Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Cvičení záchranářů v Peci pod Sněžkou bylo zaměřeno na zvládnutí situace s výskytem vysoce nakažlivého onemocnění.

FOTO: Nezvyklé cvičení v Peci. Záchranáři šoupli nakaženého pacienta do bioboxu

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na zvládnutí situace s výskytem vysoce nakažlivého onemocnění se zaměřilo čtvrteční cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje v Peci pod Sněžkou. V akci byli zdravotníci ze záchranky, hasiči, policisté, hygienici a členové Horské služby. Námět cvičení volně čerpal ze skutečné události z roku 2020, kdy na jedné z krkonošských bud složky IZS společně s Horskou službou zasahovaly u jednoho z prvních nemocných s onemocněním covid-19 v počátcích pandemie.

Jakub z Hodonínska potřebuje vibrační vestu. Usnadní mu to dýchání.

VIDEO: Malý Jakub z Hodonínska bude mít vibrační vestu. I díky čtenářům Deníku

Nadační fond jihomoravských záchranářů ukončil sbírku na podporu malého Jakuba z Hodonínska, který trpí vzácným onemocněným dýchacích cest. Důvod? Během tří dnů se totiž i díky Deníku podařilo vybrat 350 tisíc korun na speciální vibrační vestu, která má hochovi s ciliární dyskinezií ulehčit boj a zmírnit obtíže způsobené vážným onemocněním.

21. kolo FORTUNA divize A: Tatran Sedlčany - SK Klatovy 1898 2:3.

Nadějný úvod a pak? Všechno špatně. Sedlčany padly i v Mýtě

Pro fotbalisty Sedlčan je Mýto špatnou adresou. Do západočeského města se vydali podruhé po dvou a půl letech, aby si odtud přivezli další vysokou porážku. Tentokrát mírnější, ale pouze o gól. Nakonec se na výsledku 4:1 projevily absence klíčových opor Tatranu a také relativně brzké zotavení po nemoci u kvarteta hráčů.

Primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno Hana Lejdarová

Často odhalíme nemoc dárce, říká primářka transfuzního oddělení v Brně

/ROZHOVOR/ Má teprve dvě dekády, přesto je pro Brno i celou Českou republiku nepostradatelné. Transfuzní a tkáňové oddělení Fakultní nemocnice Brno slaví dvacet let v brněnských Bohunicích. „Lidé mnohdy věří, že jako dárci krve jsou pod detailním lékařským dohledem. To je mýtus, který se snažíme vyvracet,“ říká primářka oddělení Hana Lejdarová.

Studentka brněnského gymnázia v Řečkovicích Alice Milotová.

Klíšťata v Brně: studie ukázala, že největší riziko je v květnu

Dokáží nezvratně zkazit kvalitu života. S nástupem jara stoupá riziko nákazy mikroby, které vyvolávají nebezpečné nemoce přenášené klíšťaty. Ve své středoškolské odborné práci se jimi zabývala studentka brněnského gymnázia v Řečkovicích Alice Milotová. K výzkumu použila klíšťata vyskytující se v lesoparku v Brně Pisárkách.

Nemocné dítě - Ilustrační foto

Průjmy, angíny, záněty. Ostravský lékař: Děti mají po covidu oslabenou imunitu

Děti s průjmovými onemocnění, ale i angínami či záněty průdušek stále plní dětské oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích. Vysoký počet hospitalizovaných dětských pacientů je podle odborníků důsledkem oslabeného imunitního systému po pandemii koronaviru. Řada dětí končí i na jednotce intenzivní péče. Novinářům to dnes sdělil mluvčí nemocnice Adam Knesl.  

Na vakcínu proti vzteklině nebo i tu kombinovanou přivedli chovatelé malé i velké psy.

Vzteklina i psinka. Pozor na zvířata z Ukrajiny, mohou zavléct nebezpečné nemoci

Ve válkou zmítané Ukrajině se nacházejí tisíce opuštěných psů, kteří vzbuzují velký soucit a touhu je převézt přes hranice do bezpečí. Lidé by však měli být velmi opatrní. Hrozí zavlečení nebezpečných nemocí i vysoké pokuty. "Dovozy z Ukrajiny jsou chaotické a vážně ohrožují zdraví zvířat a lidí v naší zemi,“ varuje veterinární komora.

Jakub z Hodonínska potřebuje vibrační vestu. Usnadní mu to dýchání.

Dýchat naplno! Záchranka vyhlásila sbírku na vestu pro Kubíka z Hodonínska

/FOTO, VIDEO/ Jeho vrstevníci už po zimě prohánějí na hřišti mičudu. Jakub z Hodonínska, který letos oslaví třetí narozeniny, cvičí doma s gymnastickým míčem. Pro hocha s vzácným onemocněním dýchacích cest je to spolehlivý parťák a nepostradatelný pomocník. Pomáhá mu překonat ciliární dyskinezi.

Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie a vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM

Nemůžou za to, že jsou tlustí. Obezitolog z IKEM vysvětlil, kdy to lze říkat

Svět zachvacuje pandemie obezity, která bude mít horší dopady než covid-19. „Schopnost uložit energii a pomalu ji spotřebovávat kdysi byla zárukou přežití. V době dostatku s tím ale neumíme pracovat,“ říká pro časopis Vlasta Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie a vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM.

Primář mosteckého oddělení následné péče MUDr. Tomáš Zelenka.

Primář mosteckého oddělení následné péče Zelenka: Naděje vrací chuť do života

Oddělení následné péče Krajské zdravotní – Nemocnice Most, se sídlem v Zahražanech poskytuje následnou lůžkovou zdravotní péči. V praxi to znamená (do)léčení a rehabilitaci pacientů s převážně chronickými chorobami a po stabilizaci akutních onemocnění prakticky všech lékařských oborů vyjma pediatrie, nejvíce interny, neurologie, ortopedie, traumatologie, chirurgie. Pacientům je poskytována komplexní odborná lékařská, ošetřovatelská a rehabilitační péče, fyzioterapie i ergoterapie. Primářem mosteckého oddělení následné péče je MUDr. Tomáš Zelenka. 

Oddělení ORL v Nemocnici Pelhřimov

ORL v Pelhřimově má novou vyšetřovací jednotku, vyšla na milion

Otorinolaryngologické oddělení (ORL) v pelhřimovské nemocnici má novou vyšetřovací jednotku, vyšla na jeden milion korun. Hlavní výhodou nové komplexní jednotky určené pro vyšetření krku, nosu a uší je přesnější a rychlejší diagnostika chronických a akutních onemocnění. Na přístroj přispělo i město, jehož zástupci jednotku i zhlédli. „Během slavnostního představení jednotky ocenili její moderní vzhled, ale především praktičnost a šetrnost při vyšetření pacientů," podotkla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

Očkování - Ilustrační foto

Očkovat budou moci i v lékárnách. Část lékařů návrh kritizuje

Pro injekci do ordinace? Nejenom. V budoucnu zřejmě budou moci očkovat také lékárníci. Počítá s tím návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který minulý týden v úvodním čtení schválili poslanci. Zatím se tato varianta týká jen vakcinace proti covidu, nakonec ale bude návrh rozšířen o další očkovací látky. Zatím ale není zřejmé, na jaké další choroby. 

Očkování - Ilustrační foto

Očkovat budou moci i v lékárnách. Část lékařů návrh kritizuje

Pro injekci do ordinace? Nejenom. V budoucnu zřejmě budou moci očkovat také lékárníci. Počítá s tím návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který minulý týden v úvodním čtení schválili poslanci. Zatím se tato varianta týká jen vakcinace proti covidu, nakonec ale bude návrh rozšířen o další očkovací látky. Zatím ale není zřejmé, na jaké další choroby. 

Očkování - Ilustrační foto

Očkovat budou moci i v lékárnách. Část lékařů návrh kritizuje

Pro injekci do ordinace? Nejenom. V budoucnu zřejmě budou moci očkovat také lékárníci. Počítá s tím návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který minulý týden v úvodním čtení schválili poslanci. Zatím se tato varianta týká jen vakcinace proti covidu, nakonec ale bude návrh rozšířen o další očkovací látky. Zatím ale není zřejmé, na jaké další choroby. 

Zdeněk Štybar

Česká cyklistika? Máme tady nadějné kluky, ale ne každý se prosadí, říká Štybar

/ROZHOVOR/ Jarní klasiky bývaly jeho doménou. Cyklista Zdeněk Štybar v nich exceloval. Vzpomeňte si na triumf ve Strade Bianche (2015), Omloop Het Nieuwsblad nebo E3 Harelbeke (oba 2019), k tomu rodák ze Stříbra nasbírali řadu dalších medailových umístění. Letošní sezona je jiná. Ovlivněná nemocemi. Maximem zkušeného borce je 29. místo z jednorázového závodu Scheldeprijs v Belgii.

Cukrovka. Ilustrační snímek

Moderní léčba cukrovky: Pomáhá oxid uhličitý i mobilní aplikace

Přibližně každého desátého člověka v Česku trápí cukrovka. Těch, kteří se s nemocí léčí, je podle dlouhodobých statistik kolem osmi set padesáti tisíc, dalších přibližně dvě stě tisíc lidí o ní zatím nemá tušení. Ze začátku si totiž mnohdy ničeho nevšimnou, nic je nebolí ani neomezuje. Světový den monitoringu diabetu, který nebezpečí choroby připomíná, připadá na dnešek.

Ilustrační foto.

Covid nezmizel. Ve středočeských nemocnicích leží stovka pacientů s koronavirem

Čísla postihující vývoj koronavirové nákazy se sice nyní jeví příznivě, nicméně stále platí, že covid tu s námi zůstává. Podle středečních informací mluvčího kraje Davida Šímy ve středočeských nemocnicích aktuálně leží 91 pacientů s onemocněním covid-19; deset z nich na jednotkách intenzivní péče.

Ilustrační foto.

Některých onemocnění ubylo. Přispěla k tomu pandemie covidu

Vlivem opatření proti šíření covidu se loni ve středních Čechách snížil počet výskytů jiných infekčních onemocnění. Ačkoli lidé více vyráželi do přírody, podle údajů krajské hygienické stanice proti předchozímu roku mírně ubylo i případů klíšťové encefalitidy – zato lymská borelióza byla na vzestupu. Objevilo se i 11 případů epidemického výskytu průjmových onemocnění.

Centrum duševního zdraví pro děti a mládež v Terezíně.

Centrum duševního zdraví v Terezíně pomáhá dětem zvládnout psychické problémy

Patnáctiletá dívka, kterou emoční těžkosti dohnaly až k sebepoškozování nebo dvanáctiletý chlapec, jehož problémy s chováním vyústily až k agresivitě. To jsou nejčastější klienti Centra duševního zdraví pro děti a mládež, které od počátku letošního roku funguje v Terezíně na Litoměřicku. V areálu Vysoké školy aplikované psychologie ho provozuje pobočka litoměřické Naděje.

Roušky zatím zůstaly ve veřejné dopravě. Ilustrační foto

Lidé otupěli a covid už neřeší. Epidemie ale neskončila, upozorňují lékaři

Přestože covid jako téma ze společnosti téměř vymizel, do ordinací praktických lékařů stále přicházejí pacienti s tímto onemocněním. Jejich počty v posledních týdnech spíše stagnují, stejně tak celkové denní přírůstky nově potvrzených případů v Olomouckém kraji. Ty nejsou nijak zanedbatelné. Oproti minulým vlnám však lékaři v ordinacích pozorují minimum nemocných s vážnými komplikacemi.

Pro psy je Aujeszkyho choroba smrtelná

Pozor na nemoc, která děsí každého pejskaře. Zvíře nemá šanci přežít

Psi mohou trpět celou řadou nemocí. Existuje ale jedna, která je obzvlášť zákeřná. Smrt navíc přichází velmi rychle, doslova v rámci hodin. Strašák všech pejskařů má jméno Aujeszkyho choroba. Přenáší ji divoká prasata a letos už Státní veterinární správa (SVS) eviduje dva případy nakažených psů. Jeden zemřel, druhého musel veterinář utratit.

Česká vědkyně Martina Benešová.

Naděje pro pacienty s rakovinou prostaty. U nové metody léčby stojí Češka

Čtyři písmena a tři číslice neboli PSMA 617. Radiofarmakum s tímto nepoetickým označením má ovšem mnoho superlativů. Především nadějné výsledky při léčbě pokročilých stadií rakoviny prostaty. Schválení americkou lékovou agenturou FDA. Fakt, že na objevu měla podíl česká vědkyně Martina Benešová, která byla součástí týmu Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Pacienti se již nyní počítají na desetitisíce. Nová medikace přispívá k prodloužení života, zpomalení případné progrese nemoci a k výraznému snížení bolesti.

Nemocnice ve Šternberku ročně operuje až 70 lidí, které trápí syndrom karpálního tunelu. Na snímku primář chirurgicko-traumatologického oddělení Marek Polách s pacientkou.

Pozor na brnění prstů! Ve Šternberku ročně operují až 70 lidí s karpály

Syndrom karpálního tunelu je v podstatě civilizační choroba. Odhaduje se, že ročně tímto onemocněním trpí zhruba 35 tisíc pacientů. Ženy jsou postiženy čtyřikrát častěji než muži. Jen ve šternberské nemocnici ročně operují až 70 pacientů, které trápí syndrom karpálního tunelu. Při dobré prevenci a včasném záchytu lze operačnímu zákroku předejít.

Tuberkulóza - Ilustrační foto

V léčbě tuberkulózy je Česko na špici. Nákazy z Ukrajiny se lékaři nebojí

TBC. Tři písmena, která v čase, kdy na naše území proudí masy uprchlíků z Ukrajiny, opět rezonují českou společností. Ukrajina má totiž čtvrtý nejvyšší počet případů tuberkulózy v Evropě. Například v roce 2020, kdy se v Čechách tato nemoc objevila ve 347 případech, na Ukrajině toto číslo přesáhlo hranici 17 tisíc. Deníkem oslovení experti však utečeneckou vlnu neberou jako strašák. 

Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů lidí

Pasivní kouření je největším spouštěčem astmatu. Zdaleka ale ne jediným

Zhruba každý desátý člověk v České republice má astma. Na světě toto chronické onemocnění trápí zhruba tři sta milionů lidí a odhaduje se, že se jejich počet během příštích třiceti let zvýší o dalších sto milionů. Někteří lidé navíc o svém zdravotním problému ani neví. Tým odborníků z Austrálie proto nedávno sestavil přehled běžných věcí v domácnosti, které mohou tuto nemoc spustit nebo zhoršit.

Testovací centrum. Ilustrační foto.

Ministerstvo chystá rozsáhlejší testování na covid. Naráží ale na kritiku

Novou vyhlášku o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covid-19 připravilo ministerstvo zdravotnictví. Počítá s testováním lidí, kteří se déle než čtvrt hodiny nacházeli v bezprostřední blízkosti infikovaného člověka. Nebo s ním, byť krátce, přišli do kontaktu a neměli respirátor. Bez ohledu na to, zda mají příznaky nákazy. Získané údaje chce stát shromažďovat a vyhodnocovat, vyhláška je jakýmsi manuálem pro zdravotníky, jak postupovat.