Kreativ

ŠTÍTEK: Napoleon Bonaparte

Zlobivý celník Rousseau

Umělce své doby okouzloval, advokáty a finančníky rozčiloval. Henri Rousseau, francouzský malíř, jehož dílo u nás teď poprvé představuje Národní galerie, byl podivuhodný muž. Celník, který nebyl celníkem.

Loutkoherec Bohuslav Šulc dovedl Hurvínka k pohybové dokonalosti

Praha - Jeho tvář není příliš známá, přesto se s jeho uměním seznámil takřka celý svět. Loutkoherec Bohuslav Šulc, který 5. září oslaví osmdesátiny, totiž téměř čtyřicet let stál za výkony jedné z nejpopulárnějších loutek – Hurvínka. Této populární postavičce Divadla Spejbla a Hurvínka vdechl život, gesta i charakter v množství inscenací, v nichž potěšil i rozesmál statisíce diváků.

Trump má silnější psychopatické rysy než Hitler, tvrdí studie

Londýn - Donald Trump si do do psychopatických rysů nic nezadá s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem či římským císařem Neronem. Tvrdí to studie vědců z britské Oxfordské univerzity, která srovnávala hodnoty psychopatických rysů osobnosti dvojice amerických prezidentských kandidátů Trumpa a Hillary Clintonové s významnými politickými osobnostmi minulosti. Newyorský magnát svou sokyni výrazně předčil.

Buchlovičtí hasiči slavili 140. výročí od založení svého sboru

Buchlovice – Sbor dobrovolných hasičů Buchlovice je pátým nejstarším na Slovácku. V sobotu oslavil osmdesátičlenný sbor 140. výročí od svého vzniku. Takové výročí je vzácné, i když se týká hasičů, kteří si připomenuli, že buchlovický sbor byl v roce 1876 založen z podnětu zámeckého zahradníka Bedřicha Böhma pod názvem Dobrovolná hasičská jednota. Jeho stanovy schválilo c. k. místodržitelství 7. února 1878.

OBRAZEM: Napoleon slavil, přijela jeho druhá manželka i stovky vojáků

Slavkov u Brna – Řemeslný jarmark, košt vín, ukázky výcviku vojsk, bitevní střet v parku i večerní slavnost s promítáním různých scén na hladinu spodního bazénu a vodní stěnu. Napoleon Bonaparte znovu ve Slavkově u Brna slavil své narozeniny, tentokrát se návštěvníci museli spokojit s přítomností Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské, která se v devatenácti letech stala jeho druhou ženou. Bitevní ukázka nicméně byla k vidění i bez francouzského státníka a vojevůdce. Přiblížila, jak rakouská vojska ustupovala od Wagramu, u kterého bitva přinesla rozhodnutí rakousko-francouzské války.

Deset až 13 procent lidí jsou leváci, dnes mají mezinárodní den

Praha - Dnešní Mezinárodní den leváků je příležitostí pro praváky, aby si vyzkoušeli, jak se žije levákům ve světě vybaveném podle potřeb praváků. Levou ruku při psaní i běžných činnostech upřednostňuje deset až 13 procent obyvatel. Leváctví zohledňují výrobci, k dostání jsou pomůcky pro leváky, z nich prý nejvíce kupovanou je škrabka na brambory, ovoce a zeleninu, v nabídce jsou ale i hodinky pro leváky s obráceným ciferníkem či pravítko s číslicemi psanými zprava doleva.

Napoleonské hry ve Slavkově připomenou i císařovu druhou ženu

Slavkov u Brna – Její pratetu Marii Antoinettu, která vedla jako francouzská královna poněkud rozmařilý život, hladový lid stejně jako jejího muže, krále Ludvíka XVI., svrhl z trůnu a devět měsíců po něm byla popravena. Proto se francouzská císařovna pocházející z Rakouska ve své nové domovině necítila příliš dobře. Francouzi ji podle všeho přijali velmi chladně a ona se nemohla zbavit pocitu, že by také mohla skončit u kata. Právě osobnost Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské, která se v devatenácti letech stala druhou ženou Napoleona Bonaparta, připomenou sobotní Napoleonské hry ve Slavkově u Brna.

Kaprál se před brodem zul, pak toho litoval

Dobšice /REPORTÁŽ/ – V horkém letním odpoledni míří skupinky návštěvníků k dobšickému lesoparku. Občas uhýbají projíždějícím autům, mezitím je míjí jezdec v elegantní uniformě na tmavém koni. Ve stínu pod stromy pospávají, klábosí nebo se oblékají vojáci do rakouských a francouzských uniforem. Mladý důstojník učí pět vojáků pořadovým cvičením. Velí jim francouzsky. Za chvíli začíná připomínka napoleonské bitvy svedené u Znojma a Dobšic v roce 1809.

Praha má největší muzeum nočníků a toalet

Praha - Choulostivé téma týkající se jedné za základních lidských potřeb je tématem, o kterém se nemluví. To se ale před více jak deseti lety rozhodli změnit manželé Renáta a Jan Sedláčkovi.

Na Brněnské přehradě kotví historický vor. Lesy města slaví 550 let

Brno /FOTOGALERIE/ – Na délku měří skoro sedmdesát metrů a jeho stavba trvala celých čtrnáct dnů. Řeč je o voru, který nechala postavit společnost Lesy města Brna a který aktuálně kotví na břehu Brněnské přehrady. Společnost si jeho prostřednictvím připomíná 550 let od svého založení. „Představit práci nás lesníků se lidem snažíme po celý rok. Naše letošní jubileum jsme proto pojali jako oslavu dřeva a lidí, kteří s ním pracují," vysvětlil ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba.

Teplice vítají 862. sezonu

Teplice - Lázeňské město Teplice dnes zahajuje v pořadí již 862. lázeňskou sezonu. Desítky hudebních vystoupení na pěti oficiálních pódiích, doprovodný program. Stánky, pivo, limo, klobásy a trdelníky. Tisíce lidí v ulicích. V sobotu večer velký ohňostroj.

Nejnovější Total War přináší fantasy svět Warhammer

Série Total War vychází již celkem dlouho, zatím se vždy držela historických předloh. Hráčům nabídla třeba období Napoleona, starý Řím či hunského vojevůdce Attilu. Nové pokračování ale mění zažité zvyklosti a odehrává se ve známém fantasy světě Warhammer.

Zámek v Zákupech bude mít novou prohlídkovou trasu

Zámek v Zákupech na Českolipsku bude od června lákat na novou prohlídkovou trasu po hostinských pokojích. Budou věnované Habsburkům, kteří v Zákupech pobývali ve druhé polovině 19. století. Ke každému apartmá se váže nějaký příběh, který se zakládá na historickém základě.

Francie předá Janu Holoubkovi řád rytíře za péči o památník bitvy u Slavkova

Praha – Nejvyšší francouzské vyznamenání, hodnost rytíře Řádu čestné legie, dnes předá in memoriam Janu Holoubkovi francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Čestná legie mu byla udělena 7. července 2015 za jeho odhodlanou činnost ve prospěch památky napoleonské doby a za to, že svůj život věnoval údržbě a chodu památníku bitvy u Slavkova.

Tusk: Výroky bývalého starosty Londýna o Hitlerovi a EU jsou absurdní

Kodaň - Předseda Evropské rady Donald Tusk označil za absurdní tvrzení bývalého londýnského starosty Borise Johnsona, že Evropská unie pokračuje v cestě Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit evropský superstát. Podle agentury Reuters jde o nejtvrdší reakci ze strany Bruselu, který se jinak úzkostlivě snaží držet stranou vrcholící kampaně před červnovým referendem Britů o vztahu jejich země k EU.

Evropská unie pokračuje v Hitlerově cestě, prohlásil bývalý starosta Londýna

Londýn - Bývalý londýnský starosta Boris Johnson řekl, že Evropská unie pokračuje v cestě Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit evropský superstát. Johnson se tak vyjádřil v rozhovoru v listu The Sunday Telegraph. Podle Johnsona, který patří k hlasitým zastáncům odchodu Británie z Evropské unie, postrádá osmadvacítka demokracii a sjednocující autoritu a je odsouzena k neúspěchu. Johnsonovy výroky kritizovala labouristická opozice. Podporu politikovi naopak vyslovil vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

U sousedů se zase pašují lidé

Linec - Policisté v Rohrbachu kontrolovali v pondělí ve 23 hodin podezřelý modrý transportér a objevili v něm 27 uprchlíků z Iráku a Afghanistánu.

Symfonici zvou na výjimečný koncert

Karlovy Vary - Koncert, na němž se představí jako sólistky houslistka Martina Bačová a violistka Věra Binarová, uvede ve čtvrtek 7. dubna v Grandhotelu Ambassador - Národní dům Karlovarský symfonický orchestr. Začátek je v 19.30.

Uzavřou úsek silnice na Karpentnou

V souvislosti s postupem stavby přeložky silnice I/11 musí v dubnu řidiči počítat se dvěma krátkodobými uzavírkami v Bystřici, a to směrem na Karpentnou.

Nová expozice mapuje historii i významné osobnosti města

Letohrad – Městské muzeum v Letohradu v letošním roce oslaví čtvrtstoletí od svého založení a k narozeninám si v poslední březnový den nadělilo novou expozici. Ta mapuje historii města a přibližuje i významné památky a osobnosti.

Sepětí lidí s budováním městského muzea bylo opravdu obdivuhodné

Letohrad – Příběh městského muzea se začal psát před pětadvaceti lety. Nová expozice, která nahradila Památník Petra Jilemnického, byla slavnostně otevřena v květnu 1991 především zásluhou místních rodáků. Vymysleli scénář, snesli cenné sbírky ze zámecké půdy a budovu otevřeli veřejnosti. U zrodu stáli nadšení amatérští historici a tehdejší vedoucí muzea Vlasta Stejskalová, které jsme položili několik otázek.

Sepětí lidí s budováním městského muzea bylo opravdu obdivuhodné

Letohrad - Příběh městského muzea se začal psát před pětadvaceti lety. Nová expozice, která nahradila Památník Petra Jilemnického, byla slavnostně otevřena v květnu 1991 především zásluhou místních rodáků. Vymysleli scénář, snesli cenné sbírky ze zámecké půdy a budovu otevřeli veřejnosti. U zrodu stáli nadšení amatérští historici a tehdejší vedoucí muzea Vlasta Stejskalová, které jsme položili několik otázek.

Válčení je v lidské povaze, připomněl vojenský kaplan

Domažlice /FOTOGALERIE/ – Může být válka spravedlivá? Složitá otázka byla jednou z těch, které se ve své přednášce snažil rozebrat vojenský kaplan Jan Böhm z 15. ženijního pluku Armády ČR v Bechyni s dlouhou praxí z misí v Afghánistánu.

Láká seveřan Nesbo i české autorky

Orlickoústecko - Besedy, přednášky, autorská čtení či soutěže. Březen v knihovnách patří už tradičně hlavně čtenářům. Mottem letošního, již sedmého, ročníku celostátní akce je: Knihovny jsou kreativní nejen v březnu. Do akce se zapojily i knihovny na Orlickoústecku. „V měsíci věnovaném četbě a čtenářům připravujeme pro naše návštěvníky řadu zajímavých akcí," informuje například knihovna v Chocni.