Celkem 750 mililitrů plazmy, která může pomoci v léčbě covid pozitivních pacientů v těžkém stavu, daroval mimo jiné i apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Monsignore Martin David.
Epidemický index PES, podle kterého se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na nový typ koronaviru za poslední týden. O zrychlujícím tempu šíření nemoci covid-19 vypovídá i údaj o počtu nově prokázaných případů. Testy jich v úterý odhalily 10 821, o přibližně 2900 víc než ve stejný den předchozího týdne. Naposledy přibylo v Česku více než deset tisíc případů za den 6. listopadu, tedy před více než šesti týdny.
V českých věznicích, včetně té kynšperské, je podle mluvčí vězeňské služby Petry Kučerové aktuálně 360 vězňů pozitivně testovaných na koronavirus. Jeden z nich v souvislosti s tímto onemocněním zemřel. Vězněných osob v ČR je necelých 20 tisíc.
Dlouholetá finanční podpora. Před sedmi lety nabral život Aleny Koucké z Prostějova jeden směr v podobě intenzivní celodenní péče o svého mladšího syna Kristiána. Seznam jeho zdravotních problémů sice vydá na pořádné sousto písmenek a slov, přesto si společně s maminkou a starší sestrou Veronikou dokáže celá rodina život užívat. Vydatně jim v tom pomáhá také Nadace AGEL, která finančně rodinu podporuje třetím rokem.
Index rizika v protiepidemickém systému PES je v Česku pátý den na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. Od pátku do dneška se drží na 76 bodech ze sta. Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů byl v pondělí nejvyšší od 11. listopadu. Dosáhl 30,2 procenta. Nakažených koronavirem přibylo v pondělí 7860, což je zhruba o 2700 více než před týdnem.
/FOTOGALERIE/ Elence Brejchové v jejích třech letech lékaři diagnostikovali heterozygotní ACTL6B. Jde o chorobu postihující činnost mozku. Ta negativně ovlivňuje pacientovu inteligenci, řeč a chůzi. Je to velmi vzácné genetické onemocnění, kterým na světě trpí jen hrstka lidí. Elenka je jediná v České republice.
První vakcína proti koronaviru v Evropské unii, a tedy i Česku, konečně byla schválena. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) oznámila, že doporučila vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu Evropské unie. Očkování tak může odstartovat.
Ještě ani experti neznají odpovědi na řadu otázek týkajících se nového typu koronaviru. Přesto je pravděpodobné, že se s virem už budeme muset naučit natrvalo žít. „Vzhledem k chování respiračních virů předpokládám, že virus se již stane součástí našeho života, byť v různé intenzitě,“ říká hlavní epidemioložka Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Olga Hégrová.
Evropská komise dnes schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech na trhu Evropské unie. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Komise se tak řídila doporučením Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), podle které je vakcína bezpečná a účinná. Očkovat se začne podle von der Leyenové ve všech členských zemích EU najednou, a to 27. prosince a dva nadcházející dny.
Stále častěji spatřují Plzeňané na známých místech v centru města malé andělíčky z korálků. Jsou pověšeni například na dveřích kostela, vratech radnice, vánočním stromku nebo na sochách Spejbla a Hurvínka.
Přísná opatření proti šíření koronaviru mají zřejmě dopad i na vývoj akutních respiračních infekcí. Ten však hygienici nesledují ve vazbě na covidovou pandemii; před očekávaným příchodem chřipkového období mapují situace každoročně. A zatímco v minulých letech předvánoční hlášení praktických lékařů i pediatrů o pacientech s respiračními infekcemi obyčejně naznačovala výraznější vzestup, letošní údaje pro 51. kalendářní týden se jeví mírněji.
Přísná opatření proti šíření koronaviru mají zřejmě dopad i na vývoj akutních respiračních infekcí. Ten však hygienici nesledují ve vazbě na covidovou pandemii; před očekávaným příchodem chřipkového období mapují situace každoročně. A zatímco v minulých letech předvánoční hlášení praktických lékařů i pediatrů o pacientech s respiračními infekcemi obyčejně naznačovala výraznější vzestup, letošní údaje pro 51. kalendářní týden se jeví mírněji.
Přísná opatření proti šíření koronaviru mají zřejmě dopad i na vývoj akutních respiračních infekcí. Ten však hygienici nesledují ve vazbě na covidovou pandemii; před očekávaným příchodem chřipkového období mapují situace každoročně. A zatímco v minulých letech předvánoční hlášení praktických lékařů i pediatrů o pacientech s respiračními infekcemi obyčejně naznačovala výraznější vzestup, letošní údaje pro 51. kalendářní týden se jeví mírněji.
Vojáci, hasiči, policisté, hokejisté, ale především také obyčejní lidé. Ti všichni během letoška pomohli tím, že darovali krev nebo krevní plazmu. Druhá životně důležitá tekutina přitom podle některých odborníků může pomoci při boji s covidem. A to ve chvíli, kdy dárce nemoc prodělal a má dostatek protilátek.
Rok 2020 sice do dějin vstoupí jako rok pandemie choroby covid-19. Přesto si zaslouží také jeden pozitivní přívlastek: stal se totiž také rokem zlomu v dobývání vesmíru člověkem.
V Česku v neděli přibylo 3364 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní hodnota za posledních šest víkendů. O týden dříve bylo nově odhaleno necelých 2000 případů. Rizikové skóre PES zůstává čtvrtým dnem v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ S krajskou epidemioložkou Olgou Hégrovou o očkování, Vánocích v kruhu rodinném a o netrpělivosti a únavě lidí z karanténních opatření.
/FOTOGALERIE/ Na Trutnovsku je podle nedělních údajů Krajské hygienické stanice v Hradci Králové 596 aktivních případů onemocnění covid-19. Za posledních 48 hodin se objevilo 126 nových případů. Za poslední týden přibylo 418 nakažených osob. Za stejnou dobu se uzdravilo 198 lidí. Od začátku koronavirové pandemie zaznamenali hygienici na Trutnovsku 6588 případů covidu-19.
Onemocnění Covid-19 nejvíce zasáhlo domovy důchodců. A přestože se na nápor virů snažila tato zařízení dopředu připravit, stálo tamní zaměstnance často všechny síly, aby situaci zvládli. Do Domova seniorů v Mitrově museli dokonce přijet pomáhat vojáci.
Je jen málo žen, jejichž jméno ve mně evokuje vánoční svátky. Ne, nemám na mysli žádnou představitelku pohádkových princezen, ale zpěvačku Hanu Zagorovou. Každý prosinec totiž naděluje svým fanynkám a fanouškům vánoční koncert v Lucerně, pro mnohé jde dokonce o specifický adventní rituál. Letos, bohužel, kvůli zákazu kulturních akcí koncert nebude.
Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 i podíl pozitivních testů v Česku byly v pátek nejvyšší přibližně od poloviny listopadu. Přibylo 8800 nakažených, což bylo o zhruba o 2600 více než předchozí pátek a nejvíce za den od 11. listopadu. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů v pátek dosáhl 27,7 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikový index epidemie covidu v ČR je dál na nejvyšším stupni.
Svět není jednobarevný. Proto i názory vědeckých kapacit, jejich zkušenosti a výsledky výzkumu mohou přinášet různé pohledy na tentýž problém. Epidemiolog Jiří Beran patří ke špičkám v oboru a do českého povědomí se letos zapsal propagací léku Isoprinosine k eliminaci rozvoje nemoci covid-19. Má jasnou představu o tom, jak chránit nejohroženější skupiny obyvatelstva a kdo by se neměl očkovat vakcínou proti koronaviru.
Dobročinnou sbírku uspořádal Sbor dobrovolných hasičů v Oprechticích. Chtějí tak pomoci nemocnému chlapci Davidu Laznovi z Meclova. Charitativní projekt nese název Rytíř pomáhá (#rytirpomaha).
Německo poprvé ohlásilo více než 30 tisíc nakažených za den. Zdravotnické úřady dnes oznámily 33 777 nově nakažených. Šíření koronaviru ve Spojených státech nepolevuje, země podle dat Univerzity Johnse Hopkinse za poslední den zaznamenala 233 tisíc nových pozitivních testů, s covidem-19 tam zemřelo dalších asi 3270 lidí, což je třetí nejvyšší údaj od začátku pandemie. Na řadě míst akutně hrozí nedostatek lůžek. Rakousko čeká po Vánocích další celostátní uzávěra, která potrvá do 18. ledna.
Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku se dnes dostal na nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Index dosáhl 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Na dnešním nárůstu indexu se podle údajů úřadu podílel hlavně nárůst tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, z 1,18 na 1,22. Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, z rozhodnutí vlády ode dneška na čtvrtém stupni.
Osud lidstva je ve vašich rukách! Pandemic je kooperativní hra, kde se hráči společně snaží zastavit šíření čtyř epidemií zákeřných nemocí (antrax, cholera, tyfus a SARS).
ROZHOVOR/ Jaro 2020 bylo bezprecedentním obdobím v historii lidstva. Česko, stejně jako většinu světa, zasáhla pandemie onemocnění covid-19. Nikdo z nás nevěděl, jak se zachovat, co můžeme od zákeřného viru očekávat. Obrovská tíže ležela na bedrech veřejných činitelů na všech úrovních. Právě od nich se čekalo, že nás z těžké pandemie vyvedou.
Pěkně zamotat hlavu zřejmě mohou výsledky leckomu z těch, kteří využijí nabídky k bezplatnému testování na koronavirus s použitím antigenních testů. Naznačují to alespoň středočeské zkušenosti s testováním učitelů za použití stejné metody. Pětina testovaných kantorů neslyšela ani výtok negativní, ani pozitivní. Výsledek byl neprůkazný, a tak se kantoři následně museli podrobit ještě PCR testu.
/VIDEO/ Zatímco jiné děti touží po hračkách, pětiletá Karolínka z Moravského Krumlova má jiné starosti. Od Ježíška by si přála ortézy, aby mohla chodit. Trpí totiž vzácným onemocněním, leukodystrofií, kvůli kterému je odkázána na invalidní vozík.
Francouzský prezident Emmanuel Macron má pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému půjde na sedm dní do domácí karantény a pracovat bude z domova. Všechny jeho pracovní schůzky v nadcházejících dnech, které by vyžadovaly fyzickou účast, včetně plánované cesty do Libanonu, jsou zrušené, píší francouzská média s odvoláním na prohlášení Elysejského paláce.
S otužilci se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel a čím dál víc lidí se, leckdy bez pořádné přípravy, zato s velkým nadšením, noří do studené vody. Můžou si tím ale ublížit. Na co si dát pozor a jak si studenou vodu co nejvíce užít, přiblížil MUDr. Tomáš Dvořák z Českého Krumlova, zubař, instruktor potápění a vodní záchranář v jedné osobě.
Žijeme uprostřed vyspělé a bohaté Evropy a tak trochu jsme zapomněli, že jsme součástí širšího vesmíru, že i nás může něco omezit, ohrozit, ne-li dokonce zabít. Ohroženo však není jen naše tělo, ale i naše duše.
Akutní respirační infekce (jež nesouvisejí s dnes tak citlivě vnímaným koronavirem, ale od podzimu se sledují každoročně v očekávání příchodu chřipkového období) jsou na vzestupu. Údaje středočeské hygienické stanice o jejich vývoji, vycházející z hlášení praktických lékařů a pediatrů, nicméně zatím neukazují nic, co by mělo vyvolávat obavy.
Akutní respirační infekce (jež nesouvisejí s dnes tak citlivě vnímaným koronavirem, ale od podzimu se sledují každoročně v očekávání příchodu chřipkového období) jsou na vzestupu. Údaje středočeské hygienické stanice o jejich vývoji, vycházející z hlášení praktických lékařů a pediatrů, nicméně zatím neukazují nic, co by mělo vyvolávat obavy.
Akutní respirační infekce (jež nesouvisejí s dnes tak citlivě vnímaným koronavirem, ale od podzimu se sledují každoročně v očekávání příchodu chřipkového období) jsou na vzestupu. Údaje středočeské hygienické stanice o jejich vývoji, vycházející z hlášení praktických lékařů a pediatrů, nicméně zatím neukazují nic, co by mělo vyvolávat obavy.
Rychlé šíření nemoci Covid-19 uzavřelo Základní školu Tyršova v Nymburce. Od středy do pátku je ve škole vyhlášeno ředitelské volno. Děti se tak do lavic před Vánocemi nevrátí. Na pondělí 21. a úterý 22. prosince už ministerstvo školství prodloužilo zimní prázdniny.
Alopecií areatou onemocněla paní Eliška před 11 lety. Nemoc se jí začala nejprve projevovat prázdnými místy ve vlasech. Rychle se ale šířila dál a do dvou měsíců přišla Eliška o všechny vlasy, řasy i obočí.
Zimní Srdíčkové dny, tradiční veřejná sbírka na pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi, se původně měla v ulicích českých a moravských měst konat v týdnu od 30. listopadu do 4. prosince. Tváří letošních zimních Srdíčkových dnů je malá Emily, která trpí spinální svalovou atrofií.
Po policistech a hasičích se k dárcům rekonvalescentní plazmy připojili v uplynulý pátek také strážníci Městské policie Zlín. Před necelými dvěma měsíci musela zlínská městská policie řešit nepříjemnost související s nákazou koronavirem přímo mezi strážníky.
Úterní utkání FORTUNA:LIGY s Teplicemi, které začíná dnes od 18 hodin v Doosan Areně, bude od roku 2018 již třetím, které Viktoria Plzeň věnuje na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně – NTKD.
V roce, který zasáhly už dvě koronavirové vlny, stoupá počet otužilců na Berounsku. Zřejmě k tomu přispívá i snaha o silnou imunitu, díky které může tělo lépe odolávat nákaze.