Koronavirus odsunuje do pozadí jiné nemoci a zastiňuje hrdiny, kteří bez touhy po slávě věnují doslova část sebe pro záchranu života naprosto neznámého člověka. Mezi takové hrdiny se v minulém roce zapsalo například i 14 dárců kostní dřeně ze Zlínského kraje. Přesto, že dárců je v Českém národním registru dárců dřeně více než 100 tisíc, stále to není dostatek. Pro každého čtvrtého nemocného se vhodný dárce nenalezne vůbec či včas.
Počet úmrtí ve spojitosti s nemocí covid-19 atakuje číslovku šest tisíc. Při pohřbu či posledním rozloučení však stále lidé tápají a nevědí, zda ještě budou moci tělo svého blízkého vidět. A to nejenom v nemocnici, ale i v otevřené rakvi při smutečním aktu. Ze strany vlády totiž přicházejí nejasné informace. A některé pohřební ústavy tak z opatrnosti nebožtíky pozůstalým neukazují. Stejně tak nemocnice odmítají poslední návštěvu u umírajících. Obojí je ale zbytečné a nemá oporu v zákonech. Poukazuje na to jak veřejný ochránce Stanislav Křeček, tak i profesní sdružení pohřebních služeb.
/FOTO/ Na 890 se snížil podle úterních dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové počet aktivních případů onemocnění covid-19 na Trutnovsku. Ve srovnání s minulým úterým to znamená pokles o 475 případů. Prvního listopadu bylo v okrese 1761 nakažených osob. Za jeden týden se uzdravilo 1044 lidí. Za posledních 24 hodin se objevilo na Trutnovsku 62 nových případů covidu-19.
Komukoli z nás se může stát, že bude po nemoci, operaci či úrazu potřebovat pomoc a znovunabytí soběstačnosti. Domácí péče a rehabilitace se zaměřuje na zlepšení zdravotního stavu, případně alespoň zmírnění potíží souvisejících se zdravotním stavem.
Pět set nakažených denně. To jsou čísla z posledních dní. Maximum ale v Tokiu zaznamenali už v srpnu. To jeden den přibylo 900 nových nemocných. Porovnejte to s posledními čísly v České republice. Jak to japonská čtrnáctimilionová metropole dělá? Za úspěchem lze nalézt několik faktorů, všechny zcela typické pro japonskou společnost.
Bezmála po měsíci se podařilo stlačit počet aktivních případů onemocnění covid-19 na Trutnovsku pod tisíc. Podle pondělních dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové se vyskytuje na Trutnovsku 975 případů. Ve srovnání s minulým pondělím to znamená pokles o 548 případů. Za jeden týden se uzdravilo 1091 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo v okrese pouze 22 nových případů covidu-19.
Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 167 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem 120 nemocných se uzdravilo, třicet v seniorském věku zemřelo. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 18 733 a aktuálně pozitivních 8 754 osob.
V šesti týdnech ruce, poté hlava. V osmi týdnech se už Artur Ovčáčík nemohl hýbat vůbec. Spinální svalová atrofie, zněla diagnóza. Způsobuje ji vada míšních neuronů, v nichž se nachází poškozený gen. Kvůli němu signály z mozku špatně putují do svalů a člověk ztrácí pohyblivost. Nedávno dnes dvouletý Artur podstoupil jako druhý v republice unikátní celoživotní genovou terapii, která chorobu léčí. A co víc, uhradila ji pojišťovna. Podle lékařů se jedná o obrovský milník v medicíně.
V šesti týdnech ruce, poté hlava. V osmi týdnech se už Artur Ovčáčík nemohl hýbat vůbec. Spinální svalová atrofie, zněla diagnóza. Způsobuje ji pokažený míšní neuron, v němž se nachází poškozený gen. Kvůli němu signály z mozku špatně putují do svalů a člověk ztrácí pohyblivost. Nedávno dnes dvouletý Artur podstoupil jako druhý v republice unikátní celoživotní genovou terapii, která chorobu léčí. A co víc, uhradila ji pojišťovna. Podle lékařů se jedná o obrovský milník v medicíně.
Do zemí označených červenou barvou na takzvaném cestovatelském semaforu bude možné od úterý cestovat v nutných případech až na 24 hodin bez negativního testu na onemocnění covid-19. Týká se to cest ze zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů. Kontroly budou namátkové. Na twitteru to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Dosud platila obecná výjimka na maximálně 12 hodin. Spolková země Sasko naopak od úterý výrazně omezí malý pohraniční styk s Polskem a Českou republikou.
Za neschopností přečíst číslo přijíždějící tramvaje, vyluštit křížovku nebo netrefit se do klíčové dírky nemusí být jen postupné zhoršení zraku, které snadno vyřeší brýle. Porucha sítnice může znamenat slepotu za několik týdnů. To se málem stalo 65leté Janě.
/ROZHOVOR/ Cukrovka - jedna z nejrozšířenějších nemocí dnešní doby. S diabetem se v Česku aktuálně léčí přes milion lidí a dle predikcí bude jejich počet dále stoupat. Odhaduje se, že v roce 2030 by se počet léčebných pacientů měl pohybovat kolem 1,3 milionu.
Německo za uplynulých 24 hodin ohlásilo 10 824 nových případů nákazy koronavirem. Počet zemřelých s nemocí covid-19 se zvýšil o 62. USA v neděli překonaly hranici 11 milionů potvrzených koronavirových infekcí. Poslední milion případů se v zemi prokázal za jediný týden
Zdravotní setry, lékaři i další personál zakuklení ve „skafandrech“. Pacienti, pro něž jsou někdy i na týdny jedinými zdroji komunikace s okolním světem zdravotníci a mobilní telefony. Část z nich je na podpoře kyslíkem, část z nich vyžaduje i přístrojovou dechovou podporu.
/FOTOGALERIE/ Na Trutnovsku je podle nedělních dat hygieniků 1119 aktivních případů koronaviru. Ačkoliv jejich počet výrazně klesl, je to nejvíce v Královéhradeckém kraji.
Ze všech stran slyšíme – nepít, nekouřit, nejíst tučná a nezdravá jídla, cvičit a nestresovat se. V dnešní hektické době to ale jde stěží. „Recept na vyhýbání se stresu by byl výborný, ale jsem přesvědčena, že takovou ‚hraběcí‘ radou bychom nikoho neoslovili. Teorie je úžasná, ale je nutné ji také uvádět do běžného života,“ říká v rozhovoru Věra Adámková, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Proočkovanost populace proti novému typu koronaviru by kvůli účinnosti měla dosáhnout 65 až 70 procent. Česká republika má zájem o čtyři miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19 od americké firmy Pfizer, což by vystačilo pro dva miliony lidí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). První vakcíny by podle něj mohly do ČR dorazit v lednu či únoru, při optimistickém scénáři i před koncem letošního roku.
Čína, Kuba, Rusko. To už nemůže být náhoda. Ve všech těchto státech měli američtí diplomaté i agenti zpravodajských služeb stejné zdravotní problémy, které pro některé znamenaly odchod do předčasné penze, pro jiné trvalé následky. Výsledek šetření i počet postižených ale Bílý dům tají.
Cukrovky ve středních Čechách výrazně přibylo – a není to bilance aktuální sklizně úrody na polích v řepných oblastech. Jedná se diabetes mellitus – onemocnění vyznačující se především zvýšenou hladinou cukru v krvi a postihující obzvláště lidi ve středním a vyšším věku – u něhož je citelný nárůst zaznamenáván i v rámci republiky a celosvětově. Střední Čechy a Praha jsou však v tomto směru výrazně nad republikovým průměrem.
Cukrovky ve středních Čechách výrazně přibylo – a není to bilance aktuální sklizně úrody na polích v řepných oblastech. Jedená se diabetes mellitus – onemocnění vyznačující se především zvýšenou hladinou cukru v krvi a postihující obzvláště lidi ve středním a vyšším věku – u něhož je citelný nárůst zaznamenáván i v rámci republiky a celosvětově. Střední Čechy a Praha jsou však v tomto směru výrazně nad republikovým průměrem.
Obce, organizace i jednotlivci. Jejich podpora v podobě peněžních příspěvků, věcných darů nebo dotací míří uplynulé týdny do vyškovské nemocnice. Ředitel Zdeněk Horák si jí v současné obtížné situaci cení, připomíná však, že pomoc má svá pravidla.
/FOTOGALERIE/ Sdružené zdravotnické zařízení Krnov zvládá díky pracovnímu nasazení obětavých zdravotníků a všech zaměstnanců druhou vlnu pandemie COVID-19 velmi dobře. Aktuálně je zde situace stabilizovaná.
První část strakonických vojáků, jež prodělala onemocnění Covid-19, podstoupila ve čtvrtek 12. listopadu odběr krve. Jestliže budou mít dostatek protilátek, jsou připraveni darovat rekonvalescentní plazmu. Ta se podává pacientům s vážnějším průběhem nemoci, kteří museli být hospitalizováni.
/FOTOGALERIE/ Počet pacientů s nemocí způsobenou koronavirem, jejichž stav vyžaduje léčbu v nemocnici, se v průběhu týdne snížil. V chomutovské nemocnici se jedná o pokles zhruba o třetinu.
Přezdívá se jí tichý zabiják, protože o ní nemocní nemusejí vědět řadu let. Až je pak najednou zaskočí cirhóza jater. Žloutenkou typu C se sice nenakazíte tak snadno jako třeba typem A, přesto je zákeřnější a nebezpečnější.
Lékař Luca Cabrini si byl jistý, že se v jeho nemocnici v oblasti lombardských jezer naplní kapacita 300 lůžek rezervovaných pro pacienty s nemocí covid-19. Nyní ale v této nemocnici leží už přes 500 pacientů nakažených koronavirem, píše agentura AP.
Akutních respiračních infekcí, jejichž vývoj hygienici tradičně sledují od podzimu do jara v souvislosti s mapováním postupu chřipky, ve středních Čechách ubylo. Dalo se to očekávat v souvislosti s poměrně striktními opatřeními zavedenými proti šíření koronaviru; jakékoli jiné zjištění by za nynější situace bylo možno považovat za nepříjemné překvapení.
Akutních respiračních infekcí, jejichž vývoj hygienici tradičně sledují od podzimu do jara v souvislosti s mapováním postupu chřipky, ve středních Čechách ubylo. Dalo se to očekávat v souvislosti s poměrně striktními opatřeními zavedenými proti šíření koronaviru; jakékoli jiné zjištění by za nynější situace bylo možno považovat za nepříjemné překvapení.
/ROZHOVOR/ Vladimír Valenta řídí Krajskou hygienickou stanici v Liberci. V letošním roce to znamená, že s kolegy pracuje prakticky nonstop už od března, kdy začala pandemie koronaviru. Jako ředitel dohlíží na zaměstnance, prezentuje čísla veřejnosti a vysvětluje, co je potřeba udělat, aby se podařilo zmírnit dopady onemocnění covid-19 na populaci.
Bývalý prezident Václav Klaus si roušku při připomínce 28. října nevzal záměrně. Má svou představu o významu roušek, řekl v rozhovoru s ČTK. Koronavirus považuje za víc než "pouhou" nemoc a zneužití této nemoci za nástroj k přeměně světa. K otázce pandemie a současných vládních opatřeních se chce vyjádřit v knize, kterou se spolupracovníky z Institutu Václava Klause plánuje vydat počátkem prosince.
Zdravotnické muzeum v Hamzově léčebně získává po technické opravě novou tvář. „V letošním roce jsou nově vytvářeny expozice, které blíže dokumentují jednotlivá období vývoje zdravotnictví, zejména však dokumentují vývoj péče v Hamzově léčebně,“ uvádí Jana Zavřelová, metodička parku a správkyně archivů léčebny.
Sezónní onemocnění, která jsou typická pro nástup zimního období, tedy akutní respirační infekce /ARI/ a chřipková onemocnění /ILI/ zatím jen mírně stoupají.
Na Trutnovsku je podle pátečních dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové 1397 aktivních případů onemocnění covid-19. Za posledních 24 hodin přibylo 77 nových případů, uzdravilo se 61 osob. Velice nepříjemně stoupá počet umrtí. Počet obětí se vyšplhal na Trutnovsku na 67. Za poslední dva dny zemřelo patnáct lidí. V listopadu si vyžádal koronavirus v okrese již 51 obětí.
V seriálu vám pravidelně představujeme nejčastější onemocnění a diagnózy. Tento díl bude věnovaný onemocněním žlučníku a žlučových cest. Mluvit bude Štěpán Matoška z chirurgického oddělení táborské nemocnice.
Včelaři na Novopacku a Trutnovsku stojí před rébusem. Řada z nich má před zimou prázdné úly. Včely z nich na podzim hromadně zmizely, nikdo z chovatelů se s tak masivní ztrátou zatím nesetkal. Odborníci tvrdí, že jde o varroázu.
Kadeřnice, kosmetika, manikúra, zubař… Psal se Nový rok 1993. Všichni si dávali předsevzetí. A stejně tak dnes sedmasedmdesátiletá Daniela Kelišová. V roce vzniku samostatné České republiky slavila jubileum - padesáté narozeniny.
Hematologicko-transfúzní oddělení v chomutovské nemocnici hledá dárce plazmy, kteří prodělali onemocnění covid-19. Využitá bude podobně jak remdesivir nebo favipiravir k léčbě tohoto onemocnění.
UŽ čtvrtým týdnem je kvůli výskytu onemocnění covid-19 v karanténě hradecký Domov U Biřičky. V největším domovu pro seniory v Královéhradeckém kraji se koronavirus začal šířit v druhé polovině října. První kolo plošných testů odhalilo nákazu u zhruba 80 lidí, druhé kolo odhalilo asi 50 nakažených.
Smutný rekord přinesla čtvrteční data krajských hygieniků. Za jediný den zemřelo v hradeckém kraji v souvislosti s onemocněním covid-19 21 lidí. Nejvíce obětí si nemoc za poslední den vyžádala na Trutnovsku, kde zemřelo hned 9 nakažených. Celkový počet obětí koronaviru v kraji vzrostl už na 274.
Doba, kdy bylo Česko „nejlepší v covidu“, je již zapomenuta. Jiné světové prvenství v boji s nebezpečnou nákazou přesto stále držíme. V žádné jiné zemi světa se totiž dosud veterinářům nepodařilo tak rychle vypořádat s africkým morem prasat jako u nás.
/FOTOGALERIE/Deset pacientů s onemocněním covid-19 hospitalizovaných v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov ve čtvrtek 12. listopadu před polednem zamířilo do pražské fakultní nemocnice v Motole. Pražská záchranná služba pro ně vyslala speciální vozidlo Mercedes Atego přezdívané Fénix. To je schopno přepravit až tucet pacientů a transport těch z Benešova byla jeho první "ostrá" jízda.
Ve středu přibylo v Česku 8925 potvrzených případů nemoci covid-19. To je zhruba stejně jako v úterý, ale o téměř 7000 méně než před týdnem, kdy byl zaznamenán rekordní denní přírůstek pozitivních testů od začátku epidemie. Aktuálně nakažených je 147 994, většina má mírné příznaky nemoci.
Podle odhadů je u nás asi sedm tisíc lidí odkázáno na dialyzační léčbu buď doma (pomocí břišní dialýzy), nebo docházejí do dialyzačních středisek po celém Česku. Dialyzovaní pacienti jsou často senioři, s více nemocemi a z hlediska koronaviru velmi rizikoví. Krev jim zdravotníci musejí čistit na dialyzačním sále až třikrát týdně.