Těší se. Po překonání onemocnění covidem by měl být jednou z opor biatlonové reprezentace na nadcházejícím mistrovství světa Michal Krčmář. Zkušený závodník si jako generálku naordinoval start na otevřeném mistrovství Evropy, kde získal stříbrnou medaili ve stíhacím závodě. O možnosti zisku dalšího cenného kovu v Pokljuce ale hovořil v rozhovoru pro Deník velmi opatrně.
Příznivější zprávy o koronavirové situaci na Trutnovsku zatím stále nepřicházejí. Okres patří se Sokolovskem a Chebskem mezi nejvíce zasažené regiony v České republice. Nové ohnisko nákazy se objevilo ve věznici v Odolově.
Je zvláštní prodělávat kolektivně s celou rodinou nemoc, kterou neustále řeší celý svět. Vzájemně se občas ponoukáme k názoru, že ta choroba musí být nějakým způsobem výjimečná. Je otázka, jestli nás k tomu vede mediální privilegovanost koronaviru nebo jeho skutečné projevy.
Odborná sociální poradna pro nemocné roztroušenou sklerózou a jejich pečující osoby funguje při Domově sv. Josefa v Žirči díky Domovence od minulého roku.
/ROZHOVOR/ Zavedení glukózových senzorů do běžné praxe považuji za v pořadí třetí historický milník v léčbě pacientů s diabetem 1. typu, pochvaluje si lékař Jan Šoupal, podle kterého to vypadá nadějně i s novými léky na léčbu diabetu. Zároveň však varuje před nárůstem počtu třicátníků s cukrovkou.
Závažný průběh onemocnění covid-19 může ovlivnit kvalitu spermií, což se v některých případech může projevit dopady na mužskou plodnost, uvádí nová studie zveřejněná minulý týden v časopise Reproduction.
Následky se nevyhýbají ani mladým. Prostějovská nemocnice otevřela speciální Postcovidové centrum. Je určeno pacientům, kteří si prošli onemocněním covid-19 a dlouhodobě je trápí klinické projevy této nemoci. Potíže přetrvávají až dvanáct týdnů.
Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku překročil jeden milion. V úterý laboratoře odhalily 9057 nakažených, zhruba o 130 méně než před týdnem. Hodnota protiepidemického systému PES se dnes po předchozích dvou dnech vrátila ze 73 na 70 bodů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Bolest hlavy, slabost a nepříjemný pocit v celém těle. Trápí vás podobné příznaky, ale ukázalo se, že za nimi nestojí žádná vážná nemoc, ale jen obyčejné nachlazení, či chřipka? Ani tak byste nad nimi neměli jen mávnout rukou a vracet se k práci. Tělo vám dává jasně najevo, že teď potřebuje více péče.
Tak jako tisíce lidí v naší zemi, prožívá těžké chvíle kvůli koronavirové nákaze také rodina Savarova ze Slovácka. O tom, že si epidemie nemoci covid-19 mezi lidmi nijak nevybírá, ukazuje příběh 69letého tatínka moderátorky České televize, momentálně na mateřské dovolené, Anety Savarové, jenž v těchto dnech bojuje o svůj život v Uherskohradišťské nemocnici.
Tak jako tisíce lidí v naší zemi, prožívá těžké chvíle kvůli koronavirové nákaze také rodina Savarova ze Slovácka. O tom, že si epidemie nemoci covid-19 mezi lidmi nijak nevybírá, ukazuje příběh 69letého tatínka moderátorky České televize, momentálně na mateřské dovolené, Anety Savarové, jenž v těchto dnech bojuje o svůj život v Uherskohradišťské nemocnici.
Nejsnazší cestou, jak se rychle zbavit roušek a vrátit se k normálnímu životu, je rychlé očkování proti koronaviru. Zvládnout bychom to v Česku mohli během letošního roku, věří předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Záležet podle něj bude hlavně na tom, aby se k očkování nechali přesvědčit lidé, kteří se ho zatím bojí. Nebezpečí infekčních nemocí se ale nezbavíme nikdy.
Může dítě v děloze získat imunitu vůči onemocnění covid-19, pokud jeho matka přestála tuto nemoc během těhotenství? První údaje naznačují, že ano, ale řada otázek stále přetrvává.
Za jediný měsíc zemřelo v kraji v souvislosti s onemocněním covid-19 více než 350 lidí. Leden se tak stal suverénně nejhorším měsícem, co do počtu úmrtí spojených s pandemií koronaviru.
Zpoždění proti původním předpokladům budou mít dodávky vakcíny proti koronaviru od americké společnosti Novavax; k dispozici by mohly být v dubnu. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) to v neděli řekl televizi CNN Prima News po návštěvě výrobního závodu ve vsi Bohumil na Praze-východ; mezi Jevany a Kostelcem nad Černými lesy.
Bolest hlavy, slabost a nepříjemný pocit v celém těle. Trápí vás podobné příznaky, ale ukázalo se, že za nimi nestojí žádná vážná nemoc, ale jen obyčejné nachlazení, či chřipka? Ani tak byste nad nimi neměli jen mávnout rukou a vracet se k práci. Tělo vám dává jasně najevo, že teď potřebuje více péče.
Na jihu Čech laboratoře od sobotního do nedělního večera odhalily 69 nových případů COVID-19. Celkem 124 nemocných se uzdravilo. Počet aktuálně pozitivních se tak snížil na 4 860 osob.
Index epidemického rizika PES pro dnešek stoupl ze 68 na 70 bodů. Důvodem je mezitýdenní nárůst podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce odhalena až po přijetí do nemocnice. Počet lidí hospitalizovaných v českých nemocnicích s onemocněním covid-19 v sobotu klesl o 476 na 5391. Celkem laboratoře odhalily 4 025 nových případů nákazy, zhruba o 200 méně než před týdnem.
I více než rok poté, co se objevil covid-19, přetrvává kolem této nemoci plno záhad: proč jsou někteří lidé mnohem nemocnější než ostatní? Jak je možné, že se poškození plic v některých případech nadále zhoršuje i přesto, že tělo se mezitím viru SARS-CoV-2 zbavilo? Stále více se objevují indicie, že klíčem může být autoimunitní reakce organismu, při níž tělo napadnou jeho vlastní protilátky.
Množírna. Řada milovníků zvířat si pod tímto pojmem představí vyhublé psy živořící v klecích a vlastních výkalech, kteří produkují štěňátka jen za účelem zisku. Není tomu vždy tak. Spojit se s tímto nehezkým slovem může kdokoli, kdo jinak o svého mazlíčka s láskou pečuje. Vše začíná u věty: Chceme naší fence alespoň jednou za život dopřát štěňátka.
Nemít na krku covid, rok 2021 by se z epidemiologického hlediska jevil prakticky skvěle. Alespoň na sklonku ledna, kdy se obvykle hlásí příchod období chřipkové epidemie. Letos zatím ne - což má zřejmě souvislost s opatřeními proti koronaviru. Ten se totiž šíří obdobně jako chřipka; tu tudíž současná omezení potlačují rovněž.
Situace na Chebsku z hlediska pandemie COVID-19 je tragická, přesto ministr zdravotnictví dál odmítá jednat s Německem o otevření hranic pro sanitky. Stěžují si na to signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám.
Rekonstrukci tří ulici, Sportovní, Lipové jejich spojnice Na Place, má v plánu pro letošní první pololetí obec rozprostřená kolem řeky Sázavy a Konopišťského potoka. A má ji také zanesenou v rozpočtu, který sestavovala i s ohledem na nejčernější vyhlídky daňových příjmů způsobených vládními koronavirovými restrikcemi či škrtnutím superhrubé mzdy.
Jitka Šimková je učitelkou na Střední průmyslové škole v Kutné Hoře. Tahle škatulka by ji ale byla zatraceně malá. Je totiž neuvěřitelně tvůrčí a činná v různých společensko - kulturních akcích a zároveň také předsedkyní Hlízovského unikátního spolku. Kromě toho má hluboký vztah k otázce židovství, k jehož poznání vede i své studenty.
ROZHOVOR/ Přesně 1026. Tolik úmrtí evidovalo v pátek ráno Ministerstvo zdravotnictví ČR v Olomouckém kraji ve spojení s nákazou Covid-19. Děsivé číslo. I když, jak pro koho. Řada lidí je k nejčernější bilanci pandemie netečná nebo počty obětí dokonce zlehčuje. Není divu.
Počet zemřelých lidí s nemocí covid-19 od začátku epidemie v Česku ve čtvrtek přesáhl 16 tisíc. Nově nakažených koronavirem ve čtvrtek přibylo 7937, což je zhruba o čtyři stovky více než před týdnem. Dále však klesal počet hospitalizovaných. Index rizika protiepidemického systému PES je i dnes stále na čtvrtém stupni s 68 body. Mírně stouplo tzv. reprodukční číslo, ale dál je pod hodnotou jedna. To znamená, že jeden pozitivně testovaný nakazí koronavirem v průměru méně než jednoho dalšího člověka. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
/ROZHOVOR/ Narodil se v Turnově, v srdci Českého ráje, a tak samozřejmě má k této krásné a zajímavé krajině plné památek velmi blízko. V dubnu oslaví šedesáté narozeniny. Jindřich Kvapil je nejdéle sloužícím starostou na Jablonecku, když se jím stal poprvé v roce 1994 a od té doby bdí nad obcí nepřetržitě, tedy již více než čtvrt století.
Dobrých zpráv není nikdy dost. Lidé z Jihočeského kraje podpořili v koronavirovém roce 2020 společně s Patronem dětí, charitativním projektem Nadace Sirius 145 místních dětí. Vybrali pro ně 1 316 684 korun, které rodiny využily na potřebné pomůcky či léčebné pobyty.
/FOTOGALERIE/ Trutnovsko je po celý leden okresem, který nejvíce zasáhla nákaza koronavirem. Kritická situace pokračuje i tento týden. Za poslední týden hlásí hygienici 1025 případů nákazy covid-19 na 100 tisíc obyvatel. Na Trutnovsku je podle čtvrtečních údajů Krajské hygienické stanice v Hradci Králové 2370 aktivních případů onemocnění covid-19. Od začátku ledna se objevilo už 5747 případů. Strmě narůstá počet obětí koronaviru. Během ledna zemřelo 91 lidí, od začátku pandemie celkově 228.
Vystudoval lékařskou fakultu UP v Olomouci, ale u klasické medicíny dlouho nevydržel. Nesouhlasil s jejím přístupem k člověku jako ke stroji, který lze jednoduše opravit podle předem daného manuálu. Postupně v něm rostla vášeň pro hledání a zkoumání skutečných příčin onemocnění a také zájem o člověka v celé jeho komplexnosti, hloubce a individualitě. Vystudoval obor Funkční medicíny na univerzitě v Jižní Kalifornii a dnes má vlastní soukromou praxi.
Po středečních zmatcích se zrušením rezervací pro seniory 80+ na očkování proti onemocnění covid-19 v Nemocnici Kutná Hora a Oblastní nemocnici Kolín, je ve čtvrtek 27. ledna, zdá se, jasněji. Na obou pracovištích aktuálně platí, že zrušením rezervace nedochází ke zrušení registrace. „Přesto ale doporučujeme ověření této skutečnosti na bezplatné lince 1221,“ uvedla kutnohorská nemocnice.
Rok 2021 bude pro Uherskohradišťskou nemocnici Rokem muže. "Jde o projekt zaměřený na jejich zdraví a také na osvětu a prevenci nejzávažnějších onemocnění, se kterými se muži potýkají. Jednou z prvních akcí pro veřejnost bude únorový Movember. Základem je totiž nepodceňovat prevenci ani v době koronaviru a nechat se včas vyšetřit odborníky," přiblížil PR specialista nemocnic Zlínského kraje Zdeněk Dvořák.
Tuplovaný úder umí zasadit onemocnění covid-19 nový typ protilátky, která prošla rukama vědců působících v biomedicínském výzkumném centru Biocev ve Vestci na Praze-západ. I jejich laboratořemi - a závěry zkoumání nabízejí velmi nadějná očekávání. S trochou nadsázky by se dalo konstatovat, že jde o preparát, který 'funguje jako švýcarské hodinky'.
Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k dnešku nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94. V Česku v úterý přibylo 9144 potvrzených případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 více. Proti minulému úterý klesl také o 400 počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Zdravotníci do dnešního dne aplikovali v Česku 222 450 dávek vakcíny.
Cestovat časem se zatím nikomu nikdy nepodařilo, přesto však tato myšlenka vzrušuje lidi už po staletí. Představa šance spatřit na vlastní oči události či osobnosti, které zná člověk jen z historických kronik, podněcuje fantazii umělců. Vědce zase fascinuje otázka, zda by byl takový čin teoreticky možný.
V České republice se léčí s diabetem 2. typu přes 940 tisíc lidí, tedy přibližně každý jedenáctý člověk, u diabetu 1. typu je to okolo 60 tisíc. Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím.
Na rozdíl od situace, jež ve stejném období panovala v minulých letech, o sobě zatím ve středních Čechách nedává vědět přicházející období, kdy obyčejně ve větší míře řádí chřipka. Do značné míry to zřejmě ovlivňují opatření proti šíření koronaviru, jež pomáhají potlačit i nástup jiných infekčních onemocnění.
Na rozdíl od situace, jež ve stejném období panovala v minulých letech, o sobě zatím ve středních Čechách nedává vědět přicházející období, kdy obyčejně ve větší míře řádí chřipka. Do značné míry to zřejmě ovlivňují opatření proti šíření koronaviru, jež pomáhají potlačit i nástup jiných infekčních onemocnění.
Na rozdíl od situace, jež ve stejném období panovala v minulých letech, o sobě zatím ve středních Čechách nedává vědět přicházející období, kdy obyčejně ve větší míře řádí chřipka. Do značné míry to zřejmě ovlivňují opatření proti šíření koronaviru, jež pomáhají potlačit i nástup jiných infekčních onemocnění.
Na rozdíl od situace, jež ve stejném období panovala v minulých letech, o sobě zatím ve středních Čechách nedává vědět přicházející období, kdy obyčejně ve větší míře řádí chřipka. Do značné míry to zřejmě ovlivňují opatření proti šíření koronaviru, jež pomáhají potlačit i nástup jiných infekčních onemocnění.
Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich laboratoře odhalily 6910, což je zhruba o 750 méně než před týdnem. Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Z kritérií, z kterých se index vypočítává, mělo vliv na bodové ohodnocení zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených na sto tisíc obyvatel. Většímu bodovému poklesu ale zabránil růst reprodukčního čísla na 0,93.
Po dohodě s Moravskoslezským krajem rozhodlo vedení Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj o zřízení Centra postcovidové péče pro pacienty, kteří prodělali onemocnění způsobené Covidem-19.
V Česku v neděli přibylo 2376 případů nákazy koronavirem, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Proti minulé neděli je to pokles asi o 260 případů. Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika se tak podle údajů ministerstva zdravotnictví drží 12 dní. V zemi ale stále platí pátý stupeň, vláda rozvolnění nechystá.
Zdá se, že pomalu nastává éra RNA vakcín, přestože se jejich použití testuje už přes dvacet let. Nové technologie a intenzivní zájem o jejich vývoj by nyní mohl vést k řešení nemocí, se kterými si dosud svět neví rady, jako je třeba HIV nebo rakovina.
Bolest hlavy, slabost a nepříjemný pocit v celém těle. Trápí vás podobné příznaky, ale ukázalo se, že za nimi nestojí žádná vážná nemoc, ale jen obyčejné nachlazení, či chřipka? Ani tak byste nad nimi neměli jen mávnout rukou a vracet se k práci. Tělo vám dává jasně najevo, že teď potřebuje více péče.