Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Psychosomatická medicína se zaměřuje na onemocnění, při nichž hraje hlavní roli psychika

Psychosomatická medicína: může pomoci, když je příčina problému neznámá

Máte zdravotní potíže, ale ačkoli jste podstoupili všechna možná vyšetření u lékaře, stále nedokázal odhalit jejich příčinu? V tom případě vám může pomoci psychosomatická medicína. Zaměřuje se na onemocnění, při nichž hraje hlavní roli psychika. Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, psychický stav má na zdraví zásadní vliv.

Obyvatelé domorodé africké vesnice Yambuku, ošetřovaní zástupci CDC během prvního rozsáhlejšího výskytu eboly v roce 1976

Smrtící epidemie zahrozila lidstvu už před 45 lety. Poprvé poznalo ebolu

Zeptáte-li se dnes kohokoli, co je ebola, uslyšíte pravděpodobně ve všech případech tutéž odpověď: že to je nějaký smrtící virus z Afriky. Pozoruhodné je, že ještě před 45 lety by vám na tuto otázku takto nikdo neodpověděl. Ebolu tehdy znali jen lidé se vztahem k africké Republice Zaire. A to nikoli jako vir, ale jako řeku. V srpnu 1976 se ale všechno navždy změnilo.

Naháňka na divoká prasata v honitbě Kamýk. Během jednoho dne myslivci skolili v oblasti Miřejovické stráně a Libochovan dvanáct divočáků.

Africký mor obchází kolem. Myslivci a chovatelé ale drží Česko zatím čisté

Zatím se nic neděje, smyčka se ale stahuje čím dál víc. Africký mor prasat se od roku 2019, kdy se podařilo úder nákazy na Zlínsku myslivcům a chovatelům dostat pod kontrolu, v Česku nevyskytuje. Může to být ale jen dočasné. Zavlečení nemoci hrozí ze sousedních států. Šíření moru chce zabránit i Evropská unie, která šíří osvětovou kampaň. Některá doporučení ale ničí malé zemědělce.

Martin Komárek.

Zvažme povinné očkování

Letošní podzim nejspíš nebude tak černý jako loňský. Je však potřeba se pojistit proti nejhoršímu scénáři.

Tříletá Barunka z Teplic trpí těžkou zrakovou vadou.

Tříletá Barunka z Teplic čeká na speciální operaci očí, rodině pomáhá nadace

Rodina tříleté Barunky z Teplic to nemá vůbec jednoduché. Dcera se jim narodila s těžkou zrakovou vadou. Aby se jim život zlepšil, musí teď holčička podstoupit náročný operativní zákrok, při kterém lékaři dítěti píchnou přímo do postiženého oka potřebný chybějící gen. Rodině i kvůli tomu začala pomáhat nadace Dobrý anděl, kam přispívá finančními dary řada Tepličanů.

Týmy duševního zdraví pro děti.

Zruč a Kutnou Horu čeká revoluce v péči o duševní zdraví dětí

Základní škola Zruč nad Sázavou ve spolupráci s odbornými partnery spustila projekt “Duševní zdraví pro děti”, kterým reaguje na současnou velmi špatnou dostupnost služeb psychologické a psychiatrické péče pro děti a mládež ve Středočeském kraji. Navzdory tomu, že podle dat Světové zdravotnické organizace se celá jedna pětina všech náctiletých potýká s duševními obtížemi a polovina chronických duševních onemocnění se poprvé projeví do 14 let věku, dostupnost psychologické a psychiatrické péče pro děti je v ČR všeobecně nedostatečná.

Bylinkářka Monika Golasovská Čechová

Příroda nabízí to, co potřebujeme, říká bylinkářka Monika Golasovská Čechová

Věřím, že pro naše zdraví máme využívat bylinky, kořeny a plody, které nám tady rostou, říká bylinkářka Monika Golasovská Čechová, autorka několika knih o bylinkách a majitelka bylinkové dílny a školy Bylinková Terapie. V rozhovoru prozradila, kde najít přírodní antibiotika, jaká bylinka je považována za elixír mládí nebo kde hledat vitamin D.

Umělá inteligence diagnostikuje plíce.

Lepší než oko doktora: nemoc na plicích odhalí robot, vyvinuli ho v Brně

Že s plícemi šedesátiletého milovníka tabáku, který se div nevykašle z podoby, není něco v pořádku, lékař pozná okamžitě. Existuje však řada méně viditelných projevů onemocnění plic, které oko doktora na konci dvanáctihodinové směny nemusí postřehnout. Proto v Brně vznikla umělá inteligence, která rentgen plic oskenuje a během vteřiny vyhodnotí, jak na tom pacient je.

V Jičíně zítra startuje tradiční přípravný turnaj na novou sezonu.

V Jičíně startuje tradiční Zepos Cup

Házenkáři jičínského Ronalu pokračují v přípravě na start další, v pořadí již pětadvacáté sezony v nejvyšší české soutěži. Hlavním vrcholem herní části přípravného období bude tradiční domácí mezinárodní turnaj Zepos Cup. Svěřenci trenéra Petra Mašáta do něj vstoupí zítra od 19 hodin proti Považské Bystrici. 

Prázdné stolky před kavárnou ve Vídni

Jen jedna dávka vakcíny nestačí. Rakousko zpřísnilo podmínky vstupu do země

Rakousko ode dneška zpřísnilo podmínky vstupu pro osoby očkované proti covidu-19. U dvoudávkové vakcince bude vstup do země možný bez dalšího potvrzení o bezinfekčnosti až po druhém očkování, dosud mohli lidé vstupovat už po 22. dni od první dávky. Vyplývá to z aktualizovaného nařízení o podmínkách vstupu do Rakouska v době covidové pandemie.

Nezdravé jídlo a alkohol mohou za nemocná játra Čechů

Játra Čechů trpí, ničí je špatná strava a pití. Žloutenka slábne

V celoevropském srovnání nemoc špinavých rukou zvládáme dobře. Záliba ve vepřovém a pivu je pro řadu lidí už v podstatě kulturní tradicí, která k Čechům neodmyslitelně patří. Právě alkohol a těžká strava ale dohánějí čím dál víc lidí do ordinací lékařů kvůli obtížím s játry. Případy často končí fatálně, čím dál častěji zaznívá jako diagnóza cirhóza.

Zahrádkář Jiří Martiš popisuje škůdce a nemoci ovocných stromů. Na snímku z 12. srpna 2021 je strupovitost broskvoně.

Špatná sezona pěstitelů. Letošní úrodu ničí škůdci a houbové nemoci

Pěstitelé ovoce letos nejsou nadšení tak jako před rokem. Po loňské nadúrodě, vlivem letošního studeného a deštivého jara a za přispění škůdců i nemocí se ze sklizně mnoho radovat nebudou. Odborníci odhadují úrodu napříč krajem nižší. Někde jsou oblasti, kde není ani trnka, jinde mají štěstí.

Poznámka Františka Kuby

Poznámka Fidela Kuby: Povinné očkování

Projekt Deník na návštěvě nás zavedl do Třemešné, kde má svou sbírku kaktusář Rudolf Polok. Povídali jsme si také o osudech slavného lovce kaktusů Vojtěcha Friče. Před sto lety absolvoval nebezpečná dobrodružství v divočině mezi indiány, kde byl permanentně vystaven exotickým nemocem a parazitům.

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler.

Petr Winkler: Třetina Čechů má psychické potíže

/ROZHOVOR/ Lidí s duševním onemocněním přibývá. Během covidových uzávěr jejich počet rostl doslova raketově. Víme, jak se s tím vypořádat? Je k dispozici dost odborníků, kteří podají pomocnou ruku? O tom, stejně jako o zajímavém projektu pro školáky, jsem hovořila s novým ředitelem Národního ústavu duševního zdraví Petrem Winklerem.

Ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler

Covid zamával s lidskou psychikou, říká Höschlův nástupce Petr Winkler

Covidové období, kdy lidé žili ve strachu z onemocnění a trpěli dlouhodobou izolací i obavou ze ztráty živobytí, se nepříznivě podepsalo na jejich psychice. „Data z roku 2017 naznačují, že pětina dospělé české populace, která nepobývá v ústavních zařízeních, má duševní onemocnění. V souvislosti s covidem jsme toto šetření opakovali a zjistili jsme, že došlo k nárůstu na třicet procent, jde tedy o padesátiprocentní navýšení. Skoro každý třetí občan ČR prožíval psychické potíže,“ řekl Deníku nový šéf Národního ústavu duševního zdraví a nástupce Cyrila Höschla Petr Winkler.

Obžalovaný (na snímku z jednání u krajského soudu) prohlásil, že si nepamatuje na okamžik, kdy spoluvězně polil vodou.

Trestanec opařil spoluvězně. Prý ho nakazil rakovinou

Kuriózní případ týkající se násilí v ostravské věznici uzavřel ve čtvrtek Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil devítiletý trest dvaatřicetiletému Jakubu J., který si v současné době odpykává deset let za pokus o vraždu kamaráda.

Odběry na koronavirus. Ilustrační snímek

Nakažených i nadále přibývá. Testů oproti minulému týdnu ale ubylo

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Rovněž vzrostlo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.

Ilustrační foto.

Nemocných s covid-19 v ústecké nemocnici plíživě přibývá

Přibližně o sedm stovek lidí méně navštíví očkovací centrum v ústeckém Foru než na Severní Terase v bývalém rektorátu. Ve Foru přitom lze dostat svou várku vakcíny proti covid-19 bez registrace. Pacientů s diagnostikovanou touto chorobou ale opět začalo v ústecké Masarykově nemocnici přibývat. Přesto lze říci, že čísla jsou na Ústecku poměrně příznivá.

Fitness náramek.

Desetina lidí trpí postcovidem. Lékaři je hlídají i pomocí náramků

Dušnost, únava či bolest na hrudníku. S těmito příznaky po prodělání nemoci covid-19 se nejčastěji setkávají lékaři na postcovidových odděleních. Takzvaný postcovidový syndrom se týká zhruba deseti procent pacientů, kteří nemoc v minulosti prodělali. Do boje proti postcovidu se nyní pustili lékaři z hradecké fakultní nemocnice a tří českých univerzit.

Očkování proti covidu. Ilustrační snímek

Očkování funguje. Po druhé dávce se nakazilo necelé promile osob

Po ukončeném očkování proti covidu- 19 se v Česku nakazilo touto nemocí zhruba 4570 lidí z 5,08 milionu očkovaných. To je asi 0,9 promile. Po první dávce očkování mělo nákazu asi 23 300 lidí, což je asi 0,5 procenta z celkového počtu očkovaných. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Péče o pacienty s onemocnění covid-19

V neděli přibylo 103 nakažených koronavirem. Reprodukční číslo je nad jednou

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se v Česku druhý den drží nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie koronaviru. Nyní takzvané číslo R činí 1,06, den předtím bylo 1,02 a předchozích 20 dní zůstávalo pod jedna. V neděli testy odhalily 103 případů nemoci covid-19, to je o 26 víc než před týdnem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou třetí den po sobě. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Testování na covid-19. Ilustrační snímek

V Česku převládá varianta delta. Vyskytuje se u devadesáti procent vzorků

Podezření na variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom  informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Odběry vzorků pro testování na koronavirus

Každý třetí Čech dostal koronavirus v práci. Bez ochrany by to bylo mnohem víc

Až třetina Čechů, kteří měli loni covid-19, se mohla podle přednosty Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Milana Tučka nakazit v zaměstnání. Nejčastěji to byli zdravotníci a učitelé, informovala fakulta v tiskové zprávě. Loni do konce roku se novým typem koronaviru infikovalo přes 730 tisíc lidí, do současnosti téměř 1,7 milionu. Asi 150 lidem, většinou zdravotníkům, byl loni covid-19 uznán jako nemoc z povolání. Letos jsou žádostí už stovky.

David Piloušek.

Zákeřná nemoc Davida z Podivic znehybnila, potřebuje pomůcky

Ve svých jedenácti letech pocítil David Piloušek z Podivic na Vyškovsku slabost v rukou i v nohou. Postupně si všímal problémů s chůzí. „Ani lékaři nemohli přijít na to, proč přestávám chodit. Po dvou letech ale zazněl verdikt v podobě svalové dystrofie. Vybral jsi si to nejhorší, vozíček, který jede stále z kopce,“ vyprávěl.

Ilustrační foto

Očkování u těhotných provází nejistota. Některé ženy se obávají následků

Nechat se očkovat proti covidu jako těhotná? Rozhodně nejde o lehké rozhodnutí. "Na jednu stranu nechci ohrožovat svoje okolí, protože pečuji o starší příbuzné, na druhou stranu je očkovací vakcína prostě nová a nikdo neví, co to za deset až patnáct let udělá. Navíc už to není jen o mě, ale musím vzít v úvahu i to, co by to mohlo udělat s tím malým," popisuje nastávající maminka Barbora Dvořáková.

Antigenní testování na covid-19

Protilátky na covid jako důkaz bezinfekčnosti. Odborníci to nedoporučují

Odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět. Naopak negativní test na protilátky neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, která je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti.