káhira - Soud v egyptském Luxoru dnes poslal na šest let do vězení koptského křesťana, který se údajně provinil rouháním a urážkou náboženství. Jak uvedla agentura AP, úřady zadržely třicetiletého Kerolose Ghattáse na začátku června poté, co na svou facebookovou stránku umístil obrázky údajně urážející islám.
Mexiko - Dvě lidské lebky a další lidské ostatky našli zaměstnanci mexického letiště, když v rámci běžné prohlídky rentgenem zkontrolovali náklad plyšových medvídků. Lebky a kosti v nich byly zašité, napsala dnes agentura AFP.
Praha - Asi desítka lidí v pondělí u sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí protestovala proti „militantnímu islamismu". Účastníci akce poté předali Kanceláři prezidenta republiky protestní prohlášení.
Plzeň – Dostat se blíže ztracenému ráji, i to nabízí výstava s tajemným názvem Šangri-la, která je od minulého měsíce k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni v Kopeckého sadech.
Berlín - Spojit pod jednou střechou křesťany, židy a muslimy, to je poněkud odvážný plán berlínských věřících. Ti chtějí shromáždit 43,5 milionu eur (asi 1,2 miliardy Kč), aby mohli na pozemku Petriplatz v Berlíně postavit modlitebnu, která nebude mít ve světě obdoby. Petriplatz je sice zatím jen prázdným pozemkem, ale v roce 2018, bude-li to vůle boží, tam vznikne stavba, která nebude ani kostelem, ani synagogou, ani mešitou: bude totiž zahrnovat část z každého tohoto svatostánku.
Milotice – Narodil se na Slovensku, bydlí v Miloticích, v nejnižší jihomoravské krajské soutěži chytá za Lovčice a v zahajovacím utkání letošního mistrovství Světa ve fotbale fandil domácí Brazílii. Jedenatřicetiletý gólman Ján Jankovič totiž má na největší a nejlidnatější stát Jižní Ameriky, kde je nepopulárnější sport zároveň náboženstvím, nádherné vzpomínky.
Dillí /VIDEO/ – Několik sikhů bylo zraněno při vzájemném střetu v nejvýznamnější svatyni tohoto náboženství Zlatém chrámu v indickém Amritsaru. Stalo se tak během ceremoniálu u příležitosti 30. výročí kontroverzního zásahu indických sil v tomto chrámu vůči sikhskému separatistickému hnutí.
Brno – Šest mladých lidí pěti různých vyznání na počátku jejich duchovní cesty sledovaly jeden rok kamery. Jak vypadá cesta k islámu, judaismu či křesťanství přiblíží televizní dokument Příběhy obrácení. Vznikl v brněnském studiu České televize.
Abuja/Londýn - Šestnáctiletá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová odsoudila únos více než 300 nigerijských školaček a vyzvala k jejich urychlenému osvobození. Podle zpravodajského webu BBC označila dívky za své sestry.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zhruba 300 muslimů se v pátek sešlo k modlitbě u budovy ministerstva vnitra na pražské Letné. Protestovali tak proti týden starému policejnímu zásahu ve své modlitebně v centru Prahy. Podle muslimů byl zásah zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zhruba 300 muslimů se v pátek sešlo k modlitbě u budovy ministerstva vnitra na pražské Letné. Protestovali tak proti týden starému policejnímu zásahu ve své modlitebně v centru Prahy. Podle muslimů byl zásah zbytečně tvrdý, stěžovalo si na něj například indonéské velvyslanectví.
Hradec Králové /FOTO, ROZHOVOR/ - Zajímaví lidé Hradecka: Umění jako léčba a rozvoj osobnosti, takové je – ve zkratce – poslání arteterapie. Jejím propagátorem je i malíř a terapeut ze Smidar u Nového Bydžova Tomáš Záhořík.
Popovice – Napadlo vás někdy, jak to u nás vypadalo v dávné minulosti? Pokud ano, mohli jste si to jenom představit třeba při sledování historického filmu nebo při prohlížení dochovaných fotek či návštěvě muzea.
Hradec Králové /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Zajímaví lidé Hradecka: Umění jako léčba a rozvoj osobnosti, takové je – ve zkratce – poslání arteterapie. Jejím propagátorem je i malíř a terapeut ze Smidar u Nového Bydžova Tomáš Záhořík.
Rovné – Lidé vždycky potřebovali kromě každodenních úvah o živobytí a o pořádku v rodině a v sousedském houfu také témata k hlubšímu přemítání o bytí veškerenstva a duchovní posilu v obavách a strastech.
Vacenovice – Rodinou památku, více než sto padesát let starý obraz svaté Barbory, předala při nedělní mši olympijská vítězka Dana Zátopková vacenovickým věřícím. „Jelikož nemám přímých dědiců, vracím obraz svaté Barbory do místa původu a daruji jej kostelu Božského srdce Páně v obci Vacenovice, kde se narodili oba moji rodiče," prohlásila při darování už jedenadevadesátiletá olympionička a čestná občanka obce.
Vacenovice – Rodinou památku, více než sto padesát let starý obraz svaté Barbory, předala při nedělní mši olympijská vítězka Dana Zátopková vacenovickým věřícím. „Jelikož nemám přímých dědiců, vracím obraz svaté Barbory do místa původu a daruji jej kostelu Božského srdce Páně v obci Vacenovice, kde se narodili oba moji rodiče," prohlásila při darování už jedenadevadesátiletá olympionička a čestná občanka obce.
„Vy mladí, vy se máte", říkal pán v televizi a pokračoval. „Máte možnost cestovat a poznávat cizí kraje. Když budete chtít, nic vám nebrání ráno vstát, posnídat doma, poobědvat ve Vídni a povečeřet třeba na známém pařížském bulváru."
Holešov – Po stopách rabína Šabatai ha-Kohen, zkráceně Šacha, se vypravilo v Holešově na čtyřicet nadšených hráčů. Občanské sdružení Skřítek tam pro ně na sobotní odpoledne připravilo trasu plnou her inspirovaných židovským učením.
Litomyšl – Kavárna Mandala se proměnila v Tibetskou kafárnu. Spolek litomyšlských kavárenských povalečů zde uspořádal první akci v rámci projektu První rozvojová kafárna v Litomyšli.
Jak moc se od nás liší občané jiných zemí? Lidé jiné barvy pleti vyznávající jiné náboženství a hovořící jinou řečí. Nevím, jak moc se od nás odlišují lidé žijící v Číně nebo v Africe, ale díky této práci jsem mohla porovnat, v čem se liší život italského a českého muže.
Praha - Interaktivní divadelní projekt Golem, který se hrál loni v září na pražské Štvanici, se na pár dní vrátí zpět do opuštěné vily č. p. 858. Důvodem návratu je i natáčení filmového záznamu pro projekt Golem Cube, který bude uveden na Pražském quadriennale 2015.
O všech skupinách lidí panují všeobecné stereotypy, či předsudky. Otázkou je jestli jsou tato všeobecná tvrzení správná, nebo jestli pouze zatemňují náš zdraví úsudek. Obvykle předem máme nějaká očekávání, poznáváme-li člověka z vesnice, maloměsta či "Pražáka". Není tomu jinak u lidí vyznávající určité náboženství, u národnostních menšin v naší zemi apod. Stejné stereotypy jsou v České republice zaběhlé i o našich sousedech z Evropské unie. Můžeme se podle těchto stereotypů řídit, nebo by se měly nadobro vyvrátit?
Graben (Od zpravodaje Deníku) – Její ruce pracují s až absurdní dokonalostí a přesností jako nohy fotbalistů Bayernu Mnichov. Stojím u pásu v hale o velikosti sedmnácti fotbalových hřišť (110 tisíc metrů čtverečních), ale náboženstvím tu není fotbal. Je to boj o vteřiny. A sousední žena u balení zásilek ho zvládá bez mrknutí oka.
Jablonečanka Klára Aljančičová doufá, že snad během těch pěti měsíců zjistí, že teorie, které se učí na přednáškách, funguje. Studentka se vypravila na praxi do Ugandy.