Hradec Králové - Kněz Tomáš Halík, držitel Templetonovy ceny, vystoupil v rámci konference nazvané Od člověka k člověku na půdě Univerzity Hradec Králové. Halík je prvním Čechem, který kdy získal Templetonovu cenu, jíž se přezdívá „Nobelova cena za náboženství."
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - Kněz Tomáš Halík, držitel Templetonovy ceny, vystoupil v rámci konference nazvané Od člověka k člověku na půdě Univerzity Hradec Králové. Halík je prvním Čechem, který kdy získal Templetonovu cenu, jíž se přezdívá „Nobelova cena za náboženství."
Jablonec n. N., Uganda - Jablonečanka Klára Aljančičová doufá, že snad během těch pěti měsíců zjistí, že teorie, které se učí na přednáškách, funguje. Studentka se vypravila na praxi do Ugandy.
Ve svém poměrně krátkém životě jsem už pár zemí EU procestoval. Nebylo jich mnoho, ale přece jen nějakou menší zkušenost se zemí EU už mám. Byl jsem ve státech EU, jako je například Polsko, Slovensko, Německo, Maďarsko, Anglie, Rakousko a Slovinsko. Každý stát je nějakým způsobem jiný, prostě má vlastní zvyky, jazyk, svátky, náboženství. Jediné, co je vlastně spojuje, je EU a Schengenský prostor (alespoň mně to tak přijde).
Praha/Londýn - Jako významnou událost pro českou církev i celou společnost vnímají udělení Templetonovy ceny českému duchovnímu a filozofovi Tomáši Halíkovi představitelé křesťanského života. Podle kardinála Dominika Duky je prestižní ocenění důkazem, že Halíkovo dílo dokáže oslovit lidi napříč kontinenty – přestože čerstvý držitel ceny pochází z míst, kde bylo náboženství v minulosti potlačováno.
Londýn/Vatikán - Český duchovní a filozof Tomáš Halík dnes převzal prestižní Templetonovu cenu, která bývá označována za Nobelovu cenu za náboženství. Ocenění je každoročně udělováno v Londýně za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života. S cenou je podle webu příslušné britské nadace spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun).
Benešov - Zatím neupřesněnou škodu způsobil městu Benešov vandal, který na dlažbu Masarykova náměstí v noci namaloval hákový kříž. Symbol, na rozdíl od originálu, znázornil ale zrcadlově otočený.
Lom - Takovou slávu Lom dlouho nezažil. Prošel tudy první masopustní průvod, který kdy místní za dlouhou dobu pamatují. "Na svědomí" jej má tamní základní škola, která na cestu městem vypravila své školáky a předškoláky z mateřinky. Masky, rekvizity a následné veselí před radnicí mohou Lomu všichni v okolí závidět.
Cestovatel Jaroslav Tippl pracuje jako pastorační asistent na faře v Domažlicích. V letošním roce mu bude čtyřicet let. Nedávno přiblížil návštěvníkům Muzea příhraničí ve Kdyni při cestopisné přednášce krásy Nového Zélandu. Své zážitky a dobrodružství, které v zemi v jihozápadní části Tichého oceánu prožil, nám přiblížil v následujícím rozhovoru.
Vážený Jene Ámosi, tak si představte, že být to dneska, neměl byste kvalifikaci ani na to, abyste učil děti v první třídě! Na vysoké škole v Herbornu jste sice vystudoval teologii, ale u nás by Vás napřesrok zřejmě bez titulu odborného pedagoga už nepustili učit ani náboženství.
České Budějovice – Kolik věhlasných lékařů se během uplynulých desítek let zapsalo do života Jihočechů. Českobudějovická nemocnice slaví stoleté výročí a k osobnostem, které svou odborností a zkušenostmi pomáhaly vytvářet její renomé, patří i pediatr Miloš Velemínský.
Přerov – Prchavé okamžiky lidského života od prvního křtu v kostele až po osamělost stáří – to vše zachyceno mistrným objektivem jednoho z nejlepších českých fotografů Jindřicha Štreita. Unikátní výstava jeho děl začala v úterý odpoledne ve vestibulu přerovského kina Hvězda.
Kladno – Nejen mužský, ale i ženský kanadský hokej je pojmem. Aby ne, v zemi Javorového listu je prostě tenhle sport náboženstvím. Teď se kanadské hokejistky představí ve Slaném, zahrají si zde v neděli ráno od 9 hodin.
České Budějovice – Uznávaný religionista, kněz a sociolog Tomáš Halík přijel do jižních Čech předčítat ze své nejnovější knihy Žít tajemstvím, kterou označil za bilanční sebezpyt či knihu „myšlenek na den".
Varšava/Londýn - V Polsku ve středu vyšla kniha osobních poznámek bývalého papeže Jana Pavla II. Její vydání vyvolalo rozpaky, protože někdejší hlava římskokatolické církve si ve své poslední vůli přála tyto poznámky spálit. Osobní tajemník bývalého papeže kardinál Stanislaw Dziwisz to ale neudělal.
V pátek se v České republice objeví kompletní edice posledního dílu strategické série Civilizace. Přinese všechny doposud vydané přídavky v jednom balení a za výhodnou cenu. Nově nás čeká také výlet přes Atlantský oceán do Číny a Indie.
Praha - Na první republiku nemá vůbec dobré vzpomínky. „Táta byl zedník. A pořád bez práce. Často se stávalo, že nebylo co jíst, byla nám zima," vrací se zpátky v čase devadesátiletá Marie M. Do doby, kdy její otec dostával desetikorunové poukazy žebračenky.
Leninovo tělo se dožilo devadesátky. Spočívá v mauzoleu na Rudém náměstí a těší se pověsti vyhledávané turistické atrakce. Rusové nejsou zajedno v tom, zda Lenina nadále vystavovat, anebo ho konečně pochovat. Lenin byl původně nabalzamován a vystaven proto, že se s ním coby revolučním vůdcem a idolem neuměl vděčný lid rozloučit. Pikantní je, že tělo Lenina přitahuje zvědavce i po té, co se Rusové rozešli s jeho učením a zanikl režim, který se na Lenina odvolával. Otázka nestojí proč ještě Lenina předvádět.
Nová Paka – Jako první přišel v pátek odpoledne k zápisu do první třídy Základní a mateřské školy Brána šestiletý David. Zpočátku byl trošku ostýchavý a nechtěla se mu vybavit slova písničky, ale pak si hravě poradil s barvami, písmeny i číslicemi.
Litomyšl - Už patnáct let pořádá městská knihovna speciální vzdělávací akce pro seniory pojmenované Univerzita třetího věku. Program letošní jubilejní už je odtajněný.
Východní Čechy /NÁZOR/ - Na některé věci si člověk v „demokratických" státech u politiků už zvykl – pokrytectví, prospěchářství, kvalifikované diletantství, ignorance a všudypřítomná faleš.
Slovácko - Říká se, že škola je základ života. Je to ovšem klamavá reklama – není to pravda. Škola potlačuje individuální svobodu jedince, neboť zdůrazňuje nadřazenost učitele (tedy toho zkušeného a moudrého) nad žákem, individuem, jehož osobnost se rodí a potřebuje se rozvíjet ve svobodném prostoru.
Pyšel - Vítězné dílo z výstavy Betlémů v Pyšelu vyřezal před čtyřiceti lety budoucí truhlář a kněz. V jedné místosti se sešlo na 58 nejrůznějších jesliček. K vidění byl dřevěný, papírový, drátkovaný, látkový, skleněný, voskový nebo keramický Betlém.
Pyšel - Vítězné dílo z výstavy Betlémů v Pyšelu vyřezal před čtyřiceti lety budoucí truhlář a kněz. V jedné místosti se sešlo na 58 nejrůznějších jesliček. K vidění byl dřevěný, papírový, drátkovaný, látkový, skleněný, voskový nebo keramický Betlém.
Brno /ROZHOVOR/ - Když lidé přijdou jednou za rok do kostela na půlnoční mši, určitě by neměli slyšet výtku, že je to málo. To je názor katolického kněze a teologa Tomáše Halíka. V Brně minulý týden představil svoji novou knihu Žít s tajemstvím. „I kdyby byla společnost duchovně vyprázdněná, tak je přece jen o Vánocích cítit vůně posvátného," tvrdí Halík.
Brno /ROZHOVOR/ - Když lidé přijdou jednou za rok do kostela na půlnoční mši, určitě by neměli slyšet výtku, že je to málo. To je názor katolického kněze a teologa Tomáše Halíka. V Brně minulý týden představil svoji novou knihu Žít s tajemstvím. „I kdyby byla společnost duchovně vyprázdněná, tak je přece jen o Vánocích cítit vůně posvátného," tvrdí Halík.
Kněžpole – Říká se, že sdílené štěstí je intenzivnější než to prožívané individuálně. V Kněžpoli se toho drželi, když v neděli navečer úplně zaplnili prostranství před kostelem svaté Anny, aby si společně užili vrcholící adventní atmosféru a podívali se na premiérové rozsvícení kněžpolského Betlému se zhruba hodinovým pořadem.
Necelý týden před Štědrým dnem výrazně roste mezi pacienty nemocnic zájem o služby nemocničního kaplana. Farář římskokatolické církve Václav Tomiczek, který tuto funkci vykonává v městské, vítkovické i fakultní nemocnici, a také v léčebně dlouhodobě nemocných, je v těchto dnech doslova „na roztrhání".
Jižní Čechy - Dnes přichází na řadu vzpomínky na adventní mše, zpívání rorátů… Příště zavzpomínáme na to, jak jsme dříve sháněli vánoční stromky. Pokud je vám více než sedmdesát let a chcete se zapojit do 70+, zavolejte nebo napište do vaší nejbližší redakce Deníku.
Libkova Voda – Mnoho lidí na celém světě žije v těchto dnech přípravami na Vánoce. Mnoho, ale ne všichni. Předvánoční shon zachvátil pouze křesťanský svět.
Třebaže je jev asexuality málo známý a ve vědeckých kruzích málo studovaný, vyvolává zájem a zvědavost mnohých, píše italský týdeník L'Espresso. Podle definice italské sekce fóra AVEN (Asexual Visibility and Education Network), které se zrodilo v roce 2001 ve Spojených státech a které má přes 70.000 registrovaných členů, je asexuál osoba, která nemá zájem o sex a sex ji nepřitahuje. Ve skutečnosti to neznamená, že asexuálové nepociťují sexuální touhu, ale přistupují ke sféře uspokojení prostřednictvím různých forem, přičemž nedávají přednost sexuálnímu vztahu.
Sedlčany /ROZHOVOR/ – Společné zpívání koled v rámci akce Česko zpívá koledy, která se ve středu přehnala republikou, si nenechal ujít v Sedlčanech starosta Jiří Burian. Do domova seniorů, kde se od šesti večer zpívalo, doběhl na poslední chvíli z pracovní schůzky a bez přemlouvání se nechal přesvědčit ke zpěvu přímo do mikrofonu. Když zpěváci obrátili poslední list v „deníkovském" zpěvníku, s Jiřím Burianem jsme si o koledách popovídali.
Jičín – Dost často přijde to na mne při četbě novin. Jakýsi článek mne inspiruje, přijdou NÁPADY. Poznamenávám si je na okraje novin. Když sednu s těmi popsanými novinami k počítači, nemůžu si vzpomenout, co která zkratkovitá poznámka znamená.
Vatikán - Papež František považuje za nezbytné, aby katolická církev využívala internet k šíření náboženství. Církev musí být přítomná na internetu zejména kvůli mladým lidem, pro které je web „určitým druhem životního prostoru," řekl papež při svém sobotním proslovu ve Vatikánu.
Vatikán – Papež František se rozhodl vytvořit expertní komisi, která mu bude radit v otázkách ochrany dětí před sexuálním zneužíváním duchovními a pomoci obětem takového jednání. Oznámil to dnes bostonský kardinál Sean O'Malley na závěr jednání papežova osmičlenného poradního sboru kardinálů, který připravuje zásadní reformu úředního aparátu katolické církve.
Šumperk – V Šumperku a okolí byste jen těžko hledali někoho tak zapáleného pro skauting, jako je on. Pavla Krajíčka provází celý život. Šumperský junák navíc desítky let buduje sbírku skautských artefaktů. Jeho cílem je zřídit skautské muzeum.
Jeruzalém – Náboženský soud v Izraeli ve čtvrtek vůbec poprvé uložil pokutu ženě, která odmítla nechat obřezat svého syna. Verdikt v zemi oživil diskuse o roli náboženství v životě demokratického židovského státu. Verdikt byl součásti rozvodové pře. Žena podle soudu musí platit pokutu v přepočtu 3000 korun za každý den, kdy zůstane chlapec neobřezán.