Jen 166 nových případů nákazy koronavirem v Královéhradeckém odhalily testy za posledních 24 hodin. Vyplývá to z úterních dat krajských hygieniků. Jde o nejmenší denní přírůstek za poslední měsíc. Pokud se zaměříme pouze na pracovní dny, přibylo dokonce nejméně případů od 1. října.
/FOTO/ Významný pokles počtu nemocných s covidem-19 na 1365, ale také velmi smutný pohled do statistiky obětí. To přinášejí úterní data Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Za posledních 24 hodin se objevilo na Trutnovsku jen 41 nových případů nákazy koronavirem. V kraji odhalily testy za poslední den 166 nových případů. Jde o nejmenší denní přírůstek za poslední měsíc. Pokud se zaměříme pouze na pracovní dny, přibylo dokonce nejméně případů od 1. října. Nepříjemný je naopak nárůst úmrtí. Za den zemřelo na Trutnovsku osm lidí, v listopadu si vyžádal koronavirus už třicet obětí.
Podle pondělních údajů Krajské hygienické stanice v Hradci Králové se snížil počet aktivních případů covidu-19 na Trutnovsku na 1523. Nových případů se objevilo za jeden den 82. Během víkendu se uzdravilo 474 lidí, za jeden týden se vyléčilo 1065 osob. Bohužel nadále narůstá počet obětí koronaviru, v okrese jich už je 38. Během jednoho týdne přibylo devatenáct úmrtí.
/FOTOGALERIE/ Irmina, Gismo, Kuky, Kessy, Blacky a Apy. To jsou jména šestice služebních psů Celní správy České republiky, kteří projdou v následujících týdnech výcvikem zaměřeným na hledání lidí s onemocněním covid-19. Výcvik by měl skončit nejpozději do konce letošního roku, v lednu pak počítá celní správa s nasazením čtyřnohých příslušníků do terénu.
V poslední době se na nás ze všech stran valí mnoho informací, které občas bývají dosti zkreslené. Jaká je tedy skutečná situace ve Fakultní nemocnici Plzeň? Na otázky čtenářů Deníku odpovídal ředitel plzeňské fakultní nemocnice MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.
Zjistit, jak subjektivní potíže spojené s akutní fází onemocnění COVID-19, tak zdravotní stav po prodělané nákaze a případné dlouhodobé zdravotní dopady onemocnění. To je cílem unikátního výzkumu, který pod vedením děkana fakulty Rastislava Maďara rozjeli vědci z ostravské lékařské fakulty.
Zjistit, jak subjektivní potíže spojené s akutní fází onemocnění covid-19, tak zdravotní stav po prodělané nákaze a případné dlouhodobé zdravotní dopady onemocnění. To je cílem unikátního výzkumu, který pod vedením děkana fakulty Rastislava Maďara rozjeli vědci z ostravské lékařské fakulty.
Už žádné videohovory či myšlenky na zachránění světa. Zdeněk Moták společně se svým kolegou Janem Tomajkem mohl konečně své svěřence přivítat v kabině a taky je po víc než měsíční pauze cepovat na ledové ploše.
Revmatoidní artritida ve 12 letech? Dnes 36letý David je důkazem toho, že je to skutečně možné. Už tehdy ale věděl, co tahle nemoc obnáší, protože ji měla i jeho maminka a prarodiče.
Emma má sedm let. Je to zvídavé děvčátko z Lanžhota na Břeclavsku, které navštěvuje první třídu. Už ve čtyřech letech dokázala poskládat abecedu a pyšní se skvělou pamětí na čísla. Miluje malování, píše tiskacím a pomalu už i psacím písmem. Přesto se oproti svým kamarádům ve škole něčím liší. Emmu totiž postihl vzácný TCS, neboli Treacher Collinsův, syndrom.
V rámci zpravodajských článků se tituly běžně nepíší, ale tentokrát nutno udělat výjimku. Doc. ThDr. PhDr. MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D. Dr. h. c. mult., prof. je držitelem nejvíce titulů v České republice. „Ono je to dobré na parte, aby svět viděl, koho ztratil,“ směje se. Krom toho je ale především uznávaným psychiatrem, takže naše povídání se točilo kolem toho, jak si i během pandemie udržet duševní zdraví a dobrou náladu.
Pomoc vodárenské společnosti SmVaK směřuje k dobrovolníkům, kteří během nouzového stavu vyvolaném pandemií COVID-19 pomáhají potřebným se zajištěním základních potřeb.
Oproti chřipce má nemoc covid-19 mnoho nevýhod. Například se vrací v opakovaných vlnách. „Mám v okolí případy, že lidé měli deset dnů klidný průběh, najednou se to změnilo a oni skončili na jednotce intenzivní péče,“ říká Ludmila Mazylkinová, praktická lékařka ze sítě ordinací Moje ambulance.
Existují andělé? Zkušenost z posledních týdnů mě utvrdila v přesvědčení, že ano. Maminka trpěla onkologickým onemocněním 1,5 roku. Rakovina plic jí metastázovala do kostí a to je velmi bolestivé.
Od narození se malý Štěpánek potýká s velmi vzácným metabolickým onemocněním. Kvůli němu bere 4 krát denně léky a každé tři hodiny jej musí krmit zavedenou sondou v bříšku.
Akutních respiračních informací ve středních Čechách ubývá. Ukazují to aktuální informace v přehledu krajské hygienické stanice. Jiný výsledek by ostatně za současných přísných opatření proti šíření koronaviru, která musejí mít dopad i na „běžné“ infekce postihující dýchací ústrojí, byl překvapivý. Samotné akutní respirační infekce však s koronavirem nemají nic společného.
Fotbalový útočník Mojmír Chytil byl jedním z objevů minulé sezony. Chlapík, který ještě před osmnáctými narozeninami absolvoval dvě závažné operace kolena, se zabydlel v sestavě Sigmy a v tandemu s kanonýrem Lukášem Julišem byl na jaře dost možná tím nejlepším, co Olomouc nabízela.
Poměrně nadějně vyhlížející týden má za sebou hradecký kraj v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Ačkoliv páteční čísla hygieniků potvrdila nejvyšší denní nárůst nových případů za posledních sedm dní, stále platí, že je v regionu více lidí, kteří se za poslední týden uzdravili, než těch, kteří se naopak nakazili. V porovnání s minulým pátkem klesl počet aktivních případů z 8358 na rovných 7900.
Poměrně nadějně vyhlížející týden má za sebou hradecký kraj v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Ačkoliv páteční čísla hygieniků potvrdila nejvyšší denní nárůst nových případů za posledních sedm dní, stále platí, že je v regionu více lidí, kteří se za poslední týden uzdravili, než těch, kteří se naopak nakazili. V porovnání s minulým pátkem klesl počet aktivních případů z 8358 na rovných 7900.
Počet aktivních případů covidu-19 na Trutnovsku se zvýšil na 1714. Během jednoho dne přibylo 210 nových případů, za posledních sedm dní 1132. Údaje v pátek zveřejnila Krajská hygienická stanice v Hradci Králové. Narostl bohužel také počet úmrtí, za jeden den o tři. Za jeden týden si covid-19 vyžádal 18 obětí. Na Trutnovsku celkově zemřelo kvůli koronaviru 31 lidí.
Bavorsko od pondělí zruší pro české občany výjimku pro cestování s negativním testem na koronavirus. Povinná bude desetidenní karanténa, po pěti dnech ji bude možné ukončit negativním testem na onemocnění covid-19. Na twitteru to dnes uvedlo české ministerstvo zahraničí.
Největší denní přírůstek zemřelých na onemocnění covid-19 má za sebou za posledních 24 hodin Královéhradecký kraj. Dle dat krajských hygieniků přibylo během čtvrtka 14 obětí. Celkem v kraji zemřelo od začátku epidemie už 189 lidí. Hned sedm nakažených zemřelo za posledních 24 hodin na Náchodsku, kde si nemoc vyžádala nejvíce obětí ze všech okresů Královéhradecka. Od března tam zemřelo s onemocněním covid-19 už 70 lidí.
Vědci z ostravské lékařské fakulty (LF) se pustili do unikátního průzkumu. Pod vedením děkana fakulty Rastislava Maďara budou zkoumat jak subjektivní potíže spojené s akutní fází onemocnění covid-19, tak zdravotní stav po prodělané nákaze a případné dlouhodobé zdravotní dopady onemocnění.
Počet nakažených osob na Trutnovsku sice přestal dramaticky narůstat, bohužel se však zvyšuje počet obětí, které zemřely kvůli koronaviru. Během posledních dvou dnů zemřelo v okrese osm lidí, za poslední týden patnáct. Celkově od začátku pandemie již 28.
Pohřební služby, krematoria a jejich zaměstnanci zažívají těžké období. Museli posílit svou personální základnu, protože zesnulí stále přibývají. S „nálepkou“ covid+ přijíždí denně podle jihočeských zařízení až 80 procent nebožtíků.
Ve středu 4. listopadu k 18. hodině evidovali hygienici na Litoměřicku 134 nových případů onemocnění covid-19. Je to o 20 více, než minulou středu, kdy byl státní svátek.
/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Na jihu Moravy podle dat hygieniků zemřelo již téměř 370 lidí s koronavirem. Průměrný věk zemřelých sice je osmdesát let, s koronavirem ale skonali už i třicátníci. Jižní Morava má po Praze a Středočeském kraji nejvíce úmrtí.
Nový fenomén u onemocnění Covid-19 prokázali v poslední době lékaři z Ústavu soudního lékařství brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Při zvyšujícím se počtu pitev kvůli zjištění příčiny smrti u náhlých úmrtí lidí mimo zdravotnická zařízení zjistili, že jako bezprostřední příčina smrti byla diagnostikovaná virová pneumonie v důsledku onemocnění Covid-19.
Nový fenomén u onemocnění Covid-19 prokázali v poslední době lékaři z Ústavu soudního lékařství brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Při zvyšujícím se počtu pitev kvůli zjištění příčiny smrti u náhlých úmrtí lidí mimo zdravotnická zařízení zjistili, že jako bezprostřední příčina smrti byla diagnostikovaná virová pneumonie v důsledku onemocnění Covid-19.
Ve středu přibylo v Česku 15 729 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie a potřetí, kdy počet pozitivních testů za jediný den překročil 15 tisíc. Dosavadní maximum z 27. října bylo o 65 nižší.
Pomalý, ale již naprosto jasný nadějný trend lze vyčíst z nejnovějších dat o šíření nemoci covid-19 v hradeckém kraji. Za poslední týden hlásí hygienici více uzdravených než nově nakažených. Od minulého čtvrtka se nově nakazilo necelých čtyři a půl tisíce lidí, uzdravilo se jich ale ještě o tři stovky více. Počet aktivních případů tak pomalu klesá. Oproti minulému pátku, kdy bylo aktuálně nemocných vůbec nejvíce, bojuje nyní s koronavirem až o 850 lidí méně.
Žebříček nejsdílenějších hoaxů vedly i v říjnu ty, které se týkaly koronaviru. Hodně se sdílely mimo jiné falešné zprávy o tom, že němečtí lékaři neposlechli zdravotní zákon WHO zakazující provádět pitvy při úmrtích na koronavirus, a našli díky tomu lék, nebo o chřipce v Česku z roku 1995, která prý nakazila 1,1 milionu lidí a 12 tisíc lidí zabila. V obou případech šlo o lži.
Vážení spoluobčané, dovoluji se na Vás v tomto pro nás všechny nelehkém období spojeném s druhou vlnou pandemie onemocnění COVID-19 touto cestou obrátit s následující prosbou.
/ROZHOVOR/ Covid-19 už několik týdnů významně zasahuje do chodu nemocnic, což představuje výzvu i pro jejich vedení. Hrozící kolaps se sice zatím nekoná, ale „vyhráno“ ještě není, naznačil v rozhovoru pro Pražský deník ředitel krčské Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.
Hokejisté PSG Berani Zlín Matyáš Hamrlík a Jiří Karafiát a ředitel Zimního stadionu Luďka Čajky David Navrátil se v úterý stali dárci tzv. rekonvalescentní plazmy, která se používá při léčbě těžkých případů onemocnění covid-19.
Na nové pozici se v Uherskohradišťské nemocnici nachází odběrové místo pro pacienty s podezřením na onemocnění covid-19, které bylo doposud v budově infekční ambulance. Od neděle 1. listopadu je umístěné v prostorách u nákladní brány.
Maturantka Eliška (19) z Brna si diagnózu familiární hypercholesterolemie, dědičného onemocnění projevujícího se zvýšenou hladinou cholesterolu, od lékaře vyslechla před necelými dvěma roky.
/FOTOGALERIE/ Mnohé nemocnice v České republice fungují nadoraz. Přestože se nejčernější předpovědi o kolapsu zdravotnictví nevyplnily, vyhráno ještě není. Problémy zdravotnická zařízení mají především s personálem. Stovky zaměstnanců jsou nakažených. Studentů přitom zatím není tolik, aby je dokázali nahradit. Jak vidí situaci přímo šéfové zdravotnických zařízení v kraji?
/FOTOGALERIE/ Mnohé nemocnice v České republice fungují nadoraz. Přestože se nejčernější předpovědi o kolapsu zdravotnictví nevyplnily, vyhráno ještě není. Problémy zdravotnická zařízení mají především s personálem. Stovky zaměstnanců jsou nakažených. Studentů přitom zatím není tolik, aby je dokázali nahradit. Jak vidí situaci přímo šéfové zdravotnických zařízení v kraji?
/ROZHOVOR/ V čele Oblastní nemocnice Kolín stojí chirurg Petr Chudomel od roku 2008. Situaci, kterou nyní společně se svým personálem zažívá, ale podle něj nemá obdoby.
/ROZHOVOR/ V čele Oblastní nemocnice Kolín stojí chirurg Petr Chudomel od roku 2008. Situaci, kterou nyní společně se svým personálem zažívá, ale podle něj nemá obdoby.
/ROZHOVOR/ V čele Oblastní nemocnice Kolín stojí chirurg Petr Chudomel od roku 2008. Situaci, kterou nyní společně se svým personálem zažívá, ale podle něj nemá obdoby.
Zcela rozdílná je situace v Domovech seniorů na Novojičínsku. Zatímco někde se onemocněl koranvirem Covid-19 pouze personál, jinde se onemocnění týká klientů.
/FOTO/ Po celý listopad budou po Pardubicích jezdit trolejbusy, které budou mít na maskách nalepený knír. Dopravní podnik města Pardubic (DPMP) se tak připojuje k osvětové kampani Movember, která bojuje za změnu pohledu na mužské zdraví.