Politiky s majáčky nechceme. Tak se vyjádřili čtenáři v anketě Deníku, v níž se dosud sešlo více než 5600 hlasů. Pro to, aby si členové vlády na silnici dál mohli zajišťovat přednost blikajícím výstražným zařízením, byl jen přibližně každý dvacátý hlasující. Naprosto jasno bylo i v názorech na jednotlivé argumenty. Že majáček bývá zneužíván, si myslí více než šest set čtenářů, proti bylo pouhých 24. „Nejsou to nadlidé,“ konstatoval jeden z odpovídajících.
Výstavu plnou barev, krásy a vůně nabízí o víkendu botanická zahrada v Táboře. Návštěvníci mohou v jejích prostorách obdivovat výstavu řezaných růží. K vidění jsou téměř dvě stovky odrůd, které organizátoři dovezli hned ze čtyř míst. Součástí expozice jsou i odborné přenášky, růžový kvíz nebo komentovaná prohlídka místního rozália.
Nadcházející víkend na Krumlovsku si užije snad každý. V Horní Plané si milovníci historie užijí promítání o staré Šumavě, v Pivovarské je ICOSí slavnost, 20 let oslaví psí útulek, rockeři mohou vyrazit na Biker´s fest, otáčko hraje Rozum a cit, v Černé je Old School Windsurfing Cup, ve Větřní na plovárně divadlo a na Chvalšinské je Letňák v kině
I když to při pohledu z okna na začínající léto možná nevypadá, blíží se výrazné oteplení s tropickými teplotami. V sobotu by mohlo být pětadvacet stupňů a příští týden dokonce třicítky, a tak spousta lidí, kteří dávají přednost upravené vodě, bude chtít vyrazit na koupaliště. Na Krumlovsku už budou mít možnost. Nejprve ve Větřní, pak i ve Velešíně.
Desítky nejrůznějších masožravých rostlin mohou od pátku obdivovat Brňané. Dvaadvacátý ročník prodejní výstavy začal poslední květnový den ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Vybrané rostliny, které u nás zpopularizoval známý film Adéla ještě nevečeřela, si zájemci mohou na místě dokonce zakoupit.
Brankářská maska a české vlajky už sice zmizely, ale sochu Napoleona na kruhovém objezdu před Bedřichovicemi na Brněnsku i ve čtvrtek stále zdobí hokejový dres s nápisem Dostál a číslem 1. Jak už Deník Rovnost informoval, odkazuje tak na národního hokejového hrdinu Lukáše Dostála, který v neděli vychytal české reprezentaci zlato na mistrovství světa v Praze a právě z Bedřichovic pochází.
Minimálně jeden rok si Česko může nárokovat titul nejlepší hokejová země světa. A u příležitosti triumfu české reprezentace na MS 2024 v Deníku vychází speciální příloha. Obsahuje unikátní příběhy, rozhovory, vizitky i plakát reprezentantů. Už v pátek ve vašem Deníku.
Mají pouze něco málo přes tři sta obyvatel, přesto se o víkendu staly jednou z nejskloňovanějších obcí v republice. Tady se totiž zrodil šampion. Z Bedřichovic, malé vísky spadající pod Šlapanice na Brněnsku, pochází národní brankářský hrdina Lukáš Dostál, jeden ze strůjců senzačního zlata české reprezentace na hokejovém mistrovství světa v Praze. A tažení národního týmu v čele s Dostálem ovlivnilo i hody, které se o víkendu v Bedřichovicích konaly.
Před 220 lety se konal první pohřeb na pařížském hřbitově Père-Lachaise. Založen byl za vlády Napoleona. Přestože dnes jde o jeden z nejslavnějších hřbitovů na světě, Pařížané pohřebištěm po jeho otevření opovrhovali. V 19. století se hřbitov stal místem brutálního masakru.
V rodné Francii se Denis Barde coby pasíř a restaurátor dotýkal i věcí, jež na slavném zámku Fontainebleau obklopovaly krále Ludvíka XIV. nebo Napoleona. Poté, co ho motorkářský výlet na koncert do Čech a díky němu i láska k české dívce přiměla najít druhý domov v Českých Budějovicích, se věnuje volné tvorbě.
Setkal se s ní každý, ať už na pultech obchodů nebo třeba v ložnicích našich babiček a dědů. Alpu využívají sportovci a všichni, kdo si chtějí ulevit od bolesti svalů a kloubů. A to jak v Česku, tak zahraničí. Historie francovky přitom sahá až k samotnému Napoleonu Bonapartovi. Nahlédněte s Deníkem pod pokličku další legendární české značky, která letos slaví sto jedenáct let od svého založení.
Vojenská pevnost, vězení a nakonec dějiště slavného televizního pořadu. Tím vším za dobu své existence byla francouzská pevnost Boyard. O její výstavbě uvažoval už Ludvík XIV., nakonec plán uskutečnil Napoleon. Roky chátrala, nyní jí hrozí zkáza.
/58. OTÁZKA/ Při cestě do určitých zemí si lidé z České republiky musí zvyknout nejen na nový jazyk či jinou kulturu, ale i na to, že se v nich jezdí na opačné straně silnice. Proč někde řidiči jezdí vlevo a jinde vpravo? Odpověď na tuto otázku přináší seriál 100 otázek a odpovědí.
Dostala se na vrchol, každý den za to ale platila. Francouzka Jeanne-Antoinette Poissonová se v 18. století z dcery nepříliš významného obchodníka stala nejmocnější ženou v zemi. Historie ji zná pod jménem Madame de Pompadour. Jako milenka francouzského krále Ludvíka XV. ovlivňovala politiku, umění i módu. Běžní lidé ji nenáviděli, za všechny jejich nesnáze ale ve skutečnosti nemohla.
Na nový vzdělávací kurz se mohou přihlásit lidé do Velkého Meziříčí. Koná se tam v rámci Univerzity třetího věku. Příští semestr se bude týkat Napoleonských válek a českých zemí.
Zámek Hradec nad Moravicí nabízí víkendové prohlídky s názvem Knížecí Velikonoce přidává ještě výstavu Lovu zdar! Zámek Raduň ukazuje návštěvníkům Velikonoce na raduňském zámku a byl místem natáčení České televize.
Byla středa 6. dubna 1994 a v hlavním městě Rwandy Kigali se připravovalo přistát proudové letadlo s rwandským prezidentem Juvénalem Habyarimanou a Cyprienem Ntaryamirou, hutujským prezidentem Burundi. Náhle tryskáč zasáhly rakety země-vzduch. Nikdo na jeho palubě nepřežil. Atentát, jehož pachatelé zůstali dodnes neznámí, záhy rozpoutal strašlivou genocidu.
/FOTO/ Mimořádnou příležitost získají v sobotu třináctého dubna návštěvníci zámku ve Slavkově u Brna. Tento den tam jedinkrát v roce vyrazí na prohlídky zámecké půdy a krovů. K dispozici jsou čtyři termíny od devíti, jedenácti, třinácti a patnácti hodin.
Na rostoucí četnost výjezdů reagují také hasiči ve Slavkově u Brna. Na jejich stanici tam v těchto dnech pracovníci budují novou nástavbu budovy. Díky tomu ve městě na Vyškovsku přibude dalších devět profesionálních hasičů.
První termín přijímacích zkoušek na jihomoravské střední školy se blíží a žáci začínají počítat body, které by jim mohly stačit k tomu, aby se dostali tam, kam chtějí. Ještě vloni měli ti méně úspěšní šanci podat si odvolání a obsadit tak místo někoho, kdo si nakonec vybral jinou školu.
Jsou to dva, nebo tři týdny zpátky, co jsme společně zavítali na Opavsko, kde v rezervaci Hořina u Velkých Heraltic vykvetla celá populace šafránu Heuffelova. Krásné bledě fialové kvítky rozzářily louku podél potoka a jako každoročně přilákaly spoustu zvědavců a milovníků přírody. Ještě mnohem více lidí však přitahuje a láká další významná botanická lokalita - Lačnov na Vsetínsku.
Je to dva, tři týdny zpátky, kdy jsme společně zavítali na Opavsko, kde v rezervaci Hořina u Velkých Heraltic vykvetla celá populace šafránu Heuffelova. Krásné bledě fialové kvítky rozzářily louku podél potoka a jako každoročně přilákaly spoustu zvědavců a milovníků přírody. Ještě mnohem více lidí však přitahuje a láká další významná botanická lokalita, Lačnov na Vsetínsku.
/VIDEO/ Návrat Festivalu živých soch, setkání majitelů historických aut i letní festival se skupinou Mirai. S pestrou nabídkou akcí a lákadel letos uvítá návštěvníky ve svém areálu Zámek Slavkov – Austerlitz. V sobotu třiadvacátého března zahájil novou sezonu.
Nová parní kabina určená pro dvanáct lidí slouží od poloviny března návštěvníkům městských lázní ve Vsetíně. Vznikla v prostoru bývalého baru Napoleon během stavebních úprav, kterými budova lázní v minulých měsících procházela. Je přístupná přímo z bazénové haly a bude k dispozici vždy po dobu plavání veřejnosti.
Svůj čokoládový sen sní Timothée Chalamet ve filmu Wonka na HBO Max. Šlechtické sídlo plné marihuany diváky čeká v seriálu Gentlemani na Netflixu. A tamtéž se mohou podívat i na životopisný titul Supersex, inspirovaný příběhem pornoherce a producenta Rocca Siffrediho. Milovníci historických snímků si přijdou na své při sledování Napoleona (Apple TV+) či skandální minisérie Mary & George (SkyShowtime). Deník přináší i další tipy na skvělou podívanou ze streamů.
Zachraňte koně, Levnej hotel, Čas rozchodů nebo novinka Zaprášené diamanty rozezní ve středu 13. března Masarykovo divadlo v Jičíně. V rámci tour ke svým jubilejním 60. narozeninám sem zavítá zpěvák, kytarista, skladatel a frontman jedné z nejúspěšnějších folkových a trampských hudebních skupin u nás - Roman Horký z kapely Kamelot.
Naprosto suverénně prolétli letošním ročníkem divizní skupiny E futsalisté FC Kozlany-Bohdalice. Ze všech devíti účastníků mají nejlepší útok i obranu, ze šestnácti zápasů se jen dvakrát museli sklonit před soupeřem. I tečka byla vítězná, byť brněnský Hombres v posledním zápase zdolali jen těsně 4:3.
Možná mohli myslet na to, že se nevyplatí plýtvat benzín na cestu do České Lípy, když se vás na zápas v házené sejde sedm. Neudělali to. A udělali dobře. Mostečtí druholigoví házenkáři odehráli v České Lípě mač roku, když tam bez střídání rozbili místní Lokomotivu 35:19.
Opulentní až nabubřelá. Takto lze charakterizovat pařížskou operní budovu Palais de Garnier. Právě v interiérech plných zlata, sametu, drahého mramoru a dalších špičkových materiálů došlo k tragédii, která stojí za vznikem známého příběhu o Fantomovi opery od francouzského spisovatele Gastona Lerouxe.
/FOTO, VIDEO/ Pověst praví, že recept na křehké trubičky z jemné oplatky potřené máslem a medem a sypané cukrem, skořicí a ořechy přivezl do Hořic v Podkrkonoší cukrář císaře Napoleona. Hořické trubičky se dokonce staly jedním z 24 výrobků, které získaly od EU chráněné zeměpisné označení. Reportérka Jičínského deníku se vydala do provozovny, kde tato legendární pochoutka vzniká. Víte, že každou trubičku mají cukrářky v procesu výroby v ruce až sedmkrát?
Na máslo nejsou peníze? Tak ho nahradíme nečím jiným. Tak uvažoval jeden z Napoleonů ve Francii během 19. století. A vznikl margarín. Cesta k tomu, jak tuto máslovou náhražku známe dnes byla zajímavá a dlouhá. Ponořme se společně do tajemství margarínu coby "másla pro chudé".
/VIDEO, FOTO/ Nabitý událostmi byl rok 2023 na Vyškovsku. Obyvatelé se vyrovnávali s následky bouří, v regionu otevřelo obří depo, ve Vyškově testovali nové obrněnce a Slavkov navštívil Napoleon. Deník připomíná pět článků, které měly mezi čtenáři největší ohlas.
/VIZUALIZACE/ Obyvatelé Slavkova u Brna už vědí, s jakým obnosem peněz bude jejich město hospodařit v příštím roce. Tamní zastupitelé stvrdili návrh rozpočtu na svém posledním letošním zasedání. Radnice počítá s příjmy přes 234 milionů a výdaji ve výši přesahující 297 milionů korun.
Krušné chvíle zažil v pátek 8. prosince v Úpici majitel roční feny Džany psího plemene briard. Na chvilku ji uvázal před pneuservisem za jednu z vyřazených pneumatik. To se neukázalo jako nejlepší nápad. Fena se zřejmě něčeho lekla a utekla i s pneumatikou přivázanou za sebou. Majitel fenu začal okamžitě hledat, ale bez úspěchu. Případ měl šťastný konec, po 23 hodinách ji objevil v sobotu odpoledne pes úpických strážníků. Zoufalství tak vystřídalo dojetí.
Před čtvrtou hodinou odpoledne dorazil na Orlík pohřební vůz s ostatky bývalého ministra, diplomata a šlechtice Karla Schwarzenberga. Právě v rodinné hrobce na Orlíku bude rakev za přítomnosti nejbližší rodiny uložena.
V sobotu se v Praze koná poslední rozloučení s knížetem Karlem Schwarzenbergem. Svíčky pro něj hoří u zámku Orlík i hrobky, kde mají být ještě dnes uloženy jeho ostatky. Místní lidé na něj vzpomínají jen v dobrém, někteří veškeré dění sledují v televizi, další se přijdou podívat osobně.
Zapálený nadšenec, nikoliv samozvaný historik. Tak o sobě mluví Filip Trdla z Liberce, který se už od středoškolských let zajímá o dějiny. To vygradovalo ve fascinaci lodí Titanic a snahou vyvracet zažité mýty o tomto parníku a jeho neslavném konci.
Zapálený nadšenec, nikoliv samozvaný historik. Tak o sobě mluví Filip Trdla z Liberce, který se už od středoškolských let zajímá o dějiny. To vygradovalo ve fascinaci lodí Titanic a snahou vyvracet zažité mýty o tomto parníku a jeho neslavném konci.
/FOTO/ Opravu poškozené střechy Sokolského domu dokončili pracovníci ve Vyškově. V budově sídlí vyškovský kinosál, předloni ji zasáhla ničivá bouře. Prvotní zásahy zabránily dalšímu zatečení vody do sálu, a to formou lokální opravy a upevnění oplechování. Následně zajistila odborná firma průzkum stavu střešní pálené krytiny a krovu.
Zatímco obyvatelé vesnic mezi Brnem a Slavkovem zaráželi kříže nad hromadnými hroby po „velké patálii“ 2. prosince 1805, nebyl klid zbraní definitivní. Ještě 5. prosince v okolí obce Štoky nedaleko Jihlavy porazily rakouské jednotky bavorský sbor, a teprve po zprávách o francouzském triumfu u Slavkova, museli vítězové Napoleonovým spojencům vrátit zajatce a ukořistěné bílo-modré standarty.
/SROVNÁNÍ/ Napadaný sníh se na Vyškovsku podle meteorologů udrží do konce týdne, pak se počasí oteplí. Vánoce na blátě jsou v okresu trendem posledních let, ty letošní zřejmě nebudou výjimkou. Deník připravil srovnání historických dat o počasí na Štědrý den za posledních sedmašedesát let.
Poprvé se ženil z čiré lásky, podruhé šlo o politický kalkul. Druhou manželkou císaře Napoleona se stala habsburská arcivévodkyně Marie Luisa, která byla paradoxně celý život vedena k nenávisti vůči Francouzům. K překvapení všech se však mezi manželi nakonec vyvinul láskyplný vztah. Napoleonovy vojenské prohry ale pár rozdělily.
/FOTO, VIDEO/ Aktuální stav výstavby dopravní infrastruktury v Jihomoravském a Zlínském kraji. Dotační programy v oblasti životního prostředí s důrazem na sucho. O těchto bodech jednala ve středu odpoledne vláda na výjezdním zasedání na jihu Moravy.
/VIZUALIZACE/ Přibližně čtvrt miliardy korun plánují představitelé Židlochovic na Brněnsku investovat do výstavby nové polikliniky. Ta má v budoucnu nahradit současné a již nevyhovující zdravotnické zařízení v centru města. Aktuálně mají tamní zástupci hotovou studii, do země plánují poprvé kopnout v horizontu dvou let. Moderní a udržitelná stavba má navazovat mimo jiné na plánovanou čtvrť Chytré Líchy.
Oddechnout si můžou cestující, kteří na Vyškovsku využívají hromadnou dopravu. Se změnou jízdních řádů, které začnou platit od neděle, je totiž žádné výraznější úpravy časů odjezdu nečekají. Do práce, školy nebo na výlety tak budou většinou nadále vyrážet spoji, na jaké jsou zvyklí.
/FOTOGALERIE/ Na úterní podvečer se Masarykovo náměstí ve Vyškově proměnilo v jedno velké peklo. Zaplnili ho čerti, kteří dětem nabízeli různé aktivity a disciplíny. Za splnění dostávali účastníci kartičky, které pak měnili za pamlsky.
/FOTO, VIDEO/ Svatý Mikuláš navštívil na úterní podvečer s andělem i čertem také Zelný trh v Brně. Na děti všichni čekali na připraveném pódiu a rozdávali nadílku. Děti si ji zasloužily říkankou, písničkou nebo jen milým úsměvem.
Válečný stav, ulice plné vojáků a vyděšené obyvatelstvo si v těchto dnech připomínají nejrůznější historici, badatelé i patrioti. Vzpomíná se na Bitvu u Slavkova, zvanou také Bitva tří císařů.