Podzimní turné po vlastech českých zavede světoběžníka Martina Loewa také do Mladé Boleslavi. Ve Škoda Muzeu se s ním v pondělí 1. prosince můžete v jeho nejnovější diashow vydat na výpravu do země Čingischána – mezi písečné duny a velbloudy, kočovníky obývající jurty i do buddhistických chrámů. Do Mongolska.
Ankara – Papež František zahájil v Ankaře třídenní návštěvu Turecka. Po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem na tiskové konferenci odsoudil extremismus, vyzval k většímu porozumění mezi jednotlivými náboženskými směry a rovněž k pomoci Turecku se zvládnutím problému syrských uprchlíků. V sobotu se papež přesune do Istanbulu.
Mladá Boleslav - Podzimní turné po vlastech českých zavede světoběžníka Martina Loewa také do Mladé Boleslavi. Ve Škoda Muzeu se s ním v pondělí 1. prosince můžete v jeho nejnovější diashow vydat na výpravu do země Čingischána – mezi písečné duny a velbloudy, kočovníky obývající jurty i do buddhistických chrámů. Do Mongolska
Svitavy – Kde leží Tibet? Píšou tuží, nosí do školy džíny nebo tepláky? A mají tam vůbec počítače? Tak zvědavé jsou děti ze svitavské základní školy v místní části Lačnov. Na jejich „Modrou školu" totiž přijel pravý Tibeťan.
Jeruzalém - Izraelská vláda dnes vypracovala návrhy na uzákonění statutu Izraele jako státu Židů. Kvůli vnitřním sporům ale kabinet schválil několik různých verzí zákona. Kritici legislativy poukazují na to, že by mohl podkopat demokratické základy státu a omezit práva arabské menšiny.
Krnov /FOTOGALERIE/ - Farní kostel v Krnově je zasvěcený sv. Martinovi. Zaplněný kostel na svatomartinské pouti ukázal, že Krnované na svého patrona nezapomínají. Jen jim letos místo sněhu dovezl déšť.
Pět dnů před 17. listopadem 1989 odjelo na deset tisíc našich věřících do Vatikánu na svatořečení Přemyslovny Anežky České. Tehdejší režim to povolil jen proto, aby se vyhnul návštěvě papeže Jana Pavla II., který měl svatořečit Anežku Českou v Praze.
/Z HISTORIE OSTRAVY/ Věřit v Boha na Moravě a ve Slezsku nebylo nikdy jednoduché. Ani v historii, což se ale týkalo spíše sporů, která víra je ta pravá. Za totality to bylo jiné, komunisté se zejména v poválečné době snažili ze všech sil potlačit religiozitu a udělat z Čechů a Slováků občany bez víry. S odstupem času je jasné, že se jim to nemohlo podařit.
Stříbro - Svatý Mikuláš, tak se jmenuje film, který měl premiéru počátkem listopadu a jeho režisérem je Petr Smazal. Až potud je vše prakticky každodenní zprávou, já však chci čtenářům s potěšením sdělit, že tento mladý a nadějný režisér pochází ze Stříbra a narodil se v Plané.
Nedivím se Rožnovanům, že jsou nervózní z nového majitele Lázeňského domu. Divím se ale „korektním" politikům, kteří říkají, že každý investor je vítán.
Vatikán – Papež František vyzval země skupiny G20, které se mají o víkendu sejít na summitu v australském Brisbane, aby se zasadily o to, aby teroristická organizace Islámský stát (IS) přišla o své finanční zdroje a mohla být tak snáze poražena. Podle papeže je zároveň nezbytné vyvinout úsilí při vzdělávání a zvyšovat povědomí o tom, že náboženství nesmí být zneužíváno k ospravedlňování násilí, informoval dnes Vatikánský rozhlas.
Peking - Největší vydavatel biblí na světě se překvapivě nachází v oficiálně ateistické Číně. Tiskárna ve městě Nan-ťing od roku 1987 vytiskla 125 milionů kopií bible, z toho pro domácí věřící 65,7 milionů v deseti jazycích, jimiž se mluví v Číně, a v dalších 90 jazycích zbylých 59,3 milionu kusů, které se prodaly v 70 zemích světa. Napsal to list The Financial Times.
Rakovnicko – Snem Jitky Kostkanové ze Slabec bylo cestování. Poznávání kultur cizích zemí. Na jedné z těchto cest potkala tehdy čerstvá maturantka svého manžela Atefa.
Mám dvě zprávy. Jedna je relativně dobrá a druhá je jednoduše špatná. Tak nejprve možná tu relativně dobrou. Za čas zmizí z okolí Pinduly pohled na rozestavěnou ruinu v místech, kde kdysi stávalo rekreační zařízení Rudý říjen. Zřejmě zde vyroste krásný hotelový komplex a bude to asi pěkné… Tolik konec pohádky
Peking - Školy v převážně muslimské čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang budou aktivně potírat praktikování náboženství v domovech svých žáků. Informovala o tom dnes čínská státní média, která citovala agentura AFP.
Existuje řada „společenských" témat, kterým se nevěnuje tolik pozornosti. Šéfredaktor Kolínského deníku Jakub Šťástka proto ve své Spoustě „seriózních" důvodů tentokrát medituje nad tím, proč byste si měli pěstovat vlastní chilli papričky.
Vítkov /POZVÁNKA/ - Alikvotní, nebo častěji hrdelní zpěv. Speciální technika harmonického projevu, se kterou se širší evropská veřejnost seznámila až v sedmdesátých letech, bude ke slyšení v pátek 7. listopadu v čerstvě zrekonstruovaném vítkovském kostele.
Tábor - V tomto díle seriálu vpozmínek našich sedmdesátníků jsme zavzpomínali na péči o pohyb těla. Ve školách neexistovaly tělocvičny ani sportovní kroužky.
Londýn – Rodiny dvou Britů, jež letos zavraždili radikálové z organizace Islámský stát (IS), dnes vyzvali vyznavače všech náboženství ke společnému postupu proti nenávistným akcím islamistů. Ve skotském Perthu se dnes konala vzpomínková akce na jednoho z mrtvých.
Gymnázium F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou letos slaví obdivuhodné jubileum. Rychnov byl prvním místem při severovýchodní hranici království českého, které se mohlo pochlubit střední školou.
Buenos Aires – Panenka Barbie a její přítel Ken se dokážou „vžít" do mnoha rolí, ale coby světce je lidé neuvidí. V argentinském Buenos Aires byla kvůli protestům a výhrůžkám zrušena výstava, na níž se tyto plastové hračky měly představit jako osobnosti uctívané v různých náboženstvích.
Auxerre – Ve Francii dnes začal proces s rodiči, kteří odmítli nechat očkovat své dvě děti ve věku 15 měsíců a tři roky, jak je v zemi povinné. Mladému páru hrozí až dva roky vězení a pokuta 30.000 eur (824.000 korun). Uvedla to francouzská média.
Praha /ROZHOVOR/ - Říkáme o nich, že jsou kořením společnosti, inspirují nás a boří hranice nastavené systémem, přesto o nich leckdy přemýšlíme a mluvíme s předsudky.
Praha – Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová požaduje další změnu školního řádu ve Střední zdravotnické škole v Praze 10, kterou loni na podzim opustily dvě muslimské dívky kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb. Ředitelka dotčené školy Ivanka Kohoutová ČTK řekla, že školské radě žádný návrh na změnu školního řádu nyní předkládat nebude.
Benešov – Také studenti prvního a druhého ročníku Střední školy cestovního ruchu (SŠCR) Benešov se vydali, společně s pedagogickým doprovodem do Prahy na putovní výstavu a přednášku s názvem Bible včera, dnes a zítra.
Berlín - Hostitelská města příštích olympijských her budou muset do budoucna počítat s tím, že bude v pořadatelské smlouvě s MOV zakotvena klauzule zakazující jakoukoliv formu diskriminace.
Tirana – Papež František dnes v Albánii ve své dosud nejdůraznější kritice islamistických extremistů ostře odsoudil zneužívání náboženství k ospravedlňování násilí. Na své první evropské cestě papež ocenil vzájemný respekt a důvěru mezi lidmi různé víry v této převážně muslimské zemi, která v době komunismu zažívala brutální útlak náboženského života.
Lžín – Další putování po zaniklých školách Táborska vás zavede do Lžína. Kromě starého zámku, o kterém se vypráví, že jsou na jeho zahradě zakopány peníze, se mohla obec pyšnit i školou. Otevřeli si ji tady už v roce 1833 jako jednotřídku.
Praha - Prahu navštíví v říjnu norský spisovatel Jostein Gaarder, autor světového bestselleru Sofiin svět. V polovině 90. let byla nejprodávanější knihou na světě, celkem se jí prodalo přes 40 milionů kusů a přeložena byla do 60 jazyků. V Praze autor bude 22. až 25. října, v říjnu také vychází v češtině jeho další kniha pro děti Anton a Jonatán. Novinářům to řekl programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller.
Orlickoústecko – Matematika, prvouka, výtvarná výchova, fyzika. Tyto předměty se běžně objevují v rozvrhu hodin. Některé děti si do něj ale připisují i nepovinný předmět náboženství. Římskokatolické farnosti v okrese jej běžně nabízejí. S menší i větší odezvou ve školách i u veřejnosti.
Praha – Ústředí muslimských obcí dosud nepodalo ministerstvu kultury žádost o přiznání zvláštních práv, které státem uznaným církvím lze udělit po desetileté registraci. „Termín je 17. září, kdy desetiletá lhůta od registrace Ústředí muslimských obcí uplyne," řekla dnes mluvčí ministerstva Helena Markusová. Doplnila však, že i v případě podání žádosti o přiznání zvláštních práv je ministerstvo pravděpodobně pro nesplnění podmínek neudělí.
Dolní Libchavy – Neděle se významně zapsala do historie farnosti Dolní Libchavy, neboť se konalo dlouho očekávané otevření prostor zdejší římskokatolické fary po rekonstrukci.
/FOTOGALERIE/ Namísto sešitů tablety a kromě klasické tabule její interaktivní verze, „tiskací" písmo, chybějící rituály… Tak vypadá dnešní výuka na základní škole. Co všechno se změnilo v porovnání s minulostí?
Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) nepovažuje za problém nošení muslimských šátků do škol. Nesmějí ale zakrývat celý obličej. Žádné centrální doporučení v této věci ministerstvo nechystá, řek Chládek v dnešním pořadu Partie televize Prima.
Pardubice/Kameničky – Ve Východočeské galerii na pardubickém zámku je až do neděle k vidění unikátní výstava nejznámějšího českého krajináře Antonína Slavíčka.
Pardubice/Kameničky – Ve Východočeské galerii na pardubickém zámku je až do neděle k vidění unikátní výstava nejznámějšího českého krajináře Antonína Slavíčka.
Praha - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se postavila na stranu studentky ze Somálska, které Střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit na hlavě šátek. Takzvaný hidžáb muslimky používají k zahalení vlasů a krku a podle Šabatové je diskriminační jim to na půdě školy zakazovat. S odkazem na interní dokument o řešení kauzy, který se podařilo získat Lidovým novinám, to uvedl server Lidovky.cz.
Bahar žije v Havířově spolu s manželem a jejich malou dcerkou Seterou již 19 měsíců. Dům, který vlastnili v Íránu, vyměnili za strastiplnou cestu, uprchlický tábor a následně jeden pokoj v bytě, kde žijí nyní.
V Hůrce, místní části Jeseníku nad Odrou, si v sobotu připomněli tragickou leteckou událost, která se tam stala před padesáti lety, v sobotu 22. srpna 1964. Zahynulo při ní 10 mužů.
Columbus – Ateisté v USA organizují manifestace, zahajují činnost nového televizní programu a poskytují podporu těm, kteří se veřejně k ateismu hlásí, napsal britský server BBC.
Rožnov pod Radhoštěm /ROZHOVOR, SERIÁL DENÍKU/ - Kamil Obr na mě působí jako charizmatický, milý a vstřícný muž. Přesně tak si představuji moderního faráře. On sám připouští, že církev v posledních letech prošla jistými změnami a přizpůsobila se životu ve 21. století.
Rovné – Patálie s vírou teď usnula, lidé se učili žít s římským náboženstvím. Nastalo ale vleklé potýkání s bídou a hospodářským úpadkem. Katastry se podle výnosu polí roztřídily do osmi bonitních tříd.
Ratiboř - /ROZHOVOR/ Historicky první farářka evangelicko reformované církve v Polsku Jarmila Wiera Jelinek věří, že ženy dohromady s muži tvoří rovnováhu. Nyní už čtvrtým rokem působí v Ratiboři jako farářka a spolupráci se svým manželem si nemůže vynachválit.
Hodonínsko – Až desetitisícové částky investují některé politické strany a uskupení do inzerce v obecních zpravodajích. Někde ale tuto možnost nemají. Například do Kyjovských novin politické inzeráty nepatří. „Rozhodnutí redakční rady platí už dlouhodobě a bude se týkat také následujících voleb," sdělila Veronika Hollerová, redaktorka Kyjovských novin, které radnice měsíčně vydává.