
V neděli přibylo 27 nových případů covidu, testů však nebyly ani dvě stovky
Srovnání posledních dvou týdnů ukazuje na zpomalení růstu počtu nových případů nákazy koronavirem.
Srovnání posledních dvou týdnů ukazuje na zpomalení růstu počtu nových případů nákazy koronavirem.
V pátek přibylo v Česko 2587 případů nemoci covid-19, naposledy byl ve všední dny nižší denní nárůst počtu nakažených na konci září. V mezitýdenním srovnání bylo zjištěných nákaz zhruba o 600 méně, proti čtvrtku jejich počet klesl minimálně, o čtyři desítky. Zároveň ale zpomalilo očkování. Proti čtvrtku i minulému pátku počet očkovaných klesl přibližně o 11 tisíc na 58 042. V Česku se již také objevila indická mutace koronaviru, nákaza se však nerozšířila.
Tak se snad konečně dočkám, reagoval Jan Mňuk z Přibyslavi, který trpí nemocí žil, na zprávu, že nemocnice v Brodě opět začíná operovat. První pacienti se dostanou na řadu už od pondělí 26. dubna. Budou to jen nemocní, kteří nepotřebují po operaci pobyt na lůžku intenzivní péče. Ostatní nemocnice na Vysočině zatím operační sály v takové míře neotevřou.
Ve čtvrtek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od 29. září. Zaznamenáno bylo 2615 nakažených, takže oproti předchozímu týdnu byl nárůst počtu případů o pětinu nižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství očkovaných proti covidu-19 ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu přesáhlo 60 tisíc. I tak bylo ale o několik tisíc nižší než předchozí čtvrtek. Tehdy bylo totiž očkováno přes 72 tisíc lidí, nejvíce za den od začátku vakcinace.
Zimnice, horečky a kašel. Takové příznaky měl začátkem dubna sedmasedmdesátiletý Brňan Luděk Višňanský. Následně mu vyšel pozitivní výsledek na covid. Jako diabetik s vysokým tlakem a chronickým onemocněním ledvin a jater patřil k rizikovým případům.
První letošní klíště náš kocour chytil o Velikonocích. Vzhledem k tuhé zimě jsem doufala, že to bude o něco později, ale co se dá dělat. Období antiparazitik je zkrátka opět tady, posteskla si Monika Davidová z Pelhřimova. Není jedinou chovatelkou, která něco podobného teď řeší. Ačkoliv je počasí jako na houpačce, klíšťata už se pomalu probouzejí.
Dochází vám tipy na výlety? Udělejte si pěkný výlet na zříceninu hradu Vrškamýk. A v sobotu nezapomeňte vyrazit na farmářský trh do Březnice. To a mnoho dalšího, jako projekce filmů, koncertů nebo přednášek, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Zapojte se do venkovní hry Mělnický všeználek a procvičte si znalosti o vašem měste. A rovnou se vydejte na výlet s tajenkou. To a mnoho dalšího, jako projekce filmů, koncertů nebo přednášek, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Zapojte se do celorepublikové akce a ukliďte o víkendu Kolín. A až budete hotovi, můžete začít stopovat kouřimského vlka. To a mnoho dalšího, jako projekce filmů, koncertů nebo přednášek, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Nechte se vtáhnout do příběhu diadelní hry Bílá nemoc nyní s dovětkem 2021. A s dětmi se vydejte na čarodějnické putování po Bělé pod Bezdězem. To a mnoho dalšího, jako projekce filmů, koncertů nebo přednášek, vám přinášíme v našich víkendových tipech.
Pro třináctiletého Štěpánka Malinu z Křelovic na Pelhřimovsku, který bojuje s vážnou nemocí, není současná situace v jeho už tak složitém životě vůbec jednoduchá. Díky své asistence navštěvuje Štěpánek šestou třídu základní školy.
Srdečně vás zveme na přednášku RNDr. Tomáše Petráska, Ph.D., který v Národním ústavu duševního zdraví pracuje jako vedoucí pracovní skupiny Spánku, chronobiologie a chování u animálních modelů, kde se věnuje výzkumu neurovývojových a neurodegenerativních poruch, včetně Alzheimerovy nemoci.
Není to příjemná nemoc, už bych to rozhodně nechtěla zažít znovu. Těmito slovy hodnotí Marika Filáková ze Vsetína své setkání s onemocněním Covid-19. Za uplynulý rok je prodělala dokonce hned dvakrát.
Schizofrenií v Česku trpí kolem sto tisíc lidí. Jde o závažné duševní onemocnění, jehož častými příznaky jsou halucinace a bludy. Dana Mičolová z městečka poblíž Rožnova pod Radhoštěm se se schizofrenií potýká od svých sedmnácti let. Nyní se snaží bourat stigmata spojená s nemocí.
Schizofrenií v Česku trpí kolem sto tisíc lidí. Jde o závažné duševní onemocnění, jehož častými příznaky jsou halucinace a bludy. Dana Mičolová z městečka poblíž Rožnova pod Radhoštěm se se schizofrenií potýká od svých sedmnácti let. Nyní se snaží bourat stigmata spojená s nemocí.
Slyšeli jste, že otužilci nebývají nikdy nemocní, a chystáte se na ledovou sprchu, vanu, nebo rovnou vyrazit ke studené řece či přehradě? Pozor, to by byla největší chyba. Naštěstí většina z vás asi tuší, že tělo je potřeba na chlad pomalu navyknout. Počítejte s tím, že bude trvat delší dobu, než si zaplavete v řece, jak to vidíte v televizních reportážích. Proč ale vlastně trápit tělo chladem?
Necítíte se v poslední době dobře? Máte kvůli pandemii pocity úzkosti, jste unavení nebo máte psychické problémy? Nemusíte se za to stydět. Náročná doba v souvislosti s onemocněním covid-19 trvá už více než rok a dotýká se každého z nás. Pokud Vás toto téma zajímá, měli jste šanci zeptat se vedoucí psycholožky Oddělení klinické psychologie FN Plzeň Mgr. Dany Chmelařové, Ph.D.
Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezóny 2020 až 2021, kterou vypracoval a ČTK poskytl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.
V průměru i třináct let mohou na diagnózu a léčbu čekat lidé, kteří trpí hereditárním angioedém. Tato genetická porucha imunitního systému se projevuje bolestivými, nesvědivými a opakujícími se otoky. Ty jsou někdy kvůli vzácnosti nemoci a nízké informovanosti mylně zaměňovány za alergii, což může pacienty ohrozit i na životě. Pacienti s touto diagnózou jsou oslabeni jak fyzicky, tak i psychicky. Výjimkou nejsou ani deprese.
/FOTOGALERIE/ Do nového roku vstupovalo Městské divadlo Mladá Boleslav s velkou energií a hlavně s vírou v návrat diváků. Za přísných hygienických opatření byla připravena čtvrtá inscenace sezóny, Molièrova komedie Zdravý nemocný v režii Jiřího Š. Hájka. Začalo natáčení projektu s názvem Cesty, který běží až do května pravidelně každý pátek o páté na divadelním YouTube kanálu a rozběhly se přípravy dalších divadelních projektů.
Hemofilii se říká nemoc králů. Jenomže tahle vážná porucha srážlivosti krve si své oběti nevybírá podle rodokmenu nebo majetku. Nemocnými se stávají děti ze všech sociálních vrstev. Jedním z nich je i šestnáctiletý Petr z Prahy. I on si 17. dubna připomněl Světový den hemofilie.
Je možné, že kolem třicítky zemřeš. Nikdy se nebudeš moct zhluboka nadechnout. Takové soudy slýchá brněnský baseballista Lukáš Hudeček od doktorů velice často. Bojuje na hřišti i mimo něj.
Část světa už jednou koronavirová pandemie sužovala, tvrdí autoři nové studie. Podle nich se před 25 tisíci lety vyskytla pandemie velmi podobná té současné ve Východní Asii. A zanechala stopy v DNA nynějších obyvatel oblasti.
Zájem o odběry krve na zjištění protilátek proti covidu, které probíhají v přízemí čáslavské nemocnice dvakrát v týdnu, je enormní. Prvním volným termínem byl včera až 17. květen.
Počty hospitalizovaných pacientů s onemocnění covid-19 pozvolna klesají také v Městské nemocnici Čáslav. Uvedl to nemocnice ředitel Rudolf Bubla. „Počet pacientů s covidem klesá, současně jich máme k čtvrtku 15. dubna hospitalizováno 11, z toho 1 na JIP. Pro srovnání, před měsícem jsme jich měli 40, z toho 5 na JIP. Počty pacientů klesají, ale pomalu,“ řekl k aktuální situaci Bubla.
Počty hospitalizovaných s těžším průběhem onemocnění covid-19 klesají i v nemocnicích Libereckého kraje. Začíná se ale objevovat nový fenomén. Vracejí se do nich pacienti, kteří koronavirové onemocnění už prodělali. Další jsou na tom po těžkém průběhu nemoci tak zle, že v nemocnicích zůstávají.
Koronavirová čísla, která by se ještě před měsícem jevila jako z říše snů, ukazují aktuální statistická data Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Nových případů onemocnění covid-19 bylo podle jejích údajů zaznamenáno za poslední den 427 v celém kraji. Nikoli tedy tisíce, ale stovky.
Koronavirová čísla, která by se ještě před měsícem jevila jako z říše snů, ukazují aktuální statistická data Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Nových případů onemocnění covid-19 bylo podle jejích údajů zaznamenáno za poslední den 427 v celém kraji. Nikoli tedy tisíce, ale stovky.
Koronavirová čísla, která by se ještě před měsícem jevila jako z říše snů, ukazují aktuální statistická data Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Nových případů onemocnění covid-19 bylo podle jejích údajů zaznamenáno za poslední den 427 v celém kraji. Nikoli tedy tisíce, ale stovky.
/REPORTÁŽ/ Najít vhodně dlouhý dřevěný klacek, přivázat na něj kus látky, změřit teplotu a vyrazit na lov. Bioložka Alena Žákovská s kolegy z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity každý týden chodí na hodinu sbírat klíšťata do vybraných míst v Brně. „Sledujeme aktivitu klíšťat. Neboli jejich množství v závislosti na přírodní podmínky. Na teplotě při zemi a v jednom metru výšky, na tlaku a vlhkosti. Zároveň se snažíme charakterizovat tu lokalitu," vysvětluje Žákovská.
Policisté z obvodního oddělení v Českém Krumlově řeší případ šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti. Tohoto skutku se měla dopustit žena (51 let) z Českokrumlovska.
Během krize stoupl výskyt duševních chorob z 20 % na 30 %. I proto v letošním březnu spustila nezisková organizace Loono svou čtvrtou edukativní kampaň, tentokrát o duševním zdraví. Přináší konkrétní tipy, jak o své duševní zdraví pečovat a také jak správně mluvit s člověkem s duševním onemocněním.
Ve středu přibylo v Česku 3697 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně za pracovní den od konce loňského listopadu a o 3355 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se po dvou dnech vrátilo pod hodnotu jedna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet lidí s covidem-19 v českých nemocnicích klesl pod hranici 5000, ve středu jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 4888. Méně hospitalizovaných bylo naposledy loni o Vánocích
Jak je postaráno o pacienty, jejichž stav je natolik stabilizovaný, že nepotřebují akutní péči a podporu dýchání, ale zároveň natolik rizikový, že není možné ukončit hospitalizaci a propustit je domů?
Výzkumníci z Univerzity Pardubice vyvinuli test, který podle poruch chuti může pomoci odhalit různá onemocnění včetně koronaviru. Mezi vedlejší účinky tohoto onemocnění totiž patří částečná nebo úplná ztráta čichu a chuti.
Ve věku 56 let podlehla v neděli vážnému onemocnění Hana Štollová ze Stříbra, kterou veřejnost znala z četných výstav a přednášek.
V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 546 méně než před týdnem po prodlouženém velikonočním víkendu. V nemocnicích bylo s koronavirem 5129 lidí, nejmíň od konce loňského prosince. Ukončené očkování proti nemoci covid-19 má zatím v Česku více než tři čtvrtě milionu lidí, očkuje se od konce prosince.
/VIDEO/ Začalo to před sedmnácti lety třesem palce levé ruky. Následovala návštěva lékaře a zdrcující diagnóza: Parkinson. Tehdy čtyřicetiletý Brňan Libor Jaša neměl nadějné vyhlídky. Čekala jej pozvolná ztráta kontroly nad vlastním tělem a závislost na pomoci ostatních. S tím ale nesmířili lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, kteří Jašu léčili pomocí moderní metody hluboké mozkové stimulace. Dnes sedmapadesátiletý muž opět zvládá hrát bowling.
Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28 tisíc. K pondělku s onemocněním zemřelo 28 038 lidí, úmrtí ale v posledních dnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30.listopadu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Smrti do tváře se kvůli komplikacím s nemocí Covid 19 díval na podzim minulého roku Roman Ordelt. Známý regionální sportovní novinář, majitel PR agentury, ale především dlouholetý tiskový mluvčí populární automobilové soutěže Barum Czech Rally Zlín či extraligových hokejistů Zlína, si prožil krušný říjen v uherskohradišťské nemocnici.
Čechům se k zubařům moc nechce. Mnohé statistiky a studie ale udávají, že lidem, kteří se svému chrupu nevěnují, hrozí až o 15 procent častější výskyt rakoviny jazyka, jícnu i celého trávicího traktu. Zubní kaz přitom nedědíme. Pokud si špatně čistí zuby rodiče, budou to dělat i jejich děti. Pravidelnými návštěvami zubaře a dentální hygienistky můžeme předejít nejen vzniku zubního kazu, ale i dalším zdravotním komplikacím, jako jsou kornatění tepen, mrtvice, cukrovka, revmatoidní artritida, rakovina nebo předčasný porod.
Hygienici vyčkávají, jak se na epidemické situaci projeví rozvolnění.
Zatímco před rokem většina lidí netušila, co přístroje ECMO jsou, nyní se kvůli koronaviru skloňují takřka denně. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) tuto technologii mimotělní membránové oxygenace používají od roku 2007, od té doby na ní bylo připojených celkem 500 pacientů a číslo během šíření onemocnění covid-19 strmě stoupalo.
Paní Svatoslava Bravencová ze Zlína má 83 let, její manžel Miroslav dokonce o pět více. Když se dozvěděli o možnosti nechat se očkovat proti onemocnění covid-19, vůbec se nerozmýšleli.
Velkou novinkou v pečovatelské službě v Ústí nad Orlicí je rozšíření poskytované péče o děti od 6 let věku se zdravotním postižením, které plní povinnou školní docházku. Více informací nám k tomuto i dalším tématům pověděla vedoucí služby Jiřina Matějíčková.
Čtrnáct dní poté, co čeští virologové oznámili úspěch s bispecifickou protilátkou proti covidu-19, nyní představují nový objev, který se týká klíšťové encefalitidy. Česko-americký tým vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně a Rockefellerovy univerzity v New Yorku připravil nové protilátky, které vykazují vysokou neutralizační účinnost proti viru klíšťové encefalitidy.
Práce na polích mají kvůli zimě zpoždění. Farmáři ale očekávají, že letos bude méně škůdců a chorob.
První pacientka s covidem a chronickým onemocněním dostala ve čtvrtek ve znojemské nemocnici lék REGN-COV2. „Kontaktoval nás praktický lékař s tím, že má v péči pacientku, která by podle jeho názoru mohla být léčena tímto lékem. Během krátké telefonické konzultace jsme ověřili vhodnost indikace a zajistili podání léku ještě ten samý den,“ informoval Zdeněk Monhart, náměstek pro léčebně-preventivní péči.
Před nemocí covid-19 měla od počátku respekt. I proto, že jsou mezi jejími přáteli a příbuznými zdravotníci a někteří z nich bojují v té, dnes už některými lidmi nepochopitelně vysmívané první linii. I z toho důvodu byla pětačtyřicetiletá Martina z obce na Přerovsku vždy opatrná. Její vlastní zkušenost s nebezpečnou nákazou bohužel předčila ta nejhorší očekávání. Trvalo tři měsíce, než se z nemoci vyléčila.
Ve středu přibylo v Česku 7015 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejnižší středeční nárůst v tomto roce. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 240 případů. Proti úterý bylo nově nakažených zhruba o 1450 více, úterní nárůst byl ale nejnižší za pracovní den od poloviny prosince. S nemocí covid-19 dosud v České republice zemřelo 27 466 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.