Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě nemoci covid-19 léky na bázi monoklonálních protilátek. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo 200 tisíc dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy Kč), řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedělníku Bild am Sonntag.
Levitovo centrum následné péče v Hořicích na Jičínsku nabízí ve svém zařízení rekondiční pobyty po prodělaném onemocnění covid 19. Péči hradí zdravotní pojišťovny. První pacienti sem nastoupí v pondělí.
„Dobrý den. Chtěla bych vám nahlásit, že paní Nováková si vesele chodí po vesnici a přitom má koronavirus. Viděla jsem ji už několikrát.“ Takhle nějak vypadají telefonní hovory, které přijímají hygienici a policisté od lidí, kteří upozorňují na porušování karantény nebo izolace. Nedodržování většinou hlásí lidé z okolí. V kraji jde o jednotky případů za měsíc.
V Dlouhé Lhotě na Táborsku v pátek 22. ledna potvrdila veterinární správa ptačí chřipku. Vyšetření nákazu odhalilo u drobného chovatele, kterému uhynulo 15 kusů drůbeže. Samospráva čeká na informace pro občany, někteří chovatelé již s předstihem zavedli opatření.
Být v něčem nej na světě je snem mnoha lidí. Ideální by bylo být třeba nejbohatší, nejkrásnější, nejobdivovanější. Někdo se však dokáže proslavit pouze tím, že se nechutně přejídá a získá tak titul nejtěžší člověk na světě.
Z trestného činu šíření nakažlivé nemoci je podezřelá žena středního věku. Loni v prosinci si totiž ve Vítkově zašla koupit cigarety. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby právě nebyla pozitivní na koronavirus. Podobných případů řeší policie v kraji více.
Osmaosmdesátiletá Zdeňka Šupíková z Ostravy se dlouhodobě věnuje lidem s Parkinsonovou chorobou. Její dobrovolnickou činnost ocenil Moravskoslezský kraj titulem Seniorka roku 2020. Odpovědi na to, jak se k parkinsonikům dostala a co by si přála, přináší Deník v následujícím rozhovoru.
V Česku se objeví další nálezy uhynulých divokých ptáků na ptačí chřipku, očekává ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Nákazová situace je podle něj špatná, nemoc je v mnoha evropských státech, řekl ČTK po jednání krizového štábu ministerstva. Ve čtvrtek byla choroba letos poprvé potvrzena v ČR, šlo o dvě uhynulé labutě na Písecku.
/ROZHOVOR/ Přiznává, že je do své práce "blázen". "Fascinuje mě, jak rychle se tento obor vyvíjí," říká lékař David Buzek, který je dnes uznávaným odborníkem na léčbu deformit páteře a primářem Oddělení nemocí páteře v Karvinské hornické nemocnici. Přitom, kdyby nebylo zásahu jistých lidí a dalších okolností, věnoval by se dnes zřejmě homeopatii.
Lázně Darkov nabízí speciální rehabilitaci po prodělaném onemocnění covid-19. První pacienty již úspěšně doléčily ve svém Odborném léčebném ústavu, který je součástí lázní. O novinku je zájem.
Než přijde jaro, strávíme letos zřejmě více času doma v teple nebo jen krátkými procházkami v přírodě. Myslíte tedy, že pleti nic nehrozí? Chyba lávky. V období s minimem slunce ji mohou trápit i jiné problémy, než jsou omrzliny. Poradíme tu nejlepší kosmetickou péči.
ROZHOVOR/ Ve Zlínském kraji začalo očkování proti nemoci covid-19. Zatím jde podle slov krajského koordinátora pro očkování Jiřího Lučana bez problémů.
Společně kráčí životem už třiašedesát let, a tak přišli i na očkování proti nemoci covid-19 ruku v ruce. Když se manželé Čierní ze Staré Vsi na Přerovsku dozvěděli, že je vakcína dostupná i pro seniory nad osmdesát let, neváhali ani chvilku. Minulý rok prý za moc nestál, protože byl plný omezení.
Byl 20. leden 2020 a v Olomouckém kraji vzplála chřipková epidemie. Ordinace byly plné, nemocnice v Olomouckém kraji hlásily případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem. První člověk zemřel. Letos jako by chřipka neexistovala.
Byl 20. leden 2020 a v Olomouckém kraji vzplála chřipková epidemie. Ordinace byly plné, nemocnice v Olomouckém kraji hlásily případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem. První člověk zemřel. Letos jako by chřipka neexistovala.
Byl 20. leden 2020 a v Olomouckém kraji vzplála chřipková epidemie. Ordinace byly plné, nemocnice v Olomouckém kraji hlásily případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem. První člověk zemřel. Letos jako by chřipka neexistovala.
Venku tráví naše děti jen polovinu času, který věnují mobilům a internetu. Důvod? Je jich několik: příliš mnoho aut, hodně kroužků, úzkostní rodiče a města, ve kterých si není kde hrát. Odnáší to dětská psychika, zdraví i intelekt.
Fakultní nemocnice Hradec Králové spouští provoz Centra postcovidové péče, které bude zajišťovat komplexní péči o pacienty s obtížemi po onemocnění covid–19. Na práci multioborového centra se kromě pneumologů budou podílet i další specialisté.
Kvůli možnému nesouladu označení křižovatek a dalších připojení na silnici II/112 vedoucí Čechovou ulicí s platnou legislativou musí dojít v Benešově k nápravě tohoto stavu. Loni v říjnu dostal správní orgán podnět k doplnění stávajícího dopravního značení a po prověření pak situaci opakovaně projednával s Policií ČR. Díky tomu byla pak k řešenému úseku krajské komunikace doplněna část ulice Nová Pražská.
Na interním oddělení prostějovské nemocnice pracuje dvacet let. Staniční sestra Martina Holásková je v takzvané první linii a o covidu má hodně co říct. Navíc sama všudypřítomnou nemoc prodělala.
/COVID-19/ Jako celá věčnost může mnohým připadat doba, po kterou se v regionu potýkáme s koronavirem a musíme čelit různým omezením. Roční výročí prvního případu v okrese Teplice si připomeneme na konci února.
Už téměř rok jsou doma. Bez kamarádů, bez koníčků, bez svých prvních lásek. Děti, kterým covid sebral školní prostředí, čím dál častěji trpí úzkostmi, depresemi, sociální fobií i sebepoškozováním. Ti starší více uvažují o sebevraždě, roste také počet dětí s mentální anorexií. Odborníci zdůrazňují: berme jejich volání o pomoc vážně.
Bez dramatických změn se podle zjištění krajské hygienické stanice prozatím vyvíjí letošní epidemiologická situace ve výskytu akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Jestliže k omezení jejich šíření bezpochyby přispívají aktuálně uplatňovaná opatření proti koronaviru, nepřekvapí, že ve druhém kalendářním týdnu zaznamenali hygienici pokles nemocnosti oproti předchozímu týdnu o 2,6 procenta.
Velkou vlnu solidarity vyvolalo úmrtí jednačtyřicetiletého zpěváka, skladatele a držitele Ceny Anděl Davida Stypky. Lidé prostřednictvím vyhlášené sbírky věnovali jeho přítelkyni a třem dětem už více než 3,6 milionu korun a další příspěvky přicházejí.
Osmatřicetiletý Stanislav Piel, dobrovolný hasič z plzeňských Malesic a táta dvou dětí, potřebuje dárce kostní dřeně. Bojuje totiž s akutní myeloidní leukémií. Jeho kolegové hasiči se Standu rozhodli v boji s leukémií podpořit. Vstoupili proto do národního registru dárců dřeně a ke stejnému kroku vyzývají i veřejnost.
Horší situace než během listopadové vlny. Tak hodnotí odborníci současnou covidovou situaci z pohledu nemocniční péče. V řadě špitálů totiž nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče, případně se jejich počet blíží nule. Od počátku epidemie loni na jaře prošlo nemocnicemi v Ústeckém kraji 4 825 pacientů s covidem.
Horší situace než během listopadové vlny. Tak hodnotí odborníci současnou covidovou situaci z pohledu nemocniční péče. V řadě špitálů totiž nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče, případně se jejich počet blíží nule. Od počátku epidemie loni na jaře prošlo nemocnicemi v Ústeckém kraji 4 825 pacientů s covidem.
Sebevědomá žena ví o svých slabinách a věří svým schopnostem. Umí říct nahlas, co si myslí, a má ráda druhé i sebe – a to hodně. Hlavně však má pod kontrolou vlastní tělo, které jí neutíká do nemocí. Nemá totiž proč. Chcete být taková i vy? Začněte tam, kde se tohle všechno „fasuje“ – u vzpomínek na dětství.
Celostátní registrace zájemců starších 80 let o očkování proti nemoci covid-19 začala v pátek 15. ledna. Pomoc s registrací a další informace k očkování seniorům poskytnou sociální pracovnice magistrátu.
Ve čtvrtek bylo nových případů covidu-19 v ČR skoro o polovinu méně než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 procenta. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes dále drží na čtvrtém stupni. Oficiálně zatím v zemi platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Dnes index PES opět klesl, a to ze čtvrtečních 75 na 72 bodů. Snižuje se už tři dny v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
S minimalizováním dopadů onemocnění covid-19 na lidský organismus budou nyní pomáhat i Lázně Luhačovice, kde bude probíhat doléčení a rehabilitace stavu po komplikovaném průběhu nemoci.
I ve středu byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku nižší oproti minulému týdnu o více než třetinu. Přibylo 10 854 nakažených, zatímco minulou středu bylo nových případů přes 17 700, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího pátého stupně na úroveň čtvrtého. Snížil se ze středečních 81 bodů na 75 bodů ze sta, což je horní hranice čtvrtého stupně.
Je mnoho lidí, jejichž život limituje přísná dieta, například diabetici. V poslední době se často mluví o trápení s bezlepkovou dietou. Mnohem méně je však veřejnosti známo onemocnění zvané fenylketonurie.
Jako celá věčnost mnohým připadá doba, po kterou se potýkáme koronavirem - a musíme čelit různým omezením. Roční výročí prvního potvrzeného případu v kraji si však připomeneme až za dva měsíce. Ve středu 13. ledna na to upozornila Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice v rámci souhrnného ohlídnutí za celkem 93 373 případy nákazy covid-19 řešenými v kraji v loňském roce.
U Třeboutic se objevilo nebezpečné onemocnění tularemie zajíců. Nemoc potvrdilo laboratorní vyšetření vzorků u jednoho uhynulého zajíce na přelomu roku.
Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z úterních 84 bodů na 81 bodů ze sta. Je tak nejnižší od začátku roku, ačkoli se stále drží na úrovni nejvyššího, pátého stupně pohotovosti PES. Potvrzených případů nemoci v úterý přibylo 10 725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem.
Očkování proti onemocnění covid-19 se v Česku rozjíždí. Nejen v Olomouckém kraji již vakcínu dostaly stovky zdravotníků a další jsou na řadě. Mobilní očkovací týmy denně vyjíždějí imunizovat klienty a zaměstnance domovů pro seniory. K dispozici je vakcína Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Jsou její dodávky dostatečné? I na to Deníku odpověděla krajská koordinátorka očkování Jarmila Kohoutová z Fakultní nemocnice Olomouc.
V nemocnici ve Strakonicích i nadále trvá omezení návštěv. Důvodem je bohužel stále nepříznivá a horšící se epidemická situace a rostoucí počet hospitalizovaných pacientů s vážným průběhem onemocnění covid-19.
V pondělí přibylo v Česku 9294 případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než předchozí pondělí. Také podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů klesl, a to z přibližně 37 procent před týdnem na nynějších 29,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Už v neděli byl nárůst počtu nakažených i podíl pozitivních testů ve srovnání se stejným dnem v předchozím týdnu výrazně nižší. Rizikový index systému PES se dnes nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta.
Radek Čech za měsíc oslaví 49. narozeniny. Mnoho však nechybělo, a místní čajovník, obchodní zástupce pivovaru a prodejce vánočních stromků v jednom se dalšího životního výročí nedožil. Setkal se totiž na vlastní kůži s covidem.
Tereza Nagyová (33) žije osm let se stomií, tedy vývodem z tlustého střeva. Díky svému webovému projektu „Nejsem tabu“ bourá mýty o „pytlících na břiše“ a otevřeně hovoří o životě stomiků a stomiček.
Hematologicko-transfúzní oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (HTO) má za sebou rekordně úspěšný rok 2020. Uskutečnilo se tam 13 015 odběrů krve, tedy o 1 607 více než v dosud rekordním roce 2019.
Daruj krev, poraz covid! Křičí z plných plic studenti Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Daruj rekonvalescentní plazmu! dodávají vzápětí. Jejich stejnojmenné kampaně burcují lidi, kteří chorobu prodělali, k darování obou životně důležitých tekutin. Mohou totiž pomoci pacientům, kteří s nemocí bojují.
Po celém světě rychle přibývá počet lidí s Alzheimerovou chorobou, navíc se řadí do první desítky hlavních příčin úmrtí v Česku. U osob starších 65 let trpí onemocněním jeden člověk ze třinácti a s věkem se tento počet zvyšuje.
Dnešní uspěchaná doba bohužel v mnoha rodinách nepřeje společnému stravování. Rodiče tak často nemají přehled o tom, kolik toho jejich děti přes den snědí. Problémy samozřejmě může způsobovat jak přejídání, tak nedostatečný příjem potravy. A bohužel – oba dva protiklady se v rodinách objevují. Děti trápí obezita i mentální anorexie. Tou trpí v dnešní době i pětileté holčičky.