Zřejmě rekord v případě nakažení covidem-19 zaznamenali házenkáři Dukly. Během jedné sezony museli do karantény už potřetí. První přerušení přišlo hned po prvním kole, další pak v průběhu října a v únoru se zopakovalo.
Dodávka plná kávy, čaje, sladkých i slaných pochutin a také drogerie putovala do Fakultní nemocnice (FN) Plzeň. Dary zaslalo město Plzeň jako poděkování zdravotníkům za péči o pacienty, kteří mají po nakažení koronavirem těžký průběh onemocnění Covid-19. Dary na konci minulého týdne přijali ředitel FN Václav Šimánek a zástupci celkem 11 pracovišť, na nichž se pacientům s koranavirem věnuje celkem 782 pracovníků – lékařů, zdravotních sester, laborantů a laborantek, pečovatelek i pečovatelů a dalších profesí.
Vláda zpřísnila opatření proti šíření pandemie koronaviru. Zahrnují například omezení pohybu, povinnost nosit respirátor nebo roušku (nikoliv látkovou) na veřejnosti a další.
Padesátiletý Zdeněk z Plzně se nakazil klíšťovou encefalitidou, když vytahoval klíště svému psovi. V nemocnici strávil měsíc a ani pak nebyl schopný se na cokoli soustředit. „Například přečíst stránku v knize mi trvalo půl dne. Navíc mi selhávala paměť, to, co jsem četl, jsem si stejně nepamatoval,“ vzpomíná na těžké chvíle Zdeněk. Mezi nejobávanější nemoci, které přenášejí klíšťata, patří klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Zatímco borelióza je bakteriálního původu a dá se léčit antibiotiky, klíšťová encefalitida je virové onemocnění, u kterého mohou lékaři pouze mírnit příznaky. Pomůže jedině včasné očkování.
Devítiletý Lukášek z Vojkovic se potýká s vážným onemocněním kůže - lamelární ichtyózou, o tři roky mladší Adélka z Prahy má velmi vzácnou metabolickou poruchu. Tyto dvě děti patří mezi zhruba dvacet tisíc lidí v ČR, kteří trpí některým ze vzácných onemocnění a právě dnes si připomínáme Světový den vzácných onemocnění.
Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím, že podle jeho odhadu bude nejpozději tou dobou proočkována velká většina populace, tedy všichni, kteří to chtějí. "A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. A v tomto okamžiku pandemie skončí," řekl dnes Zeman televizi CNN Prima News. Zeman také zvažuje, že by se jeho neplaceným poradcem stal bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Případná uzávěra průmyslu by byla podle něj do jisté míry riskantní, protože představuje 42 procent národního důchodu.
Byl na smrt vyhublý a život z něj vysávaly stovky blech. Kříženec labradora Chris ztratil příliš mnoho krve a hrozilo, že svůj boj o život v útulku nakonec prohraje. Díky jinému psovi čekajícímu v zařízení na nový domov, Tonymu, se ale před několika lety s osudem popral. Tony mu totiž zachránil život tím, že mu daroval krev.
Klatovská nemocnice, která pečuje na svých lůžkách intenzivní péče o velmi komplikované covidové pacienty a v předchozích týdnech přijímala i pacienty z jiných nemocnic, potřebuje k jejich léčbě rekonvalescentní plazmu. Vyzývá proto dlouhodobé dárce krve nebo plazmy, kteří v minulosti prodělali onemocnění covid s příznakovým průběhem, aby přišli plazmu darovat.
Písecká nemocnice má zatím covidových lůžek dostatek. Vypomáhá dokonce ostatním přetíženým zařízením v republice, která do Písku vozí své pacienty. O současné situaci jsme si povídali s vedoucím lékařem Covid stanic Miroslavem Kodýmem.
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes.
Česká republika má první potvrzený případ jihoafrické mutace koronaviru. Výskyt nakažlivější varianty, která je zřejmě odolnější vůči dostupným vakcínam, potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
S příchodem zimy a další vlnou koronaviru dostihla mnohé z nás výrazná únava, pronásledují nás skleslost, podrážděnost a depresivní nálady. Každý se s tím vyrovnává jinak. Někdo se vrhl na zkrášlování svého bytu, když už v něm musí neplánovaně trávit tolik času, ostatní začali vytahovat osvědčené recepty našich babiček, na které za jiných okolností neměli čas. A vy? Zkuste třeba jógu, kterou zvládnou i úplní začátečníci.
Občany České republiky a Slovenska přijíždějící do Polska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny proti nemoci covid-19. Podle médií o tom dnes informoval polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci, na níž oznámil zpřísnění restrikcí kvůli další vlně šíření koronaviru v Polsku.
V úterý přibylo v Česku 15 672 případů nemoci covid-19, což je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400. Skóre PES je na 75 bodech, reprodukční číslo zůstává 1,18.
Ranní nebo večerní sprcha představuje na mnoha místech světa běžný každodenní rituál, přinejmenším v situaci, kdy lidé netráví čas v nepřetržitém home office. V lidských dějinách se ale s koupelí pojil i hlubší význam. V řadě kultur šlo o významnou známku společenského a mocenského postavení.
V České republice už se objevila jihoafrická mutace koronaviru. Schválené očkovací látky by na ni nemusely stačit. Deník o tom hovořil s profesorem Václavem Hořejším.
K pondělnímu dni neleželo v nemocnicích na Vysočině žádné dítě s covidem. Ne všechny dny jsou ale tak veselé. Zatímco loni většina malých pacientů prošla onemocněním bez jakýchkoliv příznaků, letos některé z nich končí v péči zdravotníků.
Situace kolem koronaviru a počtu lůžek pro pacienty vyžadující nemocniční péči v jižních Čechách není dobrá. Kapacity nemocnic jsou omezené a obsazenost stále stoupá. Nošení respirátorů a nanoroušek je správným krokem v boji se zákeřnou nemocí.
Věděli jste, že zhruba 80 procent nemocí je způsobeno nevhodným životním stylem zejména nesprávným stravováním? Nejčastěji umíráme na onemocnění srdce a některé druhy rakovin.
„Co se týká nakažlivosti, tak nové mutace covid-19 si už pravděpodobně s běžnou chřipkou moc nezadají, mají přitom ale téměř dvacetkrát větší smrtnost (podíl zemřelých z infikovaných – pozn. aut.),“ varuje přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň a zároveň koordinátor covid lůžkové péče Plzeňského kraje Jan Beneš.
Situace v přeplněných nemocnicích asi ani po několika týdnech nelepší. Kapacita nemocnic v uzavřeném Chebu i Karlových Varech dosahuje vrcholu. Volných míst pro těžké případy je méně než deset.
Lidé s duševním onemocněním, kteří žijí na Domažlicku či Klatovsku, mohou nově využívat služby Centra duševního zdraví. Zařízení sídlí v Klatovech a pomáhá klientům především v terénu.
Věděli jste, že zhruba 80 procent nemocí je způsobeno nevhodným životním stylem zejména nesprávným stravováním? Nejčastěji umíráme na onemocnění srdce a některé druhy rakovin.
Lidé s duševním onemocněním, kteří žijí v regionu Klatovy, Domažlice nebo Horšovský Týn, mohou nově využívat služeb Centra duševního zdraví, které bylo otevřeno v Klatovech.
Koronavirus prodělala přibližně před půl rokem. O chuť a čich přišla na několik týdnů. Ještě tři měsíce po nemoci trpěla dušností a stejně jako dech i každodenní úkony jí stály spoustu námahy. „Pivo chutnalo jako hořká voda. Byla jsem pořád unavená a nemohla se soustředit na psaní diplomky. Teď už je mi fajn, ale ještě nějakou dobu po covidu to byl porod,“ popsala třiadvacetiletá Eliška Gruberová z Brna. Právě pro pacienty, na kterých koronavirus zanechal dlouhodobé následky, otevřela Fakultní nemocnice Brno Centrum postcovidové péče.
Lze zjistit, jak se v Žatci vyvíjel výskyt chorob způsobených chemickými látkami používanými v areálu HP Pelzer? Proč není nezávislý monitoring kvality ovzduší v režimu kampaňového měření? Takové a další otázky padly během čtvrtečního odpoledne 18. února, kdy se veřejně projednával vliv areálu společnosti HP Pelzer v Žatci na životní prostředí.
Mokvající vředy pokrývají nohu od kotníku dolů. Rány páchnou mrtvolnou hnilobou, přičemž z nich pomalu vytéká žlutavý hnis. Diabetická noha, jak se tomuto stavu říká, je nejčastější diagnózou u cukrovkářů. Jejím řešením bývá amputace. Právě na nebezpečí rozvoje cukrovky druhého typu upozornili svatoanenští vědci. Při svém výzkumu totiž zjistili, že na ni má náběh většina Brňanů.
Petriho choroba nebo ESCA jen na Moravě způsobují ročně škody v desítkách milionů korun. Pomoci s ochranou kmene vinné révy může půdní bakterie z Alžírské pouště, která produkuje velké množství antibiotik.
Jak si najít novou práci a dostupné bydlení poté, co ukončí léčbu v psychiatrické nemocnici či skončí nárok na chráněné bydlení? Jak komunikovat s úřady a jak si uspořádat denní program? To řeší s klienty trpícími závislostí a současně duševním onemocněním v Následné péči Kolping v Brně, na jehož vznik přispěly podstatnou částkou peníze z fondů EU.
Epidemiologická situace v Olomouckém kraji se v posledních dnech mírně zhoršila. Region ale nadále patří mezi ty klidnější v rámci ČR. Hygienici už evidují potvrzené případy britské mutace, která vyvolává obavy především kvůli vysoké nakažlivosti. Čísla jsou však v množství pozitivně testovaných za den ojedinělá.
Epidemiologická situace v Olomouckém kraji se v posledních dnech mírně zhoršila. Region ale nadále patří mezi ty klidnější v rámci ČR. Hygienici už evidují potvrzené případy britské mutace, která vyvolává obavy především kvůli vysoké nakažlivosti. Čísla jsou však v množství pozitivně testovaných za den ojedinělá.
Na politické scéně se v poslední době opakovaně zviditelnil „odmítač roušek“, nezařazený poslanec Lubomír Volný (původně člen hnutí SPD – Tomio Okamura). Na svém facebookovém profilu propaguje místo roušek jinou „léčebnou kúru“: inhalování koloidního stříbra.
Je chystaný návrat žáků devátých tříd a studentů maturitních ročníků do škol bezpečný? A jak bude probíhat testování dětí na covid-19? Tyto otázky si teď kladou ředitelé základních a středních škol v Přerově. Mnozí jsou pro, aby se žáci testovali doma a do školy přišli s negativním výsledkem v ruce. Zajistit bezpečné testování je prý zejména na velkých školách problém.
Lůžka intenzivní a akutní péče se plní pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 ve všech nemocnicích Libereckého kraje. U pozitivně testovaných vzorků převládá takzvaná britská mutace koronaviru. Nejsložitější situace panuje v jilemnické nemocnici, která patří do skupiny Masarykovy městská nemocnice (MMN).
K léčbě pacientů s vážným průběhem onemocnění covid-19 využívá Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně i takzvanou rekonvalescentní plazmu. Pomohla už ve více než 140 případech, protože je ale neustále potřeba doplňovat její zásoby, prosí hematologicko-transfuzní oddělení o pomoc dobrovolníky.
Přemýšleli jste už o tom, jak si zpříjemnit dnešní den? Podívejte se na pár našich tipů na zajímavé akce, třeba vám to pomůže při rozhodování a čtvrtek si pěkně zpestříte.
Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) bude centrálním místem pro výdej léku - tzv. bamlanivimab prodávaný jako BAMLAN od americké společnosti Eli Lilly. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví došlo ve velmi krátké době již i k podpisu smlouvy o jeho zakoupení a ještě během února bude lék dovezen do FTN. V první fázi by se mělo jednat přibližně o 500 dávek léku a v následujících měsících bude postupně docházet k navýšení dodávek.
Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) bude centrálním místem pro výdej léku - tzv. bamlanivimab prodávaný jako BAMLAN od americké společnosti Eli Lilly. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví došlo ve velmi krátké době již i k podpisu smlouvy o jeho zakoupení a ještě během února bude lék dovezen do FTN. V první fázi by se mělo jednat přibližně o 500 dávek léku a v následujících měsících bude postupně docházet k navýšení dodávek.