Máte zdravotní potíže, ale ačkoli jste podstoupili všechna možná vyšetření u lékaře, stále nedokázal odhalit jejich příčinu? V tom případě vám může pomoci psychosomatická medicína. Zaměřuje se na onemocnění, při nichž hraje hlavní roli psychika. Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, psychický stav má na zdraví zásadní vliv.
Očkování proti chřipce nepatří v Česku mezi obzvláště vyhledávané, přesto by se právě tohle virové onemocnění nemělo podceňovat a zaměňovat ho za „obyčejné“ nachlazení. Pravá chřipka je závažná nemoc, kterou se ročně nakazí až milion Čechů.
Zeptáte-li se dnes kohokoli, co je ebola, uslyšíte pravděpodobně ve všech případech tutéž odpověď: že to je nějaký smrtící virus z Afriky. Pozoruhodné je, že ještě před 45 lety by vám na tuto otázku takto nikdo neodpověděl. Ebolu tehdy znali jen lidé se vztahem k africké Republice Zaire. A to nikoli jako vir, ale jako řeku. V srpnu 1976 se ale všechno navždy změnilo.
Zatím se nic neděje, smyčka se ale stahuje čím dál víc. Africký mor prasat se od roku 2019, kdy se podařilo úder nákazy na Zlínsku myslivcům a chovatelům dostat pod kontrolu, v Česku nevyskytuje. Může to být ale jen dočasné. Zavlečení nemoci hrozí ze sousedních států. Šíření moru chce zabránit i Evropská unie, která šíří osvětovou kampaň. Některá doporučení ale ničí malé zemědělce.
Rodina tříleté Barunky z Teplic to nemá vůbec jednoduché. Dcera se jim narodila s těžkou zrakovou vadou. Aby se jim život zlepšil, musí teď holčička podstoupit náročný operativní zákrok, při kterém lékaři dítěti píchnou přímo do postiženého oka potřebný chybějící gen. Rodině i kvůli tomu začala pomáhat nadace Dobrý anděl, kam přispívá finančními dary řada Tepličanů.
Základní škola Zruč nad Sázavou ve spolupráci s odbornými partnery spustila projekt “Duševní zdraví pro děti”, kterým reaguje na současnou velmi špatnou dostupnost služeb psychologické a psychiatrické péče pro děti a mládež ve Středočeském kraji. Navzdory tomu, že podle dat Světové zdravotnické organizace se celá jedna pětina všech náctiletých potýká s duševními obtížemi a polovina chronických duševních onemocnění se poprvé projeví do 14 let věku, dostupnost psychologické a psychiatrické péče pro děti je v ČR všeobecně nedostatečná.
Věřím, že pro naše zdraví máme využívat bylinky, kořeny a plody, které nám tady rostou, říká bylinkářka Monika Golasovská Čechová, autorka několika knih o bylinkách a majitelka bylinkové dílny a školy Bylinková Terapie. V rozhovoru prozradila, kde najít přírodní antibiotika, jaká bylinka je považována za elixír mládí nebo kde hledat vitamin D.
Ani před posledním prázdninovým týdnem ještě není možné uzavírat statistiky a hodnocení průběhu letošní sezony letních dětských rekreací na jihu Čech z pohledu hygieny. Nově šetří případ na Jindřichohradecku na velkém táboře, kde v polovině srpna onemocnělo přes osm desítek dětí.
Že s plícemi šedesátiletého milovníka tabáku, který se div nevykašle z podoby, není něco v pořádku, lékař pozná okamžitě. Existuje však řada méně viditelných projevů onemocnění plic, které oko doktora na konci dvanáctihodinové směny nemusí postřehnout. Proto v Brně vznikla umělá inteligence, která rentgen plic oskenuje a během vteřiny vyhodnotí, jak na tom pacient je.
Házenkáři jičínského Ronalu pokračují v přípravě na start další, v pořadí již pětadvacáté sezony v nejvyšší české soutěži. Hlavním vrcholem herní části přípravného období bude tradiční domácí mezinárodní turnaj Zepos Cup. Svěřenci trenéra Petra Mašáta do něj vstoupí zítra od 19 hodin proti Považské Bystrici.
Rakousko ode dneška zpřísnilo podmínky vstupu pro osoby očkované proti covidu-19. U dvoudávkové vakcince bude vstup do země možný bez dalšího potvrzení o bezinfekčnosti až po druhém očkování, dosud mohli lidé vstupovat už po 22. dni od první dávky. Vyplývá to z aktualizovaného nařízení o podmínkách vstupu do Rakouska v době covidové pandemie.
Zkušenost s rakovinou prsu má v České republice téměř každá osmá žena. A nemoc se nevyhýbá ani těm mladým. Proto je důležité i samovyšetřování, zdůrazňuje 34letá Petra, která nemocí prošla.
Místo hřibů parazity na těle. Dotěrné černé pasažéry si o víkendu přinesl z lesa Bedřich Kopřiva. „Houby jsem nenašel, ale přinesl jsem si na sobě tři klíšťata. Teď čekám, jestli zarudlé vpichy po nich zmizí,“ podělil se o zážitek z návštěvy lesa u Znojma.
V celoevropském srovnání nemoc špinavých rukou zvládáme dobře. Záliba ve vepřovém a pivu je pro řadu lidí už v podstatě kulturní tradicí, která k Čechům neodmyslitelně patří. Právě alkohol a těžká strava ale dohánějí čím dál víc lidí do ordinací lékařů kvůli obtížím s játry. Případy často končí fatálně, čím dál častěji zaznívá jako diagnóza cirhóza.
Nemoc si nevybírá. Řada lidí ale při vyslechnutí diagnózy přemýšlí nad výběrem léčby a řešení hledají i v alternativních postupech. Pandemie zájem o ně zvýšila. I někteří vystudovaní lékaři alternativu nezatracují, varují ale před rozhodnutím, které nelze vzít zpět.
Zadřený prodejní automat a vedle něj vulgárně nadávající člověk, který se marně snaží koupit nápoj s cukrem.. „Moc se omlouvám, není opilý, došel mu cukr a má záchvat. Hned to přejde,“ prohodí žena – výtržníkův doprovod, směrem k šokované obsluze čerpací pumpy. Prodavačka ve vteřině změní výraz.
Pěstitelé ovoce letos nejsou nadšení tak jako před rokem. Po loňské nadúrodě, vlivem letošního studeného a deštivého jara a za přispění škůdců i nemocí se ze sklizně mnoho radovat nebudou. Odborníci odhadují úrodu napříč krajem nižší. Někde jsou oblasti, kde není ani trnka, jinde mají štěstí.
Letní prázdniny vstupují do poslední čtvrtiny a z pohledu výskytu COVID-19 a onemocnění s hromadným výskytem jsou podle jihočeských hygieniků poněkud rušnější, než byly ty loňské. Na šesti táborech byl odhalený covid, na třech měly děti i dospělí střevní požíže. Padly i pokuty za různé nedostatky.
Projekt Deník na návštěvě nás zavedl do Třemešné, kde má svou sbírku kaktusář Rudolf Polok. Povídali jsme si také o osudech slavného lovce kaktusů Vojtěcha Friče. Před sto lety absolvoval nebezpečná dobrodružství v divočině mezi indiány, kde byl permanentně vystaven exotickým nemocem a parazitům.
/ROZHOVOR/ Lidí s duševním onemocněním přibývá. Během covidových uzávěr jejich počet rostl doslova raketově. Víme, jak se s tím vypořádat? Je k dispozici dost odborníků, kteří podají pomocnou ruku? O tom, stejně jako o zajímavém projektu pro školáky, jsem hovořila s novým ředitelem Národního ústavu duševního zdraví Petrem Winklerem.
Za středu a čtvrtek hlásí jihočeští hygienici 26 nových případů. Na předčasně ukončeném táboře je nakonec jedenáct pozitivních. A za nedostatky v testování dětí padla první pokuta
Covidové období, kdy lidé žili ve strachu z onemocnění a trpěli dlouhodobou izolací i obavou ze ztráty živobytí, se nepříznivě podepsalo na jejich psychice. „Data z roku 2017 naznačují, že pětina dospělé české populace, která nepobývá v ústavních zařízeních, má duševní onemocnění. V souvislosti s covidem jsme toto šetření opakovali a zjistili jsme, že došlo k nárůstu na třicet procent, jde tedy o padesátiprocentní navýšení. Skoro každý třetí občan ČR prožíval psychické potíže,“ řekl Deníku nový šéf Národního ústavu duševního zdraví a nástupce Cyrila Höschla Petr Winkler.
Kuriózní případ týkající se násilí v ostravské věznici uzavřel ve čtvrtek Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil devítiletý trest dvaatřicetiletému Jakubu J., který si v současné době odpykává deset let za pokus o vraždu kamaráda.
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Rovněž vzrostlo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.
Přibližně o sedm stovek lidí méně navštíví očkovací centrum v ústeckém Foru než na Severní Terase v bývalém rektorátu. Ve Foru přitom lze dostat svou várku vakcíny proti covid-19 bez registrace. Pacientů s diagnostikovanou touto chorobou ale opět začalo v ústecké Masarykově nemocnici přibývat. Přesto lze říci, že čísla jsou na Ústecku poměrně příznivá.
Dušnost, únava či bolest na hrudníku. S těmito příznaky po prodělání nemoci covid-19 se nejčastěji setkávají lékaři na postcovidových odděleních. Takzvaný postcovidový syndrom se týká zhruba deseti procent pacientů, kteří nemoc v minulosti prodělali. Do boje proti postcovidu se nyní pustili lékaři z hradecké fakultní nemocnice a tří českých univerzit.
Dne 11. srpna 1941, čtyři měsíce před japonským útokem na americkou námořní základnu Pearl Harbor, vyšla v americkém obrázkovém časopisu Life fotografie, která se stala snad vůbec nejlegendárnějším snímkem v dějinách americké armády. Snímek Rity Hayworthové provázel vojáky na všech frontách.
Stud za šupinatá bílorudá kola na kůži, opakované hospitalizace, opovržlivé pohledy ostatních, zápach černé dehtové masti. Téměř čtyři desítky let trpěl Šumavan Václav Dufek lupénkou neboli psoriázou. Po šedesátce se jeho stav ještě zhoršil za hranici snesitelnosti.
Po ukončeném očkování proti covidu- 19 se v Česku nakazilo touto nemocí zhruba 4570 lidí z 5,08 milionu očkovaných. To je asi 0,9 promile. Po první dávce očkování mělo nákazu asi 23 300 lidí, což je asi 0,5 procenta z celkového počtu očkovaných. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se v Česku druhý den drží nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie koronaviru. Nyní takzvané číslo R činí 1,06, den předtím bylo 1,02 a předchozích 20 dní zůstávalo pod jedna. V neděli testy odhalily 103 případů nemoci covid-19, to je o 26 víc než před týdnem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou třetí den po sobě. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Za jeden rok ztrácí Češi 145 let života v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Kvůli nedostatku omega 3 mastných kyselin. S takovým závěrem přišli evropští experti na zdraví.
Paní Štěpánce (41) diagnostikovali lékaři roztroušenou sklerózu před dvaceti lety. „Ve svých jednadvaceti jsem se dozvěděla, že mám nevyléčitelnou nemoc, která mě může dostat na invalidní vozík. To byl nepředstavitelný šok,“ vzpomíná.
ROZHOVOR/Letošní prázdniny ze již „přehouply“ přes svou polovinu, cestování do zahraničí ale stále není kvůli onemocnění covid-19 bez omezení, navíc se bezpečnostní pravidla pro cestování od jejich počátku již několikrát změnila.
Podezření na variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.
Až třetina Čechů, kteří měli loni covid-19, se mohla podle přednosty Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Milana Tučka nakazit v zaměstnání. Nejčastěji to byli zdravotníci a učitelé, informovala fakulta v tiskové zprávě. Loni do konce roku se novým typem koronaviru infikovalo přes 730 tisíc lidí, do současnosti téměř 1,7 milionu. Asi 150 lidem, většinou zdravotníkům, byl loni covid-19 uznán jako nemoc z povolání. Letos jsou žádostí už stovky.
Ve svých jedenácti letech pocítil David Piloušek z Podivic na Vyškovsku slabost v rukou i v nohou. Postupně si všímal problémů s chůzí. „Ani lékaři nemohli přijít na to, proč přestávám chodit. Po dvou letech ale zazněl verdikt v podobě svalové dystrofie. Vybral jsi si to nejhorší, vozíček, který jede stále z kopce,“ vyprávěl.
Ve svých jedenácti letech pocítil David Piloušek z Podivic na Vyškovsku slabost v rukou i v nohou. Postupně si všímal problémů s chůzí. „Ani lékaři nemohli přijít na to, proč přestávám chodit," vypráví. Po dvou letech ale zazněl verdikt v podobě svalové dystrofie
Pozor! Nejen na ligu, ale i na fotbal amatérů se bez bezinfekčnosti už nedostanete! Co vše musíte mít, pokud se chcete vypravit na kopanou od ČFL až po okresní přebor?
Nechat se očkovat proti covidu jako těhotná? Rozhodně nejde o lehké rozhodnutí. "Na jednu stranu nechci ohrožovat svoje okolí, protože pečuji o starší příbuzné, na druhou stranu je očkovací vakcína prostě nová a nikdo neví, co to za deset až patnáct let udělá. Navíc už to není jen o mě, ale musím vzít v úvahu i to, co by to mohlo udělat s tím malým," popisuje nastávající maminka Barbora Dvořáková.
Jonášek byl toužebně očekávané miminko a ani pohodové těhotenství nenasvědčovalo tomu, jaká dramata malého plzeňského rodáka do budoucna čekají. Po jeho příchodu na svět nezazněla všemi matkami netrpělivě očekávaná kouzelná formulka „kluk jako buk, zdravý jako řípa.“ Naopak mamince nejdřív nechtěl nikdo nic říct.
Odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět. Naopak negativní test na protilátky neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, která je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti.