Po roce, kdy bylo zahájeno v České republice plošné očkování proti covidu-19 u nejstarší generace, přichází na řadu jedna z nejmladších. V noci z neděle na pondělí se otevřela registrace pro děti od pěti do jedenácti let. Zatím je u nich očkování dobrovolné. Do pondělního večera rodiče přihlásili necelých devět tisíc dětí z přibližně 800 tisíc v dané věkové skupině. Vláda objednala 300 tisíc dávek pro malé pacienty.
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo návrh vyhlášky k už platnému zákonu o odškodnění za újmu způsobenou po povinném očkování. Pracuje zatím s deseti nemocemi, proti kterým se očkuje hlavně v dětském věku. Zatím neřeší očkování proti covidu, podle odborníků se to ale může změnit. Odpůrci očkování upozorňují, že vyhláška je jen kosmetickým legislativním přílepkem.
Deset branek v jednom zápase II. ligy nadělili jablonečtí Vlci Bílině. A nejúspěšnějším střelcem z vlčí smečky byl Michal Kapička. Tři týdny nemoci a hned hattrick, takový byl výsledek absťáku po hokeji.
Lyžaři v Rakousku i v Česku musejí ukázat certifikát o očkování nebo prodělání nemoci. Na Zadově ho namátkově kontrolují také na nástupišti na lanovku.
Ivana Vomelová pracuje jako peer konzultant v havlíčkobrodském Centru duševního zdraví (CDZ), které FOKUS Vysočina provozuje společně s PN Havlíčkův Brod. Peer konzultant má vlastní zkušenost s duševním onemocněním, na své cestě k zotavení ušel už veliký kus cesty a může tak dál předávat cenné rady. A právě to Ivana, pro kterou je už dvacet let psychiatrická péče součástí jejího života, v CDZ dělá.
Nemocnice eviduje obrovský zájem o monoklonální protilátky. Týdně je lékaři podávají až sedmdesáti pacientům s covidem, které chrání před těžkým průběhem onemocnění. Protilátky pomáhají podobně jako očkování, na rozdíl od něj se ale aplikují osobám s už prokázanou infekcí. Pro ně jsou jedinou ochranou.
Kolem očkování proti covidu přibývá množství informací a pro některé lidi může být potíž se v nich orientovat. Reportéři Deníku se proto obrátili na odborníky a dali dohromady přehled základních plusů a minusů vakcinace.
Klinický stav prezidenta Miloše Zemana je uspokojivý, stabilizovaný a vykazuje trvalé známky zlepšování. Lékařské konzilium se domnívá, že s doplněním rehabilitace by se mohl i nadále zlepšovat. ČTK to po dnešním jednání prezidentova lékařského konzilia řekl jeho vedoucí, lékař Tomáš Zima.
Baskytarista a textař skupiny Kabát Milan Špalek oslaví v pátek 10. prosince 55. narozeniny. „Největší změna je, že mi slouží hůř hlava,“ uvedl k tomuto životnímu jubileu v rozhovoru pro Deník. V něm se například dočtete, jak si zlomil čelist a nedohrál letní turné, proč nyní tráví více času ve Španělsku než v Teplicích nebo jak by asi dopadl Kabát, kdyby on zůstal hlavním zpěvákem jako při jeho vzniku.
Tmavé brýle a dlouhé světlé vlasy, které téměř čtyřicet let nestříhal. Tak si každý hned vybaví baskytaristu Milana Špalka, který v roce 1983 skupinu Kabát založil. A také díky jeho textům se skladby teplické kapely staly hity. Dnes je tomuto muzikantovi 55 let.
/VIDEO/ Podívejte se už nyní na sjezdovku pohledem lyžaře. Přesně podle předpokladů v pátek a o osm dnů dříve než vloni se otevře lyžařům Ski&Bike Špičák.
/FOTOGALERIE/ Studenti čtvrtého ročníku Gymnázia Václava Hraběte se ve středu 8. prosince vydali darovat krev do transfúzní stanice hořovické nemocnice. Akce se v čele se svým učitelem zúčastnilo 20 studentů, kteří k tomuto dni dosáhli celkem 215. prvoodběru.
/FOTOGALERIE/ Tetrasomie. Takovou diagnózu dostala do vínku Rozárka. „Na obou nožkách jí atypicky vyrůstal pátý prst jako součást paprsku čtvrtého prstu. Jde o příznak nemoci, ale lékaři to označili za anomálii, které nepřikládali hlubší význam,“ začíná své vyprávění maminka Klára Vaňáková.
Jak avizovali, tak udělají. V pátek 10.prosince, o osm dnů dříve než vloni, se otevře lyžařům největší horské středisko Plzeňského kraje - Ski&Bike Špičák. Návštěvníci se stejně jako v restauracích musí připravit na kontroly.
Jak avizovali, tak udělají. V pátek 10.prosince, o osm dnů dříve než vloni, se otevře lyžařům největší horské středisko Plzeňského kraje - Ski&Bike Špičák. Návštěvníci se stejně jako v restauracích musí připravit na kontroly.
V osmnáctém století lidi trápily a zabíjely nemoci, kterých už se naštěstí v současnosti lidstvo díky pokroku v medicíně bát nemusí. Jedním z takových postrachů byly pravé neštovice. V rodině Marie Terezie tato nemoc řádila opravdu vydatně. Její obětí se stala i dcera panovnice, Marie Alžběta. Z údajně nejkrásnější dívky na dvoře se stala znetvořená zatrpklá žena.
Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky prý naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění, informují světová média.
Jsou pacienti, kteří prosí zdravotníky o vakcinaci v době, kdy je covid dožene na nemocniční lůžko s nutností ventilační podpory. Dalším to podle jejich slov zakazují příbuzní, kteří navíc radí zdravotníkům, jak nejlépe léčit. A do třetice jsou tu ti, které ani předchozí prodělání těžké formy nemoci k očkování nedonutí. Raději opět absolvují trápení na nemocničním lůžku a podle některých názorů tak dávají pomyslnou facku zdravotníkům, kteří o ně pečují.
Román, který napsal sám život. Tak by se dal označit příběh Kateřiny Strnadové-Leboutte (výtvarnice narozené ve Strakonicích) a její rodiny. Týká se její dcery Karolíny, která onemocněla v roce 2012 autoimunitní encefalitidou anti-NMDA receptor. "Já vím, je to hrozné slovo a o to horší nemoc. Nepříliš známá, ale velmi vážná," říká Kateřina, která shání peníze na vydání své knihy.
Jsou pacienti, kteří prosí zdravotníky o vakcinaci v době, kdy je covid dožene na nemocniční lůžko s nutností ventilační podpory. Dalším to zakazují příbuzní, kteří navíc radí zdravotníkům, jak nejlépe léčit. A do třetice jsou tu ti, které ani předchozí prodělání těžké formy nemoci k očkování nedonutí. Raději opět absolvují trápení na nemocničním lůžku a podle některých názorů tak dávají pomyslnou facku zdravotníkům, kteří o ně pečují.
Američtí vědci přišli s kuriózním zjištěním: uživatelé Viagry mají o 69 procent nižší šanci, aby se u nich vyvinula Alzheimerova choroba než ti, kteří ji neužívají. Podle nové studie by tak modrý prášek, který se obvykle používá na zcela jiné účely, mohl tuto formu demence léčit.
Extrémní nárůst hositalizovaných s onemocněním Covid-19 v novoměstské nemocnici má za následek další nutná omezení zdravotnické péče. Omezení se dotknou zejména ambulantních provozů. „Jenom za pondělí 6. prosince přijala nemocnice osmnáct pacientů se středně těžkým průběhem onemocnění. Celkem je v nemocnici hospitalizováno čtyřiadevadesát pacientů s koronavirovým onemocněním,“ přidala konkrétní statistická čísla mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.
Žádné koupání s kamarády venku v přírodě, žádné návštěvy obchodních center, žádné větší oslavy. Šestiletá Lilly z Kaznějova se musí kvůli vzácnému syndromu vzdát mnoha radostí.
Obec Bžany nabízí svým občanům v rámci Mikroregionu Svornost a ve spolupráci s obcí Kostomlaty pod Milešovkou možnost očkování první, druhou a nebo třetí dávkou proti onemocnění covid-19.
Společnost se připojila ke kampani „Udělej tečku za koronavirem“ a celkem 402 zaměstnanců Dopravního podniku města Ústí nad Labem z celkového počtu 496 už absolvovalo očkování proti onemocnění covid-19.
Rekordně brzy zahájil v tomto roce horský resort Dolní Morava lyžařskou sezonu. První sníh si tak do střediska přijely užít stovky lidí. Každý z nich se však musel prokázat podle platných vládních nařízení. Otázkou tak zůstává, zdali se taková nařízení podepíší na návštěvnosti. Provozovatelé ale doufají, že zájem o zimní sporty převáží a lidé se na svahy vydají.
Hostem Luboše Palaty, evropského editora Deníku, byl v třetím dílu Podcastů UK ze série na téma „Covid je zpátky. A jak dál?“ doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Deník je mediálním partnerem projektu.
Vedení Plzeňského kraje se chystá oslovit praktické lékaře a ambulantní specialisty, aby pomohli s vakcinací v očkovacích centrech. Deníku to řekla hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
U řeky Malše se sešli v neděli 28. listopadu otužilci z Českých Budějovic a okolí, aby se ponořili do jejích ledových vod v rámci akce PonoRoska aneb pro lidi s roztroušenou sklerózou noříme se do Malše. Ta měla za cíl zvýšit povědomí o nemoci a připomenout organizaci, která podporuje lidi s tímto nelehkým onemocněním. Děkujeme Věře Švábové z organizace Roska za poskytnuté fotografie.
Zatímco většina společnosti řeší pandemii covidu, chřipková sezóna je v plném rozpuku a nevyhnula se ani němým stvořením. Z různých koutů Česka už několik týdnů chodí zprávy o chovech drůbeže zasažených ptačí chřipkou a zejména drobní chovatelé začínají mít o své opeřence oprávněné obavy. Každé hejno volně žijících ptáků tak působí podezřele, zvlášť pokud se jedná o stovky mnohými nesnášených holubů.
Zatímco většina společnosti řeší pandemii covidu, chřipková sezóna je v plném rozpuku a nevyhnula se ani němým stvořením. Z různých koutů Česka už několik týdnů chodí zprávy o chovech drůbeže zasažených ptačí chřipkou a zejména drobní chovatelé začínají mít o své opeřence oprávněné obavy. Každé hejno volně žijících ptáků tak působí podezřele, zvlášť pokud se jedná o stovky mnohými nesnášených holubů.
V posledních dvou letech se kromě řady jiných věcí změnily i naše pohybové návyky. Kvůli práci z domova je běžná denní aktivita výrazně nižší. Podepisuje se to nejen na naší váze, ale i stavu páteře, kolen a celého kloubního aparátu.
Žít doma je pro každého z nás normální. Pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou je to ale pořádný oříšek. Sami se ani nepodrbou. Nerozsvítí. Nezapnou počítač. V České republice žije 25 000 lidí s touto diagnózou, 5 000 z nich v pokročilém stadiu nemoci. Jsou odkázáni na invalidní vozík a pečující osobu.
Žít doma je pro každého z nás normální. Pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou je to ale pořádný oříšek. Sami se ani nepodrbou. Nerozsvítí. Nezapnou počítač. V České republice žije 25 000 lidí s touto diagnózou, 5 000 z nich v pokročilém stadiu nemoci. Jsou odkázáni na invalidní vozík a pečující osobu.
Žít doma je pro každého z nás normální. Pro vážně nemocné roztroušenou sklerózou je to ale pořádný oříšek. Sami se ani nepodrbou. Nerozsvítí. Nezapnou počítač. V České republice žije 25 000 lidí s touto diagnózou, 5 000 z nich v pokročilém stadiu nemoci. Jsou odkázáni na invalidní vozík a pečující osobu.
Petr Valenta z Markvartovic na Opavsku se už měsíc léčí v Městské nemocnici Ostrava (MNO) z těžkého průběhu covidu-19. Dva týdny z letošního roku si vůbec nepamatuje. O život totiž otec dvou dětí bojoval na ARO.
Až když jí vyšla druhá kniha, troufla si Martina Málková, autorka románů Dvojitý gambit, Závity ulit a Pérka, drátky, kolečka sama sebe označit za spisovatelku. Námětem všech jsou komplikované vztahy. Mezi partnery, příbuznými, přáteli… A ta třetí se točí také kolem jedné vážné nemoci.
Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu v pondělí 29. listopadu oznámila liberecká nemocnice po pondělním potvrzení Národní referenční laboratoří. Jde o první potvrzený případ této varianty v republice. Žena byla naočkovaná, onemocnění se u ní projevuje mírným průběhem.
Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Informaci Radiožurnálu ČTK potvrdil mluvčí ministerstva Daniel Köppl. Žádné další nákazy v souvislosti s jejím testem se na ministerstvu zdravotnictví zatím nepotvrdily, někteří lidé ale na výsledky testů podle něj teprve čekají. V neděli oznámil pozitivní test na covid ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), má mírný průběh, pracovat chce z domova. Svrčinová je bez příznaků.
Sobotní sedmnáctá hodina patří v Kolíně hokeji. Ani tuto sobotu (27. 11.) tomu nebude jinak. Kozlové hostí v dalším pokračování Chance ligy pátý Prostějov. Na ledě Jestřábů Kolín prohrál rozdílem dvou branek 2:4. Má jim co vracet.
Pohyb je složitým dějem. Přitom ho děláme stereotypně, nevědomky a s lehkostí. Tedy většinou. Někdy se totiž pohybový řetězec zadrhne a v soukolí to zaskřípe. Mozek by sice chtěl, ale klouby, šlachy, kosti či vazivo už zkrátka říkají stop! Najednou máme horší koordinaci, menší sílu, potíže s chůzí a klouby tak bolí…
/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Karlova Studánka je díky své lázeňské architektuře tak malebná, že se jí v turistických průvodcích přezdívá „perla Jeseníků“. Za svůj půvab vděčí nejen architektuře, ale také horskému prostředí, ve kterém se nachází. Se svou nadmořskou výškou 800 m n. m. je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. A právě sem jsme zamířili v dalším díle seriálu Deník na návštěvě.